کتاب با چرا شروع کنید اثر سایمون سینک

معرفی و خلاصه کتاب با چرا شروع کنید اثر سایمون سینک

رهبران بزرگ چگونه الهام می بخشند؟

سایمون سینک در کتاب با چرا شروع کنید، معتقد است تا زمانی که نمی دانید چرا می خواهید کاری را انجام دهید، بهتر است آن کار را انجام ندهید. نویسنده کتاب با چرا شروع کنید معتقد است، «چرا» رمز موفقیت در هر کاری است.

مردم کار شما را نمی‌خرند؛ مردم دلیل کار شما را می‌خرند. برای مردم مهم نیست که چه کاری می‌کنید، بلکه برای آنها مهم است که چرا آن کار را می‌کنید.

چرایی یک کار نیروی محرکه ای محسوب می‌شود که دستاورد آن موفقیت، شادی و رهبری است.

  • سینک می‌پرسد چرا برخی افراد و سازمان‌ها نوآورتر، تاثیرگذارتر و سودآور ترند؟
  • چرا برخی وفاداری بهتری از مشتریان و کارمندانشان می‌بینند؟
  • حتی میان موفق‌ترین‌ها چرا فقط برخی قادرند موفقیتشان را تکرار کنند؟

کسانی مثل مارتین لوترکینگ، استیو جابز و برادران رایت شبیه هم نبودند، اما همه با چرا شروع کردند. آنها فهمیدند آدم‌ها خدمات،‌ جنبش یا ایده‌ای را نمی‌پذیرند، مگر چرای پشت آن را بدانند.

در این مقاله از وبسایت ذهن برتر به معرفی و خلاصه کتاب با چرا شروع کنید اثر سایمون سینک پرداخته ایم.

 

معرفی سایمون سینک نویسنده کتاب با چرا شروع کنید

سایمون سینک

سایمون سینک (Simon Sinek) متولد ۱۹۷۳ در ویمبلدون انگلیس، نویسنده، سخنران و متخصص در زمینه راهبری (Leadership)است که با معرفی ایده‌های “دایره طلایی” (the golden circle) و “با چرا شروع کن” (Start With Why) به شهرتی جهانی دست یافت.

وی این ایده را اولین بار در سخنرانی TEDx خود با عنوان “چگونه رهبران بزرگ الهام‌بخش عمل می‌شوند؟” (How Great Leaders Inspire Action?) که در سپتامبر ۲۰۰۹ برگزار شد، مطرح نمود .

سیمون سینک در سال ۲۰۰۹ جنبشی را آغاز کرد تا به مردم کمک کند در کار باانگیزه‌تر باشند و در عوض به همکاران و مشتریانشان انگیزه بدهند. از آن زمان میلیون‌ها نفر تحت تاثیر او و نظراتش بوده‌اند.

تا پایان سال ۲۰۱۳، ویدیوی این سخنرانی سومین ویدیوی پربیننده سایت TED بود و در زمان نگارش این مقاله، تعداد بازدید از آن در سایت TED از مرز ۲۰ میلیون نفر گذشته است .

سینک در اکتبر ۲۰۰۹ کتاب خود با عنوان “با چرا شروع کن: چگونه رهبران بزرگ می توانند الهام بخش افراد برای عمل کردن باشند”

را منتشر کرد که موفقیتی بزرگ را برای وی به ارمغان آورد. مقالات وی در نشریات معتبری همچون نیویورک تایمز، وال استریت ژورنال، واشنگتن پست، هافینگتون پست و بیزینس ویک انتشار یافته است. سینک هم اکنون در زمینه ارائه مشاوره کسب و کار، بازاریابی و راهبری فعالیت می‌کند

 

اهمیت هدف گذاری در کتاب با چرا شروع کنید

اهمیت هدف گذاری در کتاب با چرا شروع کنید

سایمون سینک در کتاب با چرا شروع کنید، از اهمیت هدف گذاری می نویسد.

” تا ندانید چرا می‌خواهید کاری را انجام دهید، بهتر است دست به انجام آن کار نزنید.”

 

در واقع چرایی انجام یک کار همان هدف یا اعتقاد است.

این که در مرحله شروع باید یک هدف را مشخص کرد و در تمام کار ها به آن پایبند بود. نویسنده می گوید همیشه باید یک چرا را در زندگی خود پیدا کنید.

این چرا برای شما شادی و اشتیاق واقعی می آورد. مثلا این که مردم چرا محصولات شما را خریداری می کنند؟

یا این که چرا باید از خدمات شما استفاده کنند؟

 

استعاره ای از رهبری از نگاه نویسنده کتاب با چرا شروع کنید سایمون سینک

سایمون سینک در کتاب با چرا شروع کنید، یک مثال جالب می زند. او به خودروسازان اشاره می کند. سینک می‌گوید در آمریکا کارکنان در بخش خودروسازی با چکش لاستیکی اصلاحات نهایی را روی درهای خودرو اعمال می کنند.

این در حالی است که در ژاپن درها به گونه‌ای ساخته شده که به سادگی جا افتاده و نیازی به دستکاری نیست. سینک می گوید این موضوع استعاره ای از رهبری است. افراد زمانی که نتیجه نهایی را در ذهن خود پرورش می دهند، به نتیجه دلخواه می رسند.

آن ها اجازه می دهند همه چیز به طور طبیعی سر جای خود قرار گیرد. اما کسانی که در حین مسیر تصمیم به رسیدن به نتیجه نهایی و دستکاری آن می گیرند، معمولا موفق نیستند.

 

رویکرد چماق و هویج

سایمون سینک نویسنده کتاب با چرا شروع کنید از رویکرد چماق و هویج در کسب و کار ها صحبت می کند. او چماق و هویج را دو رویکرد متفاوت برای جذب مشتری از سوی شرکت ها عنوان می کند. هویج از دید سینک استعاره ای از الهام بخش بودن و چماق استعاره ای از برانگیختن لحظه ای از طریق دستکاری کردن است.

در واقع برانگیختن همان کاری است که بسیاری از کسب و کار ها برای فروش انجام می دهند. کارهایی چون تبلیغات، پروموشن و دستکاری قیمت ها. سینک معتقد است دستکاری و برانگیختن لحظه ای کارساز است اما تنها زمانی که شما نیاز دارید یک رفتار فقط یک بار اتفاق بیافتد. در آن زمان استفاده از سیاست چماق بهترین راه است.

 

ایجاد وفاداری با سیاست هویج

سایمون سینک نویسنده کتاب با چرا شروع کنید می گوید وقتی قصد دارید یک کار را به صورت ماندگار انجام دهید، بهتر است از سیاست الهام بخشی (هویج) استفاده کنید. سینک معتقد است ایجاد وفاداری در مشتری تنها با سیاست هویج شکل می گیرد.

او معتقد است اهمیت وفاداری مشتریان در کسب و کار ها بسیار بالا است. این کار باید در بلند مدت صورت گیرد. بنابراین الهام بخش بودن تنها تکنیک ارزشمند در این مسیر است. سایمون سینک نویسنده کتاب با چرا شروع کنید، معتقد است الهام بخش بودن همان بررسی چرایی ماجرا است. شما باید برای خود شفاف کنید که چرا مشتریان و مصرف کنندگان باید به سمت شما بیایند و پس از آن، آن چه را که شما می فروشید، بخرند.

الهام‌بخش بودن یعنی این‌که شما یک چرایی بسیار مهم و شفاف برای حضور در بازار و عرضه‌ی محصول داشته باشید و مردم، به خاطر این چرایی (Why) حاضر باشند آنچه (What) شما می‌فروشید را بخرند.

 

نقش دایره طلایی در کتاب با چرا شروع کنید

نقش دایره طلایی در کتاب با چرا شروع کنید

یکی از نکات مهمی که نویسنده کتاب با چرا شروع کنید به آن اشاره دارد، بحث دایره طلایی است.

این دایره شامل سه دایره تو در تو است. هر یک از این لایه ها شامل یک سوال است: چرا، چگونه و چه چیزی به ترتیب لایه های دایره طلایی از داخل به خارج را تشکیل می دهند.

سایمون سینک می گوید کسب و کارها باید بدانند چه محصولی را عرضه می کنند. قیمت آن چقدر است. این که خدمات و محصولات آن ها چه کارکردهایی برای مصرف کنندگان دارد.

در عین حال وقتی به ماجرا کمی عمیق تر نگاه کنید، چگونگی ماجرا نیز بسیار جدی است. این که یک کسب و کار چگونه یک ارزش افزوده خلق می کند.

 

مدل کسب و کار یا همان چگونگی

برخی می گویند مدل کسب و کار همان چیزی است که سینک از آن تحت عنوان لایه چگونگی یاد می کند. کسب و کارها بعد از آن وارد هسته مرکزی دایره، یعنی چرایی می شوند. آن ها باید از خود سوال کنند که چه نوع ارزش آفرینی می کنند. دلیل و چرایی بودنشان چیست.

 

مثال شرکت اپل

یکی از مثال های جالبی که سایمون سینک به آن اشاره دارد، شرکت اپل است. او می گوید از نظر فنی هیچ چیز خاصی در مورد اپل وجود ندارد. این شرکت شبیه به شرکت های دیگر است.

هیچ تفاوت واقعی با رقبای آن وجود ندارد. اما چرا مردم از اپل استقبال می کنند؟

اپل توانسته است وضعیت موجود را به چالش بکشد و فرد را توانمند سازد. همین موضوع به اپل اعتبار داده است.

برخی از متخصصان بازاریابی معتقدند اپل شیوه زندگی نمی فروشد، اپل به سادگی یکی از آن برند هایی است که افراد با سبک زندگی خاص به آن علاقه دارند.

سایمون سینک معتقد است چرایی رشد اپل کاملا واضح است. این برند توانسته است نمایندگان وفاداری را جذب خود کند. اپل با مخاطب خود پیوند عمیقی ایجاد کرده است.

 

شفافیت، نظم و سازگاری

سایمون سینک، نویسنده کتاب با چرا شروع کنید می گوید چرایی در کسب و کار یک باور است. این چرایی قابل لمس و قابل مشاهده نیست. وضوح این چرایی از طریق سوالاتی چون: چطور، چگونه و چه چیزی مشخص می شود. او می گوید چطور و چگونه شما را به درک واقعی از چرایی ماجرا می رساند.

سایمون سینک معتقد است سوال چه چیزی که یکی از لایه های دایره معروف محسوب می شود، پاسخش همان محصولات و خدمات شما هستند. شما باید آن چه را که به آن اعتقاد دارید، ثابت کنید. این ثابت کردن به شما اصالت می بخشد. کسب و کار شما زمانی معتبر است که در حلقه طلایی به صورت متعادل عمل کند.

 

مفهوم اعتماد در کتاب با چرا شروع کنید چیست؟

سایمون سینک در کتاب با چرا شروع کنید می گوید اعتماد یک عنصر ضروری در کسب و کار است. او معتقد است اعتماد وقتی ظاهر می شود که ببینیم افراد یا سازمان ها فراتر از عملکرد خود خدمت گذاری می کنند. هم سویی چطور، چرا و چگونه در قالب لایه های مختلف دایره طلایی راهی برای ایجاد اعتماد است.

نویسنده در عین حال بر روی شرکت هایی که در نقش تولید کننده کالا عمل می کنند، تمرکز می کند. او می گوید این نوع کسب و کار ها همیشه یک چالش دائمی دارند. این چالش همان تمایز است. شما باید با نگاه به رقبا فرهنگ چطور را با افزودن ویژگی و مزیت رقابتی در کسب و کار خود تثبیت کنید. شرکت هایی که به چرایی ماجرا در کسب و کار خود اهمیت می دهند اما رقبای خود را نادیده می گیرند، موفق نیستند.

 

استفاده از چرا در استخدام

نویسنده کتاب با چرا شروع کنید به یکی از موارد مهم کاربرد چرا در کسب و کار ها اشاره می کند. او می گوید از کلمه چرا می توان در فرایند استخدام نیز استفاده کرد. وقتی با این کلمه شرح شغلی را شروع می کنید، به طور تصاعدی توانایی خود در جذب افراد علاقه مند و طرفدار را بالا می برید. سینک معتقد است بسیاری از کسب و کار ها معمولا شرح شغل خود را با چه چیزی شروع می کنند و چرایی ماجرا را نادیده می گیرند.

 

تفاوت کاریزما و انرژی از دیدگاه نویسنده کتاب با چرا شروع کنید

کتاب با چرا شروع کنید

سایمون سینک در کتاب با چرا شروع کنید می گوید انرژی انگیزه ایجاد می کند و می تواند مردم را در هیاهو قرار دهد اما کاریزما الهام بخش است. افرادی که چرایی برای شان مشخص است، معمولا افرادی کاریزماتیک هستند.

او به مثال بیل گیتس در مقایسه با استیو بالمر اشاره می کند. سینک می گوید انرژی به راحتی قابل تشخیص، اندازه گیری و حتی کپی برداری است. استیو بالمر پر انرژی بود اما کاریزما قابل اندازه گیری و کپی برداری نیست. بیل گیتس علیرغم خجالتی بودن و بی دست و پا بودن، کاریزماتیک است.

استیو بالمر پر انرژی و هیجان زده صحبت می کند اما این حالت ها به سرعت از بین می روند. وقتی بیل گیتس صحبت می کند، به مردم الهام می دهد. آن ها درس های او را هفته ها، ماه ها و یا سال ها به خاطر خواهند آورد.

 

دستاورد خواندن کتاب با چرا آغاز کنید چیست؟

همان‌طور که در ابتدای این مطلب اشاره کردیم، حرف کتاب سایمون سینک، حرف تازه‌ای نیست. اما قرار هم نیست هر کتابی حتماً حرف تازه‌ای را مطرح کند. مطرح کردن یک ایده‌ی مهم، به گونه‌ای متفاوت و در چارچوبی جذاب و برانگیزنده، خود کار ارزشمندی است که سایمون سینک به خوبی از عهده‌ی آن برآمده است.

کسی که به ابزار تفکر نقادانه مجهز باشد و کتاب را از این منظر بخواند، احتمالاً نقدهای فراوانی به آن خواهد داشت. مهم‌ترین نقد این است که سایمون سینک ایده‌‌ای را مطرح می‌کند (باید «چرا» داشته باشید) و بعد تعدادی شرکت موفق را انتخاب می‌کند و با مصداق‌هایی بسیار عام (گاهی در حد شعار تبلیغاتی) اصرار دارد که همه‌ی این‌ها، به علت داشتن چرایی موفق شده‌اند.

سایمون سینک اگر همین کتاب را سال ۱۹۶۰ یا ۱۹۷۰ میلادی می‌نوشت و شرکت‌های موفق آن دوره را انتخاب می‌کرد (مثلاً IBM، Kodak، Nokia یا Xerox)، می‌توانست تمام ادعاهای خود را به سبک همین کتاب، درباره‌ی آن‌ها مطرح کند و بعد امروز، باید درباره‌ی این‌که چرا این کسب و کارها در جایگاه خود باقی نماندند توضیح دهد.

البته چنین توضیحی هم دشوار نیست و می‌توان گفت: آن‌ها چرایی خود را گم کرده‌اند! اما این توضیحات، هیچ‌یک از ارزش خواندن کتاب سینک نمی‌کاهد. او دست بر روی قلبِ استراتژی یعنی مأموریت کسب و کار گذاشته است و این نقطه، آن‌قدر مهم هست که هر بهانه‌ای برای تأکید بر آن و تکرار اهمیتش، قابل پذیرش باشد.

 

نکته:

کسی که فقط برای رهایی از تنش‌های محیط کار یا به شوق داشتن یک استارت آپ و کسب عنوان پرطمطراق کارآفرین وارد مسیر کارآفرینی شده است، باید به خاطر داشته باشد که این‌ها صرفاً انگیزاننده‌های شخصی هستند که اگر چه مهمند، اما نمی‌توانند زیربنای یک کسب و کار را تشکیل دهند. به قول سینک، مردم در نهایت چرای شما را می‌خرند و به آن وفادار می‌مانند.

برای یک کارآفرین، خواندن کتاب سینک نوعی مدیتیشن روی ماموریت کسب و کار است. چند ساعتی که به خواندن کتاب می‌گذرد، فرصت خوبی است تا کاغذی کنار دست داشته باشید و بارها همراه نویسنده، این سوال را از خود بپرسید که:  چرا ما می‌خواهیم وارد یک بازار مشخص شویم (یا شده‌ایم) و چرا فکر می‌کنیم مشتریان باید از ما خرید کنند؟

دانلود رایگان چکیده صوتی و پی دی اف کتاب با چرا شروع کنید اثر سایمون سینک به همراه تمرینات و نقشه ذهنی در باشگاه کتاب‌خوانی سوپرمایند.

سخن پایانی

کتاب با چرا شروع کنید اثر سایمون سینک با طرح یک سوال اساسی شروع می شود. این که چرا برخی سازمان ها، افراد و کسب و کار ها تاثیرگذار تر و سودآورتر هستند. سایمون سینک با ترسیم دایره طلایی به مخاطبان آموزش می دهد که چگونه کسب و کار خود را با طرح سوالات اساسی به سمت توسعه بیشتر پیش ببرند.

اگر شما جزو کسانی هستید که با فکری باز و روشن، ایده‌های نوین می‌سازید و به دنبال خلق موفقیت‌های پایدار و ماندگار هستید و باور دارید که موفقیت شما در سایه‌ی همیاری و همکاری با دیگران محقق می‌شود، به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما این کتاب را مطالعه کنید.

کتاب با چرا شروع کنید اثر سایمون سینک

برای تهیه “پکیج دانلودی کتاب با چرا شروع کنید” بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

این پکیج شامل: فایل صوتی و pdf این اثر به همراه نقشه ذهنی، تفسیر نقشه ذهنی و تمرین میباشد.

مشاهده جزئیات

4 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
فروشگاه
مقالات
خانه
دوره ها
جستجو
 
0
    0
    سفارشات شما
    سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه