به خاطر حافظه تان کمتر نمک بخورید!

تحقیقات انجام شده در تورنتو کانادا نشان می‎دهد مصرف زیاد نمک (سدیم) بر حافظه و عملکرد ذهن اثر منفی دارد.

به خاطر حافظه تان کمتر نمک بخورید!

سلام. متشکریم که روی این مطلب کلیک کردید. سدیم بالا، حافظه را تضعیف می‎کند.

تحقیقات انجام شده در تورنتو کانادا نشان می‎دهد مصرف زیاد نمک (سدیم) بر حافظه و عملکرد ذهن اثر منفی دارد. برای انجام این مطالعه، رژیم غذایی 1262 فرد بین سنین 67 تا 84 سال مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان داد در افرادی که دریافت سدیم بالا بوده، عملکرد شناختی و قدرت حافظه ضعیف‎تر از سایر افراد است.

این اولین مطالعه‌ای است که نقش سدیم بر حافظه را مورد بررسی قرار داده است. این محققان به همه افراد به ‎ویژه سالمندان توصیه می‎کنند از مصرف زیاد نمک، کنسروها و غذاهای فرآوری شده دوری کنند.

تحریریه ذهن برتر: به گفتۀ یک متخصص قلب و عروق، فشارخون بیماری شایعی است که معمولا انتظار می‌رود پس از سن 40 سالگی اتفاق افتد اما گاهی کودکان هم فشار خونشان بالا می رود! البته اندازه‌گیری فشارخون در کودکان بر اساس صدک است که صدک بالای 90 را فشارخون بالا می گوییم 1

برای تشخیص بیماری فشارخون بالا حتما باید فشارخون افراد در دفعات متعدد گرفته شود و تنها با یک بار به طور قطع نمی‌توان تشخیص بیماری پرفشاری خون را برای فرد داد. تغییر و بهبود سبک زندگی به کنترل فشار خون در افراد بسیار کمک می کند. ورزش و تحرک بدنی نیز تاثیر شگرفی در بهبود فشارخون دارد.

طبق توصیۀ سازمان بهداشت جهانی، حداکثر مقدار مصرف روزانه نمک پنج گرم است، در حالی که میزان مصرف نمک در کشور ما دو تا سه برابر این مقدار برآورد شده است. البته نمک یکی از مواد مورد نیاز برای سوخت و ساز مواد در بدن، انتقال پیامهای عصبی و کارکرد صحیح عضلات است و مصرف محدود و متعادل آن توسط پزشکان توصیه شده است.

در ادامه، آمار تکان‌دهنده و عحیب مصرف مواد غذایی در کشورمان را برایتان آماده کرده ایم:

ما پرمصرف‌ترین مردم جهان در مصرف گندم و نان هستیم و با سرانه ۱۶۰ کیلوگرم، بالاترین مصرف سرانه نان را در جهان دارا هستیم.

سرانه مصرف روزانه شکر هر ایرانی ۴۵ گرم و ۳ برابر میانگین هر فرد در دنیاست.

ایرانیان سالانه بیش از ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان نوشابه استفاده می‌کنند؛ ما از نظر سرانه مصرف نوشابه گازدار در ایران، رتبه نخست جهان را داریم.

میزان استاندارد مصرف نمک بین ۴ تا ۵ گرم در روز است. در حالی که ایرانیان بطور متوسط روزانه ۱۳ تا ۱۵ گرم نمک مصرف می‌کنند.

ایران در تولید ۱۵ محصول اصلی باغی دنیا، مقام نخست تا دهم را دارد و بیش از ۴ درصد از میوه و مرکبات جهان را تو لید می‌کند؛ اما مصرف سبزی و میوه در کشورمان، کمتر از میزان استاندارد جهانی است (روزانه هر فرد باید دست‌کم ۴۰۰ گرم میوه و سبزی مصرف کند. سرانه مصرف در ایران ۲۶۰ گرم است).

 

*1 : میزان بالا بودن فشارخون بر اثر عددی که فشارخون نشان می‌دهد، مشخص می‌شود؛ به طوریکه عدد بالای 14 روی 9 را فشار خون بالا می‌گوییم که عدد اول را حداکثر و عدد بعدی را حداقل می‌نامیم.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)