کتاب قدرت مثبت اندیشی اثر نورمن وینسنت پیل

معرفی کتاب قدرت مثبت اندیشی

کتاب قدرت مثبت اندیشی (با نام انگلیسی The Power of Positive Thinking) یکی از بهترین کتاب های انگیزشی جهان است که تاکنون به زبان‌های مختلفی ترجمه شده و نسخه‌های زیادی از آن به فروش رسیده است.

کتاب قدرت مثبت اندیشی حاوی مفاهیمی الهام بخش برای رسیدن به زیبایی روحی و اعتماد به نفس در زندگی است. کتاب جاودانه  قدرت مثبت‌ اندیشی را نورمن وینسنت پیل نوشت و به واسطه نگارش همین کتاب بود که عنوان «پدر مثبت اندیشی» را از آنِ خود کرد. وی در این کتاب سیستم و نظامی در اختیار شما می‌گذارد که اگر به آن پایبند و متعهد باشید، مطمئناً تغییر و تحولی اساسی در زندگی خود ایجاد خواهید کرد.

با عمل کردن به راهکارهایی که کتاب قدرت مثبت‌اندیشی نورمن وینسنت پیل پیش روی شما می‌گذارد، می‌توانید موانعی که در مسیر خوشبختی شما قرار دارد را یکی پس از دیگری از سر راه خود بردارید و به یک شخص موفق، خوشبخت و سعادتمند تبدیل شوید.

 

نقد و بررسی کتاب قدرت مثبت اندیشی اثر نورمن وینسنت پیل

کتاب قدرت مثبت اندیشی به شما می‌آموزد که ریشه‌های درخت موفقیت در ذهن شما قرار دارد. با مطالعه این کتاب یاد خواهید گرفت که چگونه به خودتان ایمان و باور داشته باشید، عادت نگران بودن را در هم بشکنید و افکار خود را کنترل کنید.

وقتی افکار و اندیشه‌های خود را کنترل و مدیریت کنید، می‌توانید به راحتی نگرش خودتان را نسبت به مسائل مختلف متحول کنید. نتیجه تحول نگرش، تحول در زندگی است.

نورمن وینسنت پیل نویسنده‌ی قدرت و فکر مثبت (قدرت مثبت اندیشی) کتاب خود را با این جملات پرانرژی و انگیزه‌بخش آغاز کرده است:

«من – وینسنت پیل- از عمق وجودم به اصول مطرح شده در این کتاب باور دارم، چون معجزات ناشی از آنها را در زندگی خود و اطرافیانم دیده‌ام. مطمئن باشید بعد از خواندن این کتاب، می‌توانید شرایط زندگی فعلی‌تان را تغییر دهید و یقین داشته باشید، اختیار اموری که تا به حال کنترل شما را در دست داشته‌اند، به دست خود خواهید گرفت.»

نورمن وینسنت پیل در این اثر با زبانی ساده و روان از قدرت بی‌نهایت ذهن انسان، تاثیر شگفت انگیز تفکر مثبت در زندگی و به دنبال آن خلق انرژی مضاعف می‌گوید و توضیح می‌دهد چگونه با دست برداشتن از کج خلقی و منفی نگری می‌توان نیروی لازم برای پیشرفت را به دست آورد، احساسات ما در زندگی، محرک‌های لازم برای تغییر شرایط و حرکت به سمت جلو به شمار می‌آیند بنابراین آشفتگی هیجانی روح انسان را خسته می‌کند و از سرعت حرکت او در مسیر تعالی می‌کاهد.

 

چگونه افکار می توانند زندگی شما را تغییر دهند؟

چگونه افکار می توانند زندگی شما را تغییر دهند؟

وقتی درباره چیزهایی که دوست دارید و راه هایی که می توانید آنها را بدست بیارید، صحبت می کنید، شادتر هستید و احساس می کنید کنترل بیشتری روی زندگیتان دارید.

وقتی به چیزهایی فکر می کنید که در شما ایجاد احساس شادی می‌کنند، مغز هورمونی به نام اندورفین ترشح می کند که باعث ایجاد حس لذت و خوشی در شما می شود و در نهایت شما شادتر خواهید بود. و وقتی شادتر باشید، افکار مثبت تکثیر می‌شوند.

خبر خوب درباره مثبت اندیشی این است که کاملا اکتسابی و قابل آموزش است. به این معنی که شما می‌توانید با دانستن اینکه یک انسان مثبت اندیش به چه چیزهایی فکر میکند، آن‌ها را یاد بگیرید و به یک انسان مثبت اندیش تبدیل شوید.

قانون علت و معلول می گوید اگر شما کارهایی را انجام بدید و حرف هایی را بزنید که افراد مثبت اندیش انجام می‌دهند و می‌گویند. و در واقع از رفتار و گفتار آنها تقلید کنید خیلی زود احساس می کنید در همان مسیری قرار دارید که آنها هستند و به همان نتایجی می رسید که آن‌ها رسیده‌اند و در نهایت چیزهایی را تجربه می‌کنید که آن‌ها تجربه کردند.

 

نتیجه تحول نگرش، تحول در زندگی است.

قلب خود را از نفرت و ذهن خود را از نگرانی رها کنید. خیلی راحت زندگی کنید، توقعات خود را پایین بیاورید و تا حد امکان بخشنده باشید. سعی کنید تا حد امکان خودتان را فراموش کنید و به یاد دیگران باشید. این کار را به مدت یک هفته انجام دهید تا با آثار شگفت انگیز آن مواجه شوید.نورمن وینسنت پیل - قدرت مثبت اندیشی

 

افکار خود را مثبت نگه دارید زیرا افکارتان به کلماتتان تبدیل می‌شوند. سخنان مثبتی به زبان آورید چرا که کلماتتان به رفتارتان تبدیل می‌شوند. رفتارهای مثبتی داشته باشید. زیرا رفتارتان تبدیل به عادت می‌شوند و عادات خود را مثبت نگه دارید. زیرا عاداتتان به ارزش تبدیل می‌شوند. در نهایت، ارزش‌های خود را مثبت نگه دارید. چرا که ارزش‌های هر کسی به سرنوشتش تبدیل می‌شوند.مهاتما گاندی

 

باور داشتن به یک مسئله می‌تواند جادو کند

باور داشته باشید که مشکلات، راه ‌حل و راهکار دارند. باور داشته باشید که می‌توان بر آن‌ها چیره شد. باور داشته باشید که می‌توانید بر آنها فائق آیید و بالاخره، باور داشته باشید که می‌توانید آن‌ها را حل کنید.نورمن وینسنت پیل - قدرت مثبت اندیشی

 

مهم‌ترین درس‌ها و آموزه‌های کتاب قدرت مثبت اندیشی

 سه نکته مهم برای داشتن تفکر مثبت

سه نکته مهم وجود دارد که اگر آن‌ها را رعایت کنیم می‌توانیم یک تفکر سالم و مثبت داشته باشیم:

۱- همیشه روی اعتماد به نفس و عزت نفس خود کار کنید و اطمینان و باور داشته باشید که مشکلات شما در حال کوچک شدن هستند.

۲- دنیای شما چیزی فراتر از اندیشه‌ها و افکار شما در مورد تجربیاتی که دارید، نیست. به عنوان مثال شما در مورد گرمای تابستان یک نظر خاص دارید و آن را آزاردهنده می‌دانید. این در حالی است که یک شخص کشاورز همین گرمای تابستان را عاشقانه دوست دارد. چون می‌داند که همین گرما باعث رسیدن میوه‌های او می‌شود. همین نظر در مورد باران هم وجود دارد.

زندگی ده درصد چیزی است که برای شما اتفاق می‌افتد، 90% بقیه واکنشی است که به اتفاقات نشان می‌دهید. چارلز آر سوییندل

۳- به این ایمان و باور برسید که همه چیز به نگرش و افکار شما بستگی دارد. اگر کسی می‌خواهد به یک زندگی سعادتمند و خوشبخت برسد، باید ابتدا این زندگی را در ذهن خودتان مجسم کند. اگر دنبال یک زندگی فارغ از نگرانی هستید، باید یک زندگی عاری از نگرانی را در ذهن خودتان تجسم کنید.

 

مشکلات را شکلات کنید.

کسانی که تفکر مثبت دارند، می‌توانند از تهدید فرصت بسازند. بنابراین به داشتن تفکر مثبت اهمیت بدهید. و برای رسیدن به چنین تفکری تلاش کنید. زمانی که موانع یا مشکلات رخ می‌دهد، کسی که تفکر مثبت دارد آن‌ها را به عنوان فرصت‌های خلاقانه در نظر می‌گیرد. او از چالش یا مشکل سخت استقبال می‌کند و به دنبال راه‌هایی می‌گردد تا بتواند آن مشکل را به یک منفعت تبدیل کند.

افراد مثبت اندیش در هر نقص یا شکست به دنبال ارزش های آن هستند. آنها به جای افسردگی و مقصر دانستن بقیه برای اتفاقی که افتاده، کنترل احساساتشون را با گفتن این جمله که “چه چیزی می‌تونم از این تجربه یاد بگیرم؟” بدست می‌گیرند.

در نهایت ، اگر بپذیرید که:

شما، توانایی ها و مشکلات شما کاملاً منحصر به فرد نیستند، نتایج بهتر و زندگی سالم‌تری را تجربه خواهید کرد. افکار منفی ، ناامیدی و منزوی شدن بیشتر منجر به ناراحتی و شکست می شود. شما می توانید با انجام کارهایی مانند یادداشت های انگیزشی که قدرت افکار مثبت شما را برجسته میکند ، مبارزه کنید.

عبارات تاکیدی را دست کم نگیرید. آن ها جملاتی هستند که می‌توانید بارها و بارها تکرار کنید تا از افکار منفی رها شوید و به شما را به داشتن افکار مثبت ترغیب می کنند. جملات انگیزشی هم می تواند گزینه مناسبی برای تمرین داشتن افکار مثبت باشد.

به شما پیشنهاد می‌کنیم مطالعه مقاله قویترین جملات انگیزشی موفقیت و رسیدن به هدف را در وبسایت ذهن برتر محمد سیدا از دست ندهید.

 

نیمه پر لیوان را ببینید

از همین الان تصمیم بگیرید تا به جای نیمه خالی لیوان، نیمه پر آن را ببینید. افراد شاد به جای نگرانی یا شکایت برای چیزهایی که ندارند، همیشه شکرگزار داشته هایشان هستند. وقتی به افکار مثبت می اندیشید به ذهنتان اجازه نمی دهید که (خودآگاه یا ناخودآگاه) شما را با افکار منفی یا شک‌ها درگیر کند.

بعد از اینکه یاد گرفتید چگونه مثبت فکر کنید، شما متوجه اتفاقات شگفت انگیزی در اطراف خود خواهید شد. مغز شما شروع به ترشح هورمون های آزاده به نام اندورفین می کند که باعث ایجاد حس شادی می شود و شما را شاد تر و سرحال تر می کند.

همچنین متوجه خواهید شد که اعتماد به نفس شما افزایش پیدا کرده و خواهید دید که خود را برای چالش ها و وظایف جدیدی آماده می کنید. که قبلا هرگز حتی به آن ها فکر هم نمی کردید. شما می توانید با نیایش کردن یا ریلکس کردن با استرستان برای کاهش تنش مبارزه کنید. در این زمینه نیز مطالعه مقاله بهبود سلامت، پول و شغل و روابط‌ با تمرینات کتاب معجزه شکرگزاری اثر راندا برن از وبسایت ذهن برتر محمد سیدا پیشنهاد می‌شود.

 

نگرانی فقط یک “عادت” است و می توان بر عادت ها غلبه کرد.

این عادت خاص از جمله عادتهایی است که ارزش رهایی از آن را دارید، زیرا منبع بسیاری از بیماریهای جسمی و روانی است. به عنوان مثال ، استرس ناشی از نگرانی می تواند منجر به افزایش فشار خون ، کاهش امید به زندگی یا حتی آرتروز شود. و با این حال ، ترک عادت نگرانی به طرز شگفت آوری آسان است. فقط باور کنید که میتوانید خود را از آن رها کنید!

اکثر مردم فکر می کنند که وضعیت آنها توسط شرایط بیرونی و شانس تعیین می شود. اما در حقیقت ، جهان شما چیزی نیست جز افکاری که در مورد تجربیات زندگی خود دارید.

اگر مثبت فکر کنید ، نیروهای مثبتی ایجاد می کنید که نتایج مثبتی را با خود به همراه دارد. از سوی دیگر ، تفکر منفی نتایج منفی به همراه دارد و این تفکر منفی حتی می تواند بر سلامت جسمانی شما تأثیر بگذارد.

 

تمرین سکوت روزانه

یکی از راهبردهای موثر برای داشتن ذهنی آرام، تمرین «سکوت روزانه» است.

  1.  سعی کنید حداقل ۱۵ دقیقه از روزتان را به این‌کار اختصاص دهید.
  2.  به خلوت‌ترین و ساکت‌ترین محل ممکن رفته و برای ۱۵ دقیقه، آرام گوشه‌ای نشسته يا دراز بکشید.
  3. حتی کلمه‌ای حرف نزنید.
  4.  هیچ مطلبی ننوشته و نخوانید. تا می‌توانید به چیزی هم فکر نکنید. در ذهن خود فقط سکوت را بپرورانید.

البته این عمل در ابتدا بسیار سخت است. چون ذهن تمایل به درگیر شدن با افکار مختلف را دارد. اما با کمی تمرین در این کار تبحر پیدا خواهید کرد. خود را آبی روان تصور کنید تا موج‌ها و همهمه‌ها کم‌کم از شما دور شوند.

وقتی کاملا در خلسه‌ای از سکوت فرو رفتید، صدای پروردگار خویش را خواهید شنید که از عمق جان‌تان که سرشار از سکوت و آرامش است با شما سخن می‌گوید. این صدا سراسر زیبایی و توازن است و شما را هم مانند خود زیبا و متوازن خواهد کرد.

سکوت چیزی است که همه‌ی اتفاقات در آن به شکل واقعی خود در می‌آید.توماس کارلیل
فقدان آرامش درونی

شاید فقدان آرامش درونی ما انسان‌ها تا اندازه‌ای ناشی از سروصداها و هیاهویی باشد که (در دنیای مدرن امروزه.) سیستم عصبی ما به آن عادت کرده است. آزمایشات نشان می‌دهند وجود سروصدا در محل کار محل خواب و زندگی به میزان قابل توجهی میزان کارایی را کم می‌کند. برخلاف باور عوام، مکانیسم‌های عصبی، ذهنی و فیزیکی ما به هیاهو خو نمی‌گیرند و هر چه‌قدر هم که این صداها آشنا و تکراری باشند نشنیده از کنار ذهن نیمه هشیار ما رد نمی‌شوند.

صدای ماشین‌ها و موتورها و سرو صداهای دیگر استراحت و آرامش واقعی را از ما سلب می‌کند: اصلا به همین دلیل است که هنگام بیداری، در عضلات خود احساس کوفتگی می‌کنیم. پس، ذهن خود را با تجارب خوب و منظره‌های زیبایی که دیده‌اید پر کنید. به طوری که آنها تصاویر پس‌زمینه‌ی ذهن شما را تشکیل دهند. باید بدانید آسان ترین راه برای داشتن ذهنی آرام، خلق آن است.

 

به خودتان ایمان بیاورید و اهداف خود را مجسم کنید

به خودتان باور، ایمان و اعتقاد داشته باشید و بدانید که اعتماد به نفس و عزت نفس دو شرط اساسی برای رسیدن به موفقیت هستند.کسانی که به خودشان ایمان داشته باشند، اعتماد به نفسشان بالا می‌رود و عملکرد خوبی از خودشان به نمایش می‌گذارند و از طرفی کسانی که اعتماد به نفس و عزت نفس پایینی داشته باشند، به مرور عملکردشان ضعیف‌تر می‌شود.

به شما پیشنهاد می‌کنیم کتاب ۱۲ گام تا اعتماد به نفس کامل دکتر محمد سیدا را مطالعه نمایید.

همه ما به خوبی می‌دانیم که اعتماد به نفس به تنهایی هیچ مشکل و مسئله‌ای را حل نمی‌کند ولی همین که به خودمان ایمان بیاوریم، توانایی، شور و اشتیاق‌مان برای انجام کارها به صورت موفقیت‌آمیز چندین برابر می‌شود.

برخی از متخصصان بر این باور هستند که اعتماد به نفس بی‌معنا است. و اگر کودکی در درس ریاضی ضعیف باشد و ما به او بگوییم عالی است، هیچ تغییری در میزان تسلط او بر درس ریاضی ایجاد نمی‌شود. این حرف درست است! اعتماد به نفس جای صلاحیت را نمی‌گیرد ولی جایگاه اعتماد به نفس خیلی مهم و اساسی است.

 

تفاوت میان صلاحیت و اعتماد به نفس

صلاحیت به معنای دانستن است. کسی که صلاحیت ریاضی دارد، در واقع مسلط بر این علم است ولی چه بسیارند دانش آموزانی که در جلسه امتحان یا سر کلاس درس را می‌دانند ولی به خاطر اعتماد به نفس پایین نمی‌توانند پاسخ درست و کامل بدهند.

اعتماد به نفس به معنای دانستن و توانستن است؛ یعنی دانش آموز هم دانش ریاضیاتی دارد. و هم می‌تواند با آسودگی خاطر و به درستی به پرسش‌ها پاسخ دهد. از این رو است که می‌گوییم اعتماد به نفس، عزت نفس و باور داشتن به خود اهمیت زیادی دارد.

خودباوری واقعاً جادو می‌کند و کسانی که از موهیت عزت نفس و خودباوری برخوردار هستند. زندگی خیلی خوب و خوشبختی را سپری می‌کنند. در صورتی که می‌خواهید در زندگی به موفقیت برسید باید افکار و اندیشه‌های خود را تغییر دهید. سعی کنید. این باور را در خود نهادینه کنید که انسانی ارزشمند هستید و هر جا که بروید می‌توانید ارزش آفرینی کنید.

 

تجسم اهداف

یکی از مسائل مهمی که باعث افزایش انگیزه و اشتیاق در وجود شما می‌شود، تجسم اهداف است. سعی کنید در بازه‌های زمانی منظم (مثلاً هر شب یا هر روز صبح)، اهداف خود را مجسم و تصویرسازی کنید. در صورتی که شش ماه مداوم این کار را انجام دهید، این اهداف ملکه ذهن شما می‌شود و می‌دانید که واقعاً در زندگی خودتان چه می‌خواهید.

 

نگرش شما کل زندگیتان را تعیین می کند

یکی از مسائل مهم و اساسی این کتاب آن است که نگرش آدمی بر کل زندگی او تأثیر دارد. و این تأثیر به قدری زیاد است که می‌تواند کل زندگی او را تعیین و مشخص کند. نگرش در واقع همان عینکی است که ما به چشم می‌زنیم و به کمک آن به دنیا، محیط پیرامون، اعضای خانواده‌ها، اتفاقات و کسب و کار خود نگاه می‌کنیم. باور کنید که نگرش ماست که مشخص می‌کند اتفاقات زندگی‌مان خوب یا بد هستند.

به عنوان مثال شخصی از شرکتی که در آن کار می‌کرده اخراج می‌شود.

یک سری افراد شروع به خواهش و تمنا برای برگشتن به کار خود می‌کنند. و وقتی کار شرکتی خود را از دست می‌دهند، به شدت ناامید می‌شوند. عده دیگری هم هستند که وقتی از شرکت خود اخراج می‌شوند، با یک امید مضاعف دنبال راه اندازی یک کسب و کار شخصی برای خودشان می‌روند. تا دیگر کسی نتواند آن‌ها را اخراج کند.

 

همیشه انتخاب با شما است.

خداوند انسان‌ها را آزاد و مختار آفریده تا نگرش خود به مسائل را انتخاب کنند. همیشه تلاش کنید که افکار و اندیشه‌های منفی را کنار بگذارید. و ایمان داشته باشید که اتفاقات و رویدادهای زندگی به نفع شما است.

“هیچ چیز نمی‌تواند فردی را که دارای نگرشی درست است از دستیابی به هدفش بازدارد. هیچ چیز در روی زمین نمی‌تواند به فردی که دارای نگرشی نادرست است کمک کند.”

برگرفته از کتاب نگرش یعنی همه چیز.

 

از قدرت دعا استفاده کنید

ایمان قدرتی است که ترس نمی‌تواند در برابر آن مقاومت کند. وقتی روز به روز ذهن خود را از ایمان پر می‌کنید. هیچ جایی برای ترس و نگرانی باقی نخواهد ماند. این حقیقت بزرگی است که هیچ‌کس نباید فراموشش کند. ایمانتان را کامل کنید تا در آخر، ترس و نگرانی رو از بین ببرید.

آقای نورمن وینسنت پیل در کتاب قدرت مثبت اندیشی روی مسئله دعا تأکید زیادی دارد و بر این باور است که دعا می‌تواند ما را به خواسته‌ها و آرزوهایمان برساند. البته آقای دکتر پیل فرمول خاص خودش را دارد. او اعتقاد دارد که ما پیش از محقق کردن خواسته‌ها و آرزوهای خود باید بابت داشتن آن‌ها از خداوند سپاسگزاری کنیم و تصور کنیم که به آن‌ آرزوها رسیده‌ایم. تجسمِ داشتن آرزوها باعث می‌شود که ما در سریع‌ترین زمان ممکن به خواسته‌های خودمان دست پیدا کنیم.

“دعا کنید، تجسم کنید و به واقعیت تبدیل کنید.”

 

تمرین ۴۲ ساعت آقای دکتر پیل در کتاب قدرت مثبت اندیشی:

او از ما می‌خواهید که 42 ساعت امیدوار، خوش‌بین و مثبت اندیش باشیم و در انتخاب 42 ساعت بعد به وضع واقع‌بینانه قبلی برگردیم. اگر این تمرین را یک هفته ادامه دهید متوجه خواهید شد دیدگاه‌ها و افکار واقع‌بینانه‌تان در گذشته تا چه حد بدبینانه بوده است.

اگر مدتی به این تمرین ادامه دهید خیلی سریع به این نتیجه می‌رسید که تمام سختی‌ها و مشکلات به ذهن شما برمی‌گردد و ارتباطی با واقعیت ندارد.

 

انتظار بهترین ها را داشته باشید

انسان به خاطر خطرات و تهدیدهایی که در طول تاریخ متحمل شده، موجودی ترسو و آسیب‌پذیر است و همیشه انتظار بدترین چیزها را دارد. انسان انتظار هر چیزی را داشته باشد، طبیعت به او کمک می‌کند که انتظارهای خود را محقق کند.

اگر بتوانید نگرش خود را به گونه‌ای تغییر دهید که در زندگی، انتظار بهترین‌ها را داشته باشید، طبیعت هم به شما کمک می‌کند که در جهت بهترین‌ها حرکت کرده و در نهایت به بهترین‌ها دست پیدا کنید.

اگر به خداوند و قدرت او ایمان داشته باشید. و باور داشته باشید که او می‌تواند بهترین‌ها را برای شما رقم بزند، نیمی از مسیر موفقیت را طی کرده‌اید. بین ایمان و ثروت رابطه‌ای قوی وجود دارد. مطمئن باشید که با ایمان به خدا می‌توانید به تمام اهداف خودتان جامه عمل بپوشانید.

 

از قدرت مثبت اندیشی غافل نشوید

نورمن وینسنت پیل در کتاب قدرت مثبت اندیشی تلاش می‌کند مخاطب را از قدرت و تأثیر تفکر مثبت آگاه کند و به او نشان دهد. که مثبت اندیشی تا چه اندازه مهم و تأثیرگذار است. به کمک مثبت‌اندیشی شما می‌توانید بهتر و سریع‌تر از قبل در کسب و کار و زندگی خود پیشرفت کنید. در صورتی که شما هم تمایل دارید به یک شخصیت قدرتمند، ثروتمند و مثبت‌اندیش تبدیل شوید.

کتاب قدرت مثبت اندیشی ، یک کتابچه راهنما و کاربردی است. که با استفاده از ایمان، برای دستیابی به شادی و غلبه بر مشکلات زندگی به افراد کمک می‌کند. همچنین این کتاب به دنبال این است که از طریق تمرکز مداوم بر نتایج مثبت، راه و روش‌هایی را برای تغییر مسیر زندگی ارائه دهد.

 

کتاب قدرت مثبت اندیشی نورمن وینسنت پیل

دانلود رایگان فایل پی دی اف کتاب قدرت مثبت اندیشی نورمن وینسنت پیل به همراه فایل صوتی کتاب قدرت مثبت اندیشی و نقشه ذهنی و خلاصه تمرینات این کتاب در باشگاه کتاب‌خوانی سوپرمایند.

آیا تاکنون در زندگی خود به قدرت مثبت اندیشی پی برده‌اید؟

آیا داشتن نگرش و تفکر مثبت معایبی هم دارد؟

چه کتاب‌هایی در زمینه تفکر مثبت مطالعه کرده‌اید؟

لطفاً نظرها و پیشنهادات خود را با ما و همراهان ذهن برتر به اشتراک بگذارید.

 

 

 

5 2 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

7 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
فروشگاه
مقالات
خانه
دوره ها
جستجو
 
0
    0
    سفارشات شما
    سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه