راه های غلبه بر سرگیجه

دکتر محمد سیدا

راه های مقابله با سرگیجه

 

بیشترین علت بروز سرگیجه عبارتند از کم آبی بدن، نخوردن غذا و استرس. بنابراین بهترین راه برای جلوگیری از بروز سرگیجه این است که مقدار زیادی آب طی روز بنوشید، سر وقت و به‌طور منظم وعده غذایی خود را بخورید و تا حد امکان میزان استرس خود را کم کنید.شما می‌توانید با انجام کارهایی از سرگیجه و در نتیجه غش کردن جلوگیری کنید:

هر کاری را که انجام می‌دهید، متوقف کنید. به یاد داشته باشید که هیچ چیز مهم‌تر از سلامتی شما و وضعیت حافظه شما نیست. روی یک مبل یا صندلی بنشینید و سرتان را پایین بیاورید تا بین زانوهای شما قرار بگیرند. این کار باعث می‌شود جریان خون به سمت مغز برود.

به آرامی و به‌طور عمیق نفس بکشید. هنگام سرگیجه، مغز شما دچار کمبود اکسیژن می‌شود. لذا باید نفس‌های عمیق بکشید تا اکسیژن مغز تأمین شود. ولی باید به آرامی نفس عمیق بکشید و نباید با فشار نفس بکشید.
اگر تنها نیستید و کسی پیش شماست، با تکان دادن سر به او بفهمانید که حالتان خوب نیست و نیاز به کمک دارید.
پشت سر هم با خودتان صحبت کنید. حتی اگر بیدار ماندن برای شما سخت است. با خودتان صحبت کنید تا کمی کمک کرده باشید.

پس از آن که حالت بدتان تمام شد، همچنان بنشینید و بلند نشوید.یک چیزی بخورید یا بنوشید که ترجیحا دارای قند و کربوهیدرات باشد.کاهش قند خون یا هیپوگلیسمی، علت شایع سرگیجه است. نوشیدن آبمیوه بهترین خوراکی برای رفع این حالت و بالا بردن قند خون است.

به آرامی سرتان را بالا ببرید و اگر دوباره احساس سرگیجه کردید، مجدداً سرتان را پایین ببرید و بین زانوهای خود نگه دارید. این کار را تکرار کنید تا دیگر احساس سرگیجه نداشته باشید.

با دقت و به آرامی از جای خود بلند شوید. اگر می‌خواهید از دیگران برای این کار کمک بگیرید، ولی اگر دوباره احساس سرگیجه کردید، فوراً بنشینید.

کم کم آب بنوشید تا اینکه علائم شما از قبیل عرق سرد، خشکی دهان و حالت تهوع از بین بروند.اگر داخل خانه یا یک محیط بسته هستید، کمی هوای تازه به داخل اتاق راه دهید، مثلا پنجره‌ها را باز کنید.


نکات
1- بیشترین علت بروز سرگیجه عبارتند از کم‌آبی بدن، نخوردن وعده غذایی و استرس. بنابراین بهترین راه برای جلوگیری از بروز سرگیجه این است که مقدار زیادی آب طی روز بنوشید، سر وقت و به‌طور منظم وعده غذایی خود را بخورید و تا حد امکان میزان استرس خود را کم کنید.

2- اگر احساس بدحالی می‌کنید، یک سطل زباله نزدیک خودتان بگذارید تا درصورت استفراغ، از آن
استفاده کنید.

3- اگر جایی هستید که نمی‌توانید موقع سرگیجه توقف کنید و بنشینید، مثلا از وسط خیابان عبور می‌کنید، کاری که باید انجام دهید این است که به آهستگی راه بروید، در حالی که سرتان رو به پایین باشد و نفس عمیق بکشید، تا اینکه به یک مکان امن مثل پیاده رو برسید. اما اگر احساس کردید چشم هایتان سیاهی می‌روند، ممکن است غش کنید. در این گونه مواقع راه نروید و نفس عمیق بکشید تا اینکه دیگر چشم تان سیاهی نرود. این را بدانید که کسی که از راه رفتن می‌ایستد، نسبت به کسی که غش می‌کند، کمتر ضربه و آسیبی می‌بیند.


هشدارها
1- اگر سرگیجه شما شدید است و باعث سیاهی رفتن چشم ها، استفراغ کردن یا حتی غش کردن شما می‌شود، فورا به اورژانس زنگ بزنید.

2- اگر هر چند وقت یکبار دچار سرگیجه می‌شوید، به پزشک متخصص مراجعه کنید تا علت آن را تشخیص دهد. 3- اگر نوع شغل یا روش زندگی شما طوری است که خیلی می‌نشینید و به ندرت می‌ایستید، سیستم عصبی سمپاتیک شما، فرآیند ایستادن را فراموش می‌کند و در نتیجه، هنگام ایستادن دچار سرگیجه خواهید شد. مصرف دوز پایین داروهای ضد افسردگی (تحت نظر پزشک متخصص) می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند، زیرا سیستم عصبی سمپاتیک را آرام می‌کند.

 

 

آیا شما هم وسواس دارید؟

دکتر محمد سیدا

آیا شما هم وسواس دارید؟

 

 

علت ایجاد  چیست؟

 علت دقیق ایجاد وسواس مشخص نشده است ولی علل مختلفی از جمله علل مربوط به مغز، عوامل ژنتیکی و محیطی بر آن تاثیر دارند. تصویر برداری از مغز در بیماران نشان می دهد که فعالیت مغز این افراد الگوی متفاوتی دارد و فعالیت قسمت خاصی از مغز در آنها غیر طبیعی است. این یافته ها و نیز به هم خوردن تعادل واسطه های شیمیایی خاصی مانند سروتونین ممکن است با بیماری در ارتباط باشد.

 

علائم اختلال وسواسی چیست؟

 وسواس یک بیماری مزمن و طولانی مدت است. ممکن است علائم زمانی افزایش و زمانی کاهش یابند. درمان، علائم بیماری را تخفیف می دهد ولی ممکن است برخی از علائم مدتی پس از شروع درمان نیز باقی بمانند. اضطراب شایع ترین علامت این بیماری است. مثلاً ممکن است فرد احساس کند که اگر یک کار خاص را انجام ندهد اتفاق وحشتناکی رخ می دهد. یا ممکن است مکرراً اجاق گاز ، شیر آب، بخاری، قفل در و ... را چک کند و اگر این کار را نکند احساس اضطراب شدید، پریشانی و بی کفایتی به فرد دست می دهد. وسواس چک کردن یکی دیگر از انواع وسواس است.

 

نشانه های اختلال وسواسی شامل :

١- وسواس :

افکار نا بجا، تکرار شونده، ناخواسته و اجبار کننده ای است که افکار طبیعی فرد را مختل می کند و موجب اضطراب یا هراس می شود. این افکار می توانند فجیع و بیرحمانه، جنسی و یا به صورت ترس از بیماری باشد. و یا مانند ترس زیاد از صدمه دیدن خود یا افراد مورد علاقه ، نیاز شدید به این که باید همه ی کارها کاملاً دقیق و صحیح انجام شوند ، هراس از آلودگی و کثیفی اشیا و...

 

٢- اضطرار و اجبار :

 رفتارها یا کارهای عمدی است که برای کنترل افکار وسواسی مکرراً انجام می شوند. فرد به این روش تلاش می کند تا از دست افکار آزار دهنده خود خلاص شود. مانند شستن مکرر یا چک کردن مداوم کاری که انجام شده ، شمردن مکرر یک عمل مانند شمردن مکرر دفعات شستشو ، تکرار کردن کارها مثلاً چیدن مکرر اشیا برای این که منظم شوند ، جمع آوری و انباشتن اشیا خاص و...

 افراد مبتلا در آگاهی از بیماری خود متفاوتند. ممکن است گاهی متوجه باشند که افکارشان صحیح نیست و گاهی عمیقاً به آن معتقد باشند.

 

چگونه اختلال وسواسی تشخیص داده می شود؟

تشخیص اختلال وسواسی با توجه به علائم آن، تاریخچه بیماری و معاینه توسط پزشک صورت می گیرد. وسواس یا اجبار به انجام کار خاص وقت گیر بوده و معمولاً بیش از یک ساعت در روز طول می کشد. همچنین به میزان زیادی روال عادی زندگی روزمره، کار، روابط اجتماعی یا تحصیل فرد را مختل می کند.

 

اختلال وسواسی چگونه درمان می شود؟

 درمان اختلال وسواسی از طریق مشاوره، روان درمانی و همچنین به وسیله داروها صورت می گیرد. داروهای ضد افسردگی خاصی هستند که بر واسطه های شیمیایی مغز مانند سروتونین اثر می کنند. برای تاثیر این داروها بر افکار و رفتارها ممکن است به چند هفته زمان نیاز باشد. روان درمانی نیز از طریق روش رفتار شناختی انجام می شود. با مواجهه تدریجی با عامل هراس و خودداری از انجام کارهای خاص به مرور از اضطراب و هراس فرد کاسته می شود. مثلاً اگر وسواس شستشو دارید مکرراً شیئی را که تصور می کنید آلوده است لمس کنید و پس از آن دستهای خود را نشویید. اگر این کار را تکرار کنید به تدریج از هراس و اضطراب شما کاسته خواهد شد. این کار در مورد افکار نا بجا نیز موثر است. بهترین روش ،استفاده همزمان از دارو و روان درمانی است.

 

 

آیا نسل امروز باهوش تر است؟

دکتر محمد سیدا

 

آیا نسل امروز باهوش تر است؟

حتماً بارها این جمله را از این و آن شنیده اید و شاید خودتان نیز به زبان آورده اید که «بچه های نسل جدید باهوش تر از نسل های قبل هستند.» اما آیا این فرضیه ثابت شده یا فقط عبارت مصطلحی است که بر اساس برخی نشانه‌ها دهان به دهان می‌شود؟ در این که نفوذ تکنولوژی، گستردگی ارتباطات و تعدد انواع رسانه‌ها همراه با بالارفتن سطح فرهنگ خانواده‌ها در کنش و واکنش کودکان مؤثر افتاده، شکی نیست اما آیا این مؤلفه‌ها در بالارفتن میزان بهره هوشی نیز تأثیری دارد؟

این پرسش را با فرزانه تمرچی، روانشناس، مطرح کردیم و از او پرسیدیم که  آیا آنچه در کودکان و در رفتار و گفتار آنها می‌بینیم، برای اثبات این که آنها باهوش تر از نسل‌های پیشین هستند، کافی است یا نه؟

تمرچی از دادن یک پاسخ صریح اجتناب می‌کند و می‌گوید، والدین باید حتماً با عواملی که در رشد هوش فرزندشان مؤثر هستند، آشنا باشند تا بتوانند در زمینه باهوش بودن کودک خود نظر بدهند.

او با اشاره به این که «عموم مردم فکر می‌کنند ژنتیک و محیط بر هوش کودکان تأثیر دارد»، می‌افزاید: به عقیده من ژنتیک تأثیر چندانی ندارد ولی محیط می‌تواند بسیار مؤثر باشد. امروزه محیطی که داریم به لحاظ وجود محرک‌های ذهنی نسبت به گذشته خیلی غنی‌تر است، وسایل بازی و پیشرفت تکنولوژی برای شکوفایی خلاقیت کودکان بسیار مؤثر هستند اما باید توجه داشت که خود این عوامل می‌توانند مانع رشد هوش کودک هم بشوند، به این ترتیب که به خاطر وجود حجم وسیعی از اطلاعات، کودکان و نوجوانان ممکن است گیج و سردرگم شوند.

از طرفی، نوع بازی‌ها تغییر کرده و بیشتر شاهد بازی‌های رایانه‌ای و غیرتعاملی و بیشتر ذهنی هستیم که در کل به هوش اجتماعی و هیجانی کودکان لطمه زده‌اند.

همه ما می‌دانیم که با انجام حرکات و فعالیت‌های منظم جسمی، تعداد سلول‌های فعال مغز افزایش پیدا می‌کند اما امروزه با کاهش حرکت و فعالیت‌های بدنی، این امر محقق نمی‌شود.

می پرسیم، چه باید کرد؟
این روانشناس در پاسخ به این سؤال، با اشاره به علاقه والدین برای کسب اطلاعات بیشتر در جهت باهوش‌تر شدن فرزندان، نوید می‌دهد که متخصصان به تعدادی از مؤلفه‌های افزایش هوش دست پیدا کرده اند؛ به عنوان مثال با ثبت‌نام فرزندان خود در انواع کلاس‌های موسیقی و ورزشی می‌توانید به روند افزایشی هوش کودک دست پیدا کنید، همچنین  افرادی که برای فرزندان خود کتاب می‌خوانند موجب باهوش شدن آنها می‌شوند، البته باید توجه داشت که تعداد زیاد کلاس‌ها هم می‌تواند برای کودک مشکل ایجاد کرده و او را خسته کند، پس در این زمینه زیاده روی نکنید.

اهمیت نقش رابطه عاطفی بین والدین و فرزندان بر کسی پوشیده نیست؛ تمرچی معتقد است: رابطه عاطفی به میزان ناباورانه‌ای بر هوش کودکان تأثیر می‌گذارد، اما متأسفانه امروزه بیشتر خانواده‌ها این مؤلفه را اصلاً جدی نمی‌گیرند و دائماً به فکر ثبت‌نام فرزندشان در بهترین مدارس یا در انواع کلاس‌ها هستند و... که اصولاً این تلقی اشتباه است. نکته تأثیرگذار دیگر بر بالا رفتن هوش کودکان تغذیه صحیح است. اگر انواع ویتامین‌ها، پروتئین‌ها و مواد معدنی و مورد نیاز بدن به میزان کافی تأمین شود، تا اندازه زیادی در جهت بالارفتن هوش کودک قدم برداشته ایم؛ هر چند توقع زیاد و افراطی از مواد غذایی در ایجاد هوش بسیار بالا نیز باز اشتباه است.

خانواده مهم‌ترین محیطی است که می‌تواند بر رشد هوش کودکان تأثیر مستقیم داشته باشد، محیطی که خانواده از نظر امکانات و اطلاعات در اختیار کودک قرار می‌دهد نقش مستقیم بر هوش او خواهد گذاشت، ابراز علاقه و توجه به نوزاد یا کودک، فراهم کردن اسباب بازی‌های مناسب برای شکوفایی استعدادها، خواندن کتاب با صدای بلند و تعامل با آنها در کارهای مختلف به رشد هوشی آنها کمک می‌کند.

این روانشناس چنین جمع‌بندی می‌کند که «به طور کلی نمی‌توان نتیجه گرفت که کودکان امروز باهوش‌تر از کودکان نسل‌های قبل هستند، اگر محیط به معنای واقعی و طبق الگوهای علمی و تخصصی غنی باشد، قطعاً اثرگذاری مثبت خواهد بود اما برخی به اشتباه فکر می‌کنند ثبت‌نام فرزندشان زیر سن آموزش اصلی، به رشد هوشی کودک کمک خواهد کرد، در حالی که خیلی وقت‌ها این قبیل رفتارها کودک را خسته می‌کند و به او ضربه می‌زند.»

نهایت اینکه وجود یا نبود تکنولوژی، به خودی خود، موجب افزایش هوش نمی‌شود؛ همان طور که نبود تکنولوژی در گذشته نیز موجب نمی‌شده نسل‌های قبل‌تر نیز باهوش‌تر باشند.
 
منبع: wwwihoosh.ir

 


نظرات کاربران
ارسال نظر

تهران - بلوار میرداماد - بین نفت و مدرس - پلاک 265 زنگ 12 موسسه فرهنگی ذهن برتر

کد پستی: 1918934175