اگر اهل مطالعه در فضای وب باشید، احتمالاً مشاهده کرده‌اید که اخیراً بسیاری از سایت‌ها در بالای مقالات خود زمان مورد نیاز برای مطالعه مطلب را ذکر می‌کنند. علت را می‌توان در اهمیت زمان جستجو کرد. محتوای تولید شده برای مطالعه هر روز بیشتر و بیشتر می‌شود و زمان ما برای خواندن آنها کمتر و کمتر.

این را بگذارید کنار سرانه مطالعه پایین در کشور ما. البته عددهای تخیلی دو دقیقه در سال را که چند سال پیش شایع شده بود کنار بگذارید. وضعیت آنقدر هم بد نیست. شاید نتوان آمار دقیقی از میزان سرانه مطالعه، چه در ایران و چه در کشورهای دیگر، به دست آورد. ولی مطابق بررسی‌هایی که در سال‌های اخیر انجام شده است، میزان مطالعه ما ایرانی‌ها به طور متوسط در روز، باید چیزی حدود یک ربع باشد. البته که همچنان عدد کمی است.

آموزش تندخوانی؛ دوبرابر کردن میزان مطالعه بدون صرف وقت بیشتر

نکته دیگر سرعت مطالعه ما ایرانی‌ها است. خودتان با یک تست ساده می‌توانید سرعت مطالعه‌تان را به دست بیاورید. به طور متوسط در زبان فارسی چیزی بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ کلمه در دقیقه مطالعه می‌شود. البته این عدد در مورد متون تخصصی و علمی ممکن است تا نصف کاهش بیابد. جالب است بدانید که در زبان انگلیسی متوسط سرعت مطالعه بین ۶۵۰ تا ۸۰۰ کلمه در دقیقه است. برای اینکه بیشتر متعجب شوید باید بگوییم در زبان ژاپنی این عدد بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ کلمه است. یعنی اگر فرض کنیم یک ژاپنی مثل ما روزی یک ربع را صرف مطالعه می‌کند، تقریباً شش برابر ما مطلب می‌آموزد. احتمالاٌ متوجه عمق فاجعه شده‌اید. ما هم کم مطالعه می‌کنیم و هم خیلی آرام این کار را انجام می‌دهیم.

این سرعت پایین علت ساده‌ای دارد. کسی به ما آموزش تندخوانی نداده است. در حالی که از اوایل دهه هشتاد میلادی آموزش تندخوانی در کشورهای پیشرفته دنیا مورد توجه قرار گرفت و حتی همین امروز هم در بسیاری از مدارس و دانشگاه‌ها به دانش‌آموزان و دانشجویان تندخوانی را آموزش می‌دهند. حتی در کشورهای دنیا سالانه مسابقاتی در زمینه تندخوانی هم برگزار می‌شود. این آموزش‌ها به حدی موثر است که در حال حاضر رکورد تندخوانی به زبان انگلیسی متعلق به فردی به نام «شان آدامز» است که در هر دقیقه ۳۸۵۰ کلمه مطالعه می‌کند. تصور کنید با چنین سرعت مطالعه‌ای می‌توان یک کتاب صد صفحه‌ای را که با فونت معمولی نوشته شده باشد، در حدود یک ساعت مطالعه کرد. اگر به ذهنتان رسیده است که حتماً این شخص با دقت مطالعه نمی‌کند که به چنین سرعتی رسیده است، باید بگوییم تمام مسابقات تندخوانی در دنیا همراه با امتحان درک مطلب برگزار می‌شود. یعنی پس از خواندن متن‌ها، شرکت‌کنندگان باید در مورد همان مطلب آزمون بدهند. پس نمی‌توان در آن تقلب کرد.

اما چطور می‌توانیم با چند راهکار ساده سرعت مطالعه‌مان را تا دو برابر افزایش دهیم؟

تکنیک‌های آموزش تندخوانی چندان سخت نیست! کلید کار برای رسیدن به سرعت‌های بالاتر مطالعه، کم کردن مکث‌ها است. شاید تا امروز کمتر به این نکته توجه کرده باشید که در زمان خواندن متن‌ها روی برخی از کلمات مکث می‌کنید. می‌توانید همین حالا و در حال مطالعه این مطلب کمی به مطالعه کردن خودتان دقت کنید که چطور گاهی روی یک کلمه متوقف می‌شوید. همینطور گاهی به عقب برمی‌گردید که یک جمله یا عبارت یا حتی پاراگراف را مجدداً مطالعه کنید تا آن را بهتر بفهمید.

اگر می‌خواهید سرعت مطالعه شما تا دو برابر افزایش پیدا کند سه کار را انجام ندهید:

 1. روی هیچ کلمه‌ای مکث نکنید. شاید در ابتدا فکر کنید که این کار میزان درک مطلبتان را کم می‌کند. ولی به مرور متوجه خواهید شد که نه تنها چنین اتفاقی نمی‌افتد، بلکه برعکس، این کار باعث افزایش تمرکز و در نتیجه درک مطلب بهتر خواهد شد.
 2. هرگز به عقب برنگردید. حتماً می‌گویید «این یکی دیگر غیرممکن است. اگر یک جمله را درک نکنم و بدون دوباره خواندنش به جمله بعدی بروم، جمله بعدی را هم نخواهم فهمید و همینطور دومینو‌‌وار کل مطلب را از دست خواهم داد.» این اتفاق هم نخواهد افتاد و خودتان به مرور متوجه خواهید شد. ولی برای اینکه خیالتان راحت باشد، اوایل که این کار را می‌کنید، می‌توانید جمله‌هایی را که به نظرتان می‌آید درک نکرده‌اید، علامت بگذارید و از آن عبور کنید. پس از خواندن کل متن برگردید و آن جملات را بخوانید. قرار نیست این کار یک عادت همیشگی باشد. فقط تا مدتی این کار را انجام دهید تا عادت برگشتن به عقب در حین مطالعه از سرتان بیفتد. فراموش نکنید که مزیت اصلی تندخوانی سرعت مطالعه نیست، بلکه تندخوانی باعث بالا رفتن تمرکز در حین خواندن می‌شود.
 3. توصیه سوم بسیار ساده است. از خط کشیدن زیر خطوط کتاب و هایلایت کردن آنها بپرهیزید. این کار به شدت سرعت مطالعه شما را کاهش می‌دهد. اگر خیلی اصرار دارید که نکات مهم را در کتاب مشخص کنید، کنار خطوط آن علامت بزنید.

این سه نکته می‌تواند تا حداقل دو برابر سرعت مطالعه شما را افزایش دهد. تا همین جای کار و با رعایت همین سه نکته ساده هم شما یک تندخوان محسوب می‌شوید. ولی آموزش تندخوانی بسیار فراتر از این سه نکته است و می‌تواند سرعت مطالعه شما را به راحتی تا هزار کلمه در دقیقه بالا ببرد.

در این مطلب سعی کردیم یکی از مشکلات جانبی مطالعه، یعنی عدم تندخوانی و سرعت پایین مطالعه در کشورمان را بررسی کنیم و بر لزوم آموزش صحیح تندخوانی تاکید داشته باشیم. سه راهکار برای اینکه سرعت مطالعه شما تا حد زیادی افزایش یابد وجود دارد؛ عدم مکث روی کلمات، عدم بازگشت به عقب حین مطالعه و خط نکشیدن داخل کتاب. ولی اگر می‌خواهید سرعت مطالعه از این هم بسیار بالاتر باشد نیاز به آموزش تندخوانی به صورت حرفه‌ای خواهید داشت.

مزایای تندخوانی را دست کم نگیرید!

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که اگر می‌توانستید سرعت مطالعه خود را بالا ببرید چقدر در زمان و انرژی شما صرفه‌جویی می‌شد؟ آیا تا به حال توجه کرده‌اید که هر روز چند دقیقه و یا حتی چند ساعت از وقت شما صرف خواندن ایمیل‌ها، اخبار، گزارش‌های کاری و یا مطالب متفرقه می‌شود؟

اگر مهارت تندخوانی را کسب کنید همه این کارها را در مدت زمان بسیار کم‌تری انجام خواهید داد. این روزها همه ما به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کرونا در خانه مانده‌ایم، چه فرصتی از این بهتر که به کتاب‌هایی که خریدیم و وقت مطالعه آنها را نداشتیم، سری بزنیم.

در مورد روش‌های تندخوانی مقالات بسیاری خوانده‌ایم. حالا نوبت آن رسیده که مزایای تندخوانی را یک به یک با هم بررسی کنیم. مزایایی که شاید کوچک باشند اما به مرور زمان در سبک زندگی ما تغییرات زیادی ایجاد خواهند کرد. چرا که هم فرصت بیشتری برای مطالعه و انجام کارهایمان پیدا می‌کنیم و هم با تندخوانی حافظه خود را تقویت کرده‌ایم.

صرفه‌جویی در زمان

صرفه‌جویی در زمان بدیهی‌ترین مزیت تندخوانی است. بسیاری از دانشجویان از اینکه فرصت نمی‌کنند تمامی منابع و مطالب درسی را به خوبی مطالعه کنند گله‌مند هستند. وجود کتاب‌ها و مقالات گوناگون و ضرورت خواندن مباحث مختلف درسی در طول هر ترم تحصیلی، هر دانشجویی را به این فکر می‌اندازد که راهی برای بالا بردن سرعت مطالعه خود بیابد.

دانشجویانی که مهارت تندخوانی را می‌آموزند، برای خواندن یک کتاب ۲۰۰ صفحه‌ای به زمانی کم‌تر از دو ساعت نیاز دارند. این درحالی است که بسیاری از دانشجویان مطالعه چنین کتابی را در طی چند روز به پایان می‌رسانند!

جالب است بدانید کسانی که مهارت تندخوانی را می‌آموزند قادر هستند در هر ۱۰۰۰ ساعت حجمی از مطالب را مطالعه کنند که سایرین در ۴۰۰۰ ساعت می‌خوانند.

 علاوه بر این، یکی از مزایای تندخوانی، یادگیری مدیریت زمان است. این مهارت نه تنها در زمینه مطالعه، بلکه در سایر جنبه‌های زندگی نیز در کسب موفقیت تاثیر چشمگیر دارد.

کاهش خستگی در حین مطالعه

یکی از مواردی که درس خواندن را برای بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان مشکل می‌کند، احساس خستگی است. اغلب افراد وقتی چند ساعت پیوسته مشغول مطالعه هستند، احساس خستگی ذهنی شدیدی پیدا می‌کنند. این خستگی گاه به اندازه‌ای است که موجب می‌شود دانش‌آموز یا دانشجو، درس خواندن را به کلی برای یک روز کامل رها کند. این مشکل در بین پشت‌ کنکوری‌ها بسیار رایج است.

تصور کنید اگر همین دانش‌آموزان و دانشجویان بتوانند مطالبی را که برای یک روز تعیین کرده‌اند، در مدت زمان بسیار کوتاه‌تری بخوانند. برای مثال اگر یک دانشجو تصمیم گرفته باشد یک مبحث را در طی ۵ ساعت مطالعه کند اما خواندن آن را در ۲ ساعت به پایان برد، بدون شک انرژی بسیار کم‌تری از دست می‌دهد. در نتیجه می‌تواند با انرژی بیشتری، پس از یک استراحت کوتاه، مطالعه دروس را از سر گیرد. به همین خاطر است که کاهش احساس خستگی در حین درس خواندن به عنوان یکی از مهم‌ترین مزایای تندخوانی محسوب می‌شود.

فراموش نکنید که یکی از اصلی‌ترین دلایل افت تحصیلی در دانش‌آموزان و دانشجویان، احساس خستگی مفرط به دلیل طولانی شدن زمان مطالعه دروس است.

افزایش تمرکز و جلوگیری از حواس‌پرتی

افرادی که تندخوانی را می‌آموزند، در تمرکز کردن بر روی موضوعات مختلف نسبت به سایر افراد مهارت بیشتری دارند. شاید شما نیز از آن دسته افرادی باشید که در حین مطالعه دروس و یا حتی کتاب‌های غیر درسی، تمرکز خود را از دست می‌دهید.

برای مثال ممکن است به خودتان بیایید و ببینید یک ساعت است که نگاه شما روی یک پاراگراف باقی مانده و افکارتان در دنیای دیگری سیر می‌کند. این یکی از مشکلات رایج در بین بیشتر افراد است که نه تنها در حین مطالعه، بلکه در حین انجام دادن کارهای دیگر نیز پیش می‌آید.

یادگیری مهارت تندخوانی به افراد کمک می‌کند تا بر روی موضوع مورد نظر خود تمرکز کنند. در واقع با این مهارت جلوی پرت شدن حواس خود را می‌گیرند. به همین خاطر است که یادگیری تند خوانی در زمینه کاری و حرفه‌ای شما نیز می‌تواند تاثیرات مثبت قابل ‌توجهی داشته باشد.

 

علاقمند شدن به مطالعه

 آیا شما نیز از آن دسته افرادی هستید که وقتی کتابی را به دست می‌گیرند فورا کسل می‌شوند و رغبتی به مطالعه کردن ندارند؟ تا به حال به این فکر کرده‌اید که چطور بعضی از افراد نه تنها کتاب‌های درسی خود را به خوبی از بر هستند، بلکه مطالعه آزاد زیادی هم دارند؟

اگر تا امروز احساس کرده‌اید که نسبت به کتاب خواندن بی‌علاقه هستید، پیشنهاد می‌کنیم حتما در این باره تجدید نظر کنید. کافی است یاد بگیرید سرعت مطالعه خود را افزایش دهید. زیرا کندخوانی یکی از عواملی است که باعث احساس بی‌حوصلگی در حین مطالعه می‌شود. در پی این بی‌حوصلگی، شما از کتاب خواندن لذت نمی‌برید. مطمئن باشید با افزایش سرعت مطالعه، خیلی زود نسبت به کتاب خواندن اشتیاق پیدا خواهید کرد.

دسته‌بندی صحیح اطلاعات در ذهن

یکی از مزایای تندخوانی، یادگیری دسته‌بندی اطلاعات در ذهن است. افرادی که این مهارت را می‌آموزند، به راحتی داده‌های مختلفی را که از مطالعه به دست آورده‌اند در ذهن خود مرتب می‌کنند. همچنین در به یاد آوردن مطالب نیز نسبت به سایرین، توانایی بهتری دارند. به عبارت دیگر، حضور ذهن این دسته افراد، بیشتر از دیگران است.

افرادی که به روش تندخوانی مباحث مختلف را مطالعه می‌کنند، درک عمیق‌تری از موضوعات به دست می‌آورند. چرا که تندخوانی روشی است برای مطالعه عمیق با صرف کم‌ترین زمان. تحقیقات نشان داده‌اند که میزان درک مطلب افرادی که مهارت تندخوانی را آموخته‌اند تا چهار برابر بیشتر از دیگران است.

تندخوانی و تاثیر آن در موفقیت

همانطور که پیدا است، مزایای تندخوانی در جنبه‌های مختلف زندگی تاثیرگذار هستند. موفقیت در تحصیل، توانمندی در کار و حتی داشتن تمرکز در امور روزمره، همگی از امتیازاتی هستند که با یادگیری این مهارت حاصل می‌شوند.

اگر شوق یادگیری دارید و دلتان می‌خواهد مطالب بیشتری را در ذهن خود نگه دارید، اگر دوست دارید کیفیت مطالعه خود را بالا ببرید و در کم‌ترین زمان به موضوعات موردعلاقه خود اشراف پیدا کنید، تندخوانی را به عنوان یک روش موثر برای افزایش کمی و کیفی مطالعات خود انتخاب کنید.

همانطور که گفتیم، تندخوانی به صورت مستقیم و غیرمستقیم تاثیرات بسیار خوبی بر روی سبک زندگی ما و کسب موفقیت‌های تحصیلی و شغلی خواهد داشت. امیدواریم که در ایام عید و با وجود عدم امکان دید و بازدید به دلیل شیوع بیماری کرونا، بتوانید از وقت خود بهترین استفاده را ببرید و مهارت‌های خود را ارتقا دهید.

آسان‌ترین و موثرترین روش های تندخوانی را بیاموزید

آیا می‌دانستید دلفین‌ها حدود ۱۰% از مغز خود را استفاده می‌کنند که بسیار بیشتر از ظرفیتی است که ما از آن بهره می‌بریم؟!!!

این ظرفیت قابلیت افزایش را دارد و به همین دلیل است که تکنیک‌های مختلفی تحت عنوان تقویت حافظه و افزایش قدرت ذهن بوجود آمده‌اند. یکی از این راهکارها، آموختن روش های تندخوانی است.

خیلی از ما تصور می‌کنیم که آهسته مطالعه کردن باعث درک بهتر مطالب خواهد شد اما اینطور نیست! مطالعات نشان داده‌اند که با افزایش سرعت خواندن هم، می‌توان درک مطلب را بالا برد. این تنها به شما بستگی دارد که از روش های تندخوانی به درستی استفاده کنید یا نه…

این روزها به دلیل شیوع بیماری کرونا، اکثر ما خانه‌نشین شده‌ایم، چه فرصتی از این بهتر که کوهی از کتاب‌های نخوانده را ورق بزنیم.

اگر موافقید ما روش های تندخوانی را به شما آموزش می‌دهیم تا چندین برابر از وقت‌تان استفاده کنید.

 • دیدزنی

یکی از ساده‌ترین روش‌های تندخوانی و افزایش سرعت مطالعه، تکنیک دیدزنی است.

در این تکنیک لازم است که مطالب را به صورت اجمالی و کلی مرور کنیم نه اینکه دقیق بخوانیم.

برای استفاده از این تکنیک، تنها کافی است انگشت اشاره خود را از ابتدا تا انتهای صفحه بکشید و با چشمانتان به دنبال جان مطلب باشید. مهم است که در این تکنیک از هر دو دست استفاده کنید، پس با دست دیگر و در کمتر از یک ثانیه کتاب را ورق بزنید و به صفحه بعد بروید.

 • ابتدا و انتهای پاراگراف‌ها را بخوانید

همانطور که می‌دانید یک پاراگراف از گروهی از کلمات، حروف اضافه، افعال و … تشکیل شده است. برای اینکه مفهوم یک پاراگراف را درک کنید، باید کلمات و واژه‌های مهم آن را بفهمید.

یکی از آسان‎ترین روش های تندخوانی این است که اولین و آخرین جمله از هر پاراگراف را بخوانید تا متوجه مفهومی که در آن پاراگراف نهفته است، شوید. کلمه به کلمه خواندن یک مطلب را فراموش کنید.

 • با صدای بلند نخوانید

در تندخوانی این چشم‌ها هستند که باید با سرعت مغزمان هماهنگ شده و مطلبی را بخوانند. سرعت و عکس‌العمل چشم شما بسیار بیشتر از سرعت حرف زدنتان است. پس طبیعی است که وقتی یک مطلب را بلند بخوانید سرعت خواندن‌تان کاهش پیدا کند.

اما آیا منظور از بلند خواندن، فقط خواندن با صدای بلند است؟

موضوع اینجاست که وقتی به اصطلاح در دلتان هم می‌خوانید، سرعت مطالعه خود را کاهش می‌دهید. این صدای درونی شماست که ناخودآگاه به دنبال تلفظ دقیق کلمات است نه چشمانتان. پس یکی از روش های تندخوانی این است که باید کم کم سعی کنید به جای دنبال کردن صدای درونتان، تنها از حرکت چشم‌ها برای خواندن استفاده کنید.

 • سرعت حرکت چشم

سرعت حرکت چشم شما با سرعت مغزتان می‌تواند تغییر کند! یعنی هر چقدر مغز شما سریعتر یک صفحه را آنالیز کند، چشم شما هم با همان سرعت، کلمات را دنبال خواهد کرد. مطمئن باشید که سرعت مغز شما آنقدر زیاد هست که نمی‌توانید تصورش را هم بکنید، پس این چشم است که باید خودش را با سرعت مغز هماهنگ کند.

برای این کار، تکنیک‌ها و روش‌هایی وجود دارد. همانطور که در تکنیک دیدزنی گفتیم با یک دست کتاب را ورق بزنید و انگشت دست دیگر را روی سطوح حرکت دهید. با حرکت دست، چشمانتان هم باید دنبال کلمات بگردند. سعی کنید هرچه پیش می‌روید کلمات بیشتری را ببینید. سعی کنید هر صفحه از کتاب را در فاصله زمانی ۲ تا ۴ ثانیه اسکن کنید. به مرور که پیش می‌روید سرعتتان را بیشتر و این فاصله زمانی را کمتر کنید. خواهید دید که سرعت حرکت چشمانتان به طور باورنکردنی افزایش خواهد یافت.

 • کاهش توقف چشم‌ها روی کلمات

تا به حال متوجه این موضوع شده‌اید که موقع خواندن مطلبی، روی بعضی از کلمات بیش از اندازه مکث می‌کنید؟!!!

این مکث کردن‌ها سرعت مطالعه شما را کاهش می‌دهند. پس هر چقدر تعداد این مکث‌ها را کاهش دهید سرعت مطالعه خود را افزایش داده‌اید.

اما برای کاهش مکث‌ها چه کنید؟

 • سعی کنید متمرکز مطالعه کنید و هنگام خواندن اجازه ندهید که حواس شما پرت شود.
 • زاویه دید خود را گسترده‌تر کنید. به این مفهوم که سعی کنید در هنگام خواندن، تعداد کلمات بیشتری را با چشم ببینید.
 • سعی کنید چشمانتان همراه با سطرها حرکت کند.
 • از نشانه‌گر یا انگشت‌تان استفاده کنید تا سطرها را گم نکنید.
 • دنبال جان مطلب باشید.

اگر موارد فوق را به خوبی انجام دهید بدون توقف می‌توانید مطالعه کنید.

 • تمرکز خود را حفظ کنید

چند بار برای شما پیش آمده که حین خواندن مطلبی به موضوع دیگری فکر کرده‌اید. چشمانتان در حال خواندن آن مطلب بوده اما ذهن شما جای دیگری است. در زمان خواندن تنها روی همین کار تمرکز کنید نه چیز دیگری.

 • به عقب بر نگردید

پیش آمده که حین خواندن، کلمه یا جمله‌ای را متوجه نشدیم و به عقب برگشتیم تا آن را مجدد بخوانیم. این کار برای تندخوانی مانند نیروی اصطکاک است، سرعت شما را کم می‌کند. نتیجه برگشتن به عقب فقط کاهش سرعت خواندن شماست، تا می‌توانید به عقب بر نگردید.

 • خواندن کلمات و مفاهیم کلیدی

طبیعی است که برای نوشتن باید از دستور زبان پیروی کرد. این پیروی به معنای استفاده از فاعل، مفعول، فعل و حرف اضافه است. بدون وجود حروف اضافه، یک جمله معنایی ندارد.

کلماتی که ما در تندخوانی به دنبال آن‌ها نیستیم حروف اضافه هستند. پس با رد شدن از حروف ربط و اضافه، تنها اسم‌ها و افعال را بخوانید و در نتیجه مفهوم اصلی یک پاراگراف را بگیرید.

 • گسترش دایره واژگان

یکی از روش های تندخوانی که قبلا به آن اشاره کردیم برنگشتن به عقب است. اما ما چرا به عقب بر می‌گردیم؟!!!

یک دلیل آن این است که کلمات یا واژه‌هایی در متن وجود دارند که برای ما جدید هستند و نمی‌توانیم آنها را درک کنیم، پس با دوباره خواندن متن، تلاش می‌کنیم تا معنی واژه را از لابلای جملات کشف کنیم.

اما اگر دایره واژگان خود را گسترش دهیم دیگر نیازی به این عقب برگشتن‌ها نیست.

 • زمان را فراموش نکنید

تا زمانی که ندانید برای خواندن هر صفحه چقدر وقت صرف می کنید از کجا قرار است بفهمید که در حال پیشرفت هستید یا نه؟!!!

پس برای خواندن هر صفحه یک زمان مشخص کنید و هر بار سعی کنید رکورد قبلی خود را بشکنید.

 • تمرین کنید و تمرین کنید

تنها ۲۱ روز برای کسب یک عادت جدید زمان نیاز دارید. اما ۹۰ روز طول می‌کشد تا آن عادت به بخشی از زندگی شما تبدیل شود. تنها با تمرین کردن است که می‌توانید از این روش های تندخوانی، بهترین استفاده را ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست