لطفا پدر و مادر هلیکوپتری نباشید!

والدین هلیکوپتری نباشید! فرزندان خود را برای آینده ای شاد و درخشان و موفق تربیت کنید. استعداد های آنها را با حمایت های بی دلیل کور نکنیم!

لطفا پدر و مادر هلیکوپتری نباشید!

در تربیت فرزند 2 نسل قبل، اطلاعات و آگاهی ها محدود بود و والدین به دنبال آموزش در این زمینه نبودند.

اما امروزه اطلاعات گسترده شده و نحوه ی دسترسی به آن نیز راحت تر شده است.

با یک جستجوی ساده می توان در هر زمینه ی به خصوص تربیت فرزندان، که موضوع مهم و تاثیرگذاری است اطلاعات کسب کنید.

 

شیوه ی غلط تربیت فرزند از نظر روانشناسی

در برخی از والدین تربیت فرزند چنان اهمیت پیدا کرده است که دائما نگران فرزند خود هستند و به صورت افراطی به او توجه می کنند.

اصطلاحا به این والدین، والدین هلیکوپتری می گویند، این والدین در نظر خود کار اشتباهی انجام نمی دهند فقط از فرزند خود حفاظت می کنند،

اما در واقعیت چنین نیست، آنها خود را بیش از حد درگیر زندگی فرزند خود می کنند،

در تربیت فرزند این افراد، کودک اجازه ی انجام هیچ کاری را به تنهایی ندارد. قدرت تصمیم گیری ندارد و به شدت اعتماد به نفس پایینی دارند.

 

معضلات تربیت فرزند توسط والدین هلیکوپتری

والدین هلیکوپتری به ظاهر در کنار فرزندشان هستند، کارهای آنان را مدیریت می کنند و برای موفقیت فرزند خود تلاش می کنند و هم پای او هستند،

اما معضلات این شیوه ی تربیت فرزند به حدی است که نه تنها فرزند آنان موفقیت را تجربه نمی کند، بلکه تبدیل به شخصیتی وابسته و منفعل می شود. او بدون والدین هلیکوپتری و مهربانش قادر نیست حتی فکر کند و تصمیم گیری کند.

 

1- تربیت فرزند و قدرت تصمیم گیری

یکی از بزرگترین آسیب هایی که این شیوه ی تربیت فرزند به کودکان وارد می کند، نداشتن قدرت تصمیم گیری است. شاید باور آن سخت باشد اما این فرزندان وابسته برای تصمیم گیری در کوچکترین و ساده ترین امور برای مثال انتخاب رنگ لباس هم توانایی ندارند و به شدت وابسته به نظر والدین هلیکوپتری خود هستند.

تصور کنید این کودک در آینده باید چه تصمیم های بزرگتری را اتخاذ کند؟ انتخاب رشته ی تحصیلی، انتخاب شغل، همسر.

این کودک به فردی تبدیل می شود که علایقش نادیده گرفته شده و حال قدرت تصمیم گیری ندارد و از نظر روانی به شدت آسیب دیده است.

 

2- تربیت فرزند شاد

چه طور ممکن است از کودکی تمام علایق شما نادیده گرفته شده باشد و شما احساس شادی کنید؟

چه طور ممکن است هیچ یک از انتخاب های مهم زندگی شما با توجه به نظرتان و علایق تان نبوده باشد و از زندگی با آنها احساس رضایت کنید؟

این کودکان، از نظر روحی به شدت آسیب پذیر هستند زیرا همیشه والدین حمایت گر در کنار آنها بوده است تا اجازه ندهد برای او اتفاق بدی رخ دهد و شکست را تجربه کند.

 

3- تربیت فرزند موفق

شاید تصور کنید با این حجم از حمایت قطعا فرزندان والدین هلیکوپتری انسان های موفق هستند.

آنها همه ی آن چیزی که دیگران با تلاش بدست آورده اند، ثروت، خانه، تحصیل، شغل، بدون زحمت در اختیار دارند.اینگونه نیست. آنها به شدت انسان هایی ضعیف هستند

زیرا موفقیت حاصل نمی شود مگر با تجربه ی شکست ها و چالش هایی که در مسیر موفقیت وجود دارند.

اما این افراد از کودکی هیچ شکستی را تجربه نکرده اند پس با اولین چالش از مسیر موفقیت کناره گیری می کنند.

 

4- تربیت فرزند ضعیف

والدین هلیکوپتری همیشه از فرزند خود دفاع کرده اند و آنها هیچوقت فرصت این را پیدا نکردند تا از حقوق خود دفاع کنند، آنها همیشه به دنبال فردی هستند که به او تکیه کنند و مانند والدینشان از او محافظت کند.

وقتی با دوستان خود دعوا می کنند یا حقوقشان پایمال می شود کاملا بی دفاع می شوند.

بزرگترین چالش زمانی است که باید از خود دفاع کنند یا محافظت کنند، بزرگتر می شوند و باید از زندگی و خانواده ی خود محافظت کنند، اما شخصیت و نوع تربیت آنها به گونه ای است که توانایی ندارند و کناره گیری می کنند. در رون فردی شکست خورده هستند و اعتماد به نفس خود را از دست می دهند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)