علی کریمی را بیشتر بشناسیم (چهره شناسی توسط دکتر سیدا)

به مناسبت خداحافظی این اسطوره جوان

علی کریمی را بیشتر بشناسیم (چهره شناسی توسط دکتر سیدا)

خبر خداحافظی‌اش، این روزها مثل چتری قرمز رنگ بر فوتبالِ ایران سایه انداخته است. علی کریمی متولد ۱۷ آبان ۱۳۵۷ در کرج و سومین فرزند خانواده است. او از کودکی هوادار پرسپولیس بود و زمانی که با پدرش برای دیدن بازی‌های این تیم به ورزشگاه آزادی تهران می‌رفت، آرزو می‌کرد روزی برای این تیم بازی کند.

در این مطلب از کودکی‌اش می‌خوانید، و از خاطره‌ای از دست و دلبازی‌اش در کارِ خیر، و بعد چهره‌شناسی «علی کریمی» را توسط دکتر «محمد سیدا» مطالعه می‌فرمائید، هم‌چنین فیلمی از بهترین حرکتهای او در مستطیل سبز تماشا می‌کنید:

 

اصالتاً لاهیجانی است. مادرِ "علی"، در ابتدا علاقه‌مند بود که او پزشک یا مهندس شود، اما گفته از این که بازی او باعث شادی مردم ایران می‌شود و به کشور خدمت می‌کند راضی است. مادرش او را در کودکی پر جنب‌وجوش و سرشار از انرژی توصیف می‌کند و می‌گوید: «فکر و ذکرش فوتبال بود. در دوران کودکی و نوجوانی تا دلتان بخواهد شیشه همسایه‌ها و خانه‌مان را شکسته است».
 

"علی کریمی سمت چپ، فرشید کریمی سمت راست، و خواهر کوچکترشان"

چهره شناسی علی کریمی توسط دکتر سیدا را در ادامۀ همین مطلب بخوانید ...

پیشانی، گونه‌ها، ابرو، لبها و بینی، چانه و... هر کدام ...

گوشه‌ای از شخصیتِ او را نشان می‌دهند

...

خاطرۀ پشت چراغ قرمز

هیچ‌وقت یادم نمی‌رود بلوار میرداماد را به سمت خیابان شریعتی رانندگی می‌کردم. وقتی به چراغ قرمز ۱۸۰ ثانیه‌ای‌اش برخورد کردم عصبی شدم. تازه از محل کارم تعطیل شده بودم و خیلی خسته بودم.

داشتم دیالوگ‌های معمولم در مورد چراغ قرمز‌ها و ترافیک‌های تهران را زمزمه می‌کردم که کودکی رو به من کرد و گفت: «آقا فال می‌گیری» چند قدم آن طرف‌تر دخترک گلفروش با شاخه‌های لاله صدا زد: «آقا گل بخردیگه... خواهش می‌کنم».

جمله‌اش تمام نشده بود که با غرور تمام، شیشه پنجره را بالا دادم تا صدایشان را نشنوم و مزاحم نشوند! وقتی چنین برخوردی را از من دیدند بی‌خیال شدند و رفتند سراغ راننده اتومبیل کناری‌ام.

رنگ قرمز و مدل ماشین سبب شده بود تا از سایر ماشین‌ها متمایز گردد. پس از چند ثانیه دیدم پسرک فالگیر با صدای بلند گفت: «بچه‌ها... بچه‌ها بیایین علی کریمیه... بازیکن پرسپولیس...» در یک چشم به هم زدن، پنچ شش نفر از کودکان کار، دور ماشینش را گرفتند. من هم بی‌اختیار سرم را چرخاندم تا عکس‌العمل علی کریمی را ببینم. او با لبخندی دنباله‌دار از همه کودکان فال و گل و شکلات گرفت تا آن‌ها را خوشحال کند. چراغ سبز شد و بچه‌ها هنوز بی‌خیال کریمی نشده بودند. علی کریمی که با بوووووق ماشین‌های پشت سرش مواجه شده بود، اتومبیلش را حرکت داد و بعد از چراغ قرمز، ماشینش را نگه داشت. من هم از روی کنجکاوی پشت سر جادوگر ایستادم.

کاپیتان پرسپولیسی‌ها از ماشین پیاده شد و پسری که آدامس می‌فروخت را بغل کرد. امضا داد و تمام گل‌های لاله گلفروش را خرید و چند فال حافظ هم گرفت. برایم عجیب بود. مگر می‌توان باور کرد جادوگرِ فوتبالِ ایران که گاهی حوصلۀ خودش را هم ندارد اینطور برخورد کند؟

دخترک گلفروش از فرط خوشحالی نمی‌دانست چکار کند و بالا و پایین می‌پرید. کریمی که دیگر نمی‌دانست چکار کند، با صدایی خش‌دار گفت: «بچه‌ها باید بروم سر تمرین. دیرم شده.» خداحافظ... خداحافظ» کودکان کار نیز با تشویق چند ثانیه‌ای علی کریمی... کریمی دوستت داریم، او را بدرقه کردند.

 

چهره‌شناسی «علی‌کریمی» توسط دکتر «محمد سیدا»

دکتر محمد سیدا مرد حافظه ایران، استاد حافظه و تکنیک‌های ذهن‌برتر است. یکی از تخصص‌های استاد «محمدسیدا» در کنار توانایی‌های حافظه و تکنیک‌های ذهن، چهره‌شناسی است. ایشان علی کریمی ستاره مطرح فوتبال ایران را از نظر چهره این‌طور تحلیل می‌کنند:

پشتکار

متاسفانه علی کریمی را از نزدیک نمی‌شناسم و شناختم مربوط به چیزهایی است که از راه دور، تلویزیون و رسانه‌ها پیگیری کرده‌ام. اگر بخواهم از طریق چهره‌شناسی علی‌کریمی را بررسی کنم باید ابتدا راجع به خلاقیت و آدم‌های خلاق حرف بزنم. یک آدم خلاق؛ آدمی است که اراده خوبی هم دارد. اراده و پشتکار است که می‌تواند برای موفقیت به او کمک کند. خلاقیت یعنی فکری با اهداف نو و ایده‌های جدید برای ترقی که در یک زمان خاص به‌وجود می‌آید. پشتکار نیز موجب می‌شود آدم بر ضعف‌هایی که دارد تسلط پیدا کرده و کمک می‌کند بر مشکلاتی که دارد غلبه کند.

به‌عنوان مثال علی کریمی در سال‌های جوانی‌اش به دلیل حساسیتی که داشت با مشکلاتی مثل آن محرومیت مواجه شد (کریمی در بازی‌های تیم امید در ویتنام درحالی‌که 20 سال سن داشت، با داور مسابقه درگیر و از طرف کنفدراسیون فوتبال آسیا یک سال از فوتبال محروم شد) اما اکنون می‌بینیم که او از نظر اخلاقی بسیار متفاوت عمل می‌کند. این به‌نظر من ریشه در پشتکار و اراده این بازیکن بزرگ دارد.

تنبل

به هیچ عنوان حرف‌هایی از این قبیل‌که علی کریمی تنبل است یا پشتکار ندارد را قبول ندارم. استعداد به تنهایی کافی نیست و باید هدایت شود. خیلی آدم‌های با استعداد را می‌شناسیم که به هیچ‌جا نرسیدند و خیلی از آدم‌ها را با استعداد متوسط و متوسط رو به پایین را می‌شناسیم که انسان‌های موفقی هستند. شاید کریمی در برخی مواقع حساسیت‌هایی نشان داده که به ضررش تمام شده اما مطمئن باشید بدون اراده و پشتکار او هرگز به چنین جایگاهی در فوتبال نمی‌رسید.

 

قدرت تحلیل و قدرت درکش خیلی بالاست. اراده‌اش هم خوب است. چانه به هر میزان جلو باشد بیانگر اراده است.

پیشانی: پیشانی کریمی مربع و وسیع است و این بدان معنی است که منورالفکر، با استعداد و قدرت تحلیل بالایی دارد. کریمی دید بازی نسبت به مسائل دارد.

ابرو: ابروی کریمی به ‌صورت مستقیم است که قوه درک او را نشان می‌دهد. او قوه درک بسیار بالایی دارد. تداخل ابروها نیز روح لطیف و حساسیتش را نشان می‌دهد که این شاید همانی باشد که در جوانی مشکلاتی برایش به‌وجود آورد.

گونه‌ها: گونه‌های او به شکلی است که نشان می‌دهد، یک آدم منصف است.

لب‌ها و بینی: شکل و خطوط لب‌ها و بینی‌اش نشان می‌دهد که انسانی مهربان و خیرخواه است.

چانه: چانه او بیانگر اراده است.

گوش: شکل گوش‌ها نشان می‌دهد که جسارت هم دارد. سوراخ گوش پایین‌تر از چشم است و این نشانگر قدرت ریسک بالا و دل و جرات او است.

 

اگر دوست دارید از روی چهرۀ افراد به ویژگی‌های شخصیتی‌شان پی ببرید

پیشنهاد می‌کنیم: در کارگاه حس برتر با تدریس استاد "محمد سیدا" شرکت کنید

...

شما می‌توانید برای این دوره هم اکنون پیش ثبت نام کنید

 

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)