چرا گاهی اوقات احساس می کنیم حافظمون ضعیف شده؟

تولید محتوی موسسه فرهنگی ذهن برتر

 چرا گاهی اوقات احساس می کنیم حافظمون ضعیف شده؟

همه ما در زندگی روزمره خود مشاهده کرده ایم که حافظه چه نقش بسزایی در زندگی ما دارد و ضعیف شدن آن چه مشکلاتی می تواند ایجاد کند. کم شدن حافظه به عوامل بسیاری بستگی دارد و لزوما به معنای تحلیل رفتن حافظه در مغز نیست. در واقع ثابت شده است که مغز بر خلاف دیگر اعضا هر چه بیشتر بکار گیری شود توانایی آن افزایش می یابد.

روان شناسان معتقدند که حافظه سه مرحله دارد:

1 - رمز گردانى:

همان سپردن اطلاعات به حافظه از طریق تبدیل اطلاعات فیزیکى است که به نوعى رمز قابل قبول براى حافظه محسوب می شود.

2 -  اندوزش:

نگهدارى و ذخیره اطلاعاتی که از قبل رمز گردانى شده است.

3 – بازیابى:

عملیاتی است که در آن اطلاعات به هنگام استفاده از حافظه فرا خوانده می ‏شوند و در نظریه ‏هاى جدیدى در رابطه با حافظه مطرح شده است.

برای تقویت حافظه خود به نکات زیر توجه کنید:

- تقویت حافظه نیز مانند تقویت قوای جسمانی نیاز به تمرین دارد. ثابت شده است که توانایی مغز با بکارگیری هر چه بیشتر آن افزایش می یابد. که می تواند از طریق حفظ کردن مطالب، تست های هوش و بازی های ریاضی موجود در اپلیکیشن های مختلف صورت گیرد.

- نوع تغذیه بر حافظه تاثیر مستقیم دارد. لذا از مصرف بیش از حد نمک و چربی خودداری کنید.

همچنین مصرف موادی که  داراى کلسیم و فسفر و ویتامین‏هاى از قبیل لبنیات، روغن ماهى، مواد آنتی اکسیدانی که در سبزیجات تازه اند و ویتامین های موجود در پرتقال، گوجه فرنگى، کرفس، سبوس گندم، سبزیجات تازه، هویج و جگر، عسل کندر به تقویت حافظه کمک می کند.

- همچنین فرد باید از نظر روحی در ارامش باشد استراحت کافی داشته باشد افکار منفی و بیهوده، دلبستگی ها و تعلقات، کینه ها، خشم، استرس و نگرانی، حسادت، عدم تعادل در زندگی و افراط در بحث های بیهوده همه در کند شدن حافظه مؤثر است. 

- بالا رفتن سن یا پیری طبیعی که در سنین بالا منجر به فراموشی و از یاد رفتن اسم ها می شود که تغذیه مناسب از تسریع آن جلوگیری می کند.

- از خیال پردازی های بیهوده بپرهیزید.

- مصرف الکل و مواد مخدر باعث کمبود ویتامین B1  شده و به مواد شیمیایی مغز (نوروترانسمیتر) آسیب رسانده و حافظه را تحت تاثیر قرار می دهد.

توجه داشته باشید که مصرف دارو در تقویت حافظه چنان کمکی نمی کند و سعی داشته باشید به وسیله نکاتی که ذکر شد به تقویت هر چه بهتر حافظه خود بپردازید.

جهت ثبت نام در کارگاه حافظه کلیک کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر