مدیریت مشتریان ،هنر یک مدیر موفق

یک مدیر موفق باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ چه کارهایی انجام دهد؟

مدیریت مشتریان ،هنر یک مدیر موفق

  مدیر موفق  

هنگام شنیدن واژه مدیریت ،ذهن اکثر افراد به سمت یک اداره و سازمان و شرکت و نظایر آن معطوف می گردد در حالی که امروزه در علوم انسانی با مدیریت به صورت منعطف تر برخورد می شود که می تواند در عرصه های مختلف زندگی و کار نمود پیدا کند.

در یک کار سازمانی و یا گروهی اتفاقات مختلفی ممکن است پیش آید که استرس های زیادی را وارد می کند. رها کردن یک پروژه، درخواست افزایش حقوقی، با انگیزه کردن پنج هزار نیروی فروش یا مذاکره ی رو در رو ، خرید یک شرکت جدید یا واگذاری یک شرکت قدیمی ، همه باعث فشار بر کارمندان می شود و این مدیران هستند که باید با یک درک صحیح و آگاهی از چگونگی استفاده از این درک انسانی ، از فشارهای موجود بکاهند.

  مدیر موفق کیست؟  

برای یک مدیر موفق بودن، علاوه بر دارا بودن ویژگی های شخصیتی مدیریتی، باید مهارت ها و آگاهی های لازم را داشت که البته این موضوع اهمیت بیشتری هم دارد.

  مدیریت ،هنر رسیدن به هدف از طریق جلب رضایت دیگران است.  

یک مدیر موفق باید بتواند از طریق روش های منحصر به فرد ، خصوصیات شخصی و استعدادهای خود ، برای تشویق دیگران استفاده کند تا استعدادهای خود و همکارانش را شکوفا کند تا به هدف برسند. مدیر موفق ،شنونده ی خوبی است و به دقت به صحبت ها و حتی انتقادات کارمندان و مشتریانش گوش می دهد. این اولینم گام در مشتری مداری است، و به شما کمک زیادی می کند تا سلایق و هدف آنها را بشناسید.

مدیریت را می توان از جنبه های مختلف بررسی کرد که هدف ما از این مقاله بررسی مدیریت مشتری و مشتری مداری است.

  ویژگی های مدیر موفق ، مدیریت ارتباط با مشتریان  

وقتی محصول یا خدماتی رضایت واقعی ما را تامین می کند احساس لذت بخشی در ما ایجاد می شود که تقریبا در همه مردم مشترک است و همین احساس زیبا و بی قیمت مجددا ما را متقاضی استفاده از آن محصول یا خدمات می نماید.

  مدیران موفق همواره به دنبال ایجاد و تقویت احساس رضایت در مشتری خود می باشند.  

البته سودهای واقعی از طریق "مشتریان وفادارحاصل می شود ،نه از طریق مشتریانی که فقط راضی هستند. مشتریان راضی احتمالا محصول جدید رقیب را نیز امتحان می کنند و یا دنبال کالای با قیمت ارزان تر می روند ولی

  مشتریان وفادار به کالاها و خدمات دریافتی خود افتخار می کنند و به دیگران هم معرفی می کنند.  

"ماهاتما گاندی " یکی از مدیران موفق و رهبران مشتری مدار در این زمینه می گوید:

-  مشتری مهم ترین بازدید کننده در محدوده ماست او به ما وابسته نیست بلکه ما به او وابسته ایم. او مزاحم کار ما نیست او هدف کار ماست.

- سازمان های پیروزمند بر سه ستون استوارند : "مدیران موفق و توانا ،کارکنان شیدا ، مشتریان شیفته "عدم توجه به یک ستون موجب فروریختن سازمان می باشد.

-  رضایت مشتری را می خواهید؟ ابتدا رضایت کارکنان خود را جلب کنید، کارکنان شما رضایت مشتریان را جلب می کنند.

- برای مدیر موفق شدن، به مشتری خود اهمیت دهید و به او فکر کنید اگر میخواهید او نیز به شما فکر کند.

- سعی کنید اغلب جلوتر از حد انتظارات مشتریان باشید.

 مشتری رییس است

تاکنون هیچ رییسی مانند او نبوده. او تنها رییسی است که شما باید به طور کامل رضایت او را جلب کنید.

مثل هر فرد دیگری مشتری هم شاید نتواند به راحتی تصمیم بگیرد. یک بار که شما به او یاد دهید چگونه تصمیم بگیرد بدون اینکه او را تحت فشار قرار دهید باعث خوش حالی و رضایت آنها می شوید. رضایت مشتری مهم است زیرا او همیشه تبلیغ کننده ی برند شما خواهد شد.

 فروش آغاز راه است

فروش معامله ای نیست که یکبار صورت گیرد بلکه آغاز کاری است که باید مرتبا تکرار شود. و این کار زمانی اتفاق می افتد که شما مشتری خود را راضی نگه داشته باشید.

اعتباری که یک مشتری راضی برای شما کسب می کند و با معرفی شما به دیگران باعث گسترش نام برند شما می شود باهیچ تبلیغی به دست نمی آورید.

  در کمک به او صادق باشید سعی کنید او را راهنمایی و کمک کنید در این صورت خواهید دید او نیز به شما اعتماد خواهد کرد و همراه شما می شود  

 چرا مشتریان را از دست می دهیم؟ 

مشتریان شما و بازار هدف شما 4 نوع هستند : مشتریان جدید ،مشتریان قبلی ،مشتریانی که قبلا مشتری شما بودند و الان مشتری شما نیستند ،مشتری رقبای شما.

یکی از سخت ترین کارها برگرداندن مشتریانی است که قبلا طرفدار شما بودند اما الان مشتری شما نیستند و اعتمادشان را از دست داده اند. پس بهتر است دلایل از دست دادن آنها را بشناسیم و از بروز این مشکل جلوگیری کنیم :

 شما مشتریانتان را از دست می دهید به علت

1درصد به علت فوت

3درصد به علت مهاجرت

5درصد به علت اینکه دلبستگی دیگری پیدا کردند

9درصد به دلایل اقتصادی

14 درصد به علت نارضایتی از کالا

اما 68 درصد به علت نارضایتی از برخورد

پس حتما به این موضوع دقت کنید و با مشتریان خود در ابتدا رابطه ی خوبی برقرار کنید و تمام اصول مدیر موفق و مشتری مداری را به نحو احسن در سیستم خود پیاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تکنیک های فروش بیشتر ، استرس کمتر را مطالعه کنید.  

 

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)