تند خوانی یا فتوریدینگ (عکس برداری ذهنی)؟

روش های مختلفی برای مطالعه و افزایش سرعت در مطالعه پیشنهاد می شود اما باید دید کدام یک باعث فهم و درک عمیق تر مطلب شده و به خاطر آوری آن کار آسان تری است.

تند خوانی یا فتوریدینگ (عکس برداری ذهنی)؟

مطالعه به روش تندخوانی یا فتوریدینگ (عکس برداری ذهنی)؟

تندخوانی یکی از شاهکارهای مطالعه است که در دهه 50 در کتاب ها و سر فصل های رشته کتابداری گنجانده شد و از آن پس هواداران کتاب خوان را به خود جلب کرد.

در جهانی که روز به روز در حال پیشرفت است برای عقب نماندن از این همه پیشرفت باید مطالعه داشت و چه بهتر که یک کتاب را در زمان کوتاه تری خواند، زیرا در این صورت می توان وقت را صرفه جویی کرد و در زمان صرفه جویی شده چندین کتاب دیگر را نیز مطالعه کرد.

اما به تازگی روش مطالعه سریع و بهینه سازی زمان این نعمت که ارزش آن از طلا نیز بالاتر است معرفی می شود مقصود این مقاله مقایسه این دو روش مطالعه است، تا بتوان از بهترین آن استفاده کرد و در نهایت با صرف زمان مساوی بیشترین بهره را برد.

اجازه بدهید روند مطالعه را بررسی کنیم

مطالعه امری خودآگاه است یا ناخودآگاه؟

ضمیر ناخودآگاه انسان بسیار قدرتمند است و می توان با نفوذ به آن بسیاری از تغییرا زندگی و نگرش را ایجاد کرد.

اما مطالعه روندی است که شما با خواندن نگاه کردن و تکرار کردن ،گوش کردن و به طور کلی به کارگیری حواس خود مطلبی را فرا میگیرید.

پس هیچگاه نمی توانید به خواب بروید و مطلبی را یاد بگیرید !

شما برای یادگیری نیاز به حواس خود دارید و هرگاه براساس بیماری یا هرعلت دیگر یکی از این حواس از کار می افتد در ابتدا کار سختی است تا بتوان مطالعه مفید داشت اما به مرور به دلیل تقویت حواس دیگر این کار راحت تر می شود اما چیزی که اهمیت دارد این است که مطالعه امری خودآگاه است و شما نیاز به حواس خود برای یادگیری دارید.

حتی در روش مطالعه تندخوانی پیشنهاد می شود برای افزایش سرعت حتما مکانی را در نظر  بگیرید که از سکوت برخوردار باشد تا حواس شما کاملا درگیر مطالعه شود.

پس...

مطالعه امری خودآگاه است.

در روش تندخوانی شما با قرار گرفتن در حالت خودآگاه آن هم با تمرکز بالا شروع به خواندن می کنید و از همه ی حواس خود برای مطالعه استفاده کنید که البته بینایی درصد خیلی بالاتری را دارد در این روش شما کتاب را می خوانید اما با سرعت بالاتر از گذشته. پس خللی در ماهیت امر مطالعه ایجاد نشده جز افزایش سرعت که در واقع باید به آن گفت بهبود سرعت!

در روش مطالعه فتوریدینگ ذهن ناخودآگاه انسان برای ثبت عکس ها از قبل آماده می شود

همچون تندخوانی که وسعت دید را افزایش می دهیم در این روش نیز برای افزایش حوزه دید و عکس برداری سریع تمریناتی وجود دارد که تفاوت در این است که در روش تندخوانی همه این تمرینات چشمی و خودآگاه هستند

اما در تمرینات روش فتوریدینگ تمرینات جهت آماده سازی بخش ناخودآگاه مغز است.

در روش مطالعه فتوریدینیگ یا عکس برداری ذهنی از صفحات ،اینطور به نظر می آید که تعداد صفحه ی بیشتری را در زمان کوتاه تری در ذهن انبار می کنیم

اما آیا فقط سرعت مهم است؟

درک مطلب و به یادآوری مطالب تا چه اندازه اهمیت دارند ؟

اگر مطالعه برای ایجاد آگاهی و فراگیری یک دانش است پس به یادآوری  به کارگیری نقشی والاتر از سرعت دارد.

بنا براین روش مطالعه تندخوانی (اسپیدریدینگ) که بارها توسط مراجعه کنندگان و استفاده کنندگان تست شده و امتحان شده است از درک بالاتری برخوردار است و به خاطر آوری آن آسان تر است حتی اگر سال ها از مطالعه کتاب گذشته باشد.

 

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)