اعتماد به نفس در کودکان

باید توجه داشته باشیم که علاوه بر رشد تحصیلی و کسب مدارج علمی ، فرزند ما در آینده نیاز به مهارت های اجتماعی دارد.یکی از مهم ترین این مهارت ها ،افزایش اعتماد به نفس است.

اعتماد به نفس در کودکان

مادر و پدرها اغلب نگران این هستند که فرزندشان وقتی به مدرسه می رود از نظر علمی پیشرفت کند و دائما پیگیر رشد تحصیلی او هستند. اما باید توجه داشته باشیم که علاوه بر رشد تحصیلی و کسب مدارج علمی ، فرزند ما در آینده نیاز به مهارت های اجتماعی دارد.

کودک ما باید بتواند با دیگران ارتباط برقرار کند و شهامت ابراز نظر و وجود در مقابل دیگران را داشته باشد. او باید بتواند با دیگران همدلی و همکاری کند و از پس کارهای گروهی و تیمی بر بیاید.

فرزند شما نیاز دارد مهارت کنترل خشم را یاد بگیرد تا در آینده با تصمیمات احساسی زندگی خود را رو به نابودی نکشاند.

  یکی از مهم ترین مهارت های اجتماعی ، داشتن اعتماد به نفس در کودکان است.  

به همین منظور قصد داریم در این مقاله ، آموزش هایی را در اختیار والدینی که همیشه دغدغه ی تربیت صحیح کودکانشان را دارند، قرار دهیم.


راه های افزایش اعتماد به نفس در کودکان  

اعتماد به نفس تضمین کننده ی زندگی آرام و شاد به همراه سلامت روانی برای کودکان شماست، لذا داشتن اطلاعات در جهت افزایش آن و همچنین کمک به فرزندتان برای کسب این مهارت از وظایف انکار نکردنی شما به عنوان یک پدر یا مادر است.

 

 1- به فرزندتان اعتماد کنید 

هیچگاه به او نگویید "این کار تو نیست " "تو نمی توانی " حتی اگر در حال انجام کار سخت و بزرگی است که فکر می کنید او با سن کمش قادر به انجامش نیست یا با انجام دادن آن خسته می شود،

دلسوزی های خود را اینگونه بروز ندهید زیرا کودک شما با شنیدن این جملات احساس نگرانی شما را درک می کند و به شدت به اعتماد به نفس او خدشه وارد می کنید.

در عوض می توانید به او بگویید :عزیزم می توانم در انجام این کار به تو کمک کنم"

با گفتن این جمله هم به او حق انتخاب داده اید و هم به او این اطمینان را می دهید که خودش هم می تواند از پس این کار برآید اما شما به عنوان امن ترین کمک کننده برای او هستید.

 

 2- فرزندتان را با دیگران مقایسه نکنید. 

هیچگاه دیگران را با کودک خود مقایسه نکنید.این درست است که بعضی کودکان باهوش تر بعضی دیگر خلاق تر و یا ساکت تر و... هستند

اما باید بپذیرید که کودک شما با ویژگی های منحصر به فرد خود است و او را همان طور که هست بپذیرید. بدانید فرزند شما هم ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد که شاید دیگران آن ها را ندارند.

 

  چرا نباید کودک تان را با دیگران مقایسه کنید؟

شما به عنوان یک پدر یا مادر، هیچ وقت نباید فرزند خود را با دیگران مقایسه کنید، رها شدن از این فکر خیلی سخت است. مخصوصا اگر شمافردی ایده آل گرا باشیدو بخواهید هر چیزی در بهترین حالت خود باشد.

 

مقایسه فرزند شما با دیگران چه آسیبی به او می رساند؟

 

فرزند شما اسباب بازی شما نیست، قرار است یک عمر با تاثیراتی که خانواده بر او در زمان کودکی می گذارد، زندگی کند. پس خوب دقت کنید نه تنها شما بلکه نباید اجازه دهید کس دیگری هم فرزند شما را مقایسه کند، و مورد قضاوت قرار دهد.

افراد از نظر استعداد و توانمندی ها متفاوت اند. فرزند شما مانند گلی است که شاید در باغچه ی تحصیل خوب رشد نکند، اما اگر دقت کنید می بینید در زمینه ی دیگر، در باغچه ی هنر یا موسیقی بی نظیر است.

 

- مقایسه کردن، کودک را دروغ گو می کند:

اولین زمینه های کودکانی که دروغ می گویند در خانواده شکل گرفته ، یکی از مهم ترین دلیل آنها برای دروغ گفتن جلب توجه شماست. می خواهند او را هم مانند دیگران تشویق و تحسین کنید. 

 

- کودک شما پرخاشگر و عصبی می شود:

فرزند شما دائما عصبی است چون دوست دارد توجه شما را جلب کند، شما اولین افراد تاثیرگذار در دنیای فرزندتان هستید، پس اگر به او توجه نکنید او پرخاشگر، عصبی، منفی باف، بدون اعتماد به نفس می شود. 

 

- بروز خودخواهی و تنفر در کودک شما:

کودک شما با مقایسه شدن با دیگران نابود می شود. انسانیت، دوست داشتن و عشق ورزیدن به دیگران، احساس خوب زندگی، شادی و ... همه را از بین می برد. فرزند شما تبدیل به کودکی لجباز، و خودخواه می شود. دوست دارد از هر فرصتی برای انتقام استفاده کند. و گاها دیده می شود با همین اخلاق ها رشد پیدا می کند و تبدیل به فردی روان رنجور می شود.

 

 3- کودک خود را عاشقانه دوست داشته باشید. 

هیچ چیز مانند دوست داشتن بدون چشم داشت و انتظار به فرزند شما قدرت نمی بخشد.

او را بدون در نظر گرفتن ضعف هایش بپذیرید و دوست داشته باشید. بعضی والدین هستند که با وجود اینکه فرزند خود را دوست دارند اما گفتن این جمله را به او دریغ می کنند.  

اما باید در نظر داشته باشید که روزانه کودک خود را در آغوش بگیرید و به او بگویید که وجودش برای شما با ارزش است و او را دوست دارید.

 با این یک جمله تاثیر شگفت آوری بر اعتماد به نفس فرزند خود می گذارید.

برای ابراز محبت خود یک جمله با خلاقیت خودتان انتخاب کنید، اجازه دهید جمله ی آشنایی از محبت شما همیشه در ذهنش باقی بماند. تا انرژی آن جمله برایش مثبت و انگیزاننده باشد.

 

4-  به فرزند خود توجه کنید. 

وقتی با شما در حال صحبت کردن است و اتفاقات روزانه اش را برای شما تعریف می کند با گوش جان به صحبت هایش گوش دهید.

کار های خود را کنار گذارید و هنگام صحبت کردن به چشم هایش نگاه کنید. 

  برقراری ارتباط چشمی به کودکتان این اطمینان را می دهد که برای شما با ارزش است    

 

5-  اشتباه ،اشتباه نیست! 

اگر کاری را اشتباه انجام داد او را سرزنش نکنید به او یاد بدهید همه ی کارهایی که انجام می دهیم، لزوما درست نیستند و ممکن است اشتباه انجام شوند، ولی دوباره راه درست آن را پیدا می کنیم و آن را جبران می کنیم.

 

  مهم این است مسئولیت اشتباهاتمان را بپذیریم. با این کار علاوه بر اینکه به او گفتیم کارش اشتباه است،  اعتماد به نفسش را هم از بین نبردیم.  

ریسک کردن را به او یاد دهید،اگر قرار باشد همه ی انسان ها در جهتی که دیگران کاری را انجام می دهند بروند، خلاقیت نمود پیدا نمی کند در نتیجه دنیا و علوم مختلف پیشرفتی نخواهند داشت.

 

6-  با فرزند خود همدردی کنید. 

اگر کودک شما عادت دارد دائما خود را با دیگران مقایسه می کند اجازه دهید صحبت هایش را را با شما در میان گذارد، اما در انتها به او یادآوری کنید که او هم توانایی هایی دارد که دیگران از آن بی بهره هستند،

اگر میگوید دوستش از او بهتر شطرنج بازی می کند به او بگویید :

"بله عزیزم دوست تو شطرنج باز خوبیست اما تو هم فراموش نکن که خیلی خوب می دوی و می توانی یک دونده ی حرفه ای شوی."


کودکان ،امیدهای آینده ما هستند، آنها باید بتوانند در آینده زندگی خود را به بهترین نحو اداره کنند، آنها در آینده ای که خیلی هم دور نیست، باید رشته ی تحصیلی مناسب و شغل و همسر مناسب خود را انتخاب کنند و در همه ی این انتخاب ها اهمیت اعتماد به نفس او به چشم می خورد.

والدین مسئول و آگاه، علاوه بر مهارت های تحصیلی که به فرزندشان آموزش می دهند، بایستی مهارت های اجتماعی را نیز به او بیاموزند.

 در این راه همراه شما هستیم تا آینده ایران را به دست فرزندان موفق و شاد شما بسپاریم. 

نظرات شما برای ما بسیار ارزشمند است، نظر شما درباره ی چگونگی پرورش اعتماد به نفس در کودکان چیست؟

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)