کارت حافظه با الهام از مغز انسان ساخته شد

,باشگاه نویسندگان
 

سلام. متشکریم که روی این مطلب کلیک کردید. مغز انسان با انرژی بسیار کم، اطلاعات زیادی را می‌تواند پردازش کند. دانشمندان هم از مغز الهام گرفته اند برای ساخت یک حافظۀ رایانه‌ایِ جدید.

 

 

 

 

دانشمندانِ دانشگاه پاریس به دنبال ساخت حافظه کامپیوتری سریعتر با مصرف انرژی کمتر هستند. آن‌ها در حافظه مغناطیسی جدید خود، سازوکارهایی فیزیکی را به کار برده‌اند و نشان داده‌اند این سازوکارها می‌توانند مانند یک سیناپس عصبی در سیستم عمل کنند و توانایی ذخیره و بازیابی اطلاعات را داشته‌ باشند.

امروزه دو نوع حافظه کامپیوتری داریم و بدون آن‌ها، کامپیوتر ما قادر به ذخیره و بازیابی اطلاعات نیست.

نوع اول، حافظه فرار است که می‌تواند مقدار زیادی داده را در زمان کوتاهی محاسبه نماید، اما نیاز به جریان مداوم برق دارد در غیر این صورت اطلاعات را از دست می‌دهد. نوع دیگر، حافظه‌های غیرفرار مانند سی-دی یا فلاش هستند که به منبع برق نیاز ندارند، اما سرعت آن‌ها بسیار کندتر است. گزینه پیشنهادی جدید، مموری‌های مغناطیسی است که سرعت پردازش و عدم نیاز به انرژی را ترکیب می‌کنند. این مموری‌ها، اطلاعات را به عنوان یک داده مغناطیسی ذخیره می‌کنند نه یک بار الکتریکی.

بزرگترین مشکل این فناوری قیمت بسیار بالای انرژی آن است. در واقع برای برنامه‌نویسیِ اصلی‌ترین نانوجزء مموری مغناطیسی، ولتاژ الکتریکی به آن اعمال می‌شود. اگر زمان کافی نباشد، برنامه‌نویسی نادرست انجام می‌شود. در نتیجه برای برنامه‌نویسی قابل اعتماد، باید زمان بیشتری به آن داده شود. لذا این استراتژی در برنامه‌نویسی منجر به مصرف انرژی قابل‌ توجهی می‌شود.

محققان نشان دادند که این‌گونه برنامه‌نویسی - با اینکه هزینه زیادی دارد - می‌تواند یک مزیت باشد. آن‌ها اولین افرادی هستند که از MTJ به عنوان یک سیناپس (اتصال) - الهام گرفته از مغز انسان - استفاده کرده‌اند. مغز انسان با انرژی بسیار کم، اطلاعات زیادی را می‌تواند پردازش کند. مسلماً با توسعه اولین نمونه از این سیستم حافظه (الهام گرفته از عصب)، پیشرفت های چشمگیرِ جدیدی به وجود خواهد آمد.نظرات کاربران
ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب

پنج حقیقت عجیب درباره حافظه

18\07\1395 | توسط سایت تابناک

عوامل اتلاف وقت را بشناسید

27\05\1395 | توسط کتاب مدیریت زمان دکتر محمد سیدا

چرا بچه‌ها بازی‌های کامپیوتری را دوست دارند؟

10\04\1395 | توسط میلاد سلطانعلی‌پور، امیر حسینی‌زاده

مدرسان موفق (چهارمین دوره)

25\03\1395 | توسط تحریریه

چگونه ترس از امتحان را کاهش دهید!

28\02\1395 | توسط تحریریه

سوپ جوجه برای ذهن (مصاحبه کامل دکتر سیدا مجله ایده‌آل)

24\02\1395 | توسط نیلوفر جامه‌بزرگی (مجله ایده‌آل)

تهران - بلوار میرداماد - بین نفت و مدرس - پلاک 265 زنگ 12 موسسه فرهنگی ذهن برتر

کد پستی: 1918934175

کارگاه حس برتردر تاریخ 13 اسفند برگزارشد.

برای مشاهده عکس ها به صفحه مربوطه مراجعه کنید.