آلودگی هوا باعث زوال عقل و آلزایمر می‌شود!

آلودگی هوا باعث زوال عقل و آلزایمر می‌شود!

آلودگی هوا، مهم‌ترین عامل خطر در بروز بیماری‌های تنفسی، ریوی، آسم، پوستی، چشمی و سرطان بوده و به مرور زمان می‌توانند باعث آلزایمر و پارکینسون شوند.

منبع آلودگی از حجم کوچک مثل خاکستر سیگار تا حجم بزرگ مثل سوخت ماشین‌ها و فعالیت‌های صنعتی را در برمی‌گیرد. این ذرات آلوده به مرور زمان باعث بروز بیماری‌های تنفسی، ریوی و سرطان می‌شوند. آلودگی محیطی با بیشتر مرگ و میرها ارتباط مستقیم دارد.

 

تاثیر آلودگی هوا بر مغز

هوای آلوده چه بلایی سر مغز می آورد؟

تاثیر آلودگی هوا بر مغز

مطالعات جدید نشان داده است که جوانان و کودکانی که در معرض آلودگی هوا قرار می گیرند ، نشانه های بیماری آلزایمر ، پارکینسون و بیماری نورون حرکتی را در ساقه مغز خود به همراه دارند.

ذرات فلزی که به مغز می رسند می توانند مستقیماً به نورون ها آسیب برسانند. این ذرات می توانند با اختلال در تنظیم فعالیت میکروگلیا و سلول های ایمنی مغز ، آسیب های گسترده ای را وارد کنند. میکروگلیا ممکن است مزاحمان را با عوامل بیماری زا اشتباه گرفته و مواد شیمیایی را برای از بین بردن آنها آزاد کند. این مواد شیمیایی می توانند تجمع کرده و باعث التهاب شوند و التهاب مزمن در مغز در تخریب سلول های عصبی دخیل است.

ذرات همچنین ممکن است از طریق جریان خون به مغز آسیب برساند. تحقیقات نشان می دهد که ذرات کوچک می توانند از طریق غشای پلاسمایی آلوئولها – کیسه های هوای کوچک در ریه ها – لغزیده و توسط مویرگ ها جمع شوند و سپس ذرات در خون در سراسر بدن توزیع می شوند.

اگرچه ممکن است برخی از این ذرات در نهایت سد خونی مغزی را از بین ببرند ، اما نیازی نیست که یک آلاینده وارد مغز شود تا در آنجا مشکل ایجاد کند. سیستم ایمنی بدن می تواند به ذرات موجود در ریه یا جریان خون نیز واکنش نشان دهد و باعث التهاب گسترده ای شود که بر مغز تاثیر می گذارد. حتی یک ذره بلعیده شده می تواند اثرات عصبی غیر مستقیم از طریق روده داشته باشد.

اکنون محققان ارتباطات قوی بین میکروبیوم روده و مغز را تشخیص می دهند و مطالعات نشان می دهد که رساندن ذرات ریز به روده می تواند باعث التهاب سیستمیک شود.

 

زوال عقل و عملکرد شناختی، آلزایمر

قرار گرفتن در معرض هوای آلوده خارجی به عنوان یک عامل خطرساز محیطی شناخته می شود که باعث پیری مغز می شود. اخیراً ، چندین مطالعه اپیدمیولوژیک گزارش کرده اند. که خطر ابتلا به زوال عقل و بیماری آلزایمر با قرار گرفتن در معرض  هوای آلوده افزایش می یابد. علیرغم شواهد فزاینده اخیر در مورد اثرات عصبی آلودگی هوا بر بیماری آلزایمر و عملکرد شناختی مرتبط ، هیچ نتیجه قطعی در مورد علیت نمی توان گرفت ، زیرا تحقیقات هنوز ناکافی است و عدم قطعیت در مورد مکانیسم های زمینه ای همچنان ادامه دارد.

 

اوتیسم

آلودگی هوا می تواند خطر ابتلا به اختلال اوتیسم را افزایش دهد. چندین مطالعه در ایالات متحده نشان داد. که این اختلال ارتباطی با آلودگی هوا دارد. البته نتایج اولیه این مطالعات نشان دهنده آن است که ازن یک عامل تحریک کننده است که در واکنش با اکسیدهای نیتروژن و هیدروکربن ها ، آلاینده های رایج ناشی از ترافیک جاده ها ایجاد می شود. البته این تحقیقات همچنان ادامه دارد.

 

سکته

داده های علمی نشان می دهد که قرار گرفتن کوتاه مدت یا بلند مدت در معرض آلودگی هوا با افزایش خطر سکته مغزی و سندرم حاد کرونر مانند سکته قلبی همراه است. ارتباط سکته مغزی با آلودگی هوا بیشتر از سایر اختلالات عصبی مورد بررسی قرار گرفته است. بر اساس گزارشات تاکنون ، قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا با بیماریهای بالینی زمینه ای سکته مغزی ارتباط دارد. اینها شامل التهاب سیستمیک، استرس اکسیداتیو، تصلب شرایین، ترومبوز و آریتمی می باشند.

 

افسردگی

خطر ابتلا به افسردگی به طور قابل توجهی با قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا افزایش می یابد. تحقیقات اپیدمیولوژیک اخیر نشان همبستگی بین آلودگی هوا و سطح کورتیزول دارد . مغز به گلوکوکورتیکوئیدها ، مانند کورتیزول، که یک هورمون استرس است. و نقش مهمی در شناخت و افسردگی دارد، بسیار حساس است. با افزایش کورتیزول پاسخ به استرس شروع می شود. و از طریق هیپوتالاموس و غده هیپوفیز باعث افزایش ترشح کورتیزول از قشر آدرنال می شود که این در نهایت منجر به کاهش شناختی ، زوال عقل و افسردگی می شود. رابطه علی بین آلودگی هوا و افسردگی مبهم است بر این اساس تحقیقات بیشتری در این مورد نیاز است.

 

بیش فعالی

گزارشات اخیر نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا در اواخر دوران بارداری به طور قابل توجهی سطح جسم پینه ای  مغز را کاهش می دهد. و کاهش ناحیه به میزان ۵۰ میلی متر منجر به افزایش نمرات فرعی بیش فعالی می شود. مطالعات کمی رابطه مستقیم بین ریزگردها و شروع بیش فعالی را بررسی کرده اند. اگرچه ممکن است برخی داده های اپیدمیولوژیک با هم مرتبط باشند، اما تحقیقات بیشتری در مورد مکانیسم دقیق مورد نیاز است.

 

توسعه عصبی

هوا حاوی مواد سمی مانند سرب ، متیل جیوه ، آرسنیک ، بی فنیل های پلی کلرید و تولوئن است که بر رشد عصبی تأثیر می گذارد. قرار گرفتن مداوم در معرض سطوح بالای آلودگی هوای محیط در دوران بارداری می تواند تأثیر منفی بیشتری بر رشد مغز نسبت به قرار گرفتن در دوران کودکی داشته باشد. از آنجا که ساختار مغز در طول زندگی جنین ایجاد می شود. قرار گرفتن در معرض مواد ناشی از آلودگی هوا در رحم می تواند منجر به آسیب دائمی مغز یا اختلال شناختی در سنین بالا شود .

 

مصرف این ماده غذایی را در هوای آلوده فراموش نکنید

مصرف این ماده غذایی را در هوای آلوده فراموش نکنید

کارشناسان تغذیه مصرف شیر و لبنیات کم چرب را به همه گروه‌های سنی به صورت روزانه و مخصوصا افراد تحت خطر در کارخانه‌ها و معدن‌ها و همچنین محیط‌های کاری پرتوزا توصیه می‌کنند. همانطور که می‌دانید مکان‌های آلوده دارای فلزات سنگین از جمله سرب است. که به راحتی از طریق تنفس به عنوان یک سم وارد بدن می‌شوند. شیر منبع پتاسیم، منیزیم، فسفر و کلسیم است. و این ریزمغذی‌ها می‌توانند فلزات سنگین از قبیل سرب را مهار کرده تا در بدن پخش نشوند. و از طریق ادرار و مدفوع دفع شوند. همچنین مصرف شیر و فراورده‌های آن سبب نرم شدن مخاط تنفسی می‌شود.

 

در زیر گروه شیر و لبنیات هرم غذایی توضیح داده شده است:

گروه شیر و لبنیات: شامل شیر و فرآورده‌های آن مانند ماست، پنیر، کشک، بستنی و دوغ است. این گروه دارای کلسیم، پروتئین، فسفر، ویتامین B۱۲ و B۲ و سایر مواد مغذی بوده و بهترین منبع تامین کننده کلسیم هستند که برای رشد و استحکام استخوان و دندان ضروری است.

میزان توصیه شده مصرف روزانه لبنیات بین دو تا سه واحد است. یک واحد از این گروه برابر است با یک لیوان شیر یا ماست کم چرب (کمتر از ۲.۵ درصد) یا ۴۵ تا ۶۰ گرم پنیر معمولی معادل یک و نیم قوطی کبریت یا یک چهارم لیوان کشک یا دو لیوان دوغ یا یک و نیم لیوان بستنی پاستوریزه.

باید توجه کرد که یک لیوان شیر کم چرب ۲۴۰ سی سی شامل ۱۰۲ کیلو کالری انرژی، ۸ گرم پروتئین، ۱۲ گرم کربوهیدرات، ۱۳ گرم قند، ۲ گرم چربی و حاوی منیزیم، پتاسیم، فسفر، کلسیم و ویتامین دی، B۱۲ و B۲ است.

 

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
فروشگاه
مقالات
خانه
دوره ها
جستجو
 
0
    0
    سفارشات شما
    سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه