ویکتور فرانکل

5 نقل قول مهم از ویکتور فرانکل

ویکتور فرانکل از تاثیرگذارترین روانشناسان جهان است که کتاب‌ها و مقالات او پیرامون معنا درمانی لوگوتراپی هستش که باب جدیدی را در بحث‌های روان‌شناختی انسان‌ها باز کرد؛ مهم‌ترین کتاب این پزشک اتریشی «انسان در جستجوی معنا» نام دارد که برگرفته از تجربیات است که در اردوگاه کار اجباری آلمان نازی به دست آورده است.

جایی که خواهر، همسر و خانواده‌اش را از دست داد و تنها خودش ماند و یک زندگی بدون روزنه‌ای از امید… اگر کتاب را نخوانده‌اید توصیه می‌کنم قسمتی از آن را در زیر بخوانید که مربوط به لحظه‌ی انتقال یهودیان توسط نازی‌ها به اردوگاه‌های کار اجباری‌ست :

«هزار و پانصد نفر چندین شبانه روز سفر می‌کردند. در هر واگن هشتاد نفر را جا داده بودند. همه مسافرین بایستی روی بار خود که تنها پس مانده اموالشان بود دراز می‌کشیدند. واگن‌ها آنقدر پر بود که تنها در قسمت بالای پنجره‌ها روزنه‌ای برای تابش نور گرگ و میش سپیده دم به چشم می‌خورد. همه انتظار داشتند قطار سر از کارخانه اسلحه‌سازی درآورد و این‌جایی بود که ما را به بیگاری می‌کشیدند و ما نمی‌دانستیم که هنوز در سیلسیا هستیم یا به لهستان رسیده‌ایم. سوت قطار مانند ضجه کسی بود که التماس‌کنان به سوی نیستی سقوط می‌کرد.

سپس قطار به خط دیگری تغییر مسیر داد و پیدا بود که به ایستگاه بزرگی نزدیک می‌شویم. ناگهان از میان مسافران مضطرب، فریادی به گوش رسید، «تابلو آشویتس!»

بله آشویتس نامی که مو بر تن همه راست می‌کرد : اتاق‌های گاز، کوره‌های آدم‌سوزی، کشتارهای جمعی. قطار آن چنان آهسته و با تانی مرگباری در حرکت بود که گویی می‌خواست لحظه‌های وحشت ناشی از نزدیک شدن به آشویتس را کشدارتر از آنچه هست بگرداند: «آش… ویتس!»

 

ویکتور فرانکل انسان در-جستجوی معنا

5 نقل قول از کتاب انسان در جستجوی معنا نوشته ویکتور فرانکل
که دیدگاه‌تان را نسبت به زندگی کاملا تغییر می‌دهد

نوع نگرش او به زندگی در اوج سختی و ترس در این کتاب می‌تواند راهنمایی بزرگ برای همه مردان و زنان امروز جهان باشد. در ادامه قصد داریم تا 5 توصیه کلاسیک و کاملاً کاربردی دکتر فرانکل که در این کتاب برای هدایت انسان‌ها آورده شده است را برای شما بیان کنیم.

 

 

ویکتور فرانکل

نقل قول اول

میان اتفاق و واکنش یک فضای خالی وجود دارد، در آن فضا قدرت ما برای انتخاب واکنش صحیح نهفته است

وقتی یک اتفاق برای ما رخ می‌دهد، چند لحظه طول می‌کشد تا به آن پاسخ دهیم. این اتفاق ممکن است هر چیزی باشد، از تنه زدن یک فرد در خیابان تا آتش‌سوزی که در منزلمان رخ می‌دهد. در لحظه اول اتفاق ما شوکه هستیم. اما تا قبل از این که تصمیم‌گیری اولیه را انجام دهیم فرصتی طلایی وجود دارد.

محققان عقیده دارند معمولاً بهتر است هیچ واکنشی را زودتر از 5 ثانیه نشان ندهیم. حتی در سخت‌ترین شرایط سعی کنید 5 ثانیه اول را چیزی نگویید و فقط با تمرکز روی موضوع فکر کنید که بهترین واکنش چه باید باشد.

همیشه وقتی به گذشته خود فکر می‌کنیم یادمان می‌آید که کاش در فلان قضیه آنقدر تندروی نمی‌کردم، کاش آن حرف را نمی‌زدم و کاش آنقدر سخت نمی‌گرفتم. دلیل اینکه اکثر ما واکنش اشتباهی در برابر اتفاقات نشان می‌دهیم این است که خیلی برای نشان دادن آن عجله می‌کنیم.

 

 

ویکتور فرانکل

نقل قول دوم

هرچه بیشتر خودتان را با این فکر که به دیگران خدمت کنید و به کسی عشق بورزید فراموش کنید؛ انسان بهتری خواهید شد و به خود واقعیتان نزدیک‌تر می‌شوید

از نظر ویکتور فرانکل، لذت‌بخش‌ترین لحظه در زندگی زمانی است که کار درست را انجام می‌دهیم. کاری برای یک فرد که نیاز به کمک دارد و ما بدون هیچ چشم داشتی مشکل او را حل می‌کنیم.

اگر تا به حال این کار را انجام نداده‌اید امتحان کنید. من قول می‌دهم که به یادماندنی‌ترین لحظات زندگی‌تان شود و هر وقت یاد این عمل خود می‌افتید احساس خوشحالی و آرامش به شما دست می‌دهد. وجدانتان با این عمل پاک و آرام می‌شود و خود واقعیتان را پیدا می‌کنید.

متاسفانه در جامعه امروز سرپایین انداختن و کاری به کار کسی نداشتن به یک نشانه تمدن تبدیل شده است.

فکر می‌کنیم اگر تنها مشغول کار  ودغدغه‌های خودمان باشیم برایمان بهتر است اما اگر می‌خواهید  کمک کردن این کار را شروع کنید بسیار راحت است.

اولاً نگاه کنید و ببینید در اطراف خود چه کسی نیاز به کمک دارد. کمک هم حتماً نباید مالی باشد. شاید بتوانید مادربزرگتان را به پارک ببرید یا به یک بچه کوچک نقاشی کردن یاد بدهید.

یاد در کارهای بزرگ‌تر می‌توانید به خانه سالمندان سر بزنید یا در برخی خدمات اجتماعی به شهروندان کمک کنید. این کار کل نگرش شما به زندگی را عوض می‌کند و شاید مسیرتان به کلی عوض شود.

 

 

ویکتور فرانکل

نقل قول سوم

درد و رنج زمانی پایان می‌یابد که به معنا برسید

ما زمانی به آرامش در زندگی می‌رسیم که نگرشمان را به زندگی عوض کنیم. در قرن جدید همه فکر می‌کنند که زندگی یعنی لذت بردن از زندگی درحالی‌که این‌طور نیست. در واقع ما زندگی می‌کنیم تا به معنا برسیم؛ لزومی ندارم معناها یکسان باشد.

برای هرکدام از مردم کره زمین یک معنا منحصر به فرد اما صحیح وجود دارد. فقط لازم است خوب به اطرافمان نگاه کنیم؛ در این زمینه حتما این مقاله را مطالعه کنید: چرا برای پیشرفت‌های بزرگ در زندگی باید فلسفه درد و رنج را درک کنید؟

درد، مشکلات، مرگ، بیماری و رنج‌هایی که به سراغ ما می‌آیند، همه و همه می‌خواهند ما را به سمت معنای زندگی‌مان هدایت کنند.
اگر در دل تمامی مشکلات و سختی‌ها بجای ناراحتی و شکایت، به دنبال معنای آن اتفاق در زندگی خود بگردید هم آسان‌تر می‌توانید این مشکل را پشت سر بگذارید و هم دیگر ترسی از مشکلات نخواهید داشت.

 

 

ویکتور فرانکل

نقل قول چهارم

وقتی قادر به تغییر دادن وضعیتی نباشید، باید خودتان را تغییر دهید.

ویکتور فرانکل معتقد است، در جهان مدرن تفاوت بین انتظاراتی که ما از زندگی داریم و واقعیت‌هایی که برای ما اتفاق می‌افتد سبب ایجاد درد و رنج در زندگی می‌شود. معمولاً ما با تلاش و کوششمان می‌توانیم خیلی چیزها را تغییر دهیم و به نظرات خود نزدیک کنیم اما نه همه چیزها را. حالا بجای اینکه غصه بخوریم و ناراحتی و حسرت نداشتن زندگی ما را فرا بگیرد.

بهتر است که خودمان و انتظاراتمان را تغییر دهیم.

گاهی در زندگی بسته به شرایط باید ارزش‌های ما تغییر کند. تا کی می‌خواهید بجنگید؟ چقدر از عمر خود را قرار است صرف رسیدن به چیزی هدر دهید که آخرش یک روزی برایتان تکراری می‌شود. سعی کنید زندگی خود را تا حدودی که می‌شود تغییر دهید اما باقی آن را رها کنید و ارزش‌های خودتان را تغییر دهید تا بتوانید از زندگی خود لذت ببرید.

تغییر خودمان به این معنا نیست که تسلیم شویم. یا خودمان را گول بزنیم. بلکه به این مفهوم است که ببینیم قرار است به کجا برسیم. آیا کاری که می‌خواهیم خودمان را فدایش کنیم ارزشش را دارد یا خیر.

 

ویکتور فرانکل

نقل قول پنجم از ویکتور فرانکل

همیشه وظیفه خود را به بهترین شکل انجام دهید تا جهان جای بهتری شود

برای اینکه جهان جای بهتری شود نیاز به ابر قهرمان‌ها نیست، در واقع آنها فقط در قصه‌ها هستند. جهان را همین مردم عادی بهتر می‌کنند. همین مردمی که اسمشان روی جلد مجله و روزنامه‌ها دیده نمی‌شود.

اگر می‌خواهید خودتان خوشنود باشید و همچنین کمکی به بهتر شدن دنیا کنید هرجایی که هستید و در هر شغلی که مشغولید را مثل یک کار مقدس فرض کنید. آن را به بهترین شکل انجام دهید و سعی کنید دران کار قهرمان باشید، ولو اینکه هیچ کس شما را نشناسد.

در واقع یک میوه فروش، مغازه دار، کارمند و …. بهتر از یک نخست وزیر و رئیس جمهور می‌تواند به مردم خدمت کند. با مردم مهربان باشید و آن‌طوری برایشان کار کنید که دوستداریم مردم برای شما کار کنند. شاید کار شما جهان را تکان ندهد اما مطمئناً چند سانتی‌متر آن را به سمت بهتر شدن پیش می‌برد.

فرض کنید همه مردم یک شهر، یک استان و یک کشور کار کردن صادقانه و از ته دل را سرلوحه عملکرد خود قرار دهند. آن وقت آن بهشتی که بعد از مرگ منتظرش هستید قبل از مرگ به سراغمان می‌آید.

 

 

3 2 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

4 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
فروشگاه
مقالات
خانه
دوره ها
جستجو
 
0
    0
    سفارشات شما
    سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه
    لایو دکتر محمد سیدا