حالت آلفای ذهنی

آلفای ذهنی، موفقیت با حداقل تلاش فیزیکی

ضمن اشاره به اهمیت پیشرفت علوم متعدد در راستای تحقق خواستها و جاه طلبی های پایان ناپذیر بشر در کشف حقایق هستی، بررسی تبعات فردی آگاهی از قابلیتهای متعدد مغز مانند امواج آلفای ذهنی، در جهت ارتقا کمیت و کیفیت زندگی و مرتفع نمودن نیازهای روزافزون انسان نیز ضرورتی اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.

امروزه روانشناسان و مشاوران فراوانی از مطالعات سیلوا برای کنترل و هدایت ذهن برای پیشبرد اهداف و موفقیت‌ها در زندگی انسان‌ها استفاده می کنند‌.

طبق آموزه‌های خوزه سیلوا و نتیجه تحقیقات روانشناسان بنام، ذهن انسان در یک وضعیت بالاترین عملکرد در جذب و ارتعاش افکار قدرتمند کننده و در عین حال ضعیف کننده دارد :

بیست دقیقه قبل از خواب

بیست دقیقه بعد از بیدار شدن

این یعنی، اگر بیست دقیقه اول ابتدای روزتان، اتفاق بدی برایتان بیفتد و افکار شما منفی شود، احتمال دارد چنان قدرتی داشته باشند تا کل روز شما را خراب کنند. و برعکس… اگر خبر خوبی در ابتدای روز بشنوید و امواج آلفای ذهنی‌تان مثبت باشد، به احتمال زیاد در طول روز عملکرد بهتر و اتفاقات بهتری هم جذب میکنید.

 

امواج آلفای ذهنی

دسترسی آگاهانه به امواج آلفای ذهنی و استفاده صحیح از آن تاثیر فوق العاده ای در موفقیت یا شکست ما دارد. در این مدت ذهن آماده ی پذیرش هر نوع تلقین و تجسمی است. افراد موفق از این زمان برای تجسم رویاهای خود و تلقین عبارت مثبت استفاده می کنند.

البته در هر ساعتی می توان به وضعیت آلفا ذهنی فرو رفت و هیپنوتیزم نیز نوعی حالت آلفاست. اما این مقاله بیشتر بر روی زمان‌های قبل و بعد خواب تمرکز دارد.

برای مثال، اگر شما از آن دسته آدم هایی هستید که قبل از خواب به موضوعات زیر فکر میکنید:

بدهی ها

روابط بد خانوادگی

مشکلات کاری

اتفاقات بد همان روز

نگرانی بابت آینده

و یا وقتی صبح چشم تان را باز می کنید، اول از همه بدهی ها و مشکلات تان را به یاد می آورید. یا اصلا اتفاقات همان روز را که هنوز اتفاق نیفتاده، به صورت منفی تعبیر میکنید مانند:

میدونم این معامله جور نمیشه.

میدونم جواب رد میشنوم.

میدونم بازی رو خراب میکنم.

مطمئن باشید در اغلب موارد همان اتفاقات در زندگی‌ شما رخ میدهد. و با خودتان می گوید ‘پسر… میدونستم نمیشه‌! خیر، شما نمیدونستید، شما خودتان آن را ساختید !

اگر بخواهم منظورم را ساده تر بیان کنم، بعضی آدم ها در حالت آلفا، یعنی زمانی که نه خواب هستند و نه هوشیاری کامل دارند، به مشکلات شان فکر می کنند و متاسفانه از این حقیقت بی خبرند که  مشکلات روزها و ماه های بعدشان از همین افکار منفی به وجود میاید و خودشان ناخواسته اتفاقات بد را به زندگی شان دعوت کردند.

 

امواج مغزی و وضعیت آلفای ذهنی

 

وضعیت آلفای ذهنی

برای درک بهتر این موضوع باید با امواج مغزی ما که شامل بتا، آلفا، دلتا و تتا است، کمی آشنایی داشته باشید:

👈🏾پیشنهاد میکنیم مقاله “ امواج مغزی چیست؟ ” را مطالعه نمایید.

به طور کلی، بتا به زمان هوشیاری و بیداری گفته می شود. آلفا هم زمان خواب و بیداری ماست که در خلسه هستیم. تتا خواب نیمه عمیق و دلتا یعنی خواب عميق كه در آن رويا می بينيم.

افکاری که ما در وضعیت آلفا ذهنی داریم، تاثیر زیادی بر روی زندگی ما می گذارد. افراد زیرک و موفق سعی می کنند در این حالت مراقب افکار خود باشند، تجسم های مثبتی داشته باشند و نه تنها حال خوب روزانه خود را با این افکار مثبت تضمین کنند، بلکه راه رسیدن به آرزوهایشان را هم هموار تر کنند.

 

محدودیتی در این تجسم ها وجود ندارد.

شما می توانید خانه رویایی تان، شغل مورد نظرتان و … را تجسم کنید و با افکار مثبت از حالت آلفا به حالت خواب بروید. این افکار و تجسم ها به شما انرژی بیشتری برای تلاش کردن می دهد و چون امیدوار هستید، سعی می کنید دنبال راه های جدیدی برای رسیدن به رویاهایتان بگردید و از طرف دیگر کائنات نیز به دلیل موج مثبتی که دارید، حوادث و آدم هایی را سر راهتان قرار می دهد که برای رسیدن به اهدافتان به آنها نیاز دارید.

البته رسیدن به افکار مثبت نیاز به تلاش دارد. شما اگر تا به امروز در وضعیت آلفای ذهنی مدام افکار و نشخوار ذهنی بد داشتید، احتمالا ذهن شما به این افکار عادت کرده و تغییر عادت نیاز به زمان و تلاش دارد.

پس اگر روزهای اول موفق نشدید، نا امید نشوید. من خودم مدت‌هاست شروع به مثبت اندیشی در حالت آلفا کردم… یعنی قبل از این که به خواب بروم، چشمانم را می بندم و سعی میکنم عبارت های مثبت با خود تکرار کنم.

روزهای اول انجام این کار کمی سخت بود. افکار منفی به شدت اذیتم می کردند. اما رفته رفته یاد گرفتم از روش های جالبی برای کنترل ذهنم استفاده کنم.

 

پیک آلفا چیست؟

بالاترين سطح آلفا در لحظه ايست كه خوابتان ميبرد و در لحظه اي كه بيدار مي شوید، هنگامی که مغز در حالت آرامش و استراحت باشد و مغز اطلاعات بینایی را پردازش نمی كند امواج آلفا نمایان می گردد.  به آن لحظه پیک آلفا گفته می شود.

شاید تعجب کنید اما بیشتر اتفاقات زندگیتان به افکاری که در حالت آلفا در ذهن می پرورانید رقم می خورد. یادتان باشد که قدرت تلقین پذیری در این حالت زیاد است و ضمیر ناخودآگاه بدون هیچ فیلتری آن را می پذیرد. چه آلفای قبل از خواب و چه زمانی که بر روی چیزی تمرکز می کنید و به اصطلاح در حالت خلسه فرو می روید.

 

مراقب افکار خود باشید

زمانی که ساعت ها عمیقاً به مشکلات مالی، احساسی و یا شکست های زندگی فکر می کنید، بهتر است بدانید که در حالت آلفای ذهنی قرار دارید. حالتی که در بالاترین موقعیت تأثیر بر ضمیر ناخودآگاه و آلفای ذهنی هستید. شاید بدون اینکه بدانید خودتان و یا دیگران را در حالت تلقین قرار می دهید. در نتیجه باعث می شوید که چیزهایی که نمی خواهید در روزهای بعدی دوباره و به شکل های جدید و  با شدت بیشتری برایتان تکرار می شود.

به طور مثال اگر با دیدن فیلمی درام، غمگین می شوید و یا حتی خودتان را بجای قهرمان داستان می گذارید و زار زار گریه می کنید، مراقب آلفایی که تولید می کنید باشید. آیا دوست دارید آن حادثه برایتان اتفاق بیفتد؟!!!

بهتر است بدانید اگر در وقت خواب به دوستتان که دچار گرفتاری و یا مشکلی شده است فکر کنید، و به صورت ناخودآگاه  او را در بدترین وضعیت تجسم کنید؛  شما با انرژی دادن در وضعیت آلفا، آن مشکل را به تصورتان مبدل کرده اید. پس به شدت مراقب آلفای ذهنی خود و تصوراتتان برای خود و دیگران باشید.

خبر خوش اینکه اگر به صورت ناآگاهانه خیلی چیزهای ناخواستنی را وارد زندگیتان کرده اید، حالا می توانید به صورت آگاهانه و با برنامه ریزی مجدد ذهن ناخودآگاه، اتفاق زیبایی را در زندگیتان رقم بزنید.

 

تکنیک های کنترل افکار در حالت آلفای ذهنی

 

تکنیک های کنترل افکار در حالت آلفای ذهنی

اگر شما هم به دنبال مثبت کردن افکارتان هستید، می‌توانید از این تکنیک‌ها استفاده کنید :

 

»‌ تکنیک ورق زدن

برای کنترل افکار در وضعیت آلفای ذهنی: وقتی آماده خواب می شوید و چشم هایتان را می بندید، قبل از این که کاملا هوشیاری تان را از دست بدهید، افکاری سراغ شما می آیند. گاهی این افکار منفی هستند. در این زمان باید از «ورق زدن» استفاده کنید. یعنی اهمیتی به فکر بد ندهید، و با ورق زدن تصاویر ذهنی به سراغ فکر بعدی خوب بروید.

و این بعدی ها را تا وقتی فکر مثبت پیدا کنید، ادامه دهید. درست مثل ورق زدن صفحات کتاب، افکار و تصاویری که در ذهن‌تان پدیدار میشوند را ورق بزنید. مثلا اگر یاد بدهی تان افتادید خودتان را سرزنش نکنید، راجع‌به راه‌حل نگردید، اصلا تمرکزتان را روی آن نگذارید. خیلی راحت و آسان سفارش فکر بعدی را بدهید و سراغ یک فکر دیگر بروید. اگر آن هم منفی بود، سراغ بعدترها بروید‌. آنقدر به این کار ادامه دهید که فکر مثبت پیدا کنید.

هر روز به مدت یک ساعت روزه پرهیز از افکار منفی را بگیرید. سعی کنید در لحظه زندگی کنید. اگر فکری منفی به سراغتان آمد سریع به خودتان دستور دهید : “بعدی” و فکری جدید را جایگزین کنید. این کار را تا جایی ادامه دهید که فکری مثبت به سراغتان بیاید.

چگونه وارد امواج مغزی در حالت آلفا شویم؟

هنگامی که چشم بسته شود ما وارد حالت آلفا می شویم. در این حالت هر چه قدر بدن شل تر و رها تر باشد، عمیق تر می گردد.

 

»‌ تکنیک شمارش معکوس

روش دیگر این است که در یک جای آرام و مرتب آماده خواب شوید و بعد از بستن چشم هایتان شروع به شمارش معکوس کنید، سپس خود را در وضعیتی که دوست دارید تجسم کنید‌. مثلا وضعیت جسمانی مورد نظرتان، ارتقا شغلی، خانه ای که می خواهید بخرید و …

به تجسم این افکار مثبت ادامه دهید تا خوابتان ببرد. وقتی صبح از خواب بیدار شدید، سعی کنید اول از همه خدا را به خاطر داشتن تجسم هایتان شکر کنید و دوباره کمی برای تکرار عبارت مثبت و تجسم وقت صرف کنید. زیرا شما بلافاصله بعد از بیدار شدن هم در حالت آلفا هستید و بهترین موقعیت برای دعوت کردن اتفاقات خوب به زندگی تان است.

شما با تمرین ها و تلقین هایی که در حالت آلفا انجام می دهید، کیفیت زندگی تان را بهتر می کنید.

بیش تر ما برای رسیدن به هدف هایمان تلاش می کنیم اما گاهی به نتایج خوبی نمی رسیم. در این موارد باید علت را در ذهن و افکارمان جستجو کنیم و تلاش جسمی را در کنار افکار مثبت به کار ببریم.

تلقین مثبت در حالت آلفا

تجسم و تلقین مثبت در حالت آلفا یکی از روش هایی است که در راه رسیدن به رویاهایتان به شما کمک خواهد کرد.

صبح كه از خواب بیدار می شوید، دوباره چشمانتان را ببندید. آگاه باشید و سعی کنید که خوابتان نبرد. سپس آهسته شروع به شمارش معكوس كنید.

  1. به مدت ده روز از 100 تا 1 به صورت معکوس بشمارید.
  2. ده روز دوم از 50 تا 1 به صورت معکوس بشمارید.
  3. ده روز سوم از 25 تا 1 به صورت معکوس بشمارید.

بعد از گذراندن این 30 روز آنقدر تمرکزتان بالا رفته که بلافاصله با شمارش از 5 تا 1 به سطح آلفا وارد می شوید.

هنگام شمارش اعداد معکوس، خودتان را در جايی كه سرشار از آرامش است تصور کنید. (کنار دریا، جنگل یا هر جای لذت بخش دیگر.) می توانید هر جمله مثبتی را که می خواهید، در ذهنتان چندین بار تکرار کنید؛ مثلاً: « من در مدار ثروت و توانگری قرار دارم».

بعد از اتمام شمارش معكوس و تلقین مثبت، شروع به شمارش از شماره 1 تا 5 كنید. در ذهن به خود تذکر دهید که وقتی شما به شماره 5 رسیدید و چشمانتان را باز کردید، احساس هوشیاری خواهید كرد.

بهتر است تکنیک رفتن به سطح آلفا را صبح و ظهر و شب انجام دهید و با تلاش مستمر دائماً در فاز مثبت و در سطح آلفا قرار بگیرید.

 

 

فایل صوتی امواج آلفا

4.8 5 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

8 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
فروشگاه
مقالات
خانه
دوره ها
جستجو
 
0
    0
    سفارشات شما
    سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه