نظریه رشد شناختی ژان پیاژه در مورد نحوه‌ی یادگیری دانش آموزان

نظریه رشد شناختی ژان پیاژه در مورد نحوه‌ی یادگیری دانش آموزان

ژان پیاژه روانشناس سوئیسی بود که نظریه ای در مورد رشد شناختی ارائه داد که یکی از تأثیرگذارترین نظریه ها در تاریخ روانشناسی در مورد نحوه‌ی یادگیری دانش آموزان است.

در ادامه این مقاله از وبسایت ذهن برتر می آموزیم که:

 • نظریه پیاژه در مورد یادگیری دانش آموزان، چیست؟
 • چگونه نظریه پیاژه می تواند به معلمان کمک کند تا دانش آموزان را به یادگیری موثرتر تشویق کنند؟
 • چگونه می توان از نظریه پیاژه برای پاسخگویی به نیازهای دانش آموزان در سطوح مختلف رشد استفاده کرد؟
 • چگونه می توان از نظریه پیاژه برای ایجاد یک محیط یادگیری چالش برانگیز و قابل دسترس استفاده کرد؟

 

4 مرحله اصلی رشد شناختی

4 مرحله اصلی رشد شناختی ژان پیاژه در مورد نحوه‌ی یادگیری دانش آموزان

نظریه پیاژه بر این باور است که رشد شناختی یک فرآیند تدریجی است که از طریق چهار مرحله اصلی رخ می دهد: حسی-حرکتی، پیش عملیاتی، عملیات عینی و عملیات صوری.

مرحله حسی-حرکتی (سنین 0-2)

در این مرحله، نوزادان از حواس و حرکات خود برای درک جهان استفاده می کنند. آنها یاد می گیرند که اشیا را نگه دارند، بکشند، بیندازند و با آنها بازی کنند. آنها همچنین یاد می گیرند که اشیا را از هم تشخیص دهند و با آنها تعامل داشته باشند.

مرحله پیش عملیاتی (سنین 2-7)

در این مرحله، کودکان شروع به استفاده از نمادها، مانند کلمات و تصاویر، برای نمایندگی چیزهایی می کنند که نمی توانند ببینند یا لمس کنند. آنها همچنین شروع به توسعه مفهوم نگهداری می کنند، که به معنای درک این است که اشیا حتی زمانی که آنها را نمی بینید، وجود دارند. با این حال، کودکان پیش عملیاتی هنوز قادر به تفکر انتزاعی نیستند و اغلب در درک مفاهیم منطقی و نظری مشکل دارند.

مرحله عملیات عینی (سنین 7-11)

در این مرحله، کودکان شروع به توسعه توانایی تفکر انتزاعی می کنند. آنها می توانند مفاهیم منطقی و نظری را درک کنند و از آنها استفاده کنند. آنها همچنین می توانند بر روی مشکلات تمرکز کنند و راه حل های منطقی برای آنها پیدا کنند.

مرحله عملیات صوری (سنین 11- بزرگسالی)

در این مرحله، نوجوانان و بزرگسالان قادر به تفکر انتزاعی در بالاترین سطح هستند. آنها می توانند فرضیه هایی را ایجاد کنند، آنها را آزمایش کنند و نتیجه گیری کنند. آنها همچنین می توانند موقعیت ها را از زوایای مختلف ببینند و راه حل های خلاقانه برای مشکلات پیدا کنند.

نظریه پیاژه تأثیر عمیقی بر نحوه درک ما از رشد شناختی داشته است. این نظریه به ما کمک کرده است تا بفهمیم که کودکان چگونه یاد می گیرند و رشد می کنند و نحوه حمایت از یادگیری و رشد آنها را درک کنیم.

 نظریه رشد شناختی ژان پیاژه، یکی از تأثیرگذارترین نظریه ها در آموزش و نحوه‌ی یادگیری دانش آموزان است. این نظریه بر این باور است که رشد شناختی یک فرآیند تدریجی است که از طریق چهار مرحله اصلی رخ می دهد: حسی-حرکتی، پیش عملیاتی، عملیات عینی و عملیات صوری. 

 

درک بهتر نحوه یادگیری دانش آموزان با نظریه پیاژه

ژان پیاژه

چگونه می توان از نظریه پیاژه برای طراحی فعالیت های یادگیری موثر استفاده کرد؟

چگونه نظریه پیاژه می تواند به معلمان کمک کند تا دانش آموزان را به یادگیری موثرتر تشویق کنند؟

معلمان می توانند از نظریه پیاژه برای درک بهتر نحوه یادگیری دانش آموزان و طراحی فعالیت های یادگیری سازگار با سطح رشد آنها استفاده کنند.

به عنوان مثال، دانش آموزان در مرحله حسی-حرکتی از حواس و حرکات خود برای درک جهان استفاده می کنند. معلمان می توانند از این موضوع برای طراحی فعالیت هایی استفاده کنند که به دانش آموزان اجازه می دهد با محیط خود تعامل داشته باشند و چیزها را لمس کنند، ببینند، بو کنند، بشنوند و بچشند.

دانش آموزان در مرحله پیش عملیاتی شروع به استفاده از نمادها، مانند کلمات و تصاویر، برای نمایندگی چیزهایی می کنند که نمی توانند ببینند یا لمس کنند. معلمان می توانند از این موضوع برای طراحی فعالیت هایی استفاده کنند که به دانش آموزان اجازه می دهد داستان بنویسند، نقاشی کنند و بازی کنند.

دانـش آموزان در مرحله عملیات عینی شروع به توسعه توانایی تفکر انتزاعی می کنند. معلمان می توانند از این موضوع برای طراحی فعالیت هایی استفاده کنند که به دانش آموزان اجازه می دهد مفاهیم منطقی و نظری را درک کنند و از آنها استفاده کنند.

دانش آموزان در مرحله عملیات صوری قادر به تفکر انتزاعی در بالاترین سطح هستند. معلمان می توانند از این موضوع برای طراحی فعالیت هایی استفاده کنند که به دانش آموزان اجازه می دهد فرضیه هایی را ایجاد کنند، آنها را آزمایش کنند و نتیجه گیری کنند.

 

چند نکته در مورد نحوه استفاده از نظریه پیاژه

در اینجا چند نکته در مورد نحوه استفاده از نظریه پیاژه برای طراحی فعالیت های یادگیری موثر و محیط یادگیری چالش برانگیز و قابل دسترس آورده شده است:

 • فعالیت ها را با سطح رشد دانش آموزان سازگار کنید.
 • فعالیت ها را چالش برانگیز اما قابل دسترس نگه دارید.
 • فعالیت ها را در زمینه های واقعی زندگی قرار دهید.
 • فعالیت ها را برای دانش آموزان جذاب و جالب کنید.
 • فعالیت ها را به صورت مشارکتی طراحی کنید.
 • فعالیت ها را برای دانش آموزان فرصتی برای یادگیری از طریق تجربه فراهم کنید.
 • فعالیت ها را برای دانش آموزان فرصتی برای تفکر انتقادی و حل مسئله فراهم کنید.
 • فعالیت ها را برای دانش آموزان فرصتی برای ارتباط دادن دانش جدید به دانش قبلی خود فراهم کنید.

با استفاده از این نکات، معلمان می توانند فعالیت های یادگیری موثری را طراحی و محیط های یادگیری چالش برانگیز و قابل دسترس را ایجاد کنند که به دانش آموزان کمک می کند تا یاد بگیرند و رشد کنند.

نظریه پیاژه یک نظریه قدرتمند است که می تواند به معلمان کمک کند تا یادگیری و رشد دانش آموزان را به حداکثر برسانند. با درک مراحل رشد شناختی، معلمان می توانند فعالیت های یادگیری را طراحی کنند که برای دانش آموزان چالش برانگیز و قابل دسترس باشند.

دوره رایگان ویژه معلمان

دوره رایگان ویژه معلمان

آموزش:

فن بیان – تند خوانی – تقویت حافظه

تکنیک های رهایی از استرس و نگرانی

هوش هیجانی و هوش مالی

NLP برنامه ریزی عصبی کلامی

و تکنیک های کاربردی دیگر

ویژه معلمان و فرهنگیان عزیز

ثبت نام رایگان در دوره

0 0 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
فروشگاه
مقالات
خانه
دوره ها
جستجو
 
0
  0
  سفارشات شما
  سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه