بهترین پادکست های آموزشی برای تقویت زبان انگلیسی

بهترین پادکست های آموزشی برای تقویت زبان انگلیسی

پادکست های آموزشی بر اساس مباحث ارائه شده در لایو اینستاگرامی مشترک آقای محمد سیدا و خانم نینا احسن

شما زمانی که شروع به آموزش زبان جدید می کنید درست مثل نوزادی هستید که تازه متولد شده است. دقت کنید که یک نوزاد چندین ماه فقط می شنود و گوش می دهد تا در نهایت با تولید صدا کلمه ای کوچک بر زبان بیاورد پس هرچه بیشتر گوش کنید بهتر صحبت خواهید کرد.( به خصوص مکالمه های اورجینال )

کسی که زیاد بشنود بیشتر با تلفظات و لحن صحبت کردن زبان جدید آشنا می شود و بدون انکه متوجه باشد به مرور زمان خودش هم با همان تلفظ و لحن زبان جدید را صحبت خواهد کرد.

 

یادگیری زبان انگلیسی با پادکست های آموزشی

چرا پادکست های آموزشی برای تقویت زبان انگلیسی بسیار مؤثر و پرطرفدار است؟

همانطور که میدانید آموزش و یادگیری زبان انگلیسی از جمله ملزومات اصلی برای زندگی و تحصیل افراد در سنین مختلف و شرایط مختلف است و این موضوع به دلیل اهمیت زبان انگلیسی و بین المللی بودن این زبان است.

پادکست های آموزشی زبان انگلیسی به دلیل ارزان قیمت بودن و همچنین استفاده و گوش کردن به آن در هر زمان و مکانی و از همه مهتر گیرایی و یادگیری که پادکست های آموزشی برای زبان آموزان فراهم می‌کند، علت استفاده‌ی بسیاری از افراد و زبان آموزان در سنین مختلف و با سطح دانش و یادگیری مختلف از این پادکست ها است.

 • پادکست‌ ها به شما در پیشرفت مهارت گوش دادن انگلیسی کمک می‌کنند.
 • پادکسـت ها می‌توانند واژگان تخصصی انگلیسی را به شما آموزش دهند.
 • پادکست های آموزشی انگلیسی می‌توانند به شما در بهبود تلفظ لغات کمک کنند.

عادت کردن به صداهای انگلیسی برای بهبود تلفظ شما ضروری است. پادکست ها به شما امکان می‌دهند با ریتم جملات انگلیسی بسیار آشنا شوید. شنیدن مکالمات انگلیسی با پادکست ها به شما کمک می‌کند هنگامی که شما به زبان انگلیسی صحبت می‌کنید تمامی لغات را با تلفظ صحیح بگویید

 

نحوه استفاده از پادکست های آموزشی برای تقویت زبان انگلیسی

اما چگونه از پادکست‌های آموزش زبان انگلیسی برای بهبود مهارت‌های یادگیری زبان استفاده کنیم؟

 

1. بار اول فقط گوش کنید.

گوش دادن به پادکست‌های انگلیسی در زمانی که در حال انجام کارهای دیگری هستید، به مغز کمک می‌کند به این زبان عادت کند.

 

2. مرتبه دوم پادکست را با دقت بیشتری گوش کنید

حالا برای مرتبه دوم و حتی سوم پادکست را گوش کنید و به تمام کلمات و عباراتی که تشخیص می‌دهید دقت کنید. اگر احساس کردید گوینده خیلی تند صحبت می‌کند، سرعت آن را تا 75% کم کنید.

 

3. در صورت امکان متن پادکست را بخوانید

خواندن نسخه نوشتاری پادکست وقتی به آن گوش می‌دهید بسیار مفید است، چون یک اطلاعات را از دو کانال دریافت می‌کنید (چشم‌ها و گوش‌ها)، که در یادآوری و درک به مغز کمک می‌کند. کلمات و جملات را با صدای بلند تکرار کنید.

هر گاه می‌خواهید پادکست را متوقف کنید و به کلمات و عباراتی رجوع کنید که برایتان جدید هستند یا تلفظشان برایتان مشکل است.

 

4. چندین بار آن‌ها را تکرار کنید تا خوب یاد بگیرید.

کلمات و گرامر جدید را از پادکست جدا و جایی یادداشت کنید اگر کلمات جدید و نکات گرامری را که در هر پادکست به کار رفته پیدا و یادداشت کنید، در آینده آن‌ها را بهتر و راحت‌تر به یاد می‌آورید. علاوه بر این یادگیری کلمات و گرامر جدید برای شما به عنوان نوآموز زبان واجب و ضروری است

شما می‌تونید از طریق گوش دادن پادکست زبان انگلیسی زمان خودتون رو به‌صورت بهینه صرف کنید و بخش‌هایی از روز رو که به هر دلیلی ممکنه بلاستفاده باشه رو احیا کنید!

 

معرفی بهترین پادکست های آموزشی برای تقویت زبان انگلیسی

 

پادکست English Class 101

پادکست English Class 101

محتوای پادکست: این پادکست انگلیسی بیشتر از ۱۶۰۰ اپیزود دارد که از سطح ابتدایی (Beginner) آغاز می‌شود و تا سطح پیشرفته (Advanced) ادامه پیدا می‌کند.

همه اپیزودهای این پادکست به شکل روان و قابل فهم تولید شده و از نظر فرهنگی با سلیقه مخاطبان سازگار است و معمولاً با صحبت‌های یک میزبان آغاز می‌شود که یک داستان را با فضاسازی تعریف می‌کند.

سپس همان صحنه با سرعتی آهسته‌تر و قابل فهم‌تر باز تعریف می‌شود.

 • سطح: از Beginner تا Advanced
 • زمان هر اپیزود: ۱ تا ۱۰ دقیقه
 • قیمت: این پادکست زبان انگلیسی به شکل رایگان عرضه می‌شود، اما با پرداخت ماهیانه از ۸ دلار به بالا، می‌توانید به دیگر منابع سودمند برای یادگیری زبان انگلیسی هم دسترسی پیدا کنید.

لینک صفحه پادکست ها

لینک وب سایت رسمی پادکست

 

پادکست انگلیسی Learning English from Voice of America News

پادکست انگلیسی Learning English from Voice of America News

محتوای پادکست: خبرگزاری V-O-A News برای علاقه‌مندان به یادگیری زبان انگلیسی، پادکست مخصوص خودش را راه‌اندازی کرده که در آن می‌توانید به داستان‌هایی از زندگی جوانان آمریکایی گوش دهید.

درس‌های سطح ابتدایی این پادکست نسبت به سطح متوسط (Intermediate) آن، معمولاً کوتاه‌تر هستند و داستان‌های انگلیسی آهسته‌تر و با استفاده از کلمات ساده‌تر ساخته شده‌اند.

 • سطح: از Beginner تا Intermediate
 • زمان هر اپیزود: ۱ تا ۱۰ دقیقه
 • قیمت: رایگان

لینک صفحه پادکست ها

 

پادکست Business English Pod

پادکست Business English Pod

محتوای پادکست: برای تمام افرادی که در کسب و کارشان به نوعی با زبان انگلیسی سروکار دارد و یا مدام با کشورهای انگلیسی زبان مبادلات کاری دارند. این وب‌سایت یکی از بهترین مکان‌ها برای یادگیری گفت‌و‌گوها و اصطلاحات کسب‌و‌کار به زبان انگلیسی است.

سرعت گفت‌و‌گوها در این پادکست زبان انگلیسی، ۳/۴ سرعت گفت‌و‌گوهای معمولی است که آن را برای مخاطبان قابل فهم‌تر می‌کند. متن گفت‌و‌گوی هر اپیزود هم به شکل مجزا تولید شده و در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد و به درک و یادگیری تمام مطالب به مخاطب کمک می‌کند.

 • سطح: Intermediate تا Advanced
 • زمان هر اپیزود: ۲۰ تا ۲۵ دقیقه
 • قیمت: رایگان. برای عضویت در این پادکست و دسترسی به منابع بیشتر، باید ماهیانه ۸۰ دلار پرداخت کنید.

لینک وب سایت رسمی پادکست

 

پادکست انگلیسی Culips

پادکست انگلیسی Culips

محتوای پادکست: در این پادکسـت می‌توانید در واقع به چهار نوع پادکست مختلف دسترسی داشته باشید. در اپیزودهای انگلیسی به زبان ساده، میزبان پادکست با سرعت آهسته و روان گفت‌و‌گو می‌کند و موضوع گفت‌و‌گوها، اتفاقات روزمره است و برای تقویت لیسنینگ مناسب هستند.

در اپیـزودهای Chatterbox، میزبان پادکست با شخصی درباره یک داستان جالب گفت‌و‌گو می‌کند. این نوع گفت‌و‌گوها، سرعت گفت‌و‌گو همراه با متن استاندارد است، اما هنوز از کلمات ساده و روان استفاده می‌شود.

نوع دیگری از اپـیزودها با نام Catchword، بر عبارات، لغات، و اصطلاحات جالب و غیررسمی رایج میان مردم انگلیسی زبان تمرکز می‌شود.

در نوع چهارم گفت‌وگوهای این پادکست با نام Realtalk، اپیزودها بر محوریت اصطلاحات و لغات واقعی و روزمره افراد در موقعیت‌های مختلف، مثلاً اینکه چگونه در یک رستوران از کیفیت غذا شکایت کنیم، شکل می‌گیرد.

 • سطح: از Beginner تا Advanced
 • زمان هر اپیزود: ۱۵ تا ۲۰ دقیقه
 • قیمت: بعضی از اپیزودها به شکل نمونه در اختیار مخاطبان قرار گرفته است. برای عضویت شش ماهه در این پادکست زبان انگلیسی باید ۷۰ دلار پرداخت کنید که بتوانید به منابع مکمل برای یادگیری دسترسی پیدا کنید.

لینک صفحه پادکست ها

لینک وب سایت رسمی پادکست

 

پادکست انگلیسی ELT Podcasts

پادکست انگلیسی ELT Podcasts

محتوای پادکست: اگرچه این پادکست چند سالی است که دیگر آپدیت نمی‌شود، اما اپیزودهای با کیفیتی دارد که به درد دانشجویان ESL مناسب است.

اپیزودهای مربوط به سطوح ابتدایی دارای گفت‌وگوهای ساده میان افراد مختلف است که با سرعت‌های آهسته و آهسته‌تر تکرار می‌شوند تا مخاطب بتواند با گوش دادن به آنها نحوه تلفظ کلمات را بفهمد و تمرین کند که باعث تقویت لیسنینگ می‌شود.

گفت‌وگوهای مربوط به سطح متوسط با سرعت گفت‌و‌گوی نرمال ضبط شده و در آخر هر اپیزود دارای تمرین است.

 • سطح: Basic تا Intermediate
 • زمان هر اپیزود: ۱ تا ۵ دقیقه
 • قیمت: رایگان

لینک وب سایت رسمی پادکست

 

پادکست Podcasts in English

پادکست Podcasts in English

محتوای پادکست: در این پادکست می‌توانید به تنظیمات مختلف و طیف گسترده‌ای از موضوعات مختلف دست پیدا کنید. این مجموعه شامل پادکست های کوتاه انگلیسی و مفید است.

همچنین در این پادکست مجموعه‌ای سودمند برای افراد علاقمند به انگلیسی مخصوص کسب و کار وجود دارد.

 • سطح: Beginner، Intermediate و Upper-Intermediate
 • زمان هر اپیزود: ۲ تا ۵ دقیقه
 • قیمت: رایگان. حق عضویت سه ماهه این پادکست برای دسترسی به منابع بیشتر، از ۱۹ دلار شروع می‌شود.

لینک وب سایت رسمی پادکست

 

پادکست Breaking News English

پادکست Breaking News English

محتوای پادکست: این پادکست خبرهای جالب از سراسر جهان را پوشش می‌دهد. درجات سختی اپیزودها در ۵ سطح مختلف دسته‌بندی شده است که با سرعت‌های مختلف، از سرعت آهسته تا نرمال ضبط و منتشر می‌شوند. این مجموعه شامل پادکست انگلیسی مبتدی تا پیشرفته است و برای تقویت لیسنینگ مناسب هستند.

هر داستان همراه با متن معمولاً در سطوح مختلف تکرار می‌شود با این تفاوت که در سطوح پایه‌ای، کلمات و عبارت ساده و در سطوح پیشرفته‌تر، عبارات و اصطلاحات سخت‌تر جایگزین لغات ساده می‌شوند.

 • سطح: Beginner، Intermediate و Upper-Intermediate
 • زمان هر اپیزود: ۱ تا ۳ دقیقه
 • قیمت: رایگان

لینک صفحه پادکست ها

لینک وب سایت رسمی پادکست

 

پادکست English as a Second Language podcast ESLpod

پادکست English as a Second Language podcast ESLpod

محتوای پادکست: این پادکست زبان انگلیسی دارای بیش از ۱۸۰۰ اپیزود و دفترچه راهنمای ۸ تا ۱۰ برگی برای یادگیری است.

گروهی از اپیزودها در دسته «انگلیسی روزمره» قرار دارند که به موضوعات روزمره مثل خانواده، شغل، روابط اجتماعی و … پرداخته است. در دسته دیگری با نام «انگلیسی فرهنگی»، به موضوعاتی مربوط به فرهنگ آمریکا، فیلم‌ها و کتاب‌های محبوب، سیاست و رئیس جمهورها، تاریخ و فلسفه پرداخته می‌شود.

 • سطح: Intermediate تا Advanced
 • زمان هر اپیزود: ۲۰ تا ۳۰ دقیقه
 • قیمت: حق عضویت از ماهیانه ۱۵ دلار شروع می‌شود.

لینک صفحه پادکست ها

لینک وب سایت رسمی پادکست

 

پادکست انگلیسی Elementary Podcasts

پادکست انگلیسی Elementary Podcasts

محتوای پادکست: این پادکست توسط British Council و برای دانشجویان سطح مبتدی تا Intermediate تولید شده است. میزبانان این پادکست همراه با متن، با زبانی روان، قابل فهم و پرانرژی، مخاطب را به دنیاهای مختلفی از موضوعات و مطالب مختلف می‌برند.

بعضی از پادکست انگلیسی مبتدی هم دنباله‌دار شده و به اپیزود دوم و سوم کشیده می‌شود.

 • سطح: Basic، Intermediate و Pre-Advanced
 • زمان هر اپیزود: ۱۰ تا ۳۰ دقیقه
 • قیمت: رایگان

لینک صفحه پادکست ها

لینک وب سایت رسمی پادکست

 

پادکست انگلیسی Quality Time ESL

پادکست انگلیسی Quality Time ESL

محتوای پادکست: در این پادکست زبان انگلیسی هم به چهار مجموعه مختلف دسترسی خواهید داشت که بیشتر آنها رایگان هستند و بقیه هم با پرداخت مبلغ بسیار ناچیز در اختیارتان قرار می‌گیرند.

مجموعه The Essential English این پادکست برای دانشجویان مبتدی و آنهایی که دانش انگلیسی‌شان بسیار کم است تولید شده است. سه مجموعه دیگر این پادکست مطالب ترکیبی را شامل می‌شود که بر ساختارهای گرامری و افزایش دایره واژگان دانشجو تمرکز می‌کند.

 • سطح: دانشجویان با  دانش زبان انگلیسی بسیار ناچیز تا پیشرفته.
 • زمان هر اپیزود: تقریبا ۱۰ دقیقه.
 • قیمت: رایگان. حق عضویت ناچیز برای دسترسی به منابع مکمل.

لینک وب سایت رسمی پادکست

 

پادکست ‌های زیر به سطوح بالاتر از متوسط پیشنهاد می‌شوند

پادکست Luke’s English Podcast (لهجه بریتیش در سطح پیشرفته)

پادکست Luke’s English Podcast

محتوای پادکست: لوک که خالق این پادکست است، یک معلم زبان انگلیسی است که این پادکست را از سال ۲۰۰۹ و در آپارتمان خودش ضبط می‌کند. اپیزودهای این پادکست با لهجه بریتانیایی ضبط شده ولی بسیار روان و قابل فهم است.

وجه تمایز این پادکست با دیگر پادکست‌ها در این است که لوک در پادکست خودش مطالب جالب و خنده‌داری را می‌گنجاند که باعث می‌شود در کنار یادگیری زبان، اوقات خوشی را هم تجربه کنید. این پادکست همچنین برنده چندین جایزه هم شده است.

 • سطح: Advanced
 • زمان هر اپیزود: ۱ ساعت و بیشتر
 • قیمت: رایگان

لینک وب سایت رسمی پادکست

 

پادکست انگلیسی The American Life

پادکست انگلیسی The American Life

محتوای پادکست: این پادکست که به عنوان محبوب‌ترین پادکست آمریکایی هم شناخته می‌شود، مخاطبانش را به سفری به مناطق مختلف و لهجه‌های مختلف از مناطق مختلف آمریکا می‌برد . در عین حال داستان‌های عجیب و غریب و همیشه جذاب از سبک‌های مختلف زندگی در آمریکا، مخاطب را بسیار سرگرم می‌کند. هر اپیزود از این پادکست دارای تم خاص خودش است که معمولاً با اپیزودهای پیشین ارتباط دارد.

 • سطح: Advanced
 • زمان هر اپیزود: ۱ ساعت و بیشتر
 • قیمت: رایگان

لینک وب سایت رسمی پادکست

 

پادکست Global News from B-B-C

پادکست

محتوای پادکست: این پادکست دو بار در روز آپدیت می‌شود و داستان‌ها و خبرهایی از سراسر دنیا را پوشش می‌دهد. از آنجایی که این پادکست توسط خبرگزاری انگلیسی بی‌بی‌سی تولید می‌شود، می‌توانیم از کیفیت مطالب آن به شکل ۱۰۰% مطمئن باشیم. میزبانان این پادکست هم بسیار روان و قابل فهم صحبت می‌کنند.

 • سطح: Advanced
 • زمان هر اپیزود: ۳۰ دقیقه و بیشتر
 • قیمت: رایگان

 

پادکست Better @ English

پادکست Better @ English

محتوای پادکست: بیشتر محتوای این پادکست از گفت‌و‌گوهای طبیعی دو شخص انگلیسی زبان، تولید شده است. پادکست انگلیسی پر از اصطلاحات و لغات دشوار، عبارات غیر رسمی و خیابانی‌ست. در بعضی از اپیزودهای این پادکست نیز از لوری، که خالق و صاحب وب‌سایت این پادکست است دعوت می‌شود تا درباره موضوعات مختلف با او گفت‌وگو کنند.

 • سطح: Intermediate تا Advanced
 • زمان هر اپیزود: ۵ دقیقه

لینک وب سایت رسمی پادکست

 

پادکست انگلیسی The English We Speak

پادکست انگلیسی The English We Speak

محتوای پادکست: پادکست آموزش زبان انگلیسی b b c هم از تولیدات خبرگزاری بی‌بی‌سـی است و در هر اپیزود، بر یک عبارت یا اصطلاح دشوار انگلیسی تمرکز می‌کند که فهم آن برای غیر انگلیسی زبانان دشوار است.

اپیزودهای این پادکست به شکل هفتگی آپدیت می‌شوند.

 • سطح: Upper-Intermediate ، Advanced
 • هزینه: رایگان

لینک صفحه پادکست ها

 

در کنار این پادکست‌ها می توانید از سایت های خوب آموزش زبان رایگان مانند

britishcouncil.org

duolingo.com

phrasemix.com

englishcentral.com

و …. هم برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنید.

محمد سیدا – موسسه ذهن برتر

 

5 2 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

3 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
فروشگاه
مقالات
خانه
دوره ها
جستجو
 
0
  0
  سفارشات شما
  سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه
  لایو دکتر محمد سیدا