با 8 راهکار کودکانتان را مسئولیت پذیر کنید.

خیلی راحت می توان کودکان 1 تا 5 ساله را مسئولیت پذیر تربیت کرد. کافی است چندتا کار ساده را انجام داد، آنها را منع نکرد، و کمک کردن یک ارزش در خانواده به حساب آورد.

با 8 راهکار کودکانتان را مسئولیت پذیر کنید.

شکایت این روزهای والدین از عدم مسئولیت پذیری در کودکان است.

این موضوع به نوع تربیت فرزند توسط والدین بستگی دارد. مسئولیت پذیری یک ارزش است و ارزش های افراد در دوران کودکی، در سن 1 تا 5 سالگی شکل می گیرد.

شما به عنوان والدین مسئول و آگاه می بایست این موضوع مهم را به فرزند خود آموزش دهید و آن را به عنوان یک ارزش برای او تعریف کنید.

گاهی دلسوزی های مداوم و بی دلیل ما، به عنوان پدر و مادر باعث می شود توانایی ها و استعداد های کودکان خود را نادیده بگیریم، و رشد و پروش آنها را متوقف کنیم. 


چگونه مسئولیت پذیری را در کودکان افزایش دهیم؟

 

1- به فرزند خود مسئولیت دهید.

فرزند شما توانایی تمیز کردن اتاقش را دارد! او را جدی بگیرید و از او بخواهید که اتاقش را مرتب کند، لباس هایش را در کمدش قرار دهد، اسباب بازی های خود را پس از بازی در جایگاه مخصوص خود قرار دهد.

 

      پرورش مسئولیت پذیری در کودکان کار سخت و پیچیده ای نیست،      

کافی است شما در تربیت فرزند خود به او اعتماد کنید.

 

2- مسئولیت پذیری در کودکان، یا سخت گیری در کار کودکان

مسئولیت پذیری در کودکان را با سخت گیری اشتباه نگیرید. در تربیت فرزند در سن 1 تا 5 سالگی به هیچ وجه سخت گیری به معنای درست و کامل انجام دادن کارها را نداریم. شما فقط می خواهید ارزش آفرینی کنید، تا در سنین بالاتر این کار به صورت ناخودآگاه انجام شود.

به کودک خود بگویید اتاقت را مرتب کن، اما دیگر کاری نداشته باشید چگونه این کار انجام می شود، همین که اسباب بازی او در وسط اتاقش نباشد کافی است.

اجازه دهید همراه با مسئولیت پذیری، خلاقیت او شکوفا شود و اعتماد به نفس او افزایش پیدا کند.

 

3- کمک کردن به خانواده به عنوان یک ارزش در خانواده

از فرزند خود بخواهید به افراد خانواده ی خود کمک کند. این کار نه تنها نقش موثری در مسئولیت پذیری در کودکان دارد، بلکه انسانیت را به عنوان یک ارزش در او تقویت می کنید.

کودک شما با یادگرفتن کمک به دیگران، در بزرگسالی منحرف نخواهد شد، حقوق دیگران را رعایت می کند و انسانیت از اصول و ارزشش های زندگیش خواهد شد.

اگر خواهر یا برادر کوچکتر دارد، بخواهید مراقبش باشد برای ساعتی او را نگه دارد، با او بازی کند. از او بخواهید در شستن ظرف ها به شما کمک کند.

 

از چه سنی به فرزندتان مسئولیت بدهید؟

از سن 3 سالگی می توانید به کودکانتان اجازه دهید که کمک شما باشند. اغلب کودکان از سن 3 تا 5 سالگی خودشان مایل به کمک به شما هستند، دوست دارند کارها را مثل شما انجام دهند،

همراه شما وارد آشپزخانه می شوند و می خواهند صبحانه را آماده کنند و غذا بپزند.

جاروبرقی را به وسط اتاق می آورند و می خواهند ادای شما را دربیاورند و خانه را جارو کنند.

دستمال به دست می گیرند و کلی آب روی میز جلو مبلی میزیند و می خواهند میز را تمیز کنند.

درسته هیچ کدام از این کارها را درست انجام نمی دهند. و اتفاقا خرابکاری هم می کنند، کار و دردسر شما را هم زیادتر می کند، اما نوع برخورد شما تعیین کنند این است که فرزند شما در آینده فردی مسئولیتن پذیر و مستقلی می شود یا خیر.

به او اجازه دهید در کارها در کنارتان باشد، با او لجبازی نکنید، او را منع نکنید، تا جایی که به سلامتی اش آسیب نمی رسد اجازه دهید کارهای آدم بزرگ ها را انجام دهد.

 

4- مامور بازرس نباشید، معلم مهربان باشید.

وقتی مسئولیت به کودک خود واگذار می کنید، مانند یک بازرس او را کنترل نکنید، از او فاصله بگیرید و اجازه دهید خودش انجام دهد، اینکه شما مانند یک بازرس بایستید و از او ایراد بگیرید نه تنها هیچ قدمی برای مسئولیت پذیری در کودکان خود برنداشتید، بلکه اعتماد به نفس او را از بین بردید و دیگر اشتیاقی برای انجام دادن کارها ندارد.

از او تعریف کنید او را تایید کنید، به کودک خود بگویید کارش تا چه میزان به شما کمک کرده و از او راضی هستید ولی اگر به این صورت انجام می داد کارش را بیشتر می پسندیدید.

 

5- برای جبران خسارت هایش باید کمک کند.

مسئولیت پذیری در کودکان گاهی پیامدها و خسارت هایی را برای شما دارد. شرایط را کنترل کنید، و از او بخواهید برای جبران این خسارت باید کمک کند.

اگر برای شستن ظرف ها، یکی را شکاند، او را نترسانید، به او بگویید همراه شما کمک کند تا ظرف های شکسته را جمع کند اما در خلال این کار از او مواظبت کنید تا آسیب نبیند. اینکه از او کمک بخواهید به روند رشد ذهنی و عقلی او کمک می کند. به او کمک می کند باید مسئولیت عواقب کارهای خود را به عهده بگیرد. 

 

6- کمک کنید اما به اندازه.

اگر می خواهید مسِئولیت پذیری در کودکان خود به وجود آورید، به سرعت به او کمک نکنید. اگر ترسید، اگر با دوستان خود دعوا کرد، اگر اسباب بازی خود را خراب کرد و... مانند یک منجی به سرعت برای کمک به او حاضر نشوید، اجازه دهید خودش با موضوع کلنجار برود، خلاقیت او رشد کند و راه حل را پیدا کند و شما به عنوان یک مشاور در کنارش باشید، در تربیت فرزند خود این اصل را مدنظر قرار دهید که در مرحله ی آخر کمک کنید و به او راه حل بدهید.

 

7- مسئولیت پذیری در کودکان با والدین مسئولیت پذیر.

والدین مسئولیت پذیر باشید تا کودک شما یاد بگیرد. اگر شما مسئولیت کارهای خود را به عهده بگیرید و از انجام آنها شانه خالی نکنید، فرزند شما هم یاد می گیرد، شما اولین الگو برای کودک خود هستید. پس الگوی ارزشمندی باشید و اجازه دهید فرزند شما از شما الگوبرداری کند.

 

8- برنامه ریزی را به کودک خود آموزش دهید.

برنامه ریزی روش مناسبی برای مسئولیت پذیری در کودکان است. خودآگاهی فرزند شما از شرایط را افزایش می دهد و می داند باید دقیقا چه کاری را انجام دهد.

روزانه از او بخواهید یک برنامه برای کارهایی که قرار است انجام دهد را برای خود تعیین کند. با شما در میان بگذارد و در بین آن یک کاری که باید برای شما یا خانواده انجام دهد را نیز در نظر بگیرد. با این کار اعتماد به نفس او در انجام کارهایش افزایش می یابد.

 

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)