تاثیر خاطرات بد گذشته بر مشغولیات ذهنی کودکان

خاطرات بد گذشته مانند کوله باری سنگین هستند که سالها آن را به دوش می کشیم،این کوله بار را زمین بگذاریم تا زندگی شاد و آرام را تجربه کنیم

تاثیر خاطرات بد گذشته بر مشغولیات ذهنی کودکان

 

 آیا خاطراتی از گذشته ی خود به یاد می آورید که شما را آزرده کند، آرامش تان را مختل کند؟

و دوباره همان استرس و حال بد گذشته را برای شما تداعی کند؟

آیا با فکر نکردن و پنهان کردن این خاطرات در گوشه ای از انبار ذهنمان می شود از آثار مخرب آن جلوگیری کرد؟

 

خاطرات و اتفاقات بد کودکی ما چه تاثیر بدی بر آرامش ما می گذارد؟

برخی از افراد بر این باورند که خاطرات بد خود را فراموش کنید یا هیچ وقت به آنها فکر نکنید. اما سوال این است که آیا واقعا می توان به آنها فکر نکرد؟!

خاطرات و گذشته تلخ یا شیرین ما، برای ما هستند و باید بپذیریم که آنها را نمی توانیم در لایه های دور ذهنمان پنهانشان کنیم، به امید اینکه طنین خوش آرامش در زندگی مان نواخته شود.

 

خطرات ماندن خاطرات بد گذشته در ذهن چیست؟

خیلی از واکنش های ما در بزرگسالی ناشی از اتفاقات بد کودکی ما هستند و به دلیل اینکه همیشه سعی کردیم آنها را پنهان کنیم در سنین بالاتر به شکل پرخاشگری ،گوشه گیری، ترس و انزوا ،استرس و اضطراب، عدم اعتماد و اطمینان به دیگران ،افسردگی و .... بروز می کنند، و تمام آرامش مان را صلب می کند.

پس هیچگاه سعی نکنید از مشکلات و خاطرات بد گذشته فرار کنید، زیرا هر چه سن بالاتر می رود رویارویی و کند وکاو کردن خاطرات بد و برطرف کردن آنها کار سخت تری می شود.

اگر از کودکی یاد بگیریم که در هر لحظه چگونه با حادثه و اتفاق بد زندگی خود مواجه شویم و آن را در همان لحظه برای خود از حالت انزجار و بغرنج به حالت کاملا طبیعی تبدیل کنیم هیچگاه در آینده دچار مشکلات روحی نخواهیم شد.

گاهی به فرزندانمان می آموزیم که از اتفاقات بد گذشته ی خود درس عبرت بگیرند، این جمله کاملا صحیح است و تجربه بهترین معلم هر انسانی است.

اما آیا برای تاثیرات مخرب این تجربیات گذشته بر روحیه فرزندمان کاری کردیم؟

اما از دیدی دیگر، بزرگترین تاثیر، حالت ترس ،عدم اعتماد ،اضطراب ،و از همه مهم تر لذت نبردن از زندگی است که فرزند ما را از آن پس درگیر خود می کند و تا بزرگسالی برای او مشکلات عدیده ای به وجود می آورد ، و آرامش زندگی فرزندمان را مختل می کند.

 

چگونه خاطرات بد گذشته را فراموش کنیم؟

گفتیم که فراموشی کار درستی نیست اتفاقا باید این خاطرات را از لایه های خاک خورده ی ذهنمان بیرون بکشیم. پس اجازه بدهید سوال را به نحو درست تری بیان کنیم...

چگونه خاطرات بد را از ذهنمان پاک کنیم؟

و آنها را تبدیل به خاطرات خوب و یا حتی شیرین نماییم؟

در دنیای امروز روانشناسی ،روش های مختلفی برای رها شدن از خاطرات بد گذشته پیشنهاد شده است.

در برخی از این روش ها مثل هیپنوتراپی (درمان با هیپنوتیزم شدن ) فرد در حالت هیپنوتیزم ، ضمیر ناخودآگاه را وارد دوران های قبلی زندگی خود می کند و با کندوکاو خاطرات به سر منشاء بیماری روحی خود دست پیدا می کند و سپس جهت درمان اقدام می کند.

اما خیلی از افراد این روش را نمی پسندند زیرا در بازگو کردن گذشته ی خود به دیگران دچار ترس و خجالت می شوند.

 

بهترین راه برای رها شدن از خاطرات بد گذشته و رسیدن به آرامش چیست؟

در قدم اول بهتر است با گذشته ی خود کنار بیایید و آنها را بپذیرید آنها متعلق به شما هستند ،جزیی از هویت و گذشته ی شما هستند.

اما بهترین راهی که در بین افراد آزموده شده و به سرعت از شر خاطرات منفی خود رها شدند روشNLP  است

 

ان ال پی (NLP) چیست؟

ان ال پی (NLP) مخفف Neuro linguistic programming  است به معنای برنامه ریزی عصبی کلامی. این روش به برنامه ریزی ذهنی می پردازد NLPراحت ترین راه برای تبدیل خاطرات منفی شما به خاطرات مثبت است. شاید باور آن برای شما سخت باشد ولی ....

با روش های NLP ( ان ال پی )شما می توانید در کمتر از چند دقیقه به خاطراتی که در گذشته برای شما زجرآور بوده بخندید.

این روش را باید به کودکان آموزش دهیم باید کودکان ما بتوانند در مقابل بدرفتاری های دیگران، مشکلات خانوادگی ، شکست ها و... تمام موقعیت را تحت کنترل بگیرند و بهترین واکنش را از خود بروز دهند.

خاطرات بد گذشته مانند کوله باری سنگین است که ما با زحمت آن را به دوش می کشیم. و در طول زندگی با خود همراه می کنیم، این کوله بار سنگین و نفس گیر را زمین بگذارید و شادتر و با آرامش بیشتر زندگی کنید.

 

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)