یادگیری نامحدود

یادگیری نامحدود

چطور هر کتابی را بخوانیم و به خاطر بسپاریم؟! چطور در یادگیری نامحدود باشیم؟

تنها راه بردن این است که سریع‌تر از دیگران بیاموزید.

چطور سریع‌تر، بهتر و فعالانه‌تر بیاموزید؟

آیا تا به حال چیزی خوانده‌اید که روز بعد فراموشش کرده باشید؟

بزرگترین آرزوی شما چیست؟

واقعا اگر غول چراغ جادو یک آرزویتان را برآورده می کرد، فقط یکی، چه چیزی از او می‌خواستید؟

بدون شک آرزوهایتان بی حدومرز بودند.

 

قدرت یادگیری نامحدود

حالا فرض کنید من غول چراغ جادوی شما برای یادگیری هستم و می توانم یک آرزوی شما را در زمینه ی یادگیری برآورده کنم. هر موض یا مهارتی که باشد. چیست که دوست دارید یاد بگیرید؟ کدام مهارت، معادل درخواست آرزوهای بی‌نهایت است؟ به نظرتان آموختن یاد گرفتن نیست؟

اگر واقعا میدانستید چطور سریع‌تر و بهتر و فعالانه‌تر بیاموزید، می‌توانستید این مهارت را برای هر کاری استفاده کنید، می‌توانستید یادبگیرید بر ذهنیت یا انگیزه‌ی خود مسلط شوید. دیگر هیچ حدومرزی وجود نداشت! ابرقدرت ذهنی می‌شدید و هر چیزی ممکن می‌شد!

یادگرفتن تفکیک داده‌ها و ابداع روشها و مهارت‌های جدید برای رشد در جهانی پریشان که دریای متلاطم اطلاعات است، برای بقا در قرن بیست ویکم ضروری است. توانایی یادگرفتن سریع‌تر و آسان‌تر موجب می‌شود هر چیز دیگری در زندگی ممکن‌ شود و این یعنی بهترین زمان است که مغزتان را‌ هم مانند بدنتان پرورش بدهید.

با این حال، تعداد کمی از ما می‌دانیم که با استفاده از چند روش عملی می‌توانیم مغزمان را ارتقا بدهیم و بر توانایی یادگیری خود بیفزاییم. بیشترمان آگاه هستیم که با ورزش و رژیم غذایی مناسب می‌توانیم سلامت قلبمان را بهبود بدهیم، اما بسیاری از ما نمی‌دانیم که می‌توانیم مغزمان را هم تا حد زیادی بهبود بدهیم و به این صورت زندگی خود را نیز بهتر کنیم.

همان طور که به بدنی سالم نیاز دارید، به مغزی انعطاف پذیر و قدرتمند و پرانرژی هم نیاز دارید.

ارزشمندترین موهبت ما انسان‌ها، مغزمان است.

مغزمان به ما توانایی می‌دهد یاد بگیریم، عشق بورزیم، بیندیشیم، خلق کنیم و طعم لذت را بچشیم. مغز ما دروازه‌ای به احساساتمان است، به ظرفیتمان برای تجربه زندگی به عمیق‌ترین شکل ممکن، به توانایی‌مان برای دستیابی به درکی پایدار و ماندگار از صمیمیت.
مغزمان به ما توان نوآوری و رشد و انجام کارهای مختلف را می‌دهد.

قدرت مغزتونو بالا ببرید تا سرعت یادگیریتون بالاتر بره و درای زندگی فوق‌العاده به روتون باز بشه

اگر سعی دارید در هر زمینه ای به هدفی به خصوص برسید، ابتدا باید بپرسید:

محدودیت کجاست؟

به احتمال زیاد در ذهنیت، انگیزه یا روش های خود محدودیت دارید. پس دلیل هیچ کدام از ناتوانی ها، کمبود یا قصوری شخصی نیست و برخلاف آنچه معمولا اعتقاد داریم، موانع پیش پایمان محکم نشده اند. ما کنترل کامل داریم و هر زمانی می توانیم بر موانع غلبه کنیم.

اگر ذهنیتمان با تمایلات و اهدافمان هم راستا نباشد، هرگز به آنها دست نخواهیم یافت. شناسایی باورها، داستان‌ها و اعتقادات قلبی، گرایش‌ها و فرضیه‌های محدودکننده درباره‌ی خودتان و آنچه برایتان شدنی به نظر می‌رسد، ضروری است. بررسی و کنکاش و نابود کردن این باورها، اولین قدم در راه رسیدن به ذهنیتی بدون هرگونه محدودیت است.

اگر تخم مرغ از بیرون بشکند، زندگی پایان می‌یابد. اما اگر از درون بشکند، زندگی آغاز می‌شود. بهترین چیزها همیشه از درون نشئت می‌گیرند.

اگر در حال حاضر از تمام پتانسیل خود برای یادگیری یا زندگی استفاده نمی‌کنید، اگر شکافی بین واقعیت کنونی و واقعیت مطلوبتان وجود دارد، دلیلش این است که محدودیتی وجود دارد. این محدودیت‌ها باید از بین بروند :

• محدودیت در ذهنیت شما:

به خودتان، تواناییهایتان، آنچه لیاقتش را دارید یا آنچه ممکن است، باور کافی ندارید.

• محدودیت در انگیزه ی شما:

انگیزه، محرک، هدف یا انرژی لازم را برای عمل کردن ندارید.

• محدودیت در روشهایتان:

فرآیندی به شما آموزش داده شده است و بر اساس آن عمل می کنید، اما برای دستیابی به یادگیری نامحدود و نتایج مدنظرتان مؤثر نیست. وضعیت شما هرچه باشد، به خاطر داشته باشید که در این راه تنها نیستید.

 

توانایی مغز

بیایید یک لحظه به این موضوع فکر کنیم که مغزتان چقدر فوق‌العاده است.

مغزتان در روز تقریبأ ۷۰۰۰۰ فکر تولید می‌کند.

سرعت مغز شما با سرعت پرشتاب‌ترین ماشین‌های مسابقه یکی است.

همچون اثرانگشتتان، مغزتان هم مختص به خودتان است و در جهان دو مغز یکسان وجود ندارند.

مغز شما سریع تر از تمام رایانه‌های موجود در جهان عمل می کند و ظرفیت ذخیره‌اش بی نهایت است.

حتی وقتی آسیب دیده باشد، قادر به تولید نبوغ است و حتی اگر نصف مغزتان را هم داشته باشید، همچنان می‌توانید مثل تمام انسان ها راحت زندگی کنید.

با توجه به اینکه قدرت فوق‌العاده‌ی ذهن در اختیار ماست، چرا این قدر مشکل داریم؟

اگر مغزمان واقعا این‌قدر فوق‌العاده است، چرا احساسات اطلاعات اضافی، حواس پرتی، فراموشکاری و احساس بی‌کفایتی این قدر بر ما تأثیرگذارند؟

چطور این واقعیت را می پذیریم که بعضی روزها پتانسیل زیادی داریم، اما برخی روزها قادر نیستیم یک نام را به خاطر بیاوریم یا ساده ترین کارها را انجام دهیم؟

پاسخ، ساده است:

« به ما آموزش نداده‌اند چطور این کار را بکنیم. »
اگر به فردی ایدهای جدید بدهید، یک روزش را پرمایه خواهید کرد. اگر به فردی آموزش دهید چطور بیاموزد، خودش می‌تواند تمام زندگی‌اش را پرمایه کند.

 

مدرسه جای بسیار خوبی برای یادگیری است.

در مدرسه به ما می‌آموزند چه چیزی را یاد بگیریم، چه فکرهایی بکنیم و چه چیزهایی را به خاطر بیاوریم. اما کلاسهای خیلی کمی هستند که یادگیری را به ما بیاموزند، اینکه چطور خودمان فکر کنیم و چگونه به خاطر آوریم.

 

چطور هر کتابی را بخوانیم و به خاطر بسپاریم؟!

زمان، یکی از دارایی های بسیار ارزشمند شماست. تنها چیزی است که هرگز نمی‌توانید پسش بگیرید. در جایگاه مربی مغزتان، دوست دارم بهترین نتایج را بگیرید، بنابراین در ادامه پیشنهادهایی کرده‌ام که با استفاده از آنها بیشترین بهره را ببرید.

می‌توانید این پیشنهادها را برای هرآنچه دوست دارید بخوانید و یاد بگیرید و به کار ببرید.

بیایید کارمان را با این سؤال شروع کنیم:

آیا تا به حال چیزی خوانده‌اید که روز بعد فراموشش کرده باشید؟
فقط شما نیستید. از هر ده نفر، نه نفر از حافظه خود شکایت دارند. در جامعه امروز ابزارهای هوشمند باعث شده اند تا ما کمتر از مغزمان استفاده کنیم. برای همین باید توجه مضاعفی بر حافظه و تقویت ذهنی خود داشته باشیم. حافظه باید تمرین داده شود تا بهبود یابد.

کتاب خواندن بسیاری از افراد مانند پرکردن وان حمام است. درآن غوطه ور می شوند و بعد تماشا می کنند که با برداشتن درپوش خروجی تا قطره آخر آب تخلیه می شود. این که چقدر فراموش می کنید از نظر درصدی متغیر است اما اگر آن را مرور نکنید بخش زیادی از مطلب در گذر از روز اول جان سالم به در نمی برد و روزهای بعد بخش های بیشتری از دست خواهند رفت.

روان شناسان این پدیده را منحنی فراموشی می‌نامند. فرمولی ریاضی است که نرخ فراموشی اطلاعات را پس از یادگیری اولیه تخمین می زند.

تحقیقات نشان می‌دهند:

انسانها تقریبا ۵۰ درصد از آنچه در یک ساعت می‌آموزند و به طور متوسط ۷۰درصد از آنچه را در ۲۴ ساعت می‌آموزند، فراموش می‌کنند. در ادامه تعدادی پیشنهاد را می بینید که به شما کمک می کنند از منحنی فراموشی جلوتر بمانید.

منحنی فراموشی

تحقیقات نشان میدهند توانایی طبیعی ما برای تمرکز، بعد از ۱۰ تا ۴۰ دقیقه افول می‌کند.

اگر بیش از این برای کاری مشخص زمان صرف کنیم، نتایجی کمتر از زمان صرف شده خواهیم گرفت چراکه حواسمان به اطراف پرت می شود. مغز ما برای هضم اطلاعات ورودی نیاز به زمان دارد و ممکن است آشفته‌بازاری که برای مغز ایجاد می‌کنید، اوضاع را نه‌تنها به سمت بهتر شدن سوق ندهد، بلکه بدترش کند.

به قول کتاب قدرت عادت

اراده مانند یک عضله است. شما نمی‌توانید که یک عضله را یک شبه بسازید و همینطور از یک عضله‌ی ضعیف انتظار داشته باشید که از پس یک برنامه‌ی سنگین بربیاید.

تکنیک پومودورو

به همین خاطر، پیشنهاد می کنم از تکنیک پومودورو استفاده کنید، روشی برای بهره وری بیشتر که فرانچسکو چیریلو ارائه کرده است. بر اساس این ایده، زمان بهینه برای هر وظیفه ۲۵ دقیقه است و در ادامه استراحتی پنج دقیقه ای ضروری است. هر بخش ۲۵ دقیقه‌ای را یک پومودورو مینامیم.

همان‌طور که این مقاله در مورد یادگیری نامحدود، موسسه ذهن‌برتر محمدسیدا را می خوانید، پیشنهاد می‌کنم یک پومودورو مطالعه کنید و پنج دقیقه به مغزتان استراحت بدهید.

 

تکنیک پومودورو

 

استراحت کنید

داشتن استراحت‌های کوتاه در هر ۲۵ دقیقه باعث می‌شود، ذهن شما کمتر خسته شود. یک ذهن خسته، کمتر می‌تواند تمرکز کند. تمرکز پایین باعث می‌شود کیفیت کار افت کند. افت کیفیت کار شما را مجبور می‌کند دوباره و چند باره کارتان را بازبینی کنید. در نتیجه عملا وقت بیشتری تلف خواهید کرد. استراحت‌های ۵ دقیقه‌ای سطح تمرکز ذهنی شما همواره بالا نگه می‌دارند.

 

تکنیک پومودورو

 

نماد گوجه‌فرنگی در تکنیک پومودورو به چه معناست؟

تکنیک پومودورو در دهه 1980 توسط یک دانشجوی ایتالیایی به نام فرانسیسکو سیریلو (Francesco Cirillo) ابداع شد. او برای مدیریت زمان مطالعه خود، ساعت کوکی آشپزخانه را برداشت، آن را کوک کرد و مشغول به کار شد. این ساعت شبیه یک گوجه‌فرنگی بود.

وی وقتی متوجه شد که تکنیکش خوب کار می‌کند، روی آن یک اسم گذاشت. چون این ساعت کوکی‌ به شکل یک گوجه‌فرنگی بود، در نتیجه اسم این روش مدیریت زمان را هم گوجه‌فرنگی گذاشت.

پومودورو(Pomodoro)  یک کلمه ایتالیایی به معنای گوجه‌فرنگی است.

 

نماد گوجه‌فرنگی در تکنیک پومودورو

وقتی بحث یادگیری مطرح است، تکنیک پومودورو بسیار مؤثر است و دلیلش به حافظه مربوط می‌شود، به خصوص تأثير « تقدم و تأخر » .

تأثیر تقدم این است که :

بیشتر احتمال دارد آموخته هایتان در «ابتدای» جلسه یادگیری، کلاس ارائه، یا حتی تعاملی اجتماعی را به خاطر بسپارید.

در مهمانی شاید ۳۰ نفر غریبه را ملاقات کنید. بیش از همه چند نفری را به خاطر خواهید داشت که اول ملاقات کرده اید. تأثير تأخر این است که احتمال دارد آخرین آموخته‌هایتان را به خاطر آورید. مثلا در همان مهمانی نام چند نفری را که آخر ملاقات کرده اید نیز به خاطر خواهید آورد.

نمودار ماندگاری مطالب

اثر تقدم و تأخر

همه ما تابه حال پیش از امتحان وقت تلف کرده‌ایم و ناگهان شب امتحان سعی کرده ایم هرچقدر می توانیم مطلب در مغزمان فرو کنیم. اثر تقدم و تأخر فقط نشانه هستند که چرا درس خواندن شب قبل از امتحان مؤثر نیست. با استراحت، آغاز و پایان های بیشتری خلق می‌کنید و چیزهای بیشتری می‌آموزید.

اگر تصمیم بگیرید در مدت دو ساعت بدون استراحت کتابی را بخوانید، ممکن است فقط بیست دقیقه‌ی اول را به خاطر بسپارید، سپس متوجه شیب نزولی در سی دقیقه‌ی میانی شوید و مجددا انتهای مطالعه تان را به یاد بیاورید.

سکون و کاهش میانی، بدون استراحت برای جمع بندی یا تفکر دربارهی چیزی که خواندید، تبدیل به فضایی مرده برای یادگیری می شود. پس این مقاله را با درنظر گرفتن تکنیک پومودورو بخوانید تا بیشترین بهره را ببرید.

همین حالا زنگ هشداری را برای ۲۵ دقیقه‌ی دیگر تنظیم کنید و روی آنچه در این مقاله می‌خوانید متمرکز شوید. وقتی زنگ هشدار را شنیدید، مقاله را علامت بگذارید و سپس آنچه را در این ۲۵ دقیقه یاد گرفته اید، یادداشت کنید.

👈🏾 پیشنهاد می کنیم مقاله همه چیز در مورد نقشه ذهنی، نحوه رسم و کاربرد را مطالعه کنید.

 

ابزارهای رایگان تکنیک پومودورو برای کمک به یادگیری نامحدود

در ادامه به معرفی و دانلود بهترین نرم‌افزارهای تکنیک پومودورو می پردازیم:

Tomighty
یک نرم افزار رایگان هست که برای بستر ویندوز و مک طراحی شده است و شما می توانید از ان برای تکینک پومودورو استفاده کنید

 

Tomato Productivity Timer

نرم افزار Tomato Productivity Timer ساعت پومودورو.⇐ صفحه دانلود نرم افزار

 

Focus To-Do

نرم‌افزاری پیشرفته برای انجام لیست کارها به روش پومودورو. ⇐ صفحه دانلود نرم افزار

 

pomodoro

اپلیکیشن pomodoro برای سیستم عامل ios (اپل – Apple). ⇐ صفحه دانلود نرم افزار

 

در لینک زیر هم ١١ اپليكيشن كاربردى ديگر در این زمینه معرفی شده است:

اپلیکشن های کاربردی دیگر

 

«تنها راه برنده‌شدن این است که سریع‌تر از دیگران بیاموزید.»

چطور سریع‌تر، بهتر و فعالانه‌تر بیاموزید؟ چگونه از روش سریع‌تر برای یادگیری نامحدود استفاده کنیم؟

در ادامه به آموزش روش هایی برای یادگیری نامحدود واینکه چطور سریع ‌تر و بهتر بیاموزید، می پردازیم…

 

ادامه این بخش از مقاله ویژه اعضای کارگاه تکنیک‌برتر است.

مشاهده ادامه مقاله

 

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

3 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
فروشگاه
مقالات
خانه
دوره ها
جستجو
 
0
    0
    سفارشات شما
    سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه
    لایو دکتر محمد سیدا