چرا بچه‌ها بازی‌های کامپیوتری را دوست دارند؟

مهم‌ترین دلیل بچه‌ها برای انجام بازی‌های رایانه‌ای چیست؟ چگونه می توان جایگزین مناسبی برای آن ها قرار داد؟ چرا کودکان ما وابسته ی به بازی رایانه ای هستند؟

چرا بچه‌ها بازی‌های کامپیوتری را دوست دارند؟

بازی رایانه ای 

بازی رایانه ای چه تاثیری بر کودکان ما دارد؟

مهم‌ترین دلیل بچه‌ها برای انجام بازی‌ رایانه‌ ای حس برنده شدن (win) یا همان اشتیاق به پیروزی است. به عبارت دیگر دوست دارند کارهایی را انجام دهند که واقعیت آنها را محدود کرده‌است.

مثلاً می‌توانند از ارتفاع بپرند. هواپیما را خلبانی کنند. یک موجودِ جدید درست کنند. ماشین‌های مختلف را سوار شوند و ببینند هر کدام چه کِیفی می‌دهد و از انجام تمام کارهایی که نمی‌شود در واقعیت انجام داد؛ در آن بازی رایانه ای لذت می‌برند.

حال پرسشی از شما دوست محترم و عزیز داریم:

به نظر شما اگر مدارس یک تفریح جالبی برای بچه‌ها درست کنند که مثلاً با پاراگلایدر بالای شهرشان پرواز کنند (با رعایت تمام موارد ایمنی) به نظر شما چه اتفاقی خواهد افتاد؟

بازی‌ رایانه ای (چه انجام دادن و چه تولید و فروشِ آن) در نگاه کلان (البته به جز موارد تخصصی مثل جام‌جهانی و بین‌المللی) نه کمکی به اقتصاد کشورمان می‌کند، نه کمکی به خودِ بازی‌کننده.

اگر هم بکند آن‌قدر کم است که توجه هیچ سرمایه‌گذاری را جلب نمی‌کند و از لحاظ فردی هم احتمال پیشرفت شخصی به جز در مواردی که منجر به مسابقات ملی و جهانی می‌شود، بقیه تقریباً صفر است.

از طرفی آموزشی که با بازی همراه باشد بهتر از هر سیستم دیگری در ذهن فرد می‌ماند که بتواند در زندگی‌اش استفاده کند. 

مثلاً رانندگی بچه‌ها در محیط ایزوله و تحت نظر مربی، باعث می‌شود اگر یک روز در شرایط بحرانی قرار گرفتند بتوانند حداقل خودشان را به یک جایی برسانند و جانشان را نجات دهند. یا اگر راننده خوابش برد سریع اقدام کنند و سرنشینان را نجات دهند.

آموزش‌های جنبی نیز در این گونه محیط‌های دو طرفه و جذاب بهتر جواب می‌دهد. مثلاً دانش‌آموز یا دانشجوی محترمی که قرار است انواع سنگ‌های آذرین، رسوبی، مرمری و... و غیره را بیاموزد که هر کدام مال چه دوره‌ای است و چه طور تشکیل شده؛

اگر با مربی محترم و همکلاسی‌هایشان بروند در مکانی اطراف شهر (مثلا جاده کرج در اطراف تهران)، سنگ‌های رسوبی و مشابه را دستشان بگیرند، لمس کنند، وزن کنند و راجع به تجربه‌شان با هم صحبت کنند بهتر یاد می‌گیرند، کار تیمی را تجربه می‌کنند، اشتباه می‌کنند و از اشتباهشان درس می‌گیرند. که این موارد از روی کتاب و عکس و خط کشیدن زیر کلمات هرگز بدست نمی‌آید.

بچه‌ها بازی‌ رایانه ای را آگاهانه جایگزین آموزش‌های کسل‌کننده‌ای کرده‌اند
​که متاسفانه بدلیل ارائه نادرست، تصور غیرحیاتی بودن و بی‌نیاز بودن نسبت به آنها را ایجاد کرده‌است.

به نظر شما، راهکار چیست؟

یک مثال اغراق‌آمیز اما واقعی این است که هیچ کسی شنا کردن را از روی جزوه و کتاب یاد نمی‌گیرد. وقتی در کنار استخر، مربی به آرامی دستِ او را می‌گیرد، وارد آب می‌شوند و به آرامی لبه استخر را رها می‌کنند، آن وقت است که در کنار مربی دست و پا می‌زند، مربی راهنمائی‌اش می‌کند که چطور می‌تواند روی آب بماند، پا بزند و نفس بگیرد.

حال در شرایط فعلی که سیستم آموزشی ما (که در کنار تمام زحماتی که برای فرزندان ما می‌کشد)، ممکن است برنامه خاصی برای ایجاد انگیزه دانش‌آموزان نداشته‌باشد، ما می‌توانیم محیط را به‌گونه‌ای برایشان طراحی کنیم که مثل بازی‌ رایانه‌ای با حس برنده‌شدن درس بخوانند، و احساس رضایت کنند.

دوره «محصلان موفق» مانند یک برج مراقبت، یا یک فانوس دریائی ملوان‌های جوان یا همان دانش‌آموزان هوشمند، لایق و بااستعداد ایران را یاری می‌کند تا استعدادهای خودشان را بشناسند و روی آن سرمایه‌گذاری کنند. برای اطلاع بیشتر از این دوره می‌توانید هم‌اکنون با دفتر موسسه ذهن برتر:

۰۲۱۲۲۹۲۱۰۷۳ الی ۵
تماس بگیرید.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)