تغذیه و حافظه

دکتر محمد سیدا

نکات تغذیه ای از زبان ˈسیدضیاء الدین مظهریˈ رییس انجمن علمی غذا و تغذیه حامی سلامت ایران :

 

·         استفاده نامناسب و بیش از اندازه از منابع غذایی حیوانی باعث عدم خون رسانی کافی به مغز می شود و هوش و حافظه افراد را دچار اختلال می کند.

·         در زندگی ماشینی امروز، به وفور دیده می شود که افراد در سنین مختلف از فراموشی های مکرر ابراز ناراحتی و نگرانی می کنند و از آن به عنوان یکی از مشکلات عدیده زندگی خود نام می برند. به طور کلی افرادی که دچار فراموشی می شوند، مشکل آنها مربوط به روش زندگی و منش تغذیه ای آنهاست زیرا تغذیه می تواند باعث تقویت و یا تضعیف عملکرد مغز شود.

·         گرایش به مواد غذایی آماده (فست فود)، مواد حاوی چربی های اشباع شده و منابع غذایی حیوانی می تواند به افزایش کلسترول خون به خصوص کلسترول ˈ ال دی ال ˈ منجر شود.رادیکال های آزاد که امروزه از طریق هوا، غذا، مایعات مصرفی و استرس ها در بدن ایجاد می شوند به این کلسترول حمله و آن را اکسیده می کند.در این فرایند کلسترول ال دی ال تبدیل به پلاک هایی می شود که در رگ ها حالت ارتجاعی ایجاد می کند باعث تنگ شدن آنها می شود و تصفیه و تغذیه مغز و خون رسانی به آن را دچار اختلال می کند.

·         امروزه به دلیل گرایش افراد به تک خوری ها و استفاه از فست فودها ، مواد مناسب به بدن نمی رسد و اسیدهای چرب امگا3 که از بدن رفع التهاب می کنند و می توانند به تقویت هوش و اندیشه کمک کنند، نیز کاهش می یابد.

·         نخوردن غذاهای دریایی که سرشار از ترکیبات امگا3 و سلنیم، منیزیوم، روی و ید هستند نیز از دیگر مواردی است که افراد را با مشکلات عدم خون رسانی به مغز و کاهش هوش و حافظه روبه رو می کند.

·         افرادی که خود را از سبزیجات و مغزها محروم کرده اند و از مواد غذایی آماده استفاده می کنند نه تنها از نظر هوش و حافظه دچار کاستی می شوند بلکه به بیماری های متعددی مانند بیماری های قلبی عروقی و التهابات مختلف در مفاصل دچار می شوند.

·         انواع گوشت قرمز و سفید، شیر و لبنیات و تخم مرغ از جمله منابع پروتئین حیوانی هستند. افراد باید گوشت قرمز را کمتر مصرف کنند مگر افرادی که دچار کم خونی هستند چراکه این گوشت ها علاوه بر ترکیبات پروتئینی روی و آهن فراوانی در اختیار بدن قرار می دهند.

·         جایگزینی گوشت ماکیان و آبزیان به جای گوشت قرمز و استفاده از گروه های غذایی همچون انواع سبزی ها و میوه ها، نان و غلات سبوس دار، حبوبات و مغزها علاوه بر این که می تواند مانع فراموشی در افراد شود، افراد را در مقابل انواع عوامل بیماری زای عفونی و غیرعفونی مصون می کند.

·         مصرف کشمش سیاه، مویز، توت خشک و خرمای زرد به جای قندهای سفید همراه با شیر و چای برای تقویت حافظه بسیار مفید است. این مواد غذایی علاوه بر تقویت حافظه، ترکیبات دیگری مانند کلسیم، پتاسیم، منیزیوم و سلنیم را به بدن می رساند که جزو مواد غذایی کمیاب و بسیار مورد نیاز سوخت و ساز بدن هستند.

 

 

تقویت کننده اعصاب

دکتر محمد سیدا

ویتامین B6
این ویتامین که «پیریدوکسین» نیز نام دارد و برای جذب ویتامین B12، منیزیم و اسید هیدروکلریک در بدن لازم است. ویتامین B6 به ایجاد تعادل در میزان پتاسیم و سدیم کمک می کند. در مقابل مایعات بدن را تنظیم و عملکرد اعصاب را تقویت می کند.


خواص دیگر ویتامین B6

به تولیدآنتی بادی کمک می کند. به کبد نیز کمک می کند تا گلیکوژن را که برای انرژی لازم است رها کند. مانند بیشتر ویتامین های گروه B، ویتامین B6 در آب حل می شود.


ویتامین B1
ویتامین B1 یا تیامین، نیز یک ویتامین محلول در آب است که به بدن کمک می کند کربوهیدرات ها را به گلوکز بشکند. بدن از این گلوکز برای تامین انرژی استفاده می کند. این ویتامین برای حفظ سلامت سیستم اعصاب مهم است. این ویتامین در جوانه و سبوس گندم و سبوس برنج یافت می شود. از آن جا که محلول در آب است، از بدن دفع می شود و باید هر روز مصرف شود.


ویتامین B12
این ویتامین به طور ویژه در پروتئین حیوانی یافت می شود و بهترین منبع آن، گوشت است. ماهی و لبنیات منبع عالی این ویتامین محسوب می شود و برای عملکرد بافت عصبی لازم است. با بالا رفتن سن، قدرت جذب ویتامین B12 کاهش پیدا می کند و برخی افراد به هیچ وجه قادر به جذب آن نیستند.


کولین
گروه دیگری از ویتامین ها ست. کولین در زرده تخم مرغ، جگر، جوانه گندم یافت می شود. کولین به بدن کمک می کند تا از چربی و کلسترول استفاده کند و برای حفظ سلامت میلین که از سلول های عصبی محافظت می کند، مهم است. همچنین در زمینه انتقال علامت های عصب نقش دارد.


ویتامین D
این ویتامین، حلال در چربی، تنها ویتامینی است که بدن قادر به ساخت آن است. اشعه ماورای بنفش از نور خورشید، در پوست کلسترول ایجاد می کند و آن را به ویتامین D تبدیل می کند.

 

اگر سلول های مغزتان کم شده بخوانید!

دکتر محمد سیدا

در هنگام خواب سیگنال های الکتریکی با سرعت در حال حرکت هستند و از یک سلول به سلول دیگر می روند و در صورت بروز آسیب و صدمه تعمیر می شوند. بررسی ها نشان می دهند: کم خوابی حتی می تواند باعث تشدید علائم بیماری MS‌ در افراد شود، به همین دلیل پزشکان به این بیماران توصیه می کنند تا حتماً خواب کافی و مناسب داشته باشند. بررسی ها نشان می دهند حتی ژن های بدن در حال استراحت فرصتی برای تنظیم شدن پیدا می کنند که در روند کلی سلامت افراد بسیار مؤثر است. پزشکان خواب کافی را برای سلامت و افزایش هوش به همه افراد توصیه
 اکید می کنند.

 


نظرات کاربران
ارسال نظر

تهران - بلوار میرداماد - بین نفت و مدرس - پلاک 265 زنگ 12 موسسه فرهنگی ذهن برتر

کد پستی: 1918934175