دنیای مطلوبتو بساز

چرا با دیدن بعضی‌ها خوشحال می‌شویم و با دیدن بعضی ناراحت؟ چرا هنگام انجام برخی امور شادمان هستیم و برخی دیگر ناشاد؟ چرا در بعضی مکان‌ها احساس راحتی داریم و در بعضی دیگر ناراحت هستیم؟

دنیای مطلوبتو بساز

متشکریم که روی این مطلب کلیک کردید.

این روزها که مشغول مطالعه بر روی تئوری انتخاب هستم، تغییرات چشم‌گیری در باورها و عقایدم مشاهده می‌کنم.

جالب است بدانید که متوجه ارتباط‌هایی بین تئوری انتخاب و تیپ‌شناسی هم شده‌ام و همه تلاشم را می‌کنم تا آن را به شکل علمی و کاربردی جمع آوری کنم و در اختیار شما خوانندگان عزیز «ذهن برتر» قرار دهم.

پس هم‌اکنون به خودِ موضوع «دنیای مطلوب» می‌پردازم و اینکه اصلاً از کجا می‌آید؟

ویلیام گلاسر، در تئوری انتخاب بیان می‌کند که:

هر کاری که ما انجام می‌دهیم
در جهت ارضاء یکی از نیازهای اصلی ما است.

دنیای مطلوب ما از همان دوران نوزادی و کودکی شروع به شکل گرفتن می‌کند. در واقع دنیای مطلوب همان دنیایی است که ما خود را در آن تصور می‌کنیم یا آرزوی ساختنش را داریم. همه کارهایی که انجام می‌دهیم و رفتارهایی که بروز می‌دهیم در جهت تحقق این دنیای مطلوب است.

تربیت خانوادگی و محیط اطراف ما و حتی اعتقادات رایج در محل زندگی ما و خیلی موارد دیگر دست به دست هم می‌دهند تا ما تصویری از دنیای مطلوب خود داشته‌باشیم. با این تفاسیر، حالا می‌توانیم به پاسخ بعضی از پرسش‌های همیشگی خود دست پیدا کنیم، اینکه:

چرا با دیدن بعضی‌ها خوشحال می‌شویم و با دیدن بعضی ناراحت؟

چرا هنگام انجام برخی امور شادمان هستیم و برخی دیگر ناشاد؟

چرا در بعضی مکان‌ها احساس راحتی داریم و در بعضی دیگر ناراحت هستیم؟

پاسخ همه این پرسش‌ها برمی گردد به اینکه آن محل، موضوع یا فرد مورد نظر جایی در دنیای مطلوب ما دارد یا ندارد!

اجازه بدهید با مثال کمی بیشتر برایتان توضیح بدهم:

اگر از فردی تصویر خوب و روشنی در دنیای مطلوب خود داشته باشیم همواره با دیدنِ او، احساس رضایت و خشنودی خواهیم کرد. در کل تمام تلا‌ش‌های ما در زندگی خواسته و ناخواسته در راستای تحقق بخشیدن به این دنیا است.

حالا که تا حدودی با «دنیای مطلوب» آشنا شدیم، آن را در یکی از دورانِ مهم زندگی برایتان تشریح کنم:

کودکان پدر و مادر خود را قدرت مطلق و فرشته نجات خود می‌دانند و همه‌جوره خود را وابسته این دو فرشته غول‌آسا می‌دانند و به نوعی می‌توان گفت محقق شدن دنیای مطلوب‌شان در گرو رضایت این افراد بزرگتر است. و برای اینکه دل آنها را به دست بیاورند به هر کاری دست می‌زنند. حال اینکه با گذشت زمان و بزرگتر شدن این کودکان که حالا نوجوان شده‌اند با کسب توانایی‌هایی هر چند کوچک در زمینه‌های مختلف دیگر احساس وابستگی مطلق به والدین را نداشته و فکر می­کنند می­توانند روی پای خود بایستند. در این دوران نوجوانی کم کم برخی از احتیاجات دنیای مطلوب توسط خود فرد تامین می­شود و در نتیجه ممکن است مقاومت­هایی در مقابل پدر و مادر هم داشته­باشند.

پیشنهاد می­کنم در این شرایط و دوران پرخطرِ نوجوانی، پدر و مادرها تلاش کنند که در دنیای مطلوب فرزندان­شان باقی بمانند. چون اگر بنا به هر دلیلی از این دنیا خارج شوند امکان برگشت اگر غیرممکن نباشد، حتماً با سختی فراوانی همراه خواهد بود. کنترل بیش­ازاندازه و تنبیه فرزندان در این دوران باعث می­شود پدر و مادر نقش خود را در دنیای مطلوب فرزندان از دست بدهند. و فرزندی که دنیای مطلوبش دچار خلاء شده به هر قیمتی دنبال این است تا این کمبود را جبران کند. مشکل اصلی از همین­جا آغاز می­شود که در نتیجه بی تجربگی و تلاش برای ایجاد دنیای مطلوب، نوجوان به هرکسی که در بیرون از محیط خانواده می­بیند اعتماد می­کند و این اعتماد بی­موقع بدلیل آسیب­های فراوانی که دارد کم کم به بی­اعتمادی تبدیل می‌شود.

ترمیم این بی‌اعتمادی شاید مدت زیادی زمان ببرد
و مستلزم هزینه‌های فروانی باشد.

حال برای پیشگیری از این اتفاق؛
چه کاری از دست پدرها و مادرها و اعضای دیگر خانواده برمی‌آید؟:

 

لازم است همه بر این امر واقف باشند که از هیچ تلاشی برای حفظ دنیای مطلوب خودشان و دیگران مضایقه نکنند. یعنی برای اینکه دنیای مطلوب نوجوان‌مان آسیب نبیند و ما جایگاه خودمان را در آن حفظ کنیم لازم است همواره به او یادآور شویم که حق انتخاب دارد و می‌تواند دنیایش را بسازد ولی لازم است که عواقب تصمیم‌هایی را که می‌گیرد بپذیرد. آموزش مسئولیت‌پذیری و تعهد نسبت به انتخاب‌هایی که می­کند از اهمیت به‌سزایی برخوردار است.

آزادی‌عمل­دادن به نوجوانان و در عین حال مراقبتِ همدلانه همراه با درک و تحمل باعث می‌شود که بتوانیم مسئولیت‌پذیری را به آنها آموزش داده و در ضمن طعم آزادی را به آنها بچشانیم. یاری‌کردن آنان در پیداکردن دوستانی که در این برهه همراه آنان باشند از اهمیت بالایی برخوردار است.

شاید این پرسش را داشته باشید که چرا به بحث نوجوان و دوره نوجوانی پرداختم. پرسش بسیار خوبی است. از این جهت این موضوع را مطرح کردم که خیلی از ما در دوره‌ای بزرگ شده‌ایم که والدین ما و اطرافیان‌مان به اندازه امروزِ ما آگاهی و اطلاعات نداشتند و خیلی مواقع ناآگاهانه و حتی با نیت خیر باعث برهم خوردن تعادل دنیای مطلوب ما شدند ولی ما که امروز در عصر اطلاعات و ارتباطات قرار داریم باید همه تلاش‌مان را بکنیم که اشتباه را تکرار نکنیم. خیلی مهم است بدانیم که علی‌رغم هر گذشته‌ای که داشتیم امروز و در زمان حال حق انتخاب داریم و می‌توانیم به شکل دیگری رفتار کنیم. مسئولیت انتخاب‌هایمان با خودمان است و باید تلاش کنیم به بهترین شکل ممکن از این حق انتخاب بهره‌ببریم. پس لازم است این آگاهی و دانایی را در راستای توانا شدن خود و اطرافیان‌مان به کار بگیریم و در جهت تحقق دنیای مطلوب خودمان و دیگران قدم برداریم.

 

 

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)