تاثیر تندخوانی در کنکور ۹۹ و یادگیری ۲۰ برابری برای آزمون

همه کسانی که تجربه شرکت در کنکور را داشته‌اند و یا در حال حاضر درگیر آن هستند، هرگز حجم زیاد کتاب‌های درسی و کمک درسی تلنبار شده در کنار اتاق را فراموش نمی‌کنند. من هم که ۱۵ سال پیش چنین روزهایی را گذرانده‌ام، هنوز هم هراز گاهی خواب آن تصویر اتاق مملو از کتاب و جزوه را می‌بینم. تنها راهی که می‌توانید از پس مطالعه این حجم از مطالب برآیید، برنامه‌ریزی و استفاده از روش‌هایی برای مدیریت زمان و صرفه‌جویی در وقت است. تکنیک تندخوانی یکی از روش‌هایی است که به شما در این مسیر کمک می‌کند. به خصوص در روزهای پایانی آمادگی برای کنکور و زمان جمع بندی مطالب و مرور، اهمیت بلد بودن این مهارت صدچندان می‌شود. در این مطلب می‌خواهم تاثیر تندخوانی در کنکور و مزایای بلد بودن مهارت در جهت افزایش احتمال موفقیت در این آزمون سرنوشت‌ساز را برایتان توضیح دهم. شاید شما هم برای یادگیری این روش تشویق شوید و دست به کار شوید.

داشتن زمان بیشتر برای تست‌زنی

 اگر پای صحبت‌های رتبه‌های برتر کنکور نشسته باشید، قطعاً از همه آنها شنیده‌اید که زمان زیادی را صرف تست‌زنی کرده‌اند. در واقع این افراد تلاش می‌کنند، به جای مطالعه چندباره، دور اول خواندن همه دروس را خیلی زود تمام کرده و هرچه سریع‌تر به سراغ تست زنی و حل تمرین بروند. با یادگیری تندخوانی در واقع شما برای خود زمان می‌خرید و بدین ترتیب می‌توانید سریع‌تر به سراغ تمرین بروید. به این ترتیب نقاط ضعف خود را به راحتی پیدا می‌کنید و این امکان برایتان بوجود می‌آید که در مطالعات بعدی خود سراغ مطالبی بروید که به آنها تسلط کافی ندارید. همین یک مورد کافی است تا نتوانید تاثیر تندخوانی در کنکور را ندیده بگیرید و هرچه زودتر برای مسلط شدن به این مهارت آستین بالا بزنید.

کاهش خستگی با تندخوانی

کاهش خستگی فیزیکی چشم‌ها

 کندخوانی و یا همان روشی که همه ما به طور معمول در مطالعاتمان به کار می‌بریم، باعث می‌شود که چشم‌ها مکث زیادی داشته باشند. بنابراین بی آنکه حجم زیادی از مطالب را مطالعه کرده باشید، با چشمان خسته و شاید قرمز، کتاب را کنار می‌گذارید. در تندخوانی یاد می‌گیرید که کمتر مکث کنید و کار فیزیکی چشمی کمتری انجام دهید. در نتیجه خستگی چشمانتان کاهش پیدا می‌کند و این یکی از مهمترین تاثیرات تندخوانی در آمادگی کنکور است. البته یکی از اصول مهم در تندخوانی، تقویت عضلات چشم است که با تمرین‌ها و ورزش‌های مختلف انجام می‌گیرد. همین تمرینات هم به مرور زمان باعث می‌شود که چشمانتان کمتر و دیرتر خسته شوند.

افزایش تمرکز و جلوگیری از حواس‌پرتی

یادگیری تندخوانی فقط به افزایش سرعت خواندن منجر نمی‌شود، بلکه افزایش تمرکز و درک مطلب هم از نتایج مثبت آن است. به همین دلیل شما با تندخوانی، دیگر لازم نیست برای یادگیری یک مطلب آن را چندین بار مطالعه کنید. افزایش تمرکز به شما در جلسه کنکور هم کمک می‌کند و باعث افزایش یادآوری مطالب آموخته شده می شود. به طور متوسط بعد از ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت مطالعه، کارایی مغز به شدت کاهش پیدا می‌کند. بنابراین هر چه در این بازه زمانی تمرکز بیشتر باشد، حجم مطالبی که یاد می‌گیرید هم افزایش پیدا می‌کند.

افزایش علاقه و اشتیاق برای مطالعه

 کندخوانی و عدم تمرکز باعث می‌شود پس از مدت کوتاهی مطالعه نسبت به آن بی‌علاقه شوید. زیرا احساس می‌کنید به نسبت زمانی که صرف کرده‌اید، پیشرفت خاصی نداشته‌اید. اما اگر بتوانید در مدت کمتر مطالب بیشتری را بخوانید و یاد بگیرید، علاقه و اشتیاقتان هم برای ادامه مطالعه بیشتر می‌شود. بدین ترتیب باز هم تاثیر تندخوانی در کنکور و اهمیت آن، بیش از پیش مشخص می‌شود.

تقویت حافظه با تندخوانی

تقویت حافظه با تندخوانی

 مغز ما مانند یک ماهیچه است. یعنی هر چه آن را بیشتر تمرین دهیم، قوی‌تر شده و عملکرد بهتری خواهد داشت. مهارت تندخوانی عملکرد مغز ما را به چالش می‌کشد تا در سطح بهتر و بالاتری فعالیت کند. هرچه این تمرین بیشتر شود، مغز توان پردازش میزان بیشتری از اطلاعات در زمان کمتر را پیدا می‌کند و بدین ترتیب حافظه‌مان نیز به عنوان بخشی از مغز تقویت شده و در نتیجه بهتر عمل می‌کند.

افزایش اعتماد به نفس در مقابل رقبا

تاثیر تندخوانی در کنکور فقط محدود به بهبود سرعت مطالعه یا افزایش یادگیری نیست؛ بلکه در روحیه شما نیز تاثیرات مثبت زیادی می‌گذارد. نتایج یادگیری تندخوانی خیلی زود پیشرفت شما را در مطالعه و درک مطلب نشان می‌دهد. در نتیجه می‌توانید پیشرفت خود را در آزمون‌های آزمایشی پیش از کنکور مشاهده کنید. این پیشرفت باعث می‌شود اعتماد به نفس بیشتری در مقابل رقبا داشته باشید و با حال و روحیه بهتر در جلسه کنکور حاضر شوید. انرژی مثبت و اعتماد به خودتان و دانشی که دارید، مطمئنا موفقیت شما را در کنکور تضمین می‌کند.

در پایان ذکر یک نکته ضروری است. اگرچه در مورد تاثیر تندخوانی در کنکور و مزایای آن نکات زیادی را گفتیم؛ اما فراموش نکنید تنها در صورتی که وقت کافی برای یادگیری و تمرین این تکنیک دارید، زمان برای آموختن آن صرف کنید. زیرا تبدیل شدن این مهارت به عادت و انجام آن به صورت موثر، نیازمند تمرین بسیار است. پس اگر زمانتان محدود است، بهتر است به همان روشی که تا امروز مطالعه می‌کردید، عمل کنید تا دچار کمبود وقت نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست