اهمیت برند سازی در فروش بیشتر

اگر می خواهید در بازار امروز ماندگار شوید باید خود را به مخاطبانتان بشناسانید شناختن این روزها مسئله ی پیچیده ای است و برای آن باید اصول برندسازی را بدانید تا شناخته شوید و فروش خود را افزایش دهید.

اهمیت برند سازی در فروش بیشتر

اهمیت برندسازی در فروش بیشتر

غول بزرگ این روزهای بازار فروش که برای همه ی کارآفرینان و سرمایه گذاران جذاب به نظر می رسد و گاه از طرف برخی به فراموشی سپرده می شود برندسازی است. عده ای هم کسب و کار را به شیوه ی گذشته ی خود می بینند و چشمشان را به این مسئله ی مهم می بندند که بازار و نیازهای مشتریان تغییر کرده و برای ماندگاری در این بازار باید طبق نیاز مشتری تغییر کنیم. باید خود را در قلب و ذهن مشتری ماندگار کنیم.

در بازاری که دائما رقبای جدید در آن شکل می گیرند و روز به روز بزرگتر می شوند باید به شیوه های نوین خود را به بقیه شناساند و معرفی کرد. اصلی ترین نیاز یک کارآفرین و یا حتی کسی که وارد بازار کار می شود و هدفش این است که کسب و کار خود را به بازار مشتریان معرفی کند برندسازی است.

برندسازی چیست؟

برندسازی از نگاه هر کس معنای مختلفی دارد مثلا اگر برند را از دیدگاه مصرف کننده ببینیم آن دسته از علائم و نشانه هایی که یه چیزهایی را برایش تداعی می کند برند است. از نگاه یک سازمان برند چیزی است که هویت سازمان را حفظ کن. اما در واقع:  برند شامل نام ،نشانه ،لوگو ،رنگ ،محصول با کیفیت و خوب ،سایت ،بسته بندی و تبلیغات است. برند شامل هر چیزی است که شما را در ذهن مشتری ماندگار کند.

برند همان چیزی است که مشتری پشت ویترین مغازه می ایستد و به دنبال آن می گردد.

برندسازی فقط حفظ مشتریان گذشته نیست بلکه جذب و اعتماد مشتریان جدید نیز در پی دارد زیرا شما در بازار مربوط به آن محصول شناخته شده هستید. برای برندسازی باید تمایز منحصر به فرد ایجاد کرد. برای تمایز لازم نیست از پایه و اساس با دیگران تفاوت داشته باشید،

 95% شباهت و تنها 5% تفاوت شما را منحصربه فرد می کند.

چگونه تبدیل به یک برند شویم؟

همانطور که در تعریف برندسازی به آن اشاره کردیم المان های اصلی برای برند سازی وجود دارد:

رنگ :

رنگ شرکت آی بی ام را می شناسید؟چرا آی بی ام رنگ آبی خاص را برای برند خود دارد؟ زیرا مشتریان آی بی ام آن رنگ را برای محصولاتش می پذیرند. حالا تصور کنید به جای رنگ آبی از رنگ نارنجی استفاده می کرد، به نظر شما مشتریان آی بی ام علاقه ای نشان می دادند؟ قطعا شرکت آی بی ام با نگ نارنجی موفقیت امروز را کسب نمی کرد.

فردی را در نظربگیرید با کت و شلوار سورمه ای با طرح راه راه ،پیرهن اتوکشیده ی سفید رنگ و کراوات راه راه آبی و قرمز.کفش هایی کاملا مشکی و براق. شما با دیدن این شخص چه احساسی دارید؟ آیا به نظرتان این می آید که او در کارش کاملا جدی و حرفه ایست یا ناشی؟ آیا به آنچه که او می فروشد اعتماد پیدا نمی کنید؟

رنگ سورمه ای همیشه موثرترین رنگ لباس است و تاثیر فوری و قوی روی مخاطب شما می گذارد. اگر همین شخص با تی شرت رنگ سبز و شلوار نارنجی میدید قطعا احساستان عوض می شد و نتیجه خرید هم تغییر می کرد.

طبق آمار انسان 80% چیزی را که میبیند به خاطر می آورند و تنها 10% آنچه که می شنوند و 20% آنچه را که می خوانند به خاطر می آورند. جالب است بدانید که در حوزه ی بازاریابی 80% آنچه را که مشتری میبیند و به خاطر می سپارد مربوط به رنگ است.   

رنگ امضای برند شماست آن را متناسب با محصول خود انتخاب کنید.

هر رنگ مفهومی را در ضمیرناخودآگاه انسان تداعی می کند مثلا بنفش رنگ اعتماد است و قرمز رنگ مادیات و زمینی بودن است مشکی همواره معنای لوکس بودن یک جنس را دارد.

نام :

نام خوب نامی است که همیشه شما و محصولتان را در ذهن مخاطب زنده کند. برای انتخاب نام باید دقت کنید که کوتاه باشد و قابل ملموس و یا قابل تصور به گونه ای که با شنیدن نام برند شما در ذهن مخاطب تصویری شکل بگیرد و یا حتی حسی زنده شود. برای مثال : لیمو ترش ،مثلث و ... نام شما باید آنقدر در وهله ی اول برای مخاطبتان جذاب ،نزدیک ،قابل تصور باشد که تا همیشه آن را در ذهن داشته باشد.

لوگو ونشانه:

بنز ،BMW ، ZARA، فراری ، CAT،میتسوبیشی. آیا لوگوهای این برندها را از یاد بردید؟

امکان ندارد، این برندها با لوگویشان شناخته شده اند. با شنیدن نام هریک از این برندها لوگوی آنها در ذهن شما متجسم می شود. لوگو یک المان بصری قوی است که باید با نام و رنگ و محصولی که به فروش می رسد هماهنگی داشته باشد. اما به یاد داشته باشید همه ی المان های برند باید با محصول هماهنگی داشته باشد و در انتها محصولی که به مشتری می دهید از کیفیت مطلوب برخوردار باشد

کیفیت مطلوب لزوما بهترین کیفیت نیست بلکه همان چیزی است که مشتری شما به دنبال آن است.

چرا برند سازی مهم است؟

برنامه ریزی شما برای کسب و کارتان چگونه است؟

قطعا شما سرمایه گذاری می کنید تا سود بلند مدت داشته باشید نه برای چند روز و یا چندسال! بازار امروز در حال رقابت است رقابتی سخت تر از گذشته زیرا امروزه دسترسی مردم برای مقایسه کالاها و برندها از طریق ابزاری به اسم اینترنت و شبکه های اجتماعی راحت تر شده. حتی امروزه بازار فروش به بازار دسترسی هم فکر می کند و میبینیم که رستوران ها تاکسی ها با دسترسی های آن لاین و سریع در اختیار مشتری قرار دارند.

پس موضوع برند شدن اهمیت زیادی در بازار امروزه دارد زیرا دیگر فروش منوط به باز کردن در حجره ای در بازار نیست. فروش این روزها یک حرفه ای مهم تلقی می شود و برای بیشتر فروختن و سوددهی بالا نیاز به برندسازی و کسب اعتبار در بازار هدف داریم. مشتری شما باید با شما رابطه ای احساسی برقرار کند زیرا برخلاف تصور خیلی ها که خرید را یک روند عقلی و منطقی می دانند ،کاملا احساسی است.

برای این رابطه ی احساسی فکر کنید و بهترین رنگ بهترین نام بهترین لوگو و.... را طراحی کنید که همیشه در ذهن و قلب مخاطب خود ماندگار شوید.

 

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)