با این 5 نکته فرزند خود را در برابر کودک آزاری جنسی واکسینه کنید.

لطفا اگر فرزندی دارید این مطلب را با دقت و تامل بخوانید و آن را برای والدین دیگر به اشتراک بگذارید تا کودکان مان را در برابر این خطرات محافظت کنیم.

با این 5 نکته فرزند خود را در برابر کودک آزاری جنسی واکسینه کنید.

 

در جامعه کنونی با وجود افرادی که انواع بیماری های روانی و جنسی را دارند، تربیت فرزند بسیار سخت شده است، افرادی که با قصد و غرض های مختلف زندگی و آینده ی کودک و نوجوانی را تباه می کنند، و تمام مشکلات برای آن کودک و خانواده باقی می گذارد.

کودکی که دیگر از آن پس تمام آرزوهایش تمام می شود و تبدیل به یک فرد بیمار از لحاظ روحی و جنسی می شود. و چه بسا خود او نیز در آینده به دیگران تعرض کند و به همین تربیت نسلی بیمار در جامعه گسترش یابد.

در این اوضاع و احوال، با وجود اخبارهایی که می شنویم نمی توانیم حتی از مدرسه که مرکز اصلی در تربیت و پرورش است انتظاری داشت،

چون متاسفانه این بیماران جنسی حتی به مدارس هم نفوذ کردند. پس در این بین کسی جز خانواده نمی تواند دلسوز فرزندان باشد و نقش اصلی خانواده در آگاهی و تربیت فرزند غیر قابل انکار است.

پس پرده های حجب و حیای بی مورد را کنار بگذارید، و برای تربیت فرزند خود بهترین کار را انجام دهید.

بهترین راهکار برای جلوگیری از کودک آزاری، افزایش آگاهی است. فقط آگاهی.

 

راهکارهای پیشگیری از کودک آزاری چیست؟

همان طور که گفتیم تنها راه پیشگیری آگاهی دادن به فرزندانتان است.

اما این آگاهی به چه صورت انجام شود؟

 

1- قانون نه گفتن، اصلی ترین قانون در تربیت فرزندان

در تربیت فرزند از دورانی که آغاز به سخت گفتن می کند، نه گفتن را به او یاد دهید.

در کودکی اگر دوست ندارد کسی به اسباب بازیش تعرض کند به او یاد بدهید نه بگوید،

و اگر نه گفتن را انجام داد هیچوقت او را سرزنش نکنید.

می توانید مهربانی و احترام به دیگران را به نوعی دیگر به او آموزش دهید، اما اجازه دهید به راحتی به دیگران نه بگوید و خجالت نکشد.

اجازه دهید قبل از اینکه کسی از او سواستفاده کند و او مورد کودک آزاری قرار گیرد، به فرد مقابلش نه بگوید.

به کودک آموزش بدهید، به هرکس که خواست به بدن او نزدیک شود نه بگوید،

اصرار و تطمیع یا هر روش دیگری نباید، نه ای که کودک گفته را عوض کند.

 

2- گفتگوهای ساده

لازم نیست به هنگام صحبت درباره کودک آزاری جنسی لفظ آزار جنسی را به کار ببرید، زیرا ترسی را در کودک ایجاد می کنید که باز هم تاثیر سوء بر سلامت جنسی و روانی آنها دارد.

به خصوص در دختران، که ممکن است بی اعتمادی افراطی را در آنها به وجود آورد.

کافی است در صحبت ها و گفتگوهای صمیمانه و دوستانه تان درباره این موضوع با او صحبت کنید، عواقب کودک آزاری را به آنها آموزش دهید.

به او قوانین لباس زیر را یاد بدهید، و بگویید کسی اجازه تعرض به او را ندارد و در این مورد کاملا شجاعانه با دیگران برخورد کند.

 

3- راز بد را بگوید، راز خوب را مخفی کند.

در قوانین و استراتژی تربیت فرزند خود، اجازه بدهید فرزند تان حریم خصوصی داشته باشد. اما این شما هستید که حدود حریم خصوصی را برای او تعریف می کنید.

حریم خصوصی منظور راز هایی است که هر کدام از انسان ها از دوران کودکی با خود به همراه دارند. اما این راز ها دو نوع هستند، راز های خوب و رازهای بد.

راز های خوب را می تواند به شما نگوید، کارهای ساده ای که به زندگی و سلامتیش لطمه وارد نمی کند، مانند نوشتن خاطرات روزانه اش.

شما هم در این مورد سختگیری نکنید و پیگیر راز های خوب کودکتان نباشید، همین که مطلع باشید کافی است، لازم نیست در مورد جزییات آن کنجکاوی کنید.

اما راز های بد مانند تعرضات جنسی و کودک آزاری راز های بد هستند، به او و آینده اش آسیب وارد می کند، به روحیه او آسیب وارد می کند، و آینده اش را تحت تاثیر قرار می دهد.

پس باید در حریم امن خانواده عنوان شود. به هیچ وجه اجازه ندارد این راز ها را پنهان کند. و اتفاقا پنهان کردن این رازها در خانواده پذیرفته نیست.

 

4- حامی فرزندتان باشید.

برای اینکه فرزندتان بتواند راز های بد را به شما بگوید، برای اینکه شما بتوانید به او کمک کنید، باید از طرف شما احساس حمایت کند.

نباید از شما بترسد که در این اتفاق او را سرزنش می کنید، باید بداند در هر شرایط سختی حامی و پشتیبان او هستید.

یکی از ابزارهای کودک آزاری این است که فرد عامل از کودک می خواهد، این موضوع باید یک راز بین من و تو بماند. در تربیت فرزند خود به این نکته اهمیت دهید که هیچکس به اندازه ی شما به او نزدیک و حامی نیست و نمی تواند کمکش کند، حتی وقتی اشتباه کرده باشد.

این را با رفتار و حتی صحبت های تان به او بگویید که همیشه حمایتش می کنید.

 

5- آموزش مسائل جنسی و خودکنترلی

در دوران نوجوانی فرزند شما دچار تغییرات هورمونی می شود، این موضوع غیرقابل انکار است و بخشی از تکمیل شخصیت اوست. باید مسائل جنسی و به خصوص آگاهی از تغییرات هورمونی و احساس هایی که به واسطه ی آن برای نوجوان پیش می آید، به آنها آموزش داده شود. بایستی در تربیت فرزند خود به او نکاتی جهت خودکنترلی را آموزش دهید. این تغییرات هورمونی و اتفاقات بلوغ گاهی مورد سواستفاده ی افراد مریضی می شود که کم کم فرزند شما را تحریک و به او تعرض کنند.

فرزند شما باید یاد بگیرد اینها یک اتفاق شایع در تغییرات هورمون اوست، نه عشق است و نه لزومی به پاسخ دادن به این نیاز.

فقط به عنوان مرحله ای از رشد باید آن را پذیرفت.

 

در مورد کودک آزاری جنسی به فرزندتان آموزش دهید:

- روش های خودکنترلی 

- تفاوت عشق و تغییر هورمون ها

- آگاهی از روابط جنسی سالم و ناسالم

- آگاهی از بیماری های ناشی از روابط جنسی ناسالم

- دقت در انتخاب دوستان

- آموزش فنون دفاع شخصی برای دفاع از خود

(به شما پیشنهاد می کنم برای اطلاعات بیشتر مقاله ضرورت آموزش دفاع شخصی برای کودکان را مطالعه کنید.)

این توضیحاتی زمانی کارساز است که شما سنگ اول را خوب پایگذاری کرده باشید و در تربیت فرزند خود به درستی عمل کرده باشید: گفتگو و ارتباط صمیمانه با فرزند تان.

 

در این خصوص می توانید از مراکز مشاوره و یا مراکزی که مسائل بلوغ را به فرزندان در قالب یک حریم امن و تعریف شده، آموزش می دهند کمک بگیرید. کودک آزاری اتفاق شایع این روزهاست، آینده ی فرزند خود را جدی بگیرید.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)