روش مطالعه درس ریاضی برای موفقیت در امتحانات و کنکور

روش مطالعه درس ریاضی برای مدرسه، دانشگاه و کنکور

رياضيات شامل علائم، فرمول‌ها، روش‌هاي ويژه و کتاب‌های درسی‌ای است که سخت به نظر می‌آيند و خيلی کلمات و اصطلاحات منحصربه‌فرد هستند. در نتيجه مهم است که از مهارت‌هاي برای مطالعه درس ریاضی استفاده کنيد که اختصاصاً مناسب رياضيات باشد.

مطالعه درس ریاضی در هر پایه و هر مبحثی متفاوت است اما یکسری نکات برای خواندن این درس در بین همه پایه ها یکسان است که در این مقاله قرار است به آن بپردازیم.

 

مهمترین نکات لذت بردن از مطالعه درس ریاضی

مهمترین نکات لذت بردن از یادگیری ریاضی

استفاده از این نکات همچنین باعث افزایش مهارت شما در ریاضیات خواهند شد.

پیش نیاز :

تعیین هدف:

برای خودتان هدف تعیین کنید.( مثلا بگویید من میخوام این امتحان را 20 بگیرم. اینگونه تمام تلاش خود را برای رسیدن به این نمره می‌کنید و انگیزه شما بالا می رود.)

 

۱- به جای حفظ کردن، یاد بگیرید

روش مطالعه ریاضی

یکی از کارهای اشتباهی که برخی از ما هنگام مطالعه ریاضی انجام می‌دهیم، این است که سعی می‌کنیم مطالب را حفظ کنیم. در حالی که استفاده از این روش برای یادگیری ریاضیات کاملا اشتباه است. هیچ کس نمی‌تواند با تنها حفظ کردن فرمول‌های ریاضی، به مسائل آن پاسخ دهد.

البته به خاطر سپردن فرمول‌ها و معادلات ریاضی امری ضروری است، اما در کنار آن شما باید استفاده از آن‌ها را هم یاد بگیرید. برای این کار می‌توانید از قوه تصویرسازی خود کمک بگیرید. سعی کنید درون ذهنتان به این فکر کنید که فرمول پیش‌روی شما از کجا آمده است.

 

مطالعه عمیق و صحیح درس ریاضی

قبل از هر چیز سعی کنید با یک مطالعه عمیق و مفهومی درس ریاضی و مباحث ارائه شده در آن را به خوبی فرا بگیرید. تعاریفی که ارائه می شود را بفهمید و مفاهیم را درک کنید.

وقتی ماهیت یک مسئله و فرمول را درک کنید، پاسخ دادن به سوالات طرح شده درباره آن برای شما مشکل نخواهد بود. همچنین شما در حفظ و به کارگیری فرمول یا معادله پیش روی خود هم به مشکل برنمی‌خورید.

 

۲- تمرین کنید!

رياضيات يک موضوع زنجيره‌اي است. چيزي که در يک روز معين درس داده مي‌شود بر اساس آموخته‌هاي روز قبل از آن است. همين که عقب افتاديد، دوباره رسيدن به درس سخت مي‌شود. آماده شدن براي امتحان، آن هم در دقايق آخر، به شما کمک نخواهد کرد.

بايد در همه‌ي کلاس‌ها شرکت کنيد و پابه‌پای معلم‌‌تان پيش برويد.

 

تمرین، تمرین و باز هم تمرین.

مهم‌ترین نکته‌ای که درباره یادگیری ریاضیات وجود دارد همین است. تمرین کردن جزئی جدایی ناپذیر از درس ریاضی یا هر درس دیگری است که با اعداد و ارقام سر و کار دارند. در واقع تمرین کردن نه تنها به تثبیت مطالبی که مطالعه کردید کمک می‌کند، بلکه باعث می‌شود که شما نقاط و ضعف خود را بهتر بشناسید.

سعی کنید برای درس خواندن خود برنامه ریزی کنید و هر روز یا حداقل یک روز درمیان حتی شده یک مسئله ریاضی را حل کنید. این نوع تمرین کردن به شما کمک می‌کند تا به مرور زمان مطالب را به حافظه بلند مدت خود انتقال دهید. به این ترتیب شما می‌توانید بهتر برای جمع بندی کنکور خود را آماده کنید.

علاوه بر این همانطور که گفتیم با تمرین کردن شما نقاط قوت و ضعف خود را بهتر می‌شناسید. به خصوص در درسی مثل ریاضی این موضوع بسیار واضح‌تر از برخی دروس مشخص می‌شود. زمانی هم که نقاط ضعف و قوت خود را بهتر بشناسید، می‌توانید برای بهبود آن‌ها برنامه ریزی کنید. یادتان باشد مسائل ریاضی هر یک از یک راه و روش حل می‌شوند. پس برای تسلط بر تمامی روش‌ها باید بارها و بارها آن‌ها حل کرده و تمرین کنید.

 

۳- راه حل‌ها را بنویسید

مطالعه ریاضی

شما نمي‌توانيد رياضيات را فقط با خواندن و گوش دادن ياد بگيريد. قسمت زيادي از يادگيري رياضيات به تمرين کردن فعالانه بستگي دارد. اين بدان معني است که شما حتماً بايد همه‌ي تکاليف و وظايف محوله‌ي درسي خود در رياضيات را انجام دهيد. ياد گرفتن چگونگي استفاده از فرمول‌ها و روش‌ها، حياتي است.

تقویت مهارت محاسبه ذهنی می‌تواند تا حد زیادی سرعت شما در حل کردن مسائل را افزایش دهد. اما یادتان باشد این مهارت به همان اندازه که مفید است، به همان اندازه هم می‌تواند خطرناک باشد!

در دنیای ریاضیات گاهی حتی یک درصد جابجایی هم می‌تواند پاسخ یک مسئله را کاملا تغییر دهد. برای همین هم توصیه ما به شما این است که حتما راه‌حل مسائل را به طور کامل بنویسید.

انجام این کار به شما کمک می‌کند تا ارتباط قوی‌تری بین اعداد و فرمول‌ها درون ذهنتان شکل دهید. به این ترتیب ضریب اشتباه شما هم به شکل چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.

 

۴- یادگیری و مطالعه فعال داشته باشید

یادگیری و مطالعه فعال داشته باشید

منظور از یادگیری و مطالعه فعال این است که علاوه بر چشم‌ها، سایر حواس خود را هم در یادگیری به کار بگیرید. برای مثال اگر قرار است یک مسئله را حل کنید، تمامی موارد گفته شده در آن را تصویرسازی کنید. این کار به فعال شدن هر دو نیمکره مغز شما کمک می‌کند. می‌پرسید چرا؟

چون ریاضیات در نیمکره سمت چپ و رنگ‌ها و تصاویر در نیمکره سمت راست ما پردازش می‌شوند. پس وقتی که ما چیزی که می‌خوانیم را درون ذهنمان تصویر سازی می‌کنیم، هر دو نیمکره مغز به یک اندازه فعال می‌شوند. بنابراین یادگیری و یادآوری مطالب ریاضی برای ما ساده‌تر می‌شود.

علاوه بر این بهتر است در حین یادگیری یک مبحث جدید هم تمرینات آن را انجام دهید. این استراتژی یادگیری فعال به شما در درک صحیح مطلبی که در حال آموختن آن هستید کمک می‌کند.

 

۵- در کلاس مشارکت داشته باشید

تقریبا در تمام نکات گفته شده به این اشاره کردیم که بدون تمرین، یادگیری ریاضی غیر ممکن است. برای اینکه بهترین روش مطالعه ریاضی را به کار بگیرید، باید در کلاس هم مانند منزل سخت تلاش کنید. هنگامی که معلم در حال تدریس مطالب است، باید تمام حواس خود را به آنچه او درس می‌دهد معطوف کنید.

سپس هرگاه که احساس کردید پاسخ چیزی را می‌دانید، دستتان را بلند کرده و به معلم جواب دهید. اصلا نترسید، حتی اگر پاسخ شما درست نباشد هم چیزی را از دست نخواهید داد. در واقع شما متوجه ضعف خود می‌شوید و می‌توانید برای بهبود آن بهتر برنامه‌ریزی کنید.

اگر هم معلم تمرینی داد تا آن‌را در کنار سایر دوستان خود حل کنید، حتما تمام تلاشتان را برای حل آن به کار بگیرید. باز هم اگر موفق نشدید جواب صحیح را به دست بیاورید، چیزی را از دست نخواهید داد.

پیشنهاد ما این است که با دوست خود به حریف تمرینی‌های همدیگر تبدیل شوید. درست مانند دو ورزشکار که رقابت آن‌ها می‌تواند موجب تقویت ماهیچه‌های آن‌ها شود، رقابت شما هم باعث تقویت حافظه و هوش ریاضی شما خواهد شد.

 

6- به تکالیف بسنده نکنید

تکالیف معلم و تمرین‌های کتاب می‌توانند به شما در یادگیری ریاضی کمک کنند.

اما آیا این موضوع کافی است؟

ابدا! شما هیچگاه نباید خود را محدود به این تمرینات کنید. بهتر است برنامه‌ای تنظیم کنید و روزانه ساعاتی را به تمرین ریاضی بپردازید. برای این کار می‌توانید از کتاب‌های کمک آموزشی یا نمونه سوالات امتحانی سال‌های قبل کمک بگیرید.

یادتان باشد تکرار و تمرین مهم‌ترین عوامل موفقیت شما در یادگیری ریاضی هستند. پس هیچ گاه تمرین کرده را فراموش نکنید.

 

7- یادداشت برداری کنید

هنگامی که معلم در حال تدریس است، به جای آنکه فقط فرمول‌های روی تخته را درون جزوه خود کپی کنید، سعی کنید نکاتی که او می‌گوید را هم در جزوه خود یادداشت کنید.

به این ترتیب هنگام مرور مطالب دیگر نگرانی از بابت فراموشی برخی نکات نخواهید داشت. یادتان باشد که یادداشت برداری یکی از اصلی‌ترین بخش‌های روش مطالعه درس ریاضی است. پس حتما آن را جدی بگیرید.

 

8- از معلم و دوستان کمک بخواهید

از معلم و دوستان کمک بخواهید

هرگاه احساس کردید بخش یا بخش‌هایی از مطلب برای شما گنگ و نامفهوم است. از معلم خود خواهش کنید تا آن را دوباره برای شما توضیح دهد. کمک گرفتن از دوستان هم راهکار دیگری برای بهبود یادگیری ریاضی است.

 

9- به خودتان باور داشته باشید

مطالعه درس ریاضی

همانطور که در مقاله ضریب هوشی نرمال گفتیم، ما همواره می‌توانید IQ یا همان هوش ریاضی خود را تقویت کنید. پس اگر فکر می‌کنید در ریاضی خیلی خوب نیستید و استعداد ندارید، از خودتان ناامید نشوید.

 شما با تمرین مستمر می‌توانید ریاضی خود را تقویت کنید. البته به شرطی که حسابی برای این کار وقت بگذارید و تمرین کنید.

 

10- کدال کردن فرمول ها

سعی کنید که با کدگذاری و تصویر سازی کردن فرمول های ریاضی آنها را به خاطر بسپارید چرا که روز امتحان و کنکور میزان اضطراب و استرس شما بسیار زیاد و مطالبی که صرفا حفظ شده به سختی به خاطر آورده می شود و امکان فراموشی بالایی دارد اما کدگذاری بسیار می تواند کمک کننده باشد .

 

11- استفاده از محاسبات سریع ریاضیات

در درس ریاضی حتما از روش های محاسبات سریع ریاضیات استفاده نمایید اینکار به سرعت تست زنی شما کمک می کند و می تواند باعث شود که بتوانید در مدت زمان کوتاه تری تست بزنید .

اگر برای حل مسائل ریاضی نگران زمان هستید، باید به قدری تمرین کرده باشید که فرمول‌ها و معادلات کاملا درون ذهنتان ثبت شده باشند. می‌توانید با استفاده از محاسبات ذهنی، سرعت حل مسئله خود را افزایش دهید.

به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله تکنیک های محاسبات ذهنی و روش های جذاب حفظ جدول ضرب را در وبسایت ذهن برتر مطالعه نمایید.

حتماً هم دیده اید و هم شنیده اید که برای عضله سازی و فرم دهی قسمتی از بدن لازم است که مرتب و طبق برنامه به آن قسمت تمرین دهید و برنامه ورزشی مخصوص همان قسمت را انجام دهید. در مورد مغز در خصوص مسائل ریاضی نیز همین طور است.

اگر میخواهید قسمت محاسباتی حافظه خود را قوی تر کنید چاره کار فقط تمرین است. تمرین، تمرین، تمرین.

 

12- شب امتحانی نباشید

یکی از اشتباهات دانش آموزان این است که در طول ترم برنامه ندارند . در طول ترم تحصیلی ریاضی را یاد بگیرید و تمرین حل کنید تا در شب امتحان فقط مرور کنید .

 

مراحل حل مسئله

مطالعه درس ریاضی

بعد از آشنایی با نکاتی که به ما در درک و یادگیری درس ریاضی کمک می‌کنند به سراغ مراحل حل یک مسئله ریاضی می‌رویم. شما می‌توانید با پیروی از این مراحل، ریسک اشتباه خود در حل مسائل ریاضی را تا حد زیادی کاهش دهید.

یادتان باشد که شاید برخی از این نکات برای حل هر مسئله‌ای مناسب نباشند. اما به طور کلی طی کردن این ۵ مرحله احتمال موفقیت شما را افزایش می‌دهد.

البته، به شرط اینکه از قبل به خوبی برای حل آن مسئله مطالعه و تمرین کرده باشید.

 

مرحله اول: با دقت بخوانید

درون هر مسئله ریاضی نکات مهمی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کرد. پس سعی کنید با دقت متن مسئله را بخوانید. به خصوص اگر مسئله پیش روی شما متنی است، باید با تمرکز بیشتری متن آن را بخوانید.

یادتان باشد گاهی اوقات طراح یک سوال عمدا نکات ریزی را درون متن مسئله لحاظ می‌کند. پس با مطالعه دقیق اجازه اشتباه کردن را به خود ندهید. بعد از مطالعه دقیق متن مسئله، نوع آن را مشخص کنید و برای مرحله بعدی آماده شوید.

 

مرحله دوم: مرور و به تصویر کشیدن مسئله

بعد از آنکه مطالعه متن سوال تمام شد، نوبت به آن می‌رسد که شکل کلی آن را بر روی کاغذ یا درون ذهن خود رسم کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد که بهترین راه حل را برای آن مسئله پیدا کنید.

 

مرحله سوم: انتخاب راه حل

خود این مرحله از ۴ بخش تشکیل شده است که پیروی از آن‌ها به ما در انتخاب راه حل مناسب یک مسئله کمک می‌کنند:

ابتدا فرمول یا فرمول‌های مناسب حل مسئله را یادداشت کنید.

سپس به سراغ موارد و اطلاعاتی بروید که داخل صورت مسئله وجود دارند و برای حل مسئله به آن‌ها نیاز دارید.

سعی کنید از بخش‌های آسان شروع کرده و سپس به سراغ بخش‌های سختتر بروید.

 

مرحله چهارم: حل مسئله

حال که نوع مسئله را پیدا کردید و فرمولتان را انتخاب کردید، نوبت به آن می‌رسد که از آن‌ها برای حل مسئله استفاده کنید. سعی کنید حتما تمامی راه‌حل مسئله را یادداشت کنید تا دچار اشتباه نشوید. به این ترتیب اگر در میانه راه متوجه شدید که راه حل غلطی را انتخاب کرده‌اید، همیشه فرصت برای بازگشت خواهید داشت.

 

مرحله پنجم: چک کردن

مهمترین مرحله حل یک مسئله، چک کردن آن است. همانطور که گفتیم در ریاضی گاهی یک درصد اشتباه می‌تواند به طور کامل جواب ما را غلط کند.

پس حتما بعد از اتمام حل یک مسئله، جواب آن را دوباره و سه باره چک کنید. این کار باعث خواهد شد که تمام شک شما نسبت به اشتباه بودن پاسخ سوال خود از بین برود.

 

روش مطالعه و مرور درس ریاضی

روش مطالعه و مرور درس ریاضی

اما در کنار مطالعه و حل تمرینات و مسائل ریاضی، آنچه به تثبیت مطالب در مغز ما کمک می‌کند مرور آن‌ها است. تا زمانی که ما ریاضیات را برای خود مرور نکنیم، نمی‌توانیم آن‌ها را به حافظه بلند مدتمان بسپاریم. حال بیایید با هم نکاتی را ببینیم که به ما در مرور ریاضیات کمک می‌کنند.

 

۱- بر طبق زمان‌بندی مرور کنید

داشتن توالی و تداوم یکی از مهمترین نکات در مرور مطالب درس ریاضی است. برای اینکه بتوانید مباحث ریاضی را به خوبی یاد بگیرید، باید آن‌ها را بر طبق یک زمان‌بندی مشخص مرور کنید.

 

۲- مرور بدون تمرین فایده ندارد

اگر برای مروری دروسی مانند ادبیات به شما گفته شده است که کافیست چندین بار از روی آن‌ها بخوانید، در روش مطالعه درس ریاضی خبری از این نوع مرور نیست. برای اینکه بتوانید مباحث ریاضی را به خوبی مرور کنید، باید حتما تمرینات مربوط به آن را هم انجام دهید.

مرور ریاضیات بدون تمرین غیر ممکن است. تمرین کردن نقاط ضعف و قدرت را به شما نشان داده و باعث می‌شود که بسیاری از مطالب را دوباره یادآوری کنید.

 

۳- شرایط مطالعه را فراهم کنید

برای مطالعه هر درسی شما نیاز به یک محل مناسب دارید. سعی کنید شرایط مطالعه را فراهم کنید و به دور از سر و صدا و عوامل حواس پرت‌کن مطالب را مرور کنید. به این ترتیب می‌توانید در آرامش کامل تمام آنچه قبلا مطالعه کرده بودید را دوباره مرور کنید.

 

۴- خاطرات کلاس را ضبط کنید

مغز ما به طرز عجیبی خاطرات و احساسات را به خاطر می‌آورد. برای اینکه هنگام مرور مطالب یادگیری و یادآوری بهتری داشته باشید، می‌توانید در پایان هر جلسه از درس، اتفاق یا اتفاقات جالبی که در آن روز افتاده را جایی در جزوه خود یادداشت کنید.

به این ترتیب هنگام مرور مطالب یاد آن روز خواهید افتاد و اگر معلم یا استاد نکته اضافی را به شما آموزش داده باشد، آن را هم به خاطر می‌آورید.

 

بهترین زمان برای مطالعه درس ریاضی

بهترین زمان برای مطالعه ریاضی

بحث‌های زیادی درباره اینکه چه زمانی از شبانه روز برای مطالعه ریاضی مناسب است وجود دارد. نتایج یک تحقیق نشان می‌دهند که بازدهی مغز افراد در صبح بیشتر است. برای همین هم توصیه می‌شود که کلاس‌های ریاضی هر روز صبح برگزار شوند. در واقع نتایج این پژوهش نشان دادند دانش آموزانی که صبح‌ها در کلاس ریاضی شرکت می‌‌کنند نسبت به آن‌هایی که در کلاس‌های نوبت عصر شرکت می‌کنند، عملکرد بهتری در آزمون‌ها داشتند.

البته شما می‌توانید برای مرور مطالب هر ساعتی از شبانه روز را انتخاب کنید. به شرط آنکه خسته و خواب‌آلود نباشید. پس در نتیجه بهترین زمان برای مطالعه ریاضیات صبح‌ها است.

 

روش مطالعه ریاضی ؛ جمع بندی

روش درس مطالعه ریاضی

یادتان باشد در بین تمام نکات گفته شده درباره درس ریاضی و نحوه مطالعه آن، تمرین کردن مهمترین آن‌هاست. تا زمانی که ما به اندازه کافی مباحث ریاضی را تمرین نکرده باشیم، یادگیری آن‌ها برایمان غیرممکن خواهد بود. برای همین هم تمرین کردن را خیلی خیلی جدی بگیرید. وقتی با استفاده از نکات گفته شده در این مقاله، ریاضی را مطالعه کنید، آنگاه متوجه می‌شوید این درس تا چه اندازه شیرین است.

محمد سیدا موسسه ذهن برتر

 

3.5 2 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

5 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
فروشگاه
مقالات
خانه
دوره ها
جستجو
 
0
    0
    سفارشات شما
    سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه