چرخه موفقیت آنتونی رابینز

چرخه موفقیت آنتونی رابینز چیست و چطور وارد آن شوید؟

آنتونی رابینز: تا وقتی که وارد «چرخه موفقیت» نشوید، خبری از پیشرفت در زندگی نیست!

− چرا تعداد کمی از مردم به موفقیت‌های بزرگی می‌رسند؟

− چه چیزی باعث می‌شود که فرد ثروتمند، پولدار‌تر شود و فرد فقیر، فقیرتر؟

جواب یک کلمه است : اطمینان!

البته بیشتر مردم از کلمه باور داشتن استفاده می‌کنند.

هنگامی که مطمئن هستید، اگر هر روز کاری را تمرین کنید، به نتیجه دلخواه‌تان می رسید و آن نتیجه زندگی‌تان را تغییر می دهد، انجامش می‌دهید. اما وقتی که به خودتان می‌گویید: من نمیتونم، و مطمئن نیستید که می‌توانید نتیجه دلخواه‌تان را بگیرید، انجامش نمی‌دهید. به همین دلیل افراد موفق، به موفقیت‌های بیشتری می‌رسند.

 

مراتب احساس اطمینان

بر اساس کتاب راز موفقیت آنتونی رابینز احساس اطمینان دارای 3 درجه است :

نظر ، اعتقاد و یقین.

نظرات به آسانی قابل تغییرند، زیرا مبنای انها ادراکات و تصورات موقتی است.

اعتقادات بسیار قوی تر و محکم ترند ، زیرا اساس آنها را تجارب فراوانی تشکیل میدهند که گاهی با احساسات و عواطف نیرومندی همراه است . با وجود این می توان با طرح سوالاتی آنها را تا حدی متزلزل کرد .

یقین معمولا با چنان عواطف شدیدی همراه است که انسان نه فقط به درستی آن اطمینان دارد بلکه نسبت به آن تعصب می ورزد و حاضر نیست هیچ گونه بحث منطقی ای را که مخالف عقیده اش باشد را بشنود . یقین می تواند اثری« سازنده و نیروبخش » و یا « نابود کننده » داشته باشد .

از خود سوال کنید:
  1. کدام یک از باور های شما جنبه « نظر » دارد ؟
  2. نسبت به درستی کدام یک « اطمینان بیشتری » دارید. ( اعتقاد ) ؟
  3. کدام از آنها به سطح « یقین » نزدیک است ؟
👈 به شما پیشنهاد می‌کنیم بخشی از آموزه‌های کتاب راز موفقیت آنتونی رابینز را در این مقاله مطالعه نمایید.
در ادامه با ذکر چند مثال بیشتر متوجه این مطلب می شوید:

اگر می خواهید دلیل نتیجه نگرفتن خود را بدانید به دنبال عامل‌های بیرونی نباشید، با این کار فقط زمان‌تان را هدر می دهید.

برای مثال با خود نگویید:

اگر پول داشتم و به کلاس آموزش زبان می رفتم.

اگر می توانستم مجموعه ای مانند آن داشته باشم یا ابزارهایی همانند آن را داشتم، می توانستم انگلیسی بخوانم، بنویسم و صحبت کنم.

 

دلیل نتیجه نگرفتن تان در درونتان است

یعنی خیلی ساده، ابزارها و وسایل و پول و سرمایه و شرایط و … مهم نیست، بلکه تنها چیزی که برای رسیدن به اهدافتان نیاز دارید این است که به خودتان باور داشته باشید.

احتمالا تا به حال حداقل داستانی را شنیده اید که کسی که فقیر بود و هیچ چیزی نداشت بعد از چند سال به موفقیت های فوق العاده‌ای رسید و زندگی اش از بیشتر مردم بهتر شد. حتما این سوال برایتان پیش می آید که چگونه؟

مگر می شود که کسی که فقیر است بعد از چند سال میلیونر شود؟ بله می شود، اگر آن شخص باور داشته باشد که می تواند و تمام تلاشش را هم میکند تا به هرچیزی که میخواهد برسد.

برای موفقیت نباید از همان ابتدا همه چیز را بدانید، باهوش باشید و یا ثروتمند باشید، باید یاد بگیرید که: «چگونه خودتان را با شرایط وفق دهید و سعی کنید تا از آن شرایط به عنوان منبع انرژی و انگیزه استفاده کنید.»

کسانی که زندگی خیلی سختی دارند به جای آن که به خودشان مرتب بگویند: هیچ وقت ثروتمند نمی شوم، چرا من باید همچین زندگی ای داشته باشم و شخصی دیگر از کودکی ثروتمند باشد؟

در عوض می توانند از این جملات استفاده کنند؛ من در آینده موفق می شوم به دلیل آن که شرایط فوق العاده سختی را تحمل کرده ام، من باید موفق شوم و جملاتی از این قبیل.

«فقط مرده‌های قبرستان هستند که مشکلی ندارند.»

صبح ها هنگامی که از خواب بیدار می شوید. اگر با آب سرد حمام کنید یا حتی فقط صورت‌تان را با آب سرد بشویید. احساس‌تان کاملا تغییر می کند و خیلی سریع متوجه این تغییر می‌شوید. برای همین است که آنتونی رابینز، هر روز دوش آب سرد میگیرد، و توصیه میکند شما هم این کار را انجام دهید. چون احساسات یکی از مهم ترین نیازهای هر فرد است که هم می تواند باعث کاهش و هم افزایش اعتماد به نفس و مهم تر از آن باور داشتن به خودتان شود.

 

نمودار چرخه موفقیت

در ادامه نموداری خواهید دید که وقتی درکش کنید، می توانید به اهدافتان در زندگی  برسید. نام این نمودار چرخه موفقیت است. که برای اولین بار آنتونی رابینز، بزرگترین سخنران انگیزشی دنیا معرفی کرد:

 

نمودار چرخه موفقیت آنتونی رابینز

 

» ظرفیت (پتانسیل)

تا به حال فکر کرده اید که ظرفیت یک انسان چقدر است؟ درست حدس زدید : نامحدود!

همه ما انسان ها ظرفیت و توانایی نامحدود برای انجام کار ها داریم ولی از آن استفاده نمی کنیم. اگر یادتان باشد گفتیم که افراد موفق، به موفقیت های بیشتری می‌رسند، زیرا اطمینان و باور دارند که می توانند، آنها قبل از هر کار خودشان را تجسم می کنند که به هدفشان رسیده‌اند، بعد دست به کار می شوند و بعد از مدت ها تلاش و کوشش به نتیجه دلخواه‌شان می رسند.

شما باید مقصد مشخصی در ذهن تان داشته باشید. یعنی تصویر ذهنی از جایی یا چیزی که می خواهید به آن برسید. به عنوان مثال می خواهید بعد از ۲ سال کار کردن در یکی از شهر‌های مورد علاقه تان یک خانه ویلایی با استخر و امکانات دیگر بخرید، این فقط یک آرزو نیست. باید باور داشته باشید. که می توانید به این هدف برسید و تمام انرژیتان را برای رسیدن به آن به کار بگیرید.

احتمالا تا به حال این تجربه را داشته اید که از یک چیز مطمئن بودید، می دانستید که قرار است آن اتفاق رخ دهد و هیچ چیزی نمیتواند جلودار آن اتفاق شود و هیچ کس نمی تواند نظرتان را تغییر دهد، و بعد آن اتفاق دقیقا همان گونه که انتظارش را داشتید رخ داد و باعث شد خوشحال شوید. این شانس نیست، جادو و معجزه هم نیست. «قدرت باور داشتن» است.

 

» اقدام (عمل)

جاده موفقیت با عمل گسترده و عزم راسخ طی می­شود .آنتونی رابینز

این قسمت ساده است، همه شما می دانید، هر کاری که انجام می دهید یک نتیجه ای دارد. اگر تا الان به اهداف دلخواهتان نرسیده اید مهمترین دلیلش این است که برای رسیدن به آن هدف کاری انجام نداده اید و یا کاری که انجام دادید آنقدر کوچک و ناچیز بود که نتیجه کم و ناچیزی بدست آوردید.

در زندگی، افراد زیادی می‌دانند چکار باید بکنند ولی افراد کمی هستند که دانسته‌هایشان را به کار می‌گیرند. دانستن کافی نیست، باید دست به عمل بزنید.

معمولا انجام هر کاری برای ما انسان ها سخت است زیرا  هدف مغز بقاست. به همین دلیل اگر بخواهیم کاری را انجام دهیم که باعث آسیب دیدن و اذیت شدن مان شود، مانند ورزش کردن، یادگرفتن هنرهای رزمی و … ، مغز تلاش می کند تا ما را منصرف کند که متاسفانه بیشتر اوقات بهش این اجازه را می دهیم و موفق می شود.

 

«متعهد شوید به توانستن، بهبود مداوم و بی‌پایان.»

یک راه ساده برای جلوگیری از این اتفاق این است که برای خودتان برنامه روزانه‌ای ساده و دقیق درست کنید، در این صورت هنگامی که برنامه را می بیند با خود می گویید این کار ساده است پس انجامش می دهید، و نیازی هم ندارید که درباره آن کار فکر کنید زیرا از قبل تصمیمتان را گرفته اید، پس مغز نمی تواند شما را منصرف کند.

مشکلات خودتان را مشخص کنید، اما قدرت و انرژی خود را روی راه‌حل‌ها متمرکز کنید.آنتونی رابینز

«جایی که در آن تمرکز وجود دارد، انرژی جریان می‌یابد.»

یک دلیل که تعداد کمی از ما به چیزی که واقعا می‌خواهیم نمی‌رسیم این دلیل است که روی چیزی که می‌خواهیم تمرکز نمی‌کنیم و هرگز قدرت‌مان را متمرکز نمی‌سازیم. بیشتر مردم مسیر زندگی‌شان را سرسری طی می‌کنند و هرگز تصمیمی برای رسیدن به چیزی خاص نمی‌گیرند.

رهبران ۵ درصد از زمان خود را روی مشکلات و ۹۵ درصد باقیمانده را روی راه‌حل صرف می‌کنند. اکثر مردم در زندگی شکست می‌خورند چرا که خود را مشغول چیزهای جزئی می‌کنند.

 

» نتیجه

در قسمت بالا نیز به این موضوع اشاره کردیم، هر عمل، نتیجه ای دارد. هر چقدر که تلاش کنید به همان اندازه نتیجه می گیرید، پس اگر می خواهید به نتیجه ای شگفت انگیز برسید، باید سخت تلاش کنید. و همیشه یادتان باشد که هیچ وقت، هیچ چیزِ با ارزشی… ساده و با تلاش کم بدست نمی‌آید.

برای اینکه تغییرات در زندگی‌تان ارزش داشته باشد، این تغییرات باید پایدار بوده و ادامه پیدا کنند.آنتونی رابینز

 

» اطمینان (باور داشتن)

در انتهای هر کار، بعد از رسیدن به نتیجه، به توانایی خود در آن کار اطمینان پیدا می کنید. حال اگر نتیجه خوبی گرفته باشید مطمئن می شوید که باز هم می‌توانید و با انرژی بیشتری آن کار را انجام می دهید، اگر هم نتیجه ضعیفی گرفته باشید به خودتان می گویید که نمی توانید، می گویید : شاید من برای این کار ساخته نشده ام و … و آن کار را کنار می‌گذارید.

بیشتر مردم فکر می کنند می دانند پتانسیل و ظرفیت واقعی شان برای هر کار چقدر است، پس به حرف دیگران اهمیت نمی دهند؛ آن باور بر روی انجام کار و تلاش برای رسیدن به هدف های دلخواهشان تاثیر می گذارد که آن هم بر نتیجه اصلی شان تاثیر می‌گذارد و آن نتیجه باعث تقویت باورشان می شود.

برای مثال:

همه قبول داریم که هر فرد پتانسیل ( ظرفیت ) نامحدودی دارد، ولی فرض کنیم آن فرد برای رسیدن به هدفش تلاش کمی می کند و نتیجه کمی می گیرد زیرا آن فرد باور ندارد که واقعا قرار است به آن نتیجه برسد. پس با خودش می گوید: شاید دوستم بتونه چون پدرش پولداره یا شاید به خاطر اینکه میدونه چطوری باید با مردم صحبت کنه ولی من نمیتونم.

حال اگر آن فرد باور کند که ظرفیت و انرژی کمی دارد به نظرتان چقدر تلاش می کند؟ خیلی کم… و وقتی خیلی کم تلاش کند فکر می‌کنید چه نتیجه ای می‌گیرد ؟

خب جواب این سوال هم واضح است. نتیجه خیلی کم، و وقتی نتیجه کم و ناچیزی می گیرد به خودش می گوید: از همان اول میدانستم که نمی توانم موفق شوم، با انجام آن کارها فقط وقتم را هدر دادم… و بعد از آن، فرد انرژی کمتری می گذارد و تلاش کمتری می کند و بدترین نتیجه را می گیرد و این چرخه آنقدر ادامه پیدا می کند تا فرد اعتقادش را به خودش از دست می دهد و در آخر هدفش را کنار می‌گذارد.

حال فرض کنید یک فرد دیگر باور دارد، نه، می داند و امکان ندارد که شکست بخورد. مطمئن است که صد در صد می تواند به هدفش برسد. فکر می کنید چه اتفاقی می افتد ؟ او از حداکثر انرژی اش استفاده می کند و سعی می کند تا جایی که می تواند تلاش کند تا به هدفش برسد و در آخر به نتیجه دلخواهش می رسد و باور و اعتقادش تقویت می شود و به همین ترتیب به موفقیت‌های بیشتر و بزرگتری می‌رسد.

حال شاید بگویید :

در این مقاله درباره چرخه موفقیت و علت موفق شدن و … صحبت کردید. ولی هنوز نگفتید که چجوری میتونیم از چرخه موفقیت استفاده کنیم؟

چجوری باید باورمون رو به سطحی برسونیم که موفق بشیم ؟

 

» چطور از چرخه موفقیت استفاده کنید؟

چطور از چرخه موفقیت استفاده کنید؟

1- روش اول استفاده از چرخه موفقیت:

برای ساختن، ابتدا باید خراب کنید.

شما در زندگی یا به انگیزه نیاز دارید یا بیچارگی مفرط (که موجب اقدام شود.)آنتونی رابینز
👈روش اول که معمولا تقصیر خودتان نیست.

شما از کودکی در شرایطی بودید که نمی توانستید یک سری کارها را انجام دهید، پس چاره ای به جز موفقیت ندارید. علت موفقیت بیشتر افرادی که کودکی خیلی سختی داشتند همین است. آنها انقدر سختی و عذاب کشیدند که دیگر نمی توانستند تحمل کنند. و با خودشان گفتند که : “باید هرطور شده زندگیم رو عوض کنم. دیگر نمیتوانم این همه فقر را تحمل کنم. دیگر نمیتوانم داشتن اطرافیان و نداری خودم را تحمل کنم.” و همین صحبت ها و تجربه های سخت شان باعث شد که بتوانند به انرژی فوق العاده ای که تمام آن مدت درونشان بود دسترسی پیدا کنند و به موفقیت های چشمگیری برسند.

👈برخی اوقات افراد خودشان با یک اشتباه همه چیز را خراب می‌کنند و به همین دلیل بعد از مدتی انرژی شان حتی از اول هم بیشتر می شود و می توانند به موفقیت های بیشتری برسند.
من به این باور رسیده‌ام که همه شکست‌ها و ناامیدی‌های گذشته من، در واقع پایه‌ای برای بدست آوردن خردی بوده که باعث ایجاد سطح جدیدی از زندگی لذت‌بخش برای من شده است.آنتونی رابینز

 

2- روش دوم استفاده از چرخه موفقیت:

خودتان را در شرایط «اجبار» برای موفقیت قرار بدید.

اگر نمی‌توانید، باید خودتان را مجبور کنید. اگر خودتان را مجبور کنید، خواهید توانست.آنتونی رابینز

👈اگر در جزیره ای بروید و هدفتان این باشد که در آنجا زندگی کنید و سپس وسیله سفرتان را از بین ببرید. ( که در این مورد قایق است. ) تنها راهی که برایتان باقی می ماند اینست که روش زندگی در آن جزیره را یاد بگیرید و بعد از آن لذت ببرید…

👈خب درست است اولش خیلی سخت است، اما بعد از مدتی آسان می شود و ارزش سختی هایی که کشیده اید را درک می کنید.

در مثال بالا اگر شما قایق را از بین نمی بردید خیلی سریع بعد از چند ساعت سختی کشیدن پشیمان می شدید و به شهر باز می گشتید و هیچ وقت نمی توانستید تجربه جالب و جذاب زندگی در جزیره را کسب کنید.

👈مثالی دیگر:

اگر می خواهید رژیم بگیرید و وزن کم کنید نباید در یخچال تان پیتزای آماده، خورشت قیمه و غذاهای پرچرب و پر کالری دیگر را بگذارید. و با خودتان بگوید من آن غذاها را نمی خورم! بالاخره یک روز تحمل تان را از دست می دهید و می روید سراغ پیتزاها و غذاهای خوشمزه.

پس در مثال بالا اگر بخواهید موفق شوید، باید تمام غذاهای پرچرب را دور بریزید و یا به شخص دیگری بدهید و خودتان تنها غذاهایی را داشته باشید که در برنامه غذایی تان آمده است.

اگر کاری که همیشه انجام می‌دهید را انجام دهید، چیزی را خواهید گرفت که همیشه می‌گیرید.

دوره رایگان ویژه معلمان

دوره رایگان ویژه معلمان

آموزش:

فن بیان – تند خوانی – تقویت حافظه

تکنیک های رهایی از استرس و نگرانی

هوش هیجانی و هوش مالی

NLP برنامه ریزی عصبی کلامی

و تکنیک های کاربردی دیگر

ویژه معلمان و فرهنگیان عزیز

ثبت نام رایگان در دوره
5 2 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

13 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
فروشگاه
مقالات
خانه
دوره ها
جستجو
 
0
    0
    سفارشات شما
    سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه