خداحافظی با جمله «اسم شریفتون چی بود؟»

 

ساتیه حسین پور/ شنبه عصر وقتی داشتم از جلسه مهمی خارج می‌شدم متوجه شدم منشی دفتر مدیریت سراسیمه صدام کرد... برگشتم و رفتم تو دفتر مدیریت. مدیر ازم پرسید: «فقط بگو چطور؟»

خب... بذارین از قبل‌تر بگم: اون روز ساعت 11 بهم خبر دادن که به‌جای همکارم برای یک شرکتی که از مشتریهای ما بود، باید مطالبی در مورد pmo (دفتر مدیریت پروژه) آماده کنم و خودم هم ارائه بدم! قرار بود تا حد ممکن نظر مشتری رو جلب کنم تا در جلسه بعدی، همکارم که مسئول بود کار رو تموم کنه...

 

 

بدون نگرانی تلاشمو شروع کردم و به سرعت مطالب رو خوندم و یاد گرفتم و با تکنیک‌های بخاطر سپاریِ مطالب، حسابی به موضوع مسلط شدم. ساعت 14 وارد جلسه شدم. همه در جلسه، در تسخیرِ کلمات در اومده بودن؛ چون داشتم از فنِ بیان و زبان بدن همزمان استفاده می‌کردم. در نهایت تونستم علاوه بر اعلام رضایت همکاری از طرف اونها در همون جلسه، موفق بشم نظر مثبت همکاری در فاز اجرا رو بگیرم و جلسه بعدی قرارداد مشارکت امضا بشه... در واقع تونستم متقاعدشون کنم که پیشنهادمون ارزش سرمایه گزاری داره.

بعد از جلسه مدیرم بهم گفت: «حاضری با حقوق دوبرابر پروژهها رو معرفی کنی و درصدی از سود هرکار رو پاداش بگیری؟»
خوب من از این اتفاق خیلی خوشحال شدم. اما پیش بینی می‌کردم که اینجوری بشه. توی دوره
مدرسان موفق استاد محمد سیدا به ما آموزش دادن که موفقیت در هر زمینه کاملاً قابل پیش بینیه و فقط چند تا راز ساده داره که باید خودمون پیداشون کنیم:

مهم‌ترین تکنیک در برگزاری جلسات اهمیت دادن و ارزش‌ دادن به مخاطبه. من به دقت هنگام معرفی، اسامی مخاطبین رو به بخاطر سپردم و به موقع ازشون استفاده کردم. چرا؟ اینو تجربه کردم که توی هر کاری دونستنِ اسم آدمها شما رو قدرتمندتر می‌کنه. هر آدم از 3 ماهگی اسم خودش رو یاد می‌گیره و حتی اگر توی جمعی که دور از شما هستن اسم شما رو بیارن سریع برمی‌گردید و متوجه می‌شید که از شما دارن حرف می‌زنن. درسته؟

اما چجوری اسماشون رو یاد گرفتم؟ یه تکنیک اینه که بین اسم و چهره فرد ارتباط جالبی توی ذهن‌تون درست کنید. مثلا آقای «ساعتچی» همون فردی بود که هیچ ساعتی بدست نداشت یا آقای «سعیدی» نفر دوم بود که عینک هم داشتن که عینک هم دو تا دایره شیشه‌ای داره. و همین طوری برای بقیه شرکت‌کننده‌ها. هربار که مخاطبین رو با اسم صدا می‌زدم با تعجب و اشتیاق بیشتری توجه می‌کردن... و من در واقع در این تکنیک با استفاده از خصوصیت‌های فردی، نشانه‌هایی در چهره و یا فیزیک بدن و یا حتی شماره جایگاه فرد، اون رو با نام فامیلی ارتباط می‌دادم.

بذارین یک تجربه دیگه بهتون بگم، قبلاً اسم‌های فامیلی، به سختی یادم می‌موند و متاسفانه گاهی از تکرار این جمله که «اسم شریفتون چی بود؟» خسته می‌شدم... یکبار که مجبور بودم فامیلی دوتا از مشتریان به نام‌های «میرنامداری» و «امیری» رو بخاطر بسپارم برای اولین بار از این تکنیک استفاده کردم و نام «میرنامداری» رو به اسم شرکت که واژه «ایرانیان» داشت نسبت دادم.

در کمال ناباوری هرگز اشتباه نکردم و هربار اسم «میرنامداری» رو می‌شنیدم عظمت ایران و شهرت تاریخی‌ش توی ذهنم تداعی می‌شد و نام شرکت رو بخاطر میاوردم.

تا حالا شده به خاطر اینکه اسم یه نفر، خوب یادتون مونده یه اتفاق خوب براتون بیفته؟ لطفا توی بخش نظرات، در این‌باره بیشتر بگید و رَوشِ این کار رو هم مختصری توضیح بدین تا از همدیگه بیشتر یاد بگیریم ...

 


نظرات کاربران
 • توانا شو
  یعقوب حمدی08/11/2015 07:43:35 ب.ظ
  با سلام و خدا قوت
  این مطلب عالی بود و من تجربه استفاده از این تکنیک رو هر روزه در محل کارم دارم و فقط میتونم بگم مشتریام شگفت زده میشن وقتی میبینن من اسم اونها رو به خاطر دارم.
 • fatima07/30/2015 10:49:02 ق.ظ
  سلام.
  من از تکنیک بخاطرسپاری اسم افراد زیاد استفاده میکنم.و زیاد هم نتایج جالب دیدم.
  وقتی میرم بانک اول روی میز متصدی بانک رو نگاه میکنم چون نام اون فرد قرار داره.چون وقتی میگم آقا طرف جواب نمیده.ولی وقتی با اسمش صداش میزنم حتی اگر سرش خیلی شلوغ هم باشه جوابم رو میده .ردخور ندارم.............

  ی تجربه هم درمورد یکی از دانش آموزانم دارم.من با اسم کوچک بچه ها رو صدا میزنم.ی دانش آموز داشتم اسمش یاسمن بود از اون بچه های شیطون و پرحاشیه و درس نخون.من اسمش رو شکسته به کار بردم و یاسی صداش کردم.اولین
ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب

شروع کلاس های محصلان موفق 2 از امروز

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

اتمام تخفیف کارگاه حافظه برتر به مناسبت 8k تلگرام

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

تنها 3 روز مانده به اتمام ثبت نام کارگاه حافظه برتر

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

گزارش دوم همایش بزرگ دوپینگ حافظه 2017

22\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

برنامه جلسه 13 و 14 ام مدرسان موفق دوره پنجم

20\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر