گذری در دنیای فراموشی

 

متشکریم که روی این مطلب کلیک کردید. شاید هزینه‌های بهداشتی و درمانی بیماری آلزایمر نسبت به بیماری‌های دیگر مانند سرطان کمتر باشد، اما هزینه‌های اجتماعی و بار مالی که بر دوش دولت‌ها و خانواده‌ها می گذارد، بسیار بیشتر از هزینه‌های مشابه در بیماری سرطان و سایر بیماری‌های صعب العلاج است.

 

 

 

 

  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

آنچه که بار عاطفی و هزینه مالی سنگینی برای خانواده، جامعه و دولت ایجاد می‌کند، سال‌هایی است که افراد مبتلا به دمانس (بیش از 12 سال زندگی با بیماری) با معلولیت و در نتیجه با وابستگی و نیاز به حمایت زندگی می‌کنند، بنابراین با توجه به فشار عاطفی و هزینه مالی سنگین این بیماری، انجام اقداماتی در جهت کاهش میزان ابتلا و ارائه خدمات درمانی و حمایتی مناسب برای کاهش وابستگی این افراد، از وظایف آئینی، دینی، اخلاقی و انسانی است.

با توجه به ترکیب جمعیت در ایران و افزایش امید به زندگی در دهه‌های اخیر در صورت فقدان برنامه‌های پیشگیری از دمانس و آلزایمر، کشور با فاجعه و هزینه‌های سنگینی در 20 تا 30 سال آینده روبرو خواهد شد.

بر طبق آخرین آمار، در حال حاضر از 900 میلیون فرد سالمند در جهان، 47 میلیون نفر به بیماری آلزایمر مبتلا هستند؛ این در حالی است که در هر ثانیه 3.2 نفر در جهان از ابتلا به این عارضه مطلع می‌شوند. یعنی از وقتی که شما شروع به خواندنِ این مطلب کردید تا الآن چندین نفر به این بیماری دچار شده اند.

از هر 100 ایرانی 7.8 نفر به آلزایمر مبتلا هستند. این آمار نشان می‌دهد که باید به دنبال راهکاری جدی برای تشخیص زودرس این بیماری بود.

  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

آلزایمر، عارضه تدریجی است که در طی 20 سال و به آرامی بروز می‌کند.
بنابراین باید از سن کم با انجام فعالیت‌های ورزشی، آموزش زبان‌های زنده جهان، افزایش فعالیت‌های ذهنی
و ممانعت از افزایش وزن و چاقی موجب پیشگیری از ابتلا به بیماری آلزایمر شد.

  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

افزایش استفاده از شبکه‌های اجتماعی که در آن فرد به عنوان مصرف کننده عمل می‌کند و از هرگونه فعالیت مغزی به دور است، موجب پیشگیری از تجزیه و تحلیل و عملکرد مغزی می‌شود.

صحبت تنها در ارتباط با اطلاعات قدیم در افراد بالای 60 سال، بروز اختلالات تکلم و عملکرد حرکتی، عدم شناخت اشیا و استفاده بیش از حد از کلمه "چیز" به جای نام اشیا و اشخاص و عدم تدبیر در موضوعات مختلف از جمله علایم بروز بیماری آلزایمر است.

باید توجه داشت که زنان دو برابر مردان به بیماری آلزایمر مبتلا می‌شوند و بروز علائم ذکرشده، پس از 50 سالگی باید برای خانواده فرد مهم و حساس تلقی شود؛ چراکه بهترین زمان پیشگیری از بروز این عارضه میانسالی و اوایل سالمندی است.


*** شما خواننده محترم وب‌سایت ذهن برتر، چه برنامه‌ای برای پیشگیری از آلزایمر دارید؟

 

منبع: ایسنا

 


نظرات کاربران
ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب

شروع کلاس های محصلان موفق 2 از امروز

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

اتمام تخفیف کارگاه حافظه برتر به مناسبت 8k تلگرام

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

تنها 3 روز مانده به اتمام ثبت نام کارگاه حافظه برتر

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

گزارش دوم همایش بزرگ دوپینگ حافظه 2017

22\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

برنامه جلسه 13 و 14 ام مدرسان موفق دوره پنجم

20\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر