مراقبه چیست و چه فوایدی دارد؟

مراقبه چیست؟

مراقبه یا مدیتیشن فعالیتی است که در آن از تکنیک‌های خاصی مانند ذهن‌آگاهی برای آموزش و تربیت توجه و هشیاری استفاده می‌شود و ماحصل آن رسیدن به یک حالت ذهنی و عاطفی آرام و پایدار است.

پس در واقع هدف از مراقبه این است که هشیاری و تمرکز ما را افزایش دهد تا تسلط بیشتری روی محیط درونی افکار و احساسات‌مان داشته باشیم.

مراقبه‌ چاره‌ی همه‌ی دردهای شما نیست، بلکه ابزاری است که به شما کمک می‌کند با تغییر محیط درونی‌ (افکار و احساسات)، محیط بیرون‌تان را تغییر داده و زندگی بهتری برای خودتان رقم بزنید.

 

مراقبه چه فوایدی دارد؟

مراقبه چه فوایدی دارد؟

حتما چیزهای زیادی در مورد فواید مراقبه شنیده‌اید. در اینجا به اختصار مهم‌ترین فواید مراقبه را ذکر می‌کنیم:

 

1: افزایش تمرکز

آمارها نشان می‌دهد که میانگین بازه‌ی توجه (mean attention span) افراد از سال 2000 تا سال 2018 کاهش چشمگیری داشته و از 12 ثانیه به 8 ثانیه رسیده است. این آمار فاجعه‌آمیز نشان می‌دهد که انسان‌ها دارند توانایی تمرکز و توجه خود را فدای شلوغی‌های زندگی دوران مدرن می‌کنند.

این تغییر پارادایم از تک‌کاری (monotasking) به چندکاری (multitasking) کاملاً مشهود است و اثرات آن را به راحتی می‌توان مشاهده کرد. ناگفته پیداست که موفقیت و حل مشکلات، نیازمند توجه و تمرکز عمیق است. مراقبه به شما کمک می‌کند از شلوغی‌های دنیای بیرون فاصله بگیرید و با تمرکز فراوان، به ساماندهی دنیای درون و بیرون خودتان بپردازید.

 

2: افزایش خود-هشیاری یا خود-آگاهی

خود-هشیاری (self-awareness) یعنی آگاهی از حالات احساسی و فکری خود. مراقبه به شما کمک می‌کند خودتان را بهتر بشناسید و شما را با احساسات پنهان و سرکوب‌شده‌تان مواجه می‌کند.

شما می‌توانید با شناسایی این احساسات، آن‌ها را رفع کنید و تنش‌های عاطفی و مشکلات احساسی‌تان را از بین ببرید. احساساتِ رفع نشده ما را در یک چرخه‌ی بی‌پایان و تکراری گیر می‌اندازند و باعث می‌شوند مدام اشتباهات یکسانی را تکرار کنیم. مراقبه به شما کمک می‌کند از شر این چرخه‌ها رها شوید.

 

3: کاهش اضطراب و تنش‌های عاطفی

زندگی در دوران مدرن جریان بی‌پایانی است از اتفاقات سریع و اضطراب‌آور. ما هر روز خبرهای مختلفی را می‌شنویم و هنوز از شوک یک خبر بیرون نیامده‌ایم که خبر بعدی از راه می‌رسد. افزایش سرعت زندگی باعث می‌شود دچار تنش عاطفی و مشکلاتی مانند اضطراب و افسردگی شویم. تحقیقات نشان می‌دهد که مراقبه می‌تواند به رفع تنش‌های عاطفی و کاهش اضطراب کمک کند.

 

4: قوی کردن سیستم دفاعی بدن

هرقدر شما آگاهی بیشتری وارد بدن تان کنید، سیستم دفاعی شما نیز قوی تر می شود. درست مانند این میماند که تک تک سلولهای شما بیدار می شوند و به این جشن میپیوندند.

جسم عاشق توجه شماست. بدن همچنین دارای قدرت خوددرمانی است. اغلب بیماری ها زمانی وارد بدن تان می شوند که شما در آن حاضر نیستید.اگر ارباب در خانه نباشد، هر نوع ماهیت سایه واری در آنجا ساکن می شود اما وقتی شما خود در بدن تان ساکن باشید، ورود مهمانان ناخوانده کاری دشوار میگردد.

این تنها سیستم دفاعی بدن شما نیست که قوی تر می شود بلکه سیستم دفاعی روح تان نیز بسیار بهبود مییابد و نیرومند می شود. این سیستم شما را از نیروی میدان انرژی منفی دیگران که بسیار آلوده کننده و مسری است، در امان نگه می دارد. ساکن بودن در جسم شما را با ایجاد یک حباب محافظتی مورد حمایت قرار نمیدهد، بلکه ارتعاش فرکانس کل میدان انرژی شما را افزایش میدهد در نتیجه هر چیزی که با فرکانسی پایین تر مرتعش است، مانند ترس، عصبانیت، افسردگی و … دیگر به آن راهی ندارد و در حقیقت در نظامی دیگر مرتعش می شوند.

این مسائل دیگر نمی توانند به حوزه ی آگاهی شما وارد شوند و یا اگر هم بشوند، هیچ نیازی نیست در برابر آنها مقاومت کنید زیرا به راحتی از شما عبور خواهند کرد.

✍️ اکهارت_تله

📚 نيروى_حال

 

5: تغییر عادت‌ها

در هنگام مراقبه، تغییرات قابل توجهی در امواج مغزی ایجاد می‌شود و برآیند این تغییرات به مراقبه‌گر کمک می‌کند بتواند عادت‌های قدیمی‌اش را اصلاح کرده و عادت‌های جدیدی در خودش ایجاد کند.

 

6: زندگی در لحظه

یکی از مهم‌ترین فواید مراقبه این است که به درک لحظه‌ی حال کمک می‌کند. مغز انسان مدام سعی می‌کند با بهره‌گیری از تجربیات گذشته، احتمالات آینده را بررسی کند و به این ترتیب، عموماً از درک لحظه‌ی حال غافل می‌ماند.

در هنگام مراقبه با رهایی از حسرت‌های گذشته و نگرانی‌های آینده، می‌توانید لحظه‌ی حال را تجربه کنید و با تمرینات خاصی که در این دوره نیز به آن‌ها پرداخته شده است، تجربه‌ی لحظه‌ی حال را وارد زندگی روزمره‌تان کنید.

وقتی که رها میکنی و خالی میشوی, فضا برای ورود چیزهای بهتر به زندگی تو به وجود می‌آید.بودا

 

7: تغییرات جسمی

برخی افراد به اشتباه تصور می‌کنند که اثرات مراقبه فقط به حوزه‌ی سلامت روانی مربوط می‌شود، اما این طرز فکر درست نیست.

تحقیقات علمی زیادی در مورد اثرات جسمی مراقبه انجام شده است. این تحقیقات نشان می‌دهد که مراقبه می‌تواند باعث تغییر بیان برخی از ژن‌های بدن انسان شود.

در اینجا به اختصار برخی از اثرات جسمی ثابت‌شده‌ی مراقبه را ذکر می‌کنیم: کاهش استرس اکسیداتیو (کاهش تولید رادیکال‌های آزاد که می‌توانند به سلول‌ها و بافت‌های بدن آسیب برسانند)، کاهش مرگ سلول‌ها، کاهش پیریِ سلولی، تنظیم چرخه‌ی سلولی، تنظیم واکنش‌های ایمنی و کاهش میزان التهاب بدن.

 

8: کمک به تحقق خواسته‌ها

اگر در زمان مراقبه از تکنیک‌های تصویرسازی استفاده کنید، با توجه به تغییراتی که در مغز و جسم‌تان ایجاد می‌شود، مسیر تحقق خواسته‌ها برایتان فراهم می‌گردد.

می‌تواند امکان یا خواسته‌ای را برای خود تعیین کنید و در زمان مراقبه آن را در درون خود نهادینه سازید. اگر بتوانید حس و حالی را که در هنگام مراقبه به شما دست می‌دهد، به زندگی روزمره‌تان تعمیم دهید، این مسئله کمک شایانی به تحقق خواسته‌های شما خواهد کرد.

مراقبه فواید زیادی دارد، اما در اینجا به ذکر همین موارد بسنده می‌کنیم. با توجه به این فواید فراوان و با توجه به انجام‌پذیری بالای مراقبه، می‌توان مراقبه را جزو ضروریات زندگی در نظر گرفت.

 

یک مراقبه ساده‌ و بسیار‌ موثر

یک مراقبه ساده‌ و بسیار‌ موثر

این روش ساده ترین و بهترین تمرین مراقبه است که باعث تعادل درونی ، کنترل ذهن ، و رهایی از انرژی منفی و غیره خواهد شد:

 • در مکانی آرام به پشت دراز بکشید، چشمانتان را ببندید، ده دفعه نفس عمیق بکشید، از راه بینی هوا را به داخل دهید و از راه بینی خارج کنید.
 • بعد نفس عمیق را متوقف کنید و دقایقی تنفس عادی داشته باشید، در ادامه دوباره ده نفس عمیق بکشید.
 • و بعد دقایقی تنفس عادی داشته باشید این چرخه را تا ده دقیقه انجام دهید، زمانی که در حالت مدیتیشن حس نمودید که عمیق و آرام و متمرکز بر درون شدید دیگر نفس عمیق نکشید و حواس درونی تان را بر روی قسمت دهان و بینی و ورود و خروج اکسیژن متمرکز کنید، ورود و خروج هوا به درونتان را حس کنید و تصور کنید اکسیژن در درونتان تبدیل به نور میشود‌ و تمام ناخالصی ها و آلودگی ها را از بین میبرد، این تمرین را روزی پانزده تا بیست دقیقه انجام دهید، منظم و صبور باشید، بعد از چند ماه تغییرات را احساس خواهید کرد، در اوایل ذهن و افکار مزاحم شما را اذیت خواهند کرد.
 • اما در دراز مدت ذهن آرام میگیرد و کنترلش را در دست خواهید گرفت، این خاموشی ذهن به زندگی روزمره تان نیز تاثیر خواهد گذاشت و در نهایت از تاثیرات ذهنی مانند استرس، ترس، هیجانات، غم، شهوت، غرور، وابستگی، خشم و هرگونه انرژی منفی رها خواهید شد.

پک دانلودی اعجاز کلمات

اعجاز کلمات

ده‌ها فایل مدیتیشن و ریلکسیشن به همراه عبارات تاکیدی و جملات پُر بار مثبت در زمینه‌های:

درس خواندن، کنکور و دانشگاه، تقویت حافظه و تمرکز، بهبود وضعیت فردی، جملات تاکیدی قبل از خواب، سپاسگزاری، اعتماد به نفس، پیداکردن یا ارتقاء شغل، ازدواج یا بهبود زندگی زناشویی، برکت در رزق و روزی، رفع سردرگمی، سلامتی و تندرستی، ثروت و دارایی، جذب موفقیت، آینده درخشان، بهبود روابط، عبارات تاکیدی شروع روز موفق، عشق و محبت، فروش، شادی و شادمانی، رهایی از گذشته و بخشش و بخشیدن همه در پک دانلودی اعجاز کلمات

دریافت پک دانلودی اعجاز کلمات

محمد سیدا – موسسه ذهن برتر

4 8 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
فروشگاه
مقالات
خانه
دوره ها
جستجو
 
0
  0
  سفارشات شما
  سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه
  لایو دکتر محمد سیدا