یک جرعه تنفس سالم؛ هوای خانه از بیرون آلوده‌تر است؟

 

تحریریه

یک جرعه تنفس سالم؛ هوای خانه از بیرون آلوده‌تر است؟ - ذهن برترمتشکریم که روی این مطلب کلیک کردید. به هنگام ورزش شدید معمولا تنفس سخت می‌شود و اکسیژن کافی دریافت نمی‌شود. اما با این حال معمولاً افراد بیشتر به وضعیت بدن، افزایش قدرت و استقامت فکر می‌کنند و به تنفس توجهی نمی‌کنند.

با این حال تمرین تنفس به صورت روزانه بسیار مهم است.

اگر ورزش می‌کنید کافی است بر روی تنفس کار کنید و تنفس خود را بهبود بخشید تا فواید زیر را به‌سرعت تجربه کنید:

کاهش استرس و اضطراب

هنگامی که تحت فشار هستید، سیستم عصبی تحریک می‌شود و تنفس سخت می‌شود. در این شرایط نمی‌توانید تنفس عمیق داشته باشید. بدین ترتیب میزان کورتیزول و آدرنالین افزایش می‌یابد و فشار خون بالا می‌رود.

یک جرعه تنفس سالم؛ هوای خانه از بیرون آلوده‌تر است؟ - ذهن برتر

بهبود انرژی و روحیه

یکی از راه‌ها برای بهبود بخشیدن به انرژی و روحیه تمرکز بر تنفس است. با انجام تنفس درست دریافت اکسیژن به اندازه کافی خواهد بود و بدین شکل هورمون‌های پرولاکتین و اوکسیتوسین به مغز می‌رسند. با ترشح این هورمون‌ها تعادل برقرار می‌شود و روحیه بهبود می‌یابد.

کاهش درد

تنفس مناسب به کاهش درد کمک می‌کند. سعی کنید بر تنفس تمرکز کنید. با تمرکز دم و بازدم انجام دهید. تنفس عمیق باعث ترشح آندروفین می‌شود. آندروفین مانند مسکن عمل می‌کند.

افزایش گنجایش ریه‌ها

با انجام تمرین مداوم تنفس، ریه‌ها گنجایش بیشتری پیدا می‌کنند و توانایی برای انجام ورزش استقامتی افزایش می‌یابد. تمرین تنفس شکمی باعث افزایش کارایی سیستم تنفس می‌شود.

آرامش ذهنی

تنفس مناسب می‌تواند به آرامش ذهنی کمک کند. تنفس درست باعث افزایش خودآگاهی و اعتماد به نفس نیز می‌شود. [1]

یک جرعه تنفس سالم؛ هوای خانه از بیرون آلوده‌تر است؟ - ذهن برتر

خیلی‌ها واقعاً نمی‌توانند هر روز صبح برای ورزش کردن وقت کافی بگذارند و در هوای آزاد تنفس عمیق را انجام دهند. و این کار را در خانه انجام می‌دهند.

شما هم اگر در خانه ورزش می‌کنید لطفاً مراقبِ هوای درونِ خانه باشید!

آلودگی هوای درون خانه می‌تواند برای سلامت افراد اثرات خطرناک و کشنده‌ای در پی داشته‌باشد.

دکتر پورشانت کومار از دانشگاه سوری توضیح می‌دهد: وقتی درباره واژه آلودگی فکر می‌کنیم بلافاصله اگزوز اتومبیل‌ها یا دود کارخانه‌ها به ذهن می‌آید، در حالی که دود خاکستری رنگی در هوا منتشر می‌شود. با این حال منابع آلاینده زیادی وجود دارند که بر کیفیت هوا اثر منفی بر جای می‌گذارند و بسیاری از این منابع در داخل خانه و محیط کار یافت می‌شوند.

وی می‌گوید: آشپزی، رنگ‌آمیزی، لعاب‌کاری سطوح و منابع مختلف دیگری درون منازل هست که باعث می‌شوند آلاینده‌ها به درون هوایی که تنفس می‌کنیم، نفوذ پیدا کنند؛ به‌طوری که اغلب هوای درون منازل از هوای بیرون آلوده‌تر است.

اغلب هوای درون منازل ما از هوای بیرون آلوده‌تر است!

یک جرعه تنفس سالم؛ هوای خانه از بیرون آلوده‌تر است؟ - ذهن برتر

شهرنشینان معمولا 90 درصد از وقت خود را در محیط‌های درونی سپری می‌کنند که این امر منجر به بروز سندروم «خانه بیمار» می‌شود که در آن ساکنان به انواع مختلفی از بیماری‌های مرتبط با تنفس هوای آلوده درون منازل دچار می‌شوند. با توجه به این که برای آشپزی از چه سوختی استفاده می‌شود و با توجه به انتشار ذرات آلاینده مثل میکروب‌ها و باکتری‌ها، این اثرات می‌توانند از بیماری‌های تنفسی تا اختلال در عملکردهای ذهنی متفاوت باشند.

این که بتوانیم هوای درونی منازل را به درستی پایش کنیم از اهمیت حیاتی برخوردار است، زیرا در آن صورت قادر خواهیم بود که درک بهتری از سطوح آلاینده داشته و راه‌حل‌هایی برای سالم‌تر کردن هوا در پیش بگیریم. در این تحقیق به استفاده از سنسورهای کوچک و کم مصرفی اشاره  شده‌است که می‌توانند اطلاعات لحظه‌ای داده و به ساکنان هشدار دهند که چه زمانی سطح آلاینده‌های درون منزل بالا می‌رود.

گاهی اوقات راه‌حل خیلی ساده است و می‌توان با باز کردن پنجره آلودگی هوا را برطرف کرد، اما اگر در زمانِ درست ندانیم که هوا آلوده است، حتی این کار ساده هم مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد. [2]

 

1 منبع: MNT

2 منبع: مدیکال اکسپرس

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب

شروع کلاس های محصلان موفق 2 از امروز

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

اتمام تخفیف کارگاه حافظه برتر به مناسبت 8k تلگرام

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

تنها 3 روز مانده به اتمام ثبت نام کارگاه حافظه برتر

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

گزارش دوم همایش بزرگ دوپینگ حافظه 2017

22\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

برنامه جلسه 13 و 14 ام مدرسان موفق دوره پنجم

20\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر