ده روش کارآمد برای درس خواندن

گردآوری سیاوش عزیزی

 

 

ده روش کارآمد برای درس خواندن

1- در فواصل زمانی کوتاه اما پیوسته درس بخوانید: 

آمار نشان داده که ذهن انسان در زمان‌های کوتاه و مکرر بسیار متمرکزتر از زمان‌های طولانی عمل می‌کند. بنابراین حتی اگر فقط ده دقیقه برای درس خواندن فرصت دارید از آن استفاده کنید.

 

 

2- با خیالی آسوده استراحت کنید: 

اگر زمان شما اجازه می‌دهد به‌منظور تجدیدقوا، یک روز کامل را به استراحت بگذرانید. (مثلاً" هر یک ماه یک‌بار، مخصوصاً" بعد از دادن یک آزمون آزمایشی، یک استراحت یک‌روزه یا نصفه روزه، به خود بدهید.) با این کار ممکن است احساس عذاب وجدان کنید و مرتباً با خود بگوئید: "باید امروز را هم‌درس می‌خواندم" و زمان گران‌بهایی را که به استراحت تخصیص داده‌اید، با استرس سپری کنید. اما همان‌طور که در بالا اشاره شد، فراموش نکنید که در حالت استرس مغز اطلاعات جدید را جذب نمی‌کند. یک روز را به فراغت بگذرانید و احساس بدی از درس نخواندن خود نداشته باشید. فقط سعی کنید در این‌یک روز بیشتر به فعالیت‌های موردعلاقه و خواب بپردازید. کمتر فعالیت ذهنی سنگین، مثل شرکت در بحث‌های سیاسی یا دیدن چند فیلم سینمایی فلسفی و ... بپردازید. بیشتر به فعالیت‌های سبک بدنی و ورزشی و نشاط‌آور بپردازید.

 

3- وضعیت جسمی خود را در نظر بگیرید: 

در زمان‌هایی که خسته، عصبانی، حواس‌پرت و شتاب‌زده هستید درس نخوانید. زمانی که مغز انسان در حالت آرامش است، مانند یک اسفنج اطلاعات را جذب می‌کند، برعکس زمانی که استرس دارید، تلاش شما برای یادگیری بی‌فایده است، زیرا در چنین حالتی مغز اطلاعات را دفع می‌کند. هیچ‌گاه درزمانی که فکر شما به چیزهای دیگری مشغول است، خود را مجبور به درس خواندن و یادگیری نکنید، این کار چیزی جز اتلاف وقت نیست. به همین دلیل همیشه توصیه می‌کنیم که به حواشی کنکور و نتیجه‌ی کنکور و حرف مردم و درکل موارد استرس‌زا فکر نکنید.

 

4- درس‌ها را در همان روز مرور کنید: 

زمانی که چیز جدیدی یاد می‌گیرید، سعی کنید در همان روز نکات مهمش را دوره کنید. باگذشت چند روز، برای یادآوری آن مطالب به تلاش بیشتری نیاز خواهید داشت. به‌هرحال یک مرور سریع در انتهای روز، باعث ماندگاری بیشتر در مغز و یادآوری آسان‌تر مطالب خواهد بود. مخصوصاً" در مورد دروس اختصاصی و مطالب سنگین، مرور و حل کردن چند تمرین، چند ساعت بعد از تدریس، بسیار مفید خواهد بود.

 

5- مرحله‌به‌مرحله پیش بروید:  

ممکن است باور نداشته باشید که همیشه از کل به جزء و از بزرگ به کوچک رسیدن، روش کارایی در امر یادگیری در سنین مختلف است. در زمان درس خواندن ابتدا سعی کنید یک درک کلی از مطلب داشته باشید سپس وارد جزئیات شوید، با این روش امکان موفقیت شما بیشتر می‌شود.

 

6-محیطی مناسب برای درس خواندن فراهم کنید:

برای مطالعه‌ی مفید داشتن جایی مخصوص این کار ضروری است. بهترین مکان برای مطالعه میز شخصی و اتاقی جدا از جریان‌های غیردرسی است. بهتر است میز مطالعه در کنج اتاق قرار داشته باشد به‌طوری‌که شما رو به دیوار قرار بگیرید. قرار گرفتن در محیطی بسته می‌تواند تا حد زیادی در حفظ تمرکز مؤثر باشد. از اطراف میز کار خود پوستر، مجله، کتاب غیردرسی، ضبط، تلفن و هر چیزی که حواستان را پرت می‌کند بردارید. تمام وسایل موردنیاز برای مطالعه را روی میز قرار دهید تا هنگام مطالعه دائماً مجبور نباشید از جای خود بلند شوید. نور اتاق مطالعه باید کافی و تلفیقی از نور سفید و زرد باشد. مثلاً یک لامپ معمولی برای چراغ مطالعه و یک لامپ مهتابی برای اتاق. چراغ مطالعه باید حداقل 30 سانتی‌متر با کاغذ فاصله داشته و اگر راست‌دست هستید در سمت چپ میز و اگر چپ‌دست هستید در سمت راست میز قرار گیرد. همیشه درست پشت میز بنشینید یعنی تمام مفاصل بدنتان زاویه‌ی 90 درجه داشته باشند. هرگز هنگام درس خواندن لم ندهید. دستتان را زیر سرتان نگذارید. روی میز نخوابید و ... و همیشه صاف بنشینید و هر وقت خسته شدید از جای خود بلند شوید. کمی داخل اتاق قدم بزنید و چند حرکت کششی انجام دهید سپس دوباره مشغول مطالعه شوید. حتی اگر میز مطالعه‌ی شخصی هم ندارید روی صندلی نشسته و درس بخوانید چون روی زمین زودتر خسته می‌شوید و هرگز، هرگز، هرگز دراز کشیده و در رختخواب درس نخوانید. تمام موارد بالا شرایط کلی برای مطالعه‌اند و لازم نیست همه‌ی این شرایط محیا باشند تا شما درس بخوانید. یادتان باشد کسانی در شرایطی کاملاً متضاد با این‌ها به بهترین موفقیت‌ها رسیده‌اند. خودِ درس خواندن اصل است پس هیچ‌گاه اصل موضوع را فراموش نکنید.

 

7- میزان خستگی مغزتان را در نظر داشته باشید: 

کاملاً طبیعی است که گاهی مغز انسان در اثر خستگی، مطالب را فراموش می‌کند، این امر هرگز بدان معنا نیست که شما آدم کودنی هستید، به‌جای عصبانی شدن، سعی کنید چنین حالتی را پیش‌بینی کنید و با آن کنار بیایید. 

تصور کنید که مغز شما لایه‌های اطلاعات را به ترتیب روی‌هم می‌چیند، با قرار گرفتن اطلاعات جدید در سطوح بالا، اطلاعات لایه‌های پایین‌تر کهنه‌شده و به‌آسانی قابل‌دسترس نخواهند بود، بنابراین به فراخوانی شما دیرتر جواب می‌دهند، مرور کردن تنها روش جلوگیری از چنین پیشامدی است. تست زدن بعد از خواندن مطلب هم یک نوع مرور محسوب می‌شود، تا آزمون!

 

8- با برنامه‌ریزی مناسب، درس خواندن را به عادت تبدیل کنید:  

عموماً اگر ساعات مشخصی از روز را برای درس خواندن برنامه‌ریزی کنید، خیلی زود به آن عادت خواهید کرد. بدون تخصیص ساعات مشخصی از روز، ممکن است هیچ‌گاه وقت درس خواندن پیش نیاید. یک روش مناسب برای این کار یادداشت کردن زمان در دفتر روزانه است، درست مثل‌اینکه از پزشک وقت گرفته‌اید.

 

9-هدف داشته باشید: 

یکی از دلایل اصلی که باعث می‌شود افراد به اهداف خود نرسند این است که معمولاً آن‌ها را دست‌نیافتنی می‌پندارند. درصورتی‌که با برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح می‌توان به کلیه اهداف خود دست‌یافت. 

کافی است سعی کنید فرق بین اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت خود را دریابید، اهداف بلندمدت را مانند یک رؤیا در ذهن بپرورانید و نگه‌دارید، درعین‌حال فعالیت‌های روزانه زندگی را به اهداف کوتاه‌مدت اختصاص دهید. مثلاً" پولدار شدن، مهندس شدن، پزشک شدن و .... اهداف بلندمدت و مبهمی هستند. هرکدام از این‌ها مسیرهایی را می‌طلبند که شما باید این مسیرها را با تلاش و دستیابی به اهداف کوتاه‌مدت، سپری کنید. مثل فارغ‌التحصیلی از دانشگاه با معدل خوب و اندوختن مهارت و تجربه در حین تحصیل، قبل از آن، گذشتن از سد کنکور و.... تا برسد به کوتاه‌مدت‌ترین هدف، مثل‌اینکه فردا از 8 تا 10 باید زیست بخوانم و....

 

10- ناامیدی دشمن یادگیری است:  

افرادی که دائماً خود را به دلیل کندی در یادگیری سرزنش می‌کنند، حتی اگر پیشرفتی مناسب و قوه یادگیری بالایی داشته باشند، همواره در استرس به سر می‌برند. در مقابل افرادی که به خود و سرعت یادگیری‌شان اطمینان دارند، حتی اگر از هوش و استعداد کمتری نسبت به گروه قبل برخوردار باشند، نتیجه کارشان بهتر است، زیرا این افراد انرژی خود را صرف نگرانی و حساسیت‌های بی‌مورد نکرده، آهسته و پیوسته پیش می‌روند.

((شما فقط درس بخوانید و حداکثر تلاشتان را انجام دهید و درنهایت نتیجه را به خدا واگذار کنید.))

 

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر