سندرم بینائی کامپیوتر چیست و چگونه می‌توانید از آن جلوگیری کنید؟

 

معصومه فربد

سندرم بینائی کامپیوتر چیست و چگونه می‌توانید از آن جلوگیری کنید؟متشکریم که روی این مطلب کلیک کردید. میلیون‌ها نفر از مردم با مانیتور بیش از حد معمول کار می‌کنند و به همین دلیل دچار سردرد، چشم درد و گردن درد می‌شوند. خوشبختانه، راه حل ساده ای برای جلوگیری از این ناراحتی‌ها وجود دارد.

آیا شما هم در محل کارتان ساعت‌ها جلوی مانیتور می‌نشینید و سپس با سردرد، تاری دید، چشم درد، خشکی چشم، گردن درد کار را تمام می‌کنید؟

اگر چنین است، به سندرم بینایی چشم (CVS) خوش‌آمد بگویید. این بیماری فقط برای کسانی اتفاق می‌افتد که بیشتر از سه ساعت در روز از مانیتور استفاده می‌کنند که این یعنی حدود ۷۰ میلیون نفر در سراسر جهان!

محققان با پذیرش این موضوع که اعلام این خبر می‌تواند خیلی‌ها را نگران کند؛ اعلام کرده‌اند که “CVS، خطر شماره یک شغلی در قرن ۲۱ است “. یعنی کمردرد، سردرد تنشی و ناراحتی‌های آن آمار نگران‌کننده‌تری از CVS ندارند.

ما باید بیشتر مراقب باشیم. کمترین کاری که ما می‌توانیم انجام دهیم این است که فرزندانمان را برای عادت‌های خوب استفاده از مانیتور تشویق کنیم.

سندرم بینائی کامپیوتر چیست و چگونه می‌توانید از آن جلوگیری کنید؟

مطالعه ۶۴۲ دانش آموز در ایران بین سنین ۱۱ تا ۱۸ سال نشان می‌دهد که حدود ۷۰ درصد آنها حداقل دو ساعت در روز از رایانه استفاده می‌کنند. نیمی‌از آنها فشار روی چشم، تاری و خشکی چشم و سردرد را گزارش داده‌اند که این علائم برای افراد دور یا نزدیک بین شدیدتر است. این مشکل در بعضی از افراد به سرعت و به محض فاصله گرفتن از مانیتور برطرف می‌شود، اما برای دیگران ممکن است تا یک روز هم طول بکشد. حدود یک سوم این افراد خیلی نزدیک به مانیتور می‌نشینند.

چه کاری در مورد آن می‌توانیم انجام دهیم؟

 • زمانی که چشم از مانیتور مطلبی را می‌خواند کارش سخت تر می‌شود، زیرا صفحه مانیتور از پیکسل (نقطه‌های کوچکی که یک مرکز روشن و لبه‌های محو دارند) تشکیل شده‌است. چشم ما به طور مداوم به مانیتور نگاه می‌کند و باید پشت‌سرهم فوکوس کند و سپس استراحت کند. قانون ۲۰-۲۰-۲۰ می‌گوید: شما باید هر ۲۰ دقیقه، یک استراحت ۲۰ ثانیه‌ای به یک نقطه‌ای با فاصله ۲۰ فوتی (تقریباً ٦ متر) داشته‌باشید.
   
 • علاوه بر این، وقتی به یک مانیتور نگاه می‌کنید، پلک زدن به صورت عادی اتفاق نمی‌افتد. انجام آگاهانه پلک زدن باعث مرطوب شدن و کاهش التهاب چشم می‌شود. نمایشگرهای تخت (صاف و بدون انحنا) با فیلترهای glare برای چشم‌های شما بهتر است، زیرا میزان نور مناسبی دارد.
   
 • اگر هم عینکی هستید، از عینک‌هایی دارای لنزهایی با کاهش‌دهنده تشعشع استفاده کنید.
   
 • اگر بخواهیم درباره نحوی نشستن و حد فاصله آن و مطالعه کردن صحبت کنیم بیشتر شبیه به نصیحت کردن می‌شود اما به صورت کلی برای اینکه راحت‌تر به مانیتور نگاه کنید باید فاصله‌ها را رعایت کنید: مانیتور باید ۱۵ تا ۲۰ درجه پایین‌تر از خط دیدتان باشد و ۴۶ تا ۶۶ سانتی متر دورتر. اگر نزدیک باشد، چشم باید روی مانیتور سخت خیره شود.
   
 • روی صندلی مناسب بنشینید حتی اگر زشت باشد. به صندلی تکیه کنید و پای خود را صاف روی زمین بگذارید.

خوشبختانه، با انجام این راه حل‌های ساده می‌توان از این ناراحتی‌ها جلوگیری کرد.

 

 

​منبع: برسام

 


نظرات کاربران
ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب

شروع کلاس های محصلان موفق 2 از امروز

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

اتمام تخفیف کارگاه حافظه برتر به مناسبت 8k تلگرام

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

تنها 3 روز مانده به اتمام ثبت نام کارگاه حافظه برتر

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

گزارش دوم همایش بزرگ دوپینگ حافظه 2017

22\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

برنامه جلسه 13 و 14 ام مدرسان موفق دوره پنجم

20\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر