چگونه هنگام مطالعه تمرکز را افزایش دهیم؟

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که هنگام مطالعه تمرکز کمی دارندیا دائما حواستان به اطراف پرت می شوداز صدای بوق خودرو در خیابان تا حرکت مورچه ی روی میز می تواند فکر شما رو مشغول کندو برای ساعت ها به آن فکر کنید!راهکارهای این مقاله می تواند توجه شما را جلب کند!

چگونه هنگام مطالعه تمرکز را افزایش دهیم؟

چگونه هنگام مطالعه تمرکز را افزایش دهیم؟

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که هنگام مطالعه تمرکز کمی دارند یا دائما حواستان به اطراف پرت می شود، از صدای بوق خودرو در خیابان تا حرکت مورچه ی روی میز می تواند فکر شما رو مشغول کند، و برای ساعت ها به آن فکر کنید ،کتاب شما بعد از ساعت ها پشت میز مطالعه همچنان روی صفحه ی اول است! راهکارهای این مقاله می تواند توجه شما را جلب کند!

چرا هنگام مطالعه حواسمان پرت می شود؟ چرا هنگام مطالعه تمرکز ما کاهش می یابد؟ و حتی یک پاراگراف را چند بار می خوانیم و باز هم متوجه مطلب نمی شویم؟

برای افزایش تمرکز چه راهکارهایی هست؟

بعضی افراد فکر می کنند این عدم تمرکز به خاطر کم هوشی و کند ذهنی است و در پی دارویی برای درمان آن هستند. اما آیا واقعا باید به قدرت ذهن شک کرد؟! اگر ذهن انسان بسیار قدرتمند است پس مشکل چیست؟

مشکل آنجاست که ما از پتانسیل ذهن خود نهایت استفاده را نمی کنیم.ذهن انسان بسیار پر قدرت و با استعداد است. اگر بدانید که ذهن انسان از یک ابر رایانه با استعداد تر است بهتر می توانید به آن اعتماد کنید. فقط کافی است روش ها و تمرین افزایش تمرکز در هنگام مطالعه را یاد بگیرید.

چه روش هایی برای افزایش تمرکز هنگام مطالعه وجود دارد؟

1- علاقه مندی:

در قدم اول باید از مطالعه لذت ببرید باید آن درس یا کتاب را دوست داشته باشید تا بتوانید با اشتیاق بیشتری مطالعه کنید و تمرکزتان افزایش یابد. علاقه شرط اصلی در هر کاری حتی مطالعه است. اما پیش می آید که ما برای خواندن یک درس علاقه ای نداریم در این مورد من پیشنهاد می کنم در مورد هدف کتاب اطلاعات جمع کنید، اینکه چه فایده ای برای شما دارد و کاربرد آن موضوع در عمل چیست؟ همچنین می توانید با کتاب دوست شوید و برای 1 دقیقه قبل از مطالعه حتی با آن بازی کنید و مانند عروسک آن را بالا پایین بیندازید!! حواستان باشد فقط یک دقیقه نه بیشتر !!شما باید به سرعت مطالعه را آغاز کنید.

2- موانع ذهنی را از بین ببرید:

"این درس واقعا سخت است من حتما نمره ی پایینی می آورم". "این مبحث به این طولانی قطعا نمی توانم آن را تمام کنم ". "من از امتحان همیشه می ترسم و استرس امتحان باعث کم شدن نمره ام می شود خواندن درس هیچ کمکی به من نمی کند" و...

تا حال چند بار این جملات را در ذهن خود تکرار کردید؟ این جملات دروغ های ذهنی هستند که شما برای خودتان ساختید. آنها را از یاد ببرید تجربیات گذشته را در گذشته رها کنید. اینکه شما چندبار در آزمون استرس گرفتید لزوما بار بعد برای شما رخ نمی دهد مگر آنکه خودتان بخواهید و دائما آن را با خود تکرار کنید. تفکر مثبت به مطلب مورد مطالعه داشته باشید و واقعا بخواهید که آن را یاد بگیرید و با این افکار منفی حواس خود را پرت نکنید.

3- از تکنیک های منسوخ در مطالعه را رها کنید:

بسیاری از ما همچنان طبق عادت کودکی شروع به مطالعه می کنیم همان عادتی که از پدران و مادران ما نیز از آن استفاده می کردند. ساعت ها نشستن پشت میز مطالعه و در آخر ببینیم فقط 10 صفحه را خوانده ایم و چیزی هم به یاد نمی آوریم. باید روش ها و تکنیک های جدید را یاد بگیریم و آنها را به کار ببندیم تا مطالعه مفید در کوتاه ترین زمان و با تمرکز بالا داشته باشیم. اصلی ترین دلیل عدم تمرکز در مطالعه سرعت پایین در مطالعه است. اگر سرعت مطالعه بیشتر شود تمرکز بالاتر می رود و دیگر هر صدای کوچکی باعث حواس پرتی شما نمی شود.

چگونه سرعت مطالعه را افزایش دهیم؟

برای افزایش سرعت مطالعه تمرین های ساده ای وجود دارد فقط کافی است شما عادات بد گذشته ی خود را فراموش کنید و با رغبت عادت های جدید را بپذیرید. به یاد می آورید وقتی شاگرد کلاس اول بودیم برای خواندن کتاب انگشت اشاره را زیر هر خط نشان میدادیم و به اصطلاح خط می بردیم؟ اغلب به خاطر این کار سرزنش می شدیم اما درست ترین راه مطالعه همان خط بردن است. خط بردن هنگام مطالعه باعث می شود تمرکز ما بیشتر شود و موضوع را همراه با دست خود دنبال کنیم. فقط باید سرعت حرکت دست و هماهنگی بین دست و چشم خود ایجاد کنیم تا سرعت مطالعه افزایش یابد و فراگیری درس در مدت زمان کوتاه تری انجام شود.در نتیجه تمرکز افزایش می یابد.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه ی مهارت تندخوانی دکتر سیدا کلیک کنید.

4- سر منشاء حواس پرتی را از بین ببرید:

هر چیزی از شرایط جسمانی و حالت نشستن پشت میز گرفته تا صدای اتومبیل در حال حرکت در خیابان را برای خود از بین ببرید. مکان راحت و خلوتی را برای مطالعه انتخاب کنید و اگر نمی توانید به کتابخانه بروید. کتابخانه محیط راحتی برای مطالعه است زیرا سکوت از الزامات آن است. یک کاغذ سفید در کنار دستتان باشد هر فکری که باعث می شود ذهنتان را منحرف کند و تمکزتان را از بین ببرد روی کاغذ بنویسید، تا در زمان استراحت به آنها فکر کنید.

5- برای خود چالش ایجاد کنید :

در ابتدای مطالعه،نگاهی اجمالی به کتاب و مباحث آن بیندازید و تیترها را بخوانید، قسمت هایی که به رنگ دیگر و با سایز بزرگتری نوشته شده اند را مطالعه کنید. سپس برای خود سوال طرح کنید ،شاید به جواب خیلی از این سوالات اصن در کتاب پاسخ داده نشده اند ذهنتان را درگیر این موضوع نکنید. این سوالات فقط برای این است که ذهن شما درگیر موضوع شود و تمرکز شما برای خواندن مطلب بالا رود.

6- از نقشه ذهنی استفاده کنید:

در پایان مطالعه ی یک فصل سعی کنید به صورت خلاصه وار مطالب را یادداشت کنید. بهتر است برای این کار به جای نوشتن و توضیحات جزء به جزء مطالب از تکنیک نقشه ی ذهنی استفاده کنید. در این تکنیک شما موضوعات را به صورت یک نمودار درختی و به صورت تک کلمه یادداشت می کنید. هنگام مرور از نقشه ی ذهنی استفاده کنید تا سرعت مرور افزایش یابد و علاوه بر آن بیشتر در ذهنتان می ماند و به خاطر آوری آن راحت تر است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)