تقویت حافظه در اسلام

حافظه موهبتی است از جانب خدا، پس در آموزه های اسلام به دنبال تقویت آن باشیم

تقویت حافظه در اسلام

تقویت حافظه در اسلام

حافظه و عملکرد پیچیده ی ذهن بشر موهبتی است از طرف خداوند ،که به وسیله آن انسان بتواند در جریان زندگی پیشرفت کرده و از همه ی استعدادها و توانایی های که در اختیار انسان قرار گرفته شده است استفاده کند. به همین منظور حتی در آیات و روایات نیز به موضوع مهم تقویت حافظه و استفاده ی حداکثر از مغز که توانایی ای بیشتر از یک ابر کامپیوتر دارد ،اشاره شده تا این مسئله ی مهم را به انسان یادآوری کند. تقویت حافظه برای ادامه ی حیات بشر مسئله ی مهمی است به همین دلیل در طب اسلامی و طب سنتی هم به آن اشاره شده و راهکارهایی برای آن ذکر شده است.

دلایل ضعف حافظه در اسلام

در طب اسلامی و احادیث و روایات دلایل و عوامل ضعف حافظه معرفی شده است تا از انجام آنها خودداری کنیم.

- سیب کال و نارس که رنگ آن سبز یا سفید است و مزه ی آن ترش است.

- خوردن گوشت گاو

- خوردن پنیر بدون مصرف گردو همراه آن

- زیاده روی در استفاده از سبزی و تخم گشنیز

راه های تقویت حافظه در طب اسلامی

برای تقویت حافظه در طب اسلامی پیشنهاداتی از نظر مصرف خوراکی ها و هم چنین خواندن آیات آمده است.

برای تقویت حافظه چی بخوریم؟

- کندر بجوید.

جویدن کندر یکی از آسان ترین راه ها برای تقویت حافظه است زیرا موجب دفع شدن بلغم موجود در بدن می شود و بلغمی شدن باعث کاهش حافظه می شود. یکی از موثرترین کارها ترکیب کندر و میخک است و این ترکیب را روزانه یک قاشق استفاده کنید. یکی دیگر از ترکیب های موثر با کندر برای تقویت حافظه ،ترکیب کندر و میخک و شکر است.

- مصرف خردل و هر ترکیبی که با خردل درست شده است.

- به

طبق فرموده ی پیامبر گرامی اسلام ،توصیه شده است برای تقویت حافظه و روشن شدن ذهن از به استفاده کنید.

- انار

انار میوه ای است که خواص زیادی برای سلامتی انسان دارد باعث تصفیه خون و تنظیم ضربان قلب می شود.هم چنین انار روند پیری پوست را به تعویق می اندازد و طول عمر را افزایش می دهد. برای جلوگیری از افسردگی و از بین بردن حالت غم مصرف انار بسیار توصیه شده است زیرا باعث شادابی می گردد. باعث کاهش وزن می شود و هم چنین گرفتگی صدا را برطرف می کند. امام صادق (ع) می فرمایند: انار را پیه آن بخورید زیرا معده را می پلاید و ذهن را روشن می کند.

- مویز

مصرف مویز آن هم به صورت ناشتا از توصیه های پیامبر است که به گفته ی ایشان موجب روشن شدن ذهن و برای تقویت حافظه بسیار مناسب است.

- ترکیب زنجبیل و عسل

 

- عسل

فواید دارویی عسل بر هیچکس پوشیده نیست و عسل برای درمان خیلی از بیماری ها در طب سنتی مصرف می شود. پیشنهاد می کنیم مقاله ی تقویت حافظه در طب سنتی را مطالعه کنید. امام کاظم (ع) می فرمایند: عسل درمان هر دردی است و اگر با کندر استفاده شود برای تقویت حافظه بسیار مفید است. پیامبر خدا (ص) هم فرموده اند: هرکس حافظه می خواهد عسل بخورد.

- مصرف کرفس نیز در احادیث برای ارتقا عملکرد مغز ،توصیه شده است.

اگر تقویت حافظه و روشن شدن ذهن برای شما اهمیت ویژه ای دارد باید بگویم که عادت های مثبت را در زندگی خود به کار ببرید . برای مثال ،به ساعت خواب خود توجه داشته باشید، کمبود خواب و هم چنین خواب بیش از اندازه موجب ضعف حافظه می شود و تمرکز را از بین می برد.

خواندنش پیشنهاد می شود: تمرین های افزایش تمرکز ،عادت افراد موفق

اگر نگران ضعف حافظه ی خود هستید باید به شما بگویم مغز انسان توانایی های خارق العاده ای دارد فقط کافی است تمرین کنید تا از استعدادهایتان استفاده کنید.

البته که ما به شما پیشنهاد شگفت انگیزی داریم !

در کلاس های تقویت حافظه دکتر سیدا ،تمرینات کاربردی و عملی برای تقویت حافظه آموزش داده می شود.

به طوری که شما در پایان کارگاه تفاوت خود را حس خواهید کرد، زیرا تمرینات به گونه ای انتخاب شده اند که اثربخشی آن ملموس باشد و موثر واقع شود.

برای اطلاع از زمان و مکان کارگاه های تقویت حافظه دکتر سیدا با موسسه ذهن برتر تماس حاصل فرمایید.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)