افزایش هوش مالی کودکان

چرا آموزش هوش مالی برای کودکان مهم است ؟آسا دوست دارید کودک شما در آینده یک مدیر موفق و یا سرمایه گذار باشد و در زندگی خود رفاه اقتصادی را تربیت کند.

افزایش هوش مالی کودکان

افزایش هوش مالی کودکان

یکی از مواردی که این روزها باید به کودکان آموزش داده شود تا در بزرگسالی تاثیرات خوبی را در زندگی فرزندانمان شاهد باشیم پرورش هوش مالی کودکان است.

شاید در گذشته این موضوع چندان اهمیت پیدا نمی کرد و پدران با یک جمله "پولتو الکی خرج نکن" وظیفه ی خود را ادا می کردند و فرزند را با این هدف که باید از من در سرمایه گذاری و خرج کردن پول الگو بگیری وارد زندگی می کردند و شاید حتی این موضوع را مختص به پسران می دانستند و لزوم دانستن اصول سرمایه گذاری و هوش مالی را برای دختران واجب نمی دانستند.

چرا آموزش هوش مالی برای کودکان مهم است؟

همه ی ما دوست داریم فرزندمان زندگی مالی خوبی را داشته باشد و در زندگی شخصی خود رفاه اقتصادی را تجربه کند.

کدام والدین هستند که دوست نداشته باشند فرزندشان مدیر یک موسسه یا کارخانه ای بزرگ باشد؟

یا فرزندشان سرمایه گذار و پولدارترین فرد شناخته شود؟

برای آینده مالی فرزندمان و آموزش های او باید اقدام کنیم چون همیشه ما در کنار او نخواهیم بود بنابراین باید استقلال مالی را به فرزندان آموزش داد.

اما این روزها زندگی پیچیده تر شده است، نه تنها پسران بلکه دختران نیز باید با این موضوع مهم زندگی آشنا شوند، و به آنها آموزش های لازم جهت پس انداز و خرج کردن صحیح پول و حتی سرمایه گذاری را بدهیم.

باید به کودکان آموزش بدهیم که پول به راحتی به دست نخواهد آمد و باید برای داشتن آن تلاش کرد و از مهارت های خود استفاده کرد. بسیاری از ما عادات اشتباهی داریم و با این عادات زندگی کودکان خود را در آینده به نابودی می بریم. مثلا یک توجیه که بسیار این روزها از والدین شنیده می شود این است که :من خودم در کودکی خیلی از لحاظ مالی تحت فشار بودم به همین دلیل اجازه نمیدم فرزندم تحت فشار باشد و هر چیزی که خواستا آن باشد برایش تهیه می کنم.

این اشتباه ترین شیوه در زمینه تربیت فرزند است زیرا کودک شما باید سختی بدست آوردن و در نهایت شیرینی رسیدن به اهدافش را تجربه کند تا ارزش ثروت خود را بداند. در غیر این صورت به راحتی آن را از دست می دهد. باید کودک را با پول و مباحث سرمایه گذاری آشنا کنید اما برای این آشنایی حد و مرز قرار دهید.

چگونه هوش مالی فرزندمان را افزایش دهیم؟

برای افزایش هوش مالی کودکان راه های مختلفی پیشنهاد می شود که در اینجا به چند مورد آن می پردازیم ولی در ابتدا باید بدانیم که تصورات فقر را باید از ذهن کودک پاک کرد باید اعتماد به نفس اینکه کودک ما لایق پولدارشدن و سرمایه گذار شدن است را در ذهنش پدید آوریم.

موانع ذهنی او را پاکسازی کنیم و حالا اقدام کنیم:

1- فرزندانتان را با پول آشنا کنید.

به او پول توجیبی بدهید اجازه بدهید برای شما خرید کند و خرید کردن را یاد بگیرد. برای شارژ پول او دوره تعریف کنید و به او گوشزد کنید که در صورت اتمام پولش تا پایان دوره هیچگونه پول اضافی به او داده نخواهد شد پس پول خود را مدیریت کند.

2- آنها را به پس انداز کردن عادت دهید.

باید این امر مهم را به کودک خود آموزش بدهیم کودک ما باید بداند که همه ی پول خود هر چند اندک را نباید خرج کند و باید بخشی از آن را پس انداز کند. البته بگذریم که خیلی از ما والدین هم این موضوع را نمی توانیم رعایت کنیم !! اما باید به کودک آموزش داده شود که پس انداز کردن 10% از دارایی خود مهم ترین کاری است که باید انجام دهد.

3- هدف مالی تعیین کنید.

این مهم ترین قسمت در زندگی مالی هر کسی با هر سنی است.

اهداف مالی باید واضح و به دقت تعیین شوند.نباید از آنها ترس داشت بلکه باید آن را برای همه بازگو کرد به فرزندتان بیاموزید از هدف مالی خود هرچند بزرگ نترسد اگر می ترسد اگر آن را به کسی نمی گوید یعنی از هدفش ترسیده و در نتیجه به آن نمی رسد. اگر به فرزندمان در سنین کودکی آموزش بدهیم زندگی مالی نیز مانند زندگی تحصیلی باید هدفگذاری شود سیاری از مشکلات را در بزرگسالی نخواهیم داشت. احتمالا در زندگی به افرادی برخورد کردید که همیشه کار می کنند و همیشه هم پولی ندارند زیرا یاد نگرفته اند که برای پول باید هدفگذاری کرد و آن را طبق برنامه خرج کرد و ما بقی را پس انداز کرد.

4- کودکان را با مسئله ی تورم آشنا کنید.

فرزند شما باید ارزش پول خود را درک کند و بداند این مقدار پول در آینده چه ارزشی خواهد داشت بر اساس این نمودار تورم باید امروز چگونه و در کجا سرمایه گذاری کند .

5- سرمایه گذاری را به فرزندان خود آموزش دهید.

شاید سرمایه گذاری برای کودک شما معنی سرمایه گذاری برای شما را نداشته باشد زیرا باید طبق سن و سال او سرمایه گذاری را آموزش داد. مثلا شاید برای یک کودک 5-6 ساله سرمایه گذاری یعنی پس انداز پول برای خرید یک دوچرخه که آن را دوست دارد. و قطعا سرمایه گذاری برای یک نوجوان معنایی متفاوت تر دارد.

6- ضرورت ها و اولویت ها را تشخیص دهید.

به فرزند خود آموزش دهید که الویت ها را تشخیص دهد بداند کدام کار و یا خرید را به تعویق بیندازد و کدام خرید باید همین حالا انجام شود. برای اولویت بندی باید دو مفهوم خوب و بهترین را از هم تفکیک کنند. اگر الویت بندی خوبی نداشته باشند این خطر پیش می آید که در در صورت تلاش فراوان اما نتیجه حاصل نمی شود.

7- سریع و زیاد شکست بخورید.

بیشتر کارآفرینان در ابتدا شکست می خورند اما آنها متوقف نمی شوند آنها ریسک طلبند و دوباره راه مطلوب تری را پیدا خواهند کرد. فرآیند تکرار و سپس اصلاح یک فرآیند درست و منطقی برای رسیدن به هدف است این را به کودک خود آموزش دهید که اگر برای بار اول نتوانست پس انداز کند یا نتوانست به دوچرخه دلخواه خود برس باید بیشتر تلاش کند و متوقف نشود.

رابرت کیوساکی می گوید :

  مهم ترین و قدرتمند ترین دارایی یک فرد ذهن اوست.یک ذهن آموزش دیده و آماده می تواند بیش از هر دارایی دیگری برای شما پول بسازد.  

ذهن کودکتان را با این موضوع مهم هوش مالی و سرمایه گذاری صحیح آشنا و آن را آماده کنید تا ذهنی پولساز و آینده نگر داشته باشد، و دیگر نگران اوضاع مالی فرزند خود درآینده نباشید.

 

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)