بهترین ورز‌ش ها برای تقویت حافظه؛ از ایروبیک تا یوگا

شما برای تقویت استخوان‌های خود پیاده‌روی می‌کنید، برای حفظ سلامت قلب خود شنا می‌کنید و یوگا را برای انعطاف‌پذیری بیشتر انجام می‌دهید. اما تحقیقات بیشتر در حوزه سلامت و تقویت بدن نشان می‌دهد که فواید این فعالیت‌های ورزشی محبوب، بسیار بیشتر از اینهاست. در واقع این موارد بهترین ورزش ها برای تقویت حافظه و مغز هستند. ترزا لیوآمبروز ، مدیر آزمایشگاه نوروساینس در دانشگاه بریتیش کلمبیا در ونکوور می‌گوید: اکثر ما مزایای ذهنی ورزش را تجربه کرده‌ایم، مانند اینکه بعد از یک پیاده روی سریع بعد از ناهار، می‌توانیم بهتر فکر کنیم. فواید ورزش واقعا چند بعدی است اما برخی ابعاد آن کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

تقویت حافظه

این مطالعات نشان می‌دهد که هر یک از تمرینات بدنی، بخش‌های خاصی از مغز شما را فعال می‌کند و عملکردهای مختلف مغز را تقویت می‌کند. بنابراین اگر می‌خواهید سلامت مغز خود را بهبود دهید، باید روال و شکل فعالیت‌های جسمی خود را متنوع کنید. در اینجا برخی از بهترین ورزش ‌های برای تقویت حافظه و سلامت مغز را به شما معرفی می‌کنیم.

ایروبیک برای حافظه

ایروبیک یا تمرین‌های مقاومتی برای تقویت حافظه

وقتی صحبت از تقویت حافظه می‌شود، تمرینات هوازی و مقاومتی، هر دو تاثیرات مثبت خود را در این رابطه در مطالعات گذشته اثبات کرده‌اند. لیوآمبروز در این رابطه یک پژوهش شش ماهه انجام داد. در این آزمایش یک گروه از شرکت‌کنندگان، طی این مدت پیاده‌روی‌های سریع انجام دادند، در حالی که گروه دیگر دو بار در هفته وزنه می‌زدند.

نتیجه؟ در هر دو گروه قدرت حافظه فضایی افزایش یافته بود. برخی از افراد بدون مشاهده طولانی مدت تمامی ابعاد یک جسم، تصویر و ادراک کاملی از آن را در ذهن خود نگه می‌دارند. این افراد دارای حافظه فضایی (هوش دیداری فضایی) بالایی هستند. مانند به یاد آوردن جایی که بطری کچاپ را در یخچال قرار می‌دهید. هر دوی افراد این گروه در این مورد، پیشرفت‌هایی داشتند.

کسانی که پیاده‌روی می‌کردند نیز، شاهد پیشرفت‌هایی در حافظه اپیزودیک خود، یعنی امکان به یاد آوردن یک رویداد یا قسمتی در زندگی خود بودند. در مقابل افرادی که وزنه‌برداری می‌کردند، شاهد بهبود حافظه تداعی‌گر یا انجمنی خود بودند. این حافظه به معنای به خاطر سپردن دو مورد است که مربوط به یکدیگرند، مانند یادآوری نام یک شخص خاص هنگام نزدیک شدن به یک خیابان.

هنوز مشخص نیست که این ورزش‌ها دقیقا چگونه حافظه را بهبود می‌بخشند‌، اما لیوامبروز می‌گوید: مطالعات عصبی نشان داده‌اند که مناطقی از مغز که از این عملکردها پشتیبانی می‌کنند، با ورزش بیشتر فعال می‌شوند. ورزش‌های هوازی مانند ایروبیک همچنین باعث افزایش حجم در هیپوکامپ می‌شود. هیپوکامپ قسمتی از مغز است که در تشکیل، سازماندهی و نگهداری حافظه نقش مهمی دارد. هیپوکامپ به یکپارچه کردن و انسجام اطلاعات حافظه در هنگام خواب نیز کمک می‌کند. در واقع فعالیت‌های هیپوکامپ در طول خواب پس از یک نوع آموزش یا یادگیری، باعث ذخیره‌سازی بهتر موارد در حافظه می‌شود.

یوگا و حافظه

یوگا برای تقویت تمرکز

یکی دیگر از بهترین ورزش ها برای تقویت حافظه و افزایش تمرکز، یوگا است. محققان دانشگاه ایلینویز دو دسته از افراد که ورزش‌های متفاوتی انجام می‌دادند را مورد مطالعه قرار دادند. یک دسته افرادی که به مدت ۲۰ دقیقه یوگا انجام می‌دادند و در مقابل گروهی که برروی تردمیل راه می‌رفتند. گروهی که یوگا انجام می‌دادند در تست‌های بازیابی اطلاعات و انعطاف‌پذیری ذهنی- توانایی تغییر فکر و تمرکز از موضوعی به موضوع دیگر- سریع‌تر و دقیق‌تر عمل کردند؛ نسبت به آنچه پیش از انجام این کار، نشان داده بودند. در واقع به نظر می‌رسید تمرکز و توجه شرکت‌کنندگان بهبود یافته است.

گوته می گوید: با یوگا، شما در لحظه هستید و اغلب توسط مربی به سمت تمرکز بر روی یک حرکت خاص، روی نفس یا ذهن خود هدایت می‌شوید. تمرین‌های مراقبتی به شما در تمرکز و آگاهی در لحظه و دور نگه داشتن افکار پریشان کمک می‌کنند. بنابراین تمرینات ذهنی یوگا بر تمرکز مردم در خارج از تمرین و در زندگی روزمره هم تأثیر می‌گذارد.

پیاده روی و حافظه

پیاده‌روی سبک برای افزایش خلاقیت

تنها فعالیت‌های جسمی سنگین، از بهترین ورزش ها برای تقویت حافظه و سلامت مغز نیستند. ورزش‌های سبک نیز تاثیرات مثبت زیادی در بهبود وضعیت سلامت مفز و حافظه و حتی افزایش خلاقیت ما دارند. آزمایش‌های دانشگاه استنفورد نشان داده است، افرادی که در فضای باز و یا بر روی تردمیل پیاده‌روی سبک دارند، نسبت به افرادی که هیچ فعالیتی ندارند، از اشیاء معمولی استفاده‌های خلاقانه‌‌تری می‌کنند. میزان این تاثیر رقم بزرگی در حدود ۶۰ درصد بوده و بسیار قابل توجه است.

این موضوع که چرا و چگونه راه رفتن الهام بخش تفکر خلاق است، هنوز مشخص نیست و یک راز است. اما می‌توان گفت این فعالیت میزان مناسبی از حواس‌پرتی را ایجاد می‌کند و فیلترهای معمول ذهن که جلوی ایده‌های متفاوت و غیرمعمول را می‌گیرند، کنار می‌زند.

ورزش تعادلی و حافظه

تمرینات تعادلی برای بهبود حافظه کاری

اگر دلتان می‌خواهد حافظه کاری خود را تقویت کنید – امکان به یاد آوردن اطلاعات در طول زمان بلند مدت برای حل یک مشکل یا انجام یک کار – به سمت زمین بازی یا سالن ورزشی بروید. محققان دانشگاه فلوریدای شمالی به گروهی از افراد تمرینات تعادلی پویا، مانند راه رفتن بر روی یک تیر به صورت مداوم دادند و پس از مدتی حافظه کاری آنها را مورد ارزیابی قرار دادند. نتیجه؟ حافظه کاری شرکت‌کنندگان حدود ۵۰ درصد افزایش یافته بود. چنین تمرینی افراد را وادار می‌کند تا با تغییرات مختلف محیطی و زمین سازگار شوند، بنابراین حافظه کاری خود را به چالش می‌کشند  و آن را تقویت می‌کنند.

مواردی که گفتیم از بهترین ورزش‌ ها برای تقویت حافظه هستند. این فعالیت‌های جسمانی، اکسیژن‌رسانی به مغز شما را افزایش می‌دهند و خطر ابتلا به اختلالاتی که به مرور منجر به از دست دادن حافظه می‌شوند مانند دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می‌دهند. ورزش همچنین اثرات مواد شیمیایی مفید مغز را تقویت کرده و میزان ترشح هورمونهای استرس را کم می‌کند

پیشنهاد ما این است که هر طور شده از روی کاناپه و جلوی تلویزیون بلند شوید و ورزش را شروع کنید. اما بهتر است فعالیتی را انتخاب کنید که از آن لذت می‌برید و با جان و دل آن را انجام می‌دهید.نه از سر اجبار! زیرا این فعالیت باید دائمی و مداوم باشد تا تاثیرات خود را نشان دهد. اگر تا کنون اهل ورزش نبوده‌اید، حتما پیش از شروع با یک پزشک و یک مربی حرفه‌ای مشورت کنید. آنها می‌توانند نوعی از ورزش صحیح را به شما توصیه کنند که هم کارامد و مفید باشد و هم بی‌خطر!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست