تندخوانی 2 ( حرکات چشم، سرعت، حرکت )

برای درست مطالعه کردن فاکتورهایی را باید درنظر بگیرید که عبارتند از: حرکات چشم، سرعت، حرکت ....

تندخوانی 2   ( حرکات چشم، سرعت، حرکت )

مطالعه صحیح و اصولی ؟!

برای مطالعه صحیح و اصولی فاکتورهایی را باید درنظر بگیرید که عبارتند از:
الف:مطالعه با چشم                      ب: سرعت مطالعه                         ج: حرکت

مطالعه با چشم :


 اگر من در کنار شما بنشینم و از شما بخواهم وقتی در حال خواندن همین مقاله هستید، با انگشت اشاره ی خود، به من نشان دهید که مسیر حرکت چشم هایتان در روی صفحه به چه صورتی است، خود شما فکر می کنید این حرکت و سرعت چگونه است؟
اکثر افراد هنگام مطالعه کتاب ، خطوط متن را به صورت مستقیم و دقیقاً در راستای هر خط و (برای زبان هایی که نوشتارشان از راست به چپ است، از راست به چپ و برای زبان هایی که نوشتارشان از چپ به راست، است از چپ به راست دنبال می کنند). بعد از تمام شدن هر خط در پایان آن به سراغ ابتدای خط بعدی می روند و همین روند را از بالا به پایین صفحه ادامه می دهند.
وقتی بچه ها خواندن را یاد می گیرند، اغلب امتداد خطوط متن را دنبال کرده و با انگشت اشاره ی خود نیز این مسیر را دنبال می کنند تا دقت بیشتری داشته باشند. اما آن ها از این کار توسط بزرگسالان منع می شوند، زیرا یک باور غلط در این زمینه وجود دارد که استفاده از انگشت در مطالعه، سرعت را کاهش می دهد. اما اکنون نتایج تحقیقات نشان داده که این حرکت یا مسیر انگشت اشاره ی آن ها نیست که فرایند خواندن آن ها را کند می کند، بلکه دلیل اصلی حرکت انگشت آنان است بنابراین کودکان در ابتدا مطالعه صحیح و اصولی دارند. بهتر است به جای منع کردن، آن ها راتشویق کنیم که انگشت خود را سریع تر حرکت بدهند.

سرعت مطالعه:


یک فرد عادی به طور متوسط 200 تا 240 واژه در دقیقه مطالعه می کند. در چنین حالتی، چشم ها مدام در حال «پرسش»، «خیره شدن» یا «مکث های» کوتاه و پشت سرهم است تا بتواند اطلاعات را استخراج کند. یکی از بهترین راه های افزایش آنی سرعت مطالعه، کاهش همین مکث ها و توقف ها در حین مطالعه کتاب است. به این ترتیب می توان انتظار داشت مطالعه صحیح و اصولی انجام میدهیم.

حرکت:
خواندن خط به خط متن شاید راه خوبی برای استخراج داده ها باشد، اما سریع ترین راه نیست. مسیرهای متعددی برای حرکت چشم در صفحه وجود دارد که همچنان به خوبی اطلاعات را استخراج کند. چشم در صفحه، حرکتی یکنواخت و مداوم ندارد بلکه از مکث و حرکت برای جذب اطلاعات استفاده می کند. جالب است بدانید چشم تنها می تواند چیزهایی را ببیند که آن ها را ثابت کند.
•    اگر یک شی ثابت باشد، چشم نیز باید ثابت شود تا بتواند آن را مشاهده کند.
•    اگر یک شی متحرک باشد، چشم نیز باید به نحوی با آن حرکت کند که به نوعی روی آن ثابت شود تا بتواند آن را ببیند.
می توانید با گرفتن انگشت تان در جلوی چشم، این مطلب را امتحان کنید. وقتی انگشت شما ثابت است، چشم های شما نیز ثابت اند. اما وقتی انگشت خود را حرکت می دهید، چشمان شما نیز آن را دنبال می کنند تا بتوانند آن را ببینند. در مورد مطالعه کتاب نیز به همین صورت است، یعنی چون واژه ها ثابت هستند، چشم نیز در حین مطالعه روی آن ها مکث می کند تا آن ها را ببیند، این مطلب در مقوله ی تندخوانی اهمیت زیادی دارد.
چشم انسان در هر مکث، می تواند 5 یا 6 واژه را دربرگیرد. بنابراین استخراج داده ها نه به صورت نقطه ای، بلکه به صورت میدانی صورت می گیرد. استفاده از یک ابزار کمکی مثل یک مداد یا خودکار، محدوده ی میدان دید چشم را کاهش می دهد و کارآیی آن را به حداقل می رساند زیرا چشم را وادار می کند تا سرعت ثابتی در خواندن واژه ها داشته باشد و به تبع آن، سرعت مغز نیز در انسجام بین واژه ها کاهش می یابد.

 

تفسیر 3 مدل از حرکت چشم به هنگام مطالعه
1-    تصویر A : نحوه ی «مکث - حرکت» چشم را در حین مطالعه نشان می دهد.

 

                  تندخوانی            


2-    تصویر B : روش های غلط مطالعه ی یک خواننده ی کُند را نشان می دهد. چنین فردی 2 برابر سایر افراد روی واژه ها مکث می کند. مکث ها و توقف های پی در پی و زیاد به این خاطر است که خواننده قصد دارد واژه ها را دوباره خوانی کند. گاهی نیز به عقب تر باز می گردد تا مطمئن شود که در کل معنای درست را برداشت کرده است. تحقیقات نشان می دهد که در 80 درصد موارد، وقتی به افراد اجازه نداده اید تا در حین مطالعه برگشت به عقب داشته باشند توانسته اند تمام اطلاعات لازم را از متن کسب کنند. برای مطالعه صحیح و اصولی بایدمکث ها و توقف ها را از بین برد و سرعت مطالعه را به حداکثر رساند. در تمرینات تندخوانی سیدا به این موارد توجه شده است و با تکنیک، از برگشت چشم به عقب جلوگیری می شود.
 

                          مطالعه صحیح و اصولی            


3-    تصویر C : حرکات چشم یک خواننده ی ماهر و پُر سرعت را نشان می دهد که بدون به عقب برگشتن، گروه واژه های بیشتری را برای یک نگاه انتخاب می کند. این بهترین راه برای تندخوانی است.
 

                                         تندخوانی سیدا    

 

در یک صفحه ی عادی که هر خط 12 واژه دارد، یک خواننده ی ضعیف روی تک تک واژه ها مکث می کند و مرتب به عقب برمی گردد. چنین خواننده ای به طور متوسط 14 بار مکث می کند که هر مکث 5/0 ثانیه طول می کشد. بنابراین روی هر خط 7 ثانیه وقت می گذارد. در طرف مقابل، یک خواننده ی ماهر و سریع با روش های تندخوانی ، با کمترین وقفه و مکث، بیش از 2 ثانیه صرف یک خط نمی کند.
افزایش سرعت مطالعه به صورت خودکار منجر به افزایش درک مطلب و مطالعه صحیح و اصولی می گردد زیرا اطلاعات به گروه های معناداری تبدیل می شوند که به سرعت و پشت سرهم به مغز ارسال می شوند و مغز نیز سریعا آن ها را ترجمه و تفسیر می کند.
در طی مقالات بعدی روش ها و تکنیک هایی ارائه می شوند که در راستای غلبه بر مشکلات معمول مطالعه طراحی شده اند. مشکلاتی مانند: برگشت به عقب، حرکت بی هدف چشم و خواندن مجدد که همگی باعث کاهش سرعت مطالعه می شوند. این تکنیک ها کمک می کنند تا با هر نگاه، واژه های بیشتری در بر گرفته شود.
پس اگر می خواهید تندخوانی را یاد بگیرید و مانند تصویر C شوید، مقالات بعدی ما را دنبال کنید.

 

 

 

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)