تقویت حافظه برای کودکان

بخوانید ،بدانید ،به کار ببندید

تقویت حافظه برای کودکان

جمله" پیشگیری به از درمان است " را خیلی شنیده ایم ،علاوه بر سرماخوردگی و بیماری و ... برای تقویت حافظه هم می توانیم از آن الهام بگیریم.

هرچند توجه به تقویت حافظه برای هر سنی اهمیت دارد اما اغلب در دوران میانسالی به یاد آن می افتیم و یا هنگام امتحانات گله و شکایت می کنیم که حافظه ی ما کند شده است.

اما پیشنهاد می کنم از کودکی به این موضوع مهم توجه کنید و از همان دوران کودکی از این نعمت الهی که خداوند در وجود همه ی ما نهاده است استفاده کنید.

تقویت حافظه برای کودکان به همان اندازه مهم است که در دوران میانسالی به آن اهمیت می دهیم.

در اینجا به شما راهکارهایی برای تقویت حافظه کودکان معرفی می کنیم که با استفاده از آنها می توانید کودک خود را عادت به استفاده از تمامی جنبه های ذهنی دهید.

تقویت حافظه برای کودکان

در واقع کلید افراد موفق نیز همین است :

   افراد موفق عادت های خوب و مفید را جایگزین عادت های منفی خود کرده اند.   

 

  راهکارهای مفید برای تقویت حافظه کودکان  

1- استرس و فشار روانی قاتل حافظه است.

استرس ها و ترس ها می تواند باعث کاهش عملکرد ذهن و حافظه شود. هنگامی که در معرض ترس ها و استرس هستیم مغز اطلاعات را به بخش واکنشی خود می فرستد و از رساندن اطلاعات به بخش قدامی و جلویی مغز که وظیفه نگهداری حافظه بلند مدت را دارد جلوگیری می شود.

کودکانی که در خانواده هایی بزرگ شده اند که دارای اختلافات و دعواهای زیاد هستند همیشه در معرض این استرس ها و ترس ها قرار دارند که البته تاثیر سو آن در سال های بعد از کودکی دیده می شود.

با از بین رفتن استرس ها و فشارهای روانی ظرفیت مغز برای پذیرش و حفظ اطلاعات بلند مدت تقویت می شود.

تاثیر استرس بر حافظه

2-  تقویت حافظه با استفاده از رنگ ها 

رنگ ها نتیجه ی قابل توجه ای برای حفظ مطالب دارند.در هر سنی برای به خاطر سپاری هر موضوعی به شما پیشنهاد می کنیم با استفاده از رنگ ها تاثیر گذاری و حفظ آن ها را راحت تر کنید.

تقویت حافظه برای کودکان با استفاده از رنگ ها به این صورت است که از بازی با کارت های رنگی را با آنها انجام دهید. هنگام نقاشی تمامی رنگ ها را در اختیار آنها قرار دهید. تاثیر پذیری رنگ بر حافظه و مغز انسان به صورت معجزه انگیزی است.

مغز کودکان حقایق و کشف هایی که هنگام بازی هایشان می کنند را به کمک رنگ ها به خاطر میسپارند.

رنگ ها باعث می شوند به سرعت حسگرهای مغز به آن ها واکنش نشان دهند و آن را در حافظه ی خود ماندگار کنند.

تقویت حافظه برای کودکان

3- تاثیر تنوع بر تقویت حافظه

تنوع و انجام کارهای تازه و نو تاثیر مثبت بر روی عملکرد مغز و تقویت حافظه برای کودکان دارد.

قبل از شروع یادگیری و حتی برای درس خواندن سعی کنید برای کودک خود تنوع ایجاد کنید تا مغز به شکل جدیدی آن را یاد بگیرد و در حافظه باقی بماند.

کلیپ های آموزشی و لوازم کمک آموزشی تاثیر مثبتی بر روی تقویت حافظه برای کودکان دارد.

    برای اطلاعات بیشتر مقاله ی تاثیر تنوع بر تقویت حافظه را مطالعه کنید.    

 

 

4- تشویق به اظهار نظر

کودکان را آموزش دهید که نسبت به مسائل فکر کنند و اظهار نظر کنند و دلایل خود را واضح بیان کنند.

این کار علاوه بر اینکه به افزایش اعتماد به نفس آنها کمک می کند باعث می شود نسبت به مسائل مختلف فکر کنند و از حافظه ی خود کمک بگیرند تجربیات قبلی خود را مرور می کنند و برای گرفتن تصمیمات درست عملکرد مغز خود را افزایش می دهند.

تقویت حافظه

5- پل ارتباطی حافظه کوتاه مدت و حافظه بلند مدت

تجربیات انسان در حافظه ی بلند مدت ثبت می شوند و تجربیات کمتر از یک دقیقه در حافظه کوتاه مدت می مانند، برای اینکه اطلاعات از حافظه ی کوتاه مدت کودکان به حافظه ی بلند مدت آنها انتقال یابد و در آن جا ثبت و ماندگار شود کافی است اطلاعات جدید را با تجربیات قبلی او پیوند بزنید.

از این شیوه ی پل ارتباطی می توانید در آموزش درس ها نیز استفاده کنید ،معلمانی که برای آموزش ابتدا خلاصه ای از دروس قبلی را بیان می کنند و بعد به سراغ آموزش مبحث جدید می روند نتیجه ی بهتری را از دانش آموزان دریافت می کنند.

6- تکرار مطالب راهی غیرقابل انکار برای ثبت اطلاعات در حافظه

در هر صورت برای داشتن یک حافظه ی خوب باید مطالب را تکرار کنید و برنامه ی مشخصی برای تکرار و مرور مطالب داشته باشید تا اطلاعات به خوبی در ذهن شما ثبت شوند.

مرور مطالب و تکرار آن ها مانند هر کار دیگه راه و روش خاصی دارد ، برای اینکه بیشتر با راه و روش مرور آشنا شوید مقاله یادگیری بدون فراموشی را مطالعه کنید.

ما به فرزندان شما تکنیک های به روز تقویت حافظه برای کودکان را آموزش می دهیم تا محصل موفق باشند و آینده ای درخشان برای خود رقم بزنند، کافی است با موسسه ذهن برتر تماس بگیرید تا اطلاعات کامل را دریافت کنید.

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر