چطور زمان خود را مدیریت کنیم؟

این روزها مدیریت زمان دغدغه اصلی همه افراد جامعه است و همه سعی بر این دارند که از زمان استفاده بهینه کنند. اما چگونه؟

چطور زمان خود را مدیریت کنیم؟

چطور مدیریت زمان داشته باشیم؟

این روزها مدیریت زمان دغدغه اصلی همه افراد جامعه است و همه سعی بر این دارند که از زمان استفاده بهینه کنند. در واقع گاهی نیاز است تا کارهایتان را با سرعت بیشتری انجام شوند ولی از برنامه ریزی روزانه و زمان بندیتان عقب می مانید و احساس کمبود وقت می کنید و همین کمبود وقت باعث می شود که دلهره و استرس به سراغتان بیاید. برای برطرف شدن این مورد مدیریت زمان بهترین حالت است تا کنترل امور را به دست بگیرید و در انجام کارهایتان احساس آرام کنید.

ایچ جکسن بروان نویسنده آمریکایی می گوید: « نگویید که وقت کافی ندارید. چرا که شما دقیقاٌ همان زمان و تعداد ساعاتی را در اختیار دارید که هلن کلر، لویی پاستور، لئوناردو داوینچی، توماس جفرسن و آلبرت اتیشتین داشتند.»

 

چرا مدیریت زمان امروزه مورد توجه قرار گرفته است؟

· آمادگی بهتر برای روز کاری بعدی 

·  یک برنامه ریزی روزانه  برای روزی که در پیش دارید

·  یک تصویر روشن و کلی از اهداف روزانه 

·  سازماندهی کارهای جاری روزانه

·  حافظه بهتر 

·  تمرکز مسائل ضروری 

·  اتلاف کمتر انرژی 

مدیریت زمان چیست؟

مجموعه ای از مهارت هاست که به شما کمک می کند که از زمان خود به صورت بهینه استفاده کنید و وظایف و فعالیت های خود را تحت کنترل درآورید و با توجه به ارزش هر کدام از کارها برای انجام آن ها تصمیم گیری کنید.

چند نکته برای مدیریت زمان:

گام اول: تهیه کردن لیستی از کارهایی که باید انجام شود و اولویت بندی آن:

این کار به شما کمک می کند که از انجام دادن کارهای غیرضروری ای که باعث هدر رفتن وقتتان می شود، جلوگیری شود و شما را از اهدافتان دور نکند. البته این بدان معنا نیست که هر کار تفریحی و لذت بخشی زائد به حساب بیاید؛ چرا که برای تصمیم گیری کارهایتان باید آن فعالیتی را که به خوبی از عهده انجام آن برنمی آیید و لذت بخش نیست را حذف کنید. 

گام دوم: قبل از ترک کردن لیست مربوطه مروری بر آن داشته باشید:

کارهایی که انجام شده را پاک کنید و کارهای انجام نشده را به لیست بیفزایید و آن ها را اولویت بندی کنید. موفقیت در مدیریت صحیح زمان وابسته به تفکیک کارهای مهم و غیرمهم است. پس اگر می خواهید درست عمل کنید از کارهای غیرمهم فاکتور بگیرید.

گام سوم: اوج ساعات کاری خود را پیدا کنید:

برای این کار حس و حالتان را در ساعات مختلف روز تعیین کنید. این کار باعث می شود که ساعت اوج کاری خود را پیدا کنید و ساعاتی که انگیزه شما برای انجام کارها بالاست را بیابید و بیشترین انرژی و تمرکز خود را برای آن بگذارید.

گام چهارم: سعی کنید تا حد امکان کارهایتان را سریع و مؤثر انجام دهید:

پس از شروع و برداشتن گام های قبل، سعی کنید کارهایتان را سریع انجام دهید. برای این کار به حد کافی بر روی کاری را می خواهید انجام دهید تمرکز کنید و عواملی که باعث بر هم زدن تمرکزتان می شود را حذف کنید. در این حین تعادل را رعایت کنید. چرا که اگر کارها بیش از حد سریع باشد و از تعادل آن خارج شود، باعث اشتباه می گردد. در اینصورت باید زمانی برای جبران اشتباه صرف کنید و این یعنی وقت خود را هدر داده اید.

گام پنجم: کار امروزتان به فردا نیندازید:

گاهی احساس می کنید که به برنامه هایی که داشته اید عمل نکرده اید، خودتان را سرزنش نکنید اشکالی ندارد. با تفکر مثبت به مسیر اصلی خود برگردید و بیشترین تلاشتان را بکنید و آن را به فردا نیندازید. 

دکتر سیدا: « زمان تنها عاملی است که حقبقت چیزها را عیان می سازد.»

زیر بنایی ترین قدم در راه کنترل و مدیریت زمان ارزش گذراندن بر ثانیه های زندگی است. چرا که زمان همانند پرنده ای است که از یک پنجره خانه شما داخل شده و از پنجره دیگر خارج می شود. شما هرگز نمی توانید آن را در قفس کرده و نگه دارید. پس به آوازی که میان دو پنجره می خواند، گوش کنید. این آواز سرود زندگی شما است.

 

 

 

   

 

 

 

 

 

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)