کارت حافظه با الهام از مغز انسان ساخته شد

 

سلام. متشکریم که روی این مطلب کلیک کردید. مغز انسان با انرژی بسیار کم، اطلاعات زیادی را می‌تواند پردازش کند. دانشمندان هم از مغز الهام گرفته اند برای ساخت یک حافظۀ رایانه‌ایِ جدید.

 

 

 

 

دانشمندانِ دانشگاه پاریس به دنبال ساخت حافظه کامپیوتری سریعتر با مصرف انرژی کمتر هستند. آن‌ها در حافظه مغناطیسی جدید خود، سازوکارهایی فیزیکی را به کار برده‌اند و نشان داده‌اند این سازوکارها می‌توانند مانند یک سیناپس عصبی در سیستم عمل کنند و توانایی ذخیره و بازیابی اطلاعات را داشته‌ باشند.

امروزه دو نوع حافظه کامپیوتری داریم و بدون آن‌ها، کامپیوتر ما قادر به ذخیره و بازیابی اطلاعات نیست.

نوع اول، حافظه فرار است که می‌تواند مقدار زیادی داده را در زمان کوتاهی محاسبه نماید، اما نیاز به جریان مداوم برق دارد در غیر این صورت اطلاعات را از دست می‌دهد. نوع دیگر، حافظه‌های غیرفرار مانند سی-دی یا فلاش هستند که به منبع برق نیاز ندارند، اما سرعت آن‌ها بسیار کندتر است. گزینه پیشنهادی جدید، مموری‌های مغناطیسی است که سرعت پردازش و عدم نیاز به انرژی را ترکیب می‌کنند. این مموری‌ها، اطلاعات را به عنوان یک داده مغناطیسی ذخیره می‌کنند نه یک بار الکتریکی.

بزرگترین مشکل این فناوری قیمت بسیار بالای انرژی آن است. در واقع برای برنامه‌نویسیِ اصلی‌ترین نانوجزء مموری مغناطیسی، ولتاژ الکتریکی به آن اعمال می‌شود. اگر زمان کافی نباشد، برنامه‌نویسی نادرست انجام می‌شود. در نتیجه برای برنامه‌نویسی قابل اعتماد، باید زمان بیشتری به آن داده شود. لذا این استراتژی در برنامه‌نویسی منجر به مصرف انرژی قابل‌ توجهی می‌شود.

محققان نشان دادند که این‌گونه برنامه‌نویسی - با اینکه هزینه زیادی دارد - می‌تواند یک مزیت باشد. آن‌ها اولین افرادی هستند که از MTJ به عنوان یک سیناپس (اتصال) - الهام گرفته از مغز انسان - استفاده کرده‌اند. مغز انسان با انرژی بسیار کم، اطلاعات زیادی را می‌تواند پردازش کند. مسلماً با توسعه اولین نمونه از این سیستم حافظه (الهام گرفته از عصب)، پیشرفت های چشمگیرِ جدیدی به وجود خواهد آمد.

 


نظرات کاربران
ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب

شروع کلاس های محصلان موفق 2 از امروز

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

اتمام تخفیف کارگاه حافظه برتر به مناسبت 8k تلگرام

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

تنها 3 روز مانده به اتمام ثبت نام کارگاه حافظه برتر

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

گزارش دوم همایش بزرگ دوپینگ حافظه 2017

22\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

برنامه جلسه 13 و 14 ام مدرسان موفق دوره پنجم

20\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر