چگونه ترس از امتحان را کاهش دهید!

ترس از امتحان بین دانش آموزان و دانشجویان همه گیر و رایج است و مهم‌ترین علت این موضوع این است که نتیجه‌ امتحان باعث ارتقا، تهدید، تشویق یا تنبیه می‌شود.ترس از امتحان را به آسانی از بین ببرید با....

چگونه ترس از امتحان را کاهش دهید!

ترس از امتحان بین دانش آموزان و دانشجویان همه گیر و رایج است و مهم‌ترین علت این موضوع این است که نتیجه‌ امتحان باعث ارتقا، تهدید، تشویق یا تنبیه می‌شود. تنظیم برنامه خواب و استراحت از مهم‌ترین علل ایجاد آرامش در ایام امتحانات است.

مطالب درسی را به تدریج و در طول زمان مرور کنید، نه اینکه در آخرین دقایق قبل از امتحان به مطالعه فشرده بپردازید. البته اگر بنا به دلایلی کار را به شب امتحان کشانده اید باز هم می توان با روش هایی که معرفی می کنیم نتیجه خوبی بگیرید:

از مطالب یادداشت‌های فشرده‌ای بردارید تا بازسازی ذهنی، رمزگردانی و مرور مطالب برایتان مفید واقع شود. سعی کنید به نوع آزمون پی ببرید، تا بتوانید مطالعه خود را متناسب با آن پیش برید.

ترس از فراموش کردن مطالب خوانده شده، سختگیری مدرسین در طی سال تحصیلی، انتظار بیش از حد والدین، عدم وجود خودباوری در فرد و نامشخص بودن سوالات از جمله عوامل ایجاد ترس هستند. در این زمینه والدین می‌توانند با استفاده از روش‌های کاهش ترس از امتحان مانند ایجاد محیطی آرام و به دور از تشنج، به رفع اضطراب فرزندان بویژه در ایام امتحانات کمک کنند.

تنظیم برنامه خواب و استراحت از مهم‌ترین علل ایجاد آرامش در ایام امتحانات است.

برخی با این تصور که هنگام امتحانات برای مطالعه بیشتر اصلا نباید خوابید یا خیلی کم خوابید، خود باعث خستگی ذهنی و در نتیجه فراموشی بیشتر در مطالب خوانده شده می‌شوند.

می‌توانید محدوده سوالاتی را که در امتحان مطرح می‌شود را حدس بزنید و بیشتر به آنها بپردازید. برای این منظور سؤالات امتحانی سال‌های گذشته کمک می‌کند. همچنین توجه به مطالب و موضوعاتی که استاد یا معلم در کلاس درس بیشتر روی آنها تکیه می‌کند. مثلا نکاتی که در کلاس گوشه صفحه کتاب نوشته اید که به نظرتان مهم و مورد امتحانی است.

به عنوان مثال شب امتحان مسابقات فوتبال را دنبال نکنید. اگر امتحان قبلی رضایت بخش نبوده است، به آن نیندیشید و تحلیل امتحان قبلی را به فرصت مناسب خودش موکول کنید. بجای پرداختن به جنبه‌های منفی، همواره یک تصویر ذهنی مثبت از خودتان داشته باشید.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)