به خاطرسپاری نام ها و چهره ها

بخوانید ،بدانید ،به کار ببندید

 چگونه اسم اشخاص را به یاد آوریم؟ 

کم نیستند افرادی که در رویارویی با دیگران نام آنها را به یاد ندارند و نام را به یاد دارند اما با دیدن فرد او را نمیشناسند و باید این سوال را با خجالت بپرسند : "ببخشید ،شما؟! "

به یاد داشتن چهره ی افراد و نام آنها ،در ارتباط موثر با دیگران نقش قابل ملاحظه ای دارد.پس توجه به این مسئله علاوه بر اینکه در تقویت حافظه موثر است ،باعث محبوبیت ما و شکل گیری یک رابطه ی سودمند و موثر می شود.

  پس بهتر است هرچه سریع تر اقدام کنید و برای این مسئله ،که راه حل آن اصلا پیچیده نیست تلاش کنید.  

به خاطر سپاری چهره افراد

 به یادآوردن نام اشخاص 

برای حل این مسئله که تقریبا عموم مردم به دلایل مختلف از جمله مشغله های فکری با آن رو به رو هستند بهترین و آسان ترین راهکار توجه به نکات زیر است :

وقتی برای اولین بار با فردی رو به رو می شوید :

  •   پس از پرسیدن نام و آشنایی با او ،نامش را تکرار کنید.  

نسبت به نام دیگران بی تفاوت نباشید ،خیلی از افراد به هنگامی که دیگران خودشان را معرفی می کنند ،گوش نمی دهند و به همین دلیل است که نام آنها را فراموش می کنند.

 در وهله ی اول در برخورد با دیگران مشتاقانه رفتار کنید و به دقت به صحبت هایشان گوش دهید مخصوصا هنگام معرفی که مهم ترین بخش برقراری و تداوم یک رابطه است.

  •   نام را به صورت بخش بخش کنید.  

اگر فرد را برای دفعات بعدی ملاقات کردید و نام او را فراموش کردید می توانید از این تکنیک استفاده کنید تا فرد مقابل در کامل کردن اسمش شما را کمک و همراهی کند.

  •   درباره ی نام وی اظهار نظر کنید.  

نسبت به نام دیگران بی تفاوت نباشید و درباره ی ان صحبت کنید.این کار باعث می شود روابط تان گرم تر شود و هم چنین تقویت حافظه می شود و هنگام ملاقات بعدی نام فرد را بهتر به یاد می آورید.

  •   در برخورد اول نام او را چندبار تکرار کنید.  

این کار باعث می شود نام فرد در حافظه ی شما ماندگار و تثبیت شود.البته در این کار نباید زیاده روی کرد زیرا در ارتباط شما با فرد مقابل تاثیر سوء دارد.

  •   در هنگام خداحافظی نام شخص را تکرار کنید.  

برای به خاطرسپاری نام فرد مقابل هنگام خداحافظی نام او را تکرار کنید .هنگام خد احافظی به دقت به چهره ی او نگاه کنید تا در ملاقات بعدی او را به یاد آورید.

به خاطر سپاری نام ها

 تقویت حافظه برای به خاطر سپاری چهره ها 

برای به یاد داشتن چهره ی افراد باید طبق فرمول هایی که برای تقویت حافظه به کار می بردیم استفاده کنیم، در این قسمت هم سیستم تداعی و اتصالات بهترین راه برای به یاد سپاری چهره ها به همراه اسمشان است.حتی می توانید محل آشنایی و تحصیلات و شغل و... را هم به همین روش در ذهن خود تثبیت کنید.

این روش بدین صورت است که :

با دیدن فرد یک مشخصه ی ظاهری شاخص  را بیابید این مشخصه می تواند نوع چشم ها ،حالت ابرو ،نوع لبخند ،صدای خنده ،یا حتی نوع بیان کلمات یا صدای یک فرد باشد.

سپس این مشخصه را از طریق سیستم تداعی و اتصالات به فرد مورد نظر نسبت دهید و به راحتی ایشان را به همراه چهره به یاد سپارید.

  نام ها و چهره های دیگران را به راحتی می توانید به یاد بسپارید و روابط خود را تقویت کنید.   

 در این صورت می توانید به راحتی بر دیگران تاثیر بگذارید و اعتماد اطرافیانتان را جلب کنید.

ارتباط موثر

علاوه بر این ،اعتماد به نفس شما افزایش می یابد و بر حافظه ی خود اعتماد می کنید،

  اعتماد به حافظه مهم ترین راه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری آلزایمر است.  

 مباحث مربوط به تقویت حافظه برای به خاطرسپاری نام ها و چهره ها به همراه مباحث و تمرینات عملی و کاربردی تقویت حافظه در کارگاه های حافظه ی برتر با تدریس دکتر سیدا آموزش داده می شود تا بتوانیم با به کارگیری و فعالیت دو نیمکره مغز از ابتلا به بیماری آلزایمر پیشگیری کنیم.

 


نظرات کاربران
ارسال نظر