ترفند های جادویی برای افزایش قدرت بیان‌ از زبان پل ژاگو

با این ترفندهای جادویی از پل ژاگو قدرت بیان‌ تان را چند برابر کنید

رمز جذابیت سخنان ما در قدرت بیان‌ و رسایی سخنانی‌ است که بر زبان می‌آوریم.

“کسی که بتواند به آسانی افکارش را بیان کند در قدم نخست احساس برتری می‌کند.”

نخست باید خردمندانه بکوشید اختیار آنچه را به زبان می‌آورید، به دست گیرید. برای آنکه بتوانید مطابق میلتان صحبت کنید و قدرت بیان‌ بالایی داشته باشید در ابتدا تمام نمودهای کلامی خود را، به اراده‌تان واگذار کنید.

به این منظور، مراقب و مقید باشید تا هر انگیزشی برای بیانی خودجوش را در خود سرکوب کنید، یعنی حرف‌هایی که همه‌ی ما هنگامی که دستخوش احساسات و انگیزش‌ها می‌شویم، به زبان می‌آوریم و آمادگی می‌یابیم تا به صحبت‌های خودجوشانه تن دهیم.

نباید حیران و شگفت‌زده شویم باید از اصطلاح‌های باب روز که وسوسه می‌شویم در هر موردی به کار ببریم، خودداری کنیم و از هر زیاده‌گویی که ناشی از هیجان یا خیالپردازی است، بپرهیزیم.

هنگامی که احساس می‌کنید نیاز به حرف زدن نیست، خود را ملزم به گفتن ندانید و فقط نکات مهم را بازگو کنید.

 

اگر با آدم پر حرفی سر و کار دارید، اجازه ندهید وقتتان را تلف کند

پر حرفی

با متانت و آرامش صحبت کنید، حتی اگر با لحن تندی مورد خطاب قرار گرفتید، صدایتان را بلند نکنید و واکنشی تند و نسنجیده نشان ندهید.

شما تا همینجا، پیشرفت شایان توجهی حاصل کرده‌اید چرا که این تلاش برای مهار خویشتن به شما اجازه می‌دهد تا مراقب باشید هیچ کلام ناخواسته و نامعقولی را به زبان نیاورید.

این تلاش بازدارنده هر قدر هم که عجیب به نظر آید اعتماد به نفس شما را به سرعت افزایش می‌دهد، سه یا چهار روز کافی است تا به آن پی ببرید.

شما هر قدر هم که خجالتی باشید باز هم دوستان نزدیکی دارید که در کنارشان احساس ناراحتی و خجالت نمی‌کنید. سعی کنید با همین نزدیکان، احساسات خود را در میان بگذارید، واژه‌های دلخواهتان را انتخاب کنید، جمله‌هایتان را با دقت بسازید تا قدرت بیان‌ خود را به مرور افزایش دهید.

 

 

خودداری از بیان جمله‌های نسنجید

 

خودداری از بیان جمله‌های نسنجید

از بیان جمله‌های نسنجیده که ناخواسته به زبان می‌آید، خودداری کنید زیرا قدرت بیان شما را به چالش می‌کشد.

در صورت نیاز، عبارت نسنجیده و بدون اشتباه دستوری دیگری را جایگزین آن کنید. مطمئن شوید که هر جمله‌ای که ادا می‌کنید به طور دقیق بیانگر تفکر شماست و از منظور و مقصود شما فراتر نمی‌رود یا آن را تحریف نمی‌کند.

بکوشید قبل از سخن گفتن، تأثیر احتمالی کلامتان و برداشت حاصله از مفهوم آن را ارزیابی کنید.

ممکن است در روزهای نخست این همه موارد در نظرتان دشوار و حتی کسل کننده باشد. در واقع هر بار که بخواهیم عادت سنجیده‌ای را جانشین عادتی ناخواسته کنیم همین وضع پیش می‌آید.

خودداری از بروز انگیزشها، برابر است با حس داشتن یک «واحد» نیروی روانی در خود. پس اگر چند روز دیگر تلاش خود را ادامه دهید می‌توانید آمادگی بیشتری برای شجاعانه صحبت کردن، در خود حس کنید.

از همین لحظه تصمیم بگیرید دیگر هیچ وقت در مواقعی که برای جسور بودن احساس تردید و دودلی می‌کنید، خود را پنهان نکنید.

 

چگونه بر این احساس بازدارنده که ما را هراسان می‌کند، چیره شویم؟

با مرور «ذهنی» پی در پی هر چه که می‌خواهید شجاعانه بازگو کنید. در خلوت خود، تمام انگیزه‌هایتان را برای شناساندن دیدگاه خود، برای سؤال کردن، برای اعتراض کردن یا رد کردن در ذهنتان مرور کنید.

این اندیشه را ملکه‌ی ذهنتان کنید، کوچکترین خطری شما را تهدید نمی‌کند و می‌توانید با مخاطب خود صحبت کنید. با خود تکرار کنید که حداقل با یک امتیاز به گفتگو پایان می‌دهید، یعنی با یک عمل شجاعانه، قاطعیت خود را پرورش داده‌اید.

در ابتدا تجسم کنید چگونه می‌خواهید نظرتان را بازگو کنید. از پیش مصمم باشید چنانچه مورد اعتراض قرار گرفتید؛ آرامش خود را حفظ کنید و سرسختانه پافشاری کنید. برای یک هفته این تمرین‌ها را هر روز انجام دهید، در صورت نیاز اگر فرصتی دست داد چند بار در روز تکرار کنید.

 هنگامی که برای نخستین بار با وجود دردسرها و تردیدهایتان موفق شدید از آن به بعد برایتان آسان خواهد شد.

 

درست جمله سازی کنید

برای افزایش قدرت بیان‌، درست جمله سازی کنید

برای آنکه دیگران به راحتی منظور شما دریابند و قدرت بیان خود را حفظ کنید، بی‌وقفه از هر گرایشی که موجب فراموشی اصل اولیه‌ی جمله‌سازی می‌شود پرهیز کنید، یعنی همان اصلی که جمله از یک فاعل، یک فعل و یک مسند تشکیل می‌شود.

بدین منظور خود را عادت دهید تا به درستی افکارتان را مشخص و مرتب کنید تا وقتی که آن‌ها را بیان می‌کنید بی‌درنگ برای همه قابل فهم باشند. همچنان که روزنامه می‌خوانید، در ذهنتان، موضوعات روز را تفسیر کنید.

بدین منظور خود را عادت دهید تا به درستی افکارتان را مشخص و مرتب کنید تا وقتی که آن‌ها را بیان می‌کنید بی‌درنگ برای همه قابل فهم باشند. همچنان که روزنامه می‌خوانید، در ذهنتان، موضوعات روز را تفسیر کنید.

به این ترتیب شما می‌توانید تأثیر و واکنشی را که از مطالعه‌ی مقالات در شما به وجود می‌آید واضحتر احساس کنید. بسیار خب، افکار خود را کلمه به کلمه شرح دهید. نهایت تلاش خود را مصرانه به کار گیرید تا واژه‌ها و عبارت‌های لازم را برای بیان دقیق و امین افکارتان، بیابید.

 

برای مثال:

اگر به تازگی مطالعه‌ی فصلی از یک رمان را تمام کرده‌اید، محتوای داستان و رویدادهای ناگهانی آن را برای خود خلاصه کنید، دقیقاً همانطور که اگر می‌خواستید در برابر یک جمع صد نفری شرح دهید.

پس در حالی که در ذهن خود هر اندیشه و مفهومی را که به شما القا کرده، با عباراتی یادداشت می‌کنید،  آن را بیان کنید تا قدرت بیان شما تقویت شود.

در طی روز، چنانچه شاهد صحنه‌هایی غیرعادی و جالب توجه هستید، نوعی روایت کوتاه، خلاصه و بسیار مرتب، از ابتدا تا انتهای آن نقل کنید. این کار نه تنها مهارت‌های گفتاری شما را پرورش می‌دهد بلکه موجب افزایش دقت، تقویت حافظه و در نتیجه هوشیاریان می‌شود.

این تمرین را می‌توانیم به شکل‌های گوناگونی انجام دهیم و چه بهتر آنکه با این تمرین آن را کامل کنیم، شب هنگام پیش از خواب ، اتفاق‌ها و حالت‌های خود را در طی روز مو به مو یادداشت کنیم و هر نوع اتفاقی را که به خاطر می‌آوریم با جمله‌های درست بنویسیم. پس از آن به کارها و برنامه‌هایی که برای روز بعد در نظر داریم بیندیشیم و به روشنی برنامه‌ی فردا را مشخص کنیم.

چنانچه به بیان جمله‌های درست و کوتاه عادت کرده باشید، زمانی که گفت و گویی سر گیرد که درباره‌اش شناخت ندارید. یا سؤالی مطرح شود که از پیش برایش آمادگی ذهنی ندارید، دیگر مشوش نخواهید شد.

 

برای نمونه شما اینطور جواب خواهید داد:

 «این موضوع کاملاً برای من تازگی دارد.»

یا «چنین پیشنهادی را پیش بینی نمی‌کردم.»

و یا «من درباره‌ی این مسئله، شناخت کافی ندارم.»

یا جمله‌هایی مشابه.

 همچنین اگر در حضور شما در مورد امور یا دانشی ورای آگاهی شما صحبت می‌کنند، در همان لحظه آنچه را که می‌آموزید، خلاصه کنید. هر قدر روشنتر شرح دهید یقیناً به همان نسبت حافظه‌ی شما را نیز بهتر ضبط خواهد کرد.

 اگر شما بتوانید به گونه‌ای رسا و واضح با مخاطبان خود سخن بگویید و قدرت بیان مناسبی داشته باشید و همچنین در هر جمعی تأثیرگذار باشید، می‌توانید همیشه و در هر حالتی یک گوینده‌ی حرفه‌ای باشید بی آنکه تحت آموزش‌های خاصی بوده باشید.

 با رعایت شمرده سخن گفتن، رهایی از زیاده‌گویی، کنترل واکنش‌ها، جمله‌سازی دقیق و کوتاه، آرام و به دور از هیجانات احساست را بیان کردن، شما را به یک گوینده‌ی مسلط با قدرت بیان‌ بالا، تبدیل خواهد کرد.

 

کتاب آموزش گفتار

کتاب آموزش گفتار

در کتاب آموزش گفتار: برای مسلط بودن، جالب بودن، توانا بودن، جذب و متقاعد کردن مخاطب پل ژاگو، به تمام کسانی که مایلند از گفتاری ساده، روشن و روان برخوردار باشند، راه و رسم آن نشان داده شده است. زیرا افراد بسیاری حتی برای برآوردن نیازهای روزمره زندگی، از سهولت بیانی کافی و لازم  و قدرت بیان‌ برخوردار نیستند.

آموزش گفتار کتابی است برای آموزش مسلط بودن، جالب شدن، توانا بودن، جذب و متقاعد کردن دیگران.

دانلود کتاب آموزش گفتار اثر پل ژاگو

اگر می خواهید قدرت بیان و فن بیان خود را افزایش دهید پیشنهاد می کنیم کتاب آموزش گفتار اثر پل ژاگو را حتما مطالعه کنید.

مشاهده و دانلود کتاب آموزش گفتار

 

دانلود رایگان فایل صوتی و پی‌دی‌اف کتاب  آموزش گفتار: برای مسلط بودن، جالب بودن، توانا بودن، جذب و متقاعد کردن مخاطب پل ژاگو به همراه تمرینات و نقشه ذهنی آن در باشگاه کتاب‌خوانی سوپرمایند.

محمد سیدا – موسسه ذهن برتر

3.3 3 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
فروشگاه
مقالات
خانه
دوره ها
جستجو
 
0
    0
    سفارشات شما
    سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه
    لایو دکتر محمد سیدا